10 مقصد رؤیایی برای سفر یکروزه

تا شیر سریعتر دمای خود را از دست ندهد و باکتریهای پنیرساز بهتر عمل نمایند. آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض ۴۶‬ درجه سانتیگراد است. در مقابل، بسیاری کراهت را به استفاده از آن به قصد درمان اختصاص دادهاند. چشمه های آبگرم حمام نیز از دیگر جاذبه های توریستی است که در محل روستای حمام در جنوب شرقی روستای ایستی سو قرار گرفته است و یکی از این دو چشمه آبگرم در این روستا بنام چشمه آبگرم حمام (1) سرپوشیده بوده و دارای حوضچه ای طبیعی است و رسوبات گوگردی رشته ای به وضوح دیده می شود.

اما شاید یکی از مهم ترین اطلاعاتی که قبل از بازدید چشمه گمبان به آن نیاز دارید، آشنایی با ویژگی های اقلیمی این منطقه است. هنگام متالگیری دهانه تئجان را باز کرده پنیر داخلی آن را در تشت مسی می ریختند . می پاشیدند و دوباره آن را در داخل دیگ می ریختند. این چشمه در مسیر تبریز، بستانآباد در غرب روستای گرگه در داخل رسوبات دوران چهارم بصورت جوشان از زمین خارج می شود. چشمه حاوی آب سرد و گرم در وسط کویر است. اگر هوا سرد بود .

مساحت دریاچه بین 100 تا 110 کیلومتر مربع بوده و حدود 1655 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، دریاچه در فصل پاییز و زمستان زیستگاه پرندگان مهاجری است که از نواحی سرد سیبری به سوی سرزمینهای گرمسیری کوچ میکنند. این محله که در خود منطقه به پازیکی میدانی معروف میباشد و محل ملاقات عباس میرزا و سردار روسی پاسکویچ است. یک منطقه ویژه اسبسواری و اتومبیلرانی است و مسابقات و برنامههای اسبسواری و اتومبیلرانی در مناسبتهای مختلف در آنجا انجام میگیرد.

از هفت جلد کتاب درباره ترکولوژی پنج جلد آن در باکو و یک جلد (نگاهی به تارخ و فرهنگ ترکان) در آنکارا ازطرف وزارت فرهنگ به ترکی استانبولی به چاپ رسیده است. علاوه بر این دکتر هئیت، مقالات علمی از تحقیقات خود را درباره ترکولوژی، ترکی سنقر، ترکی خلج و ترکی خراسانی تهیه و در کنگره های جهانی ترکولوژی ارائه نموده و به عضویت فرهنگستان زبان ترکیه انتخاب شده است. منطقه گردشگری الندان که به آن آب بندان الندان (پله) نیز میگویند، یکی از زیباترین طبیعتهای سرسبز و زیبای شمال کشور را دارد که در تمامی فصلها زیبا و دیدنیست.

ساخت این کلیسا به سال ۱۲۹۸ میلادی باز میگردد که آن زمان به اسم کلیسای مریم مقدس مشهور بود. هنوز سخن وی تمام نشده بود که غلام دیگری رسید و گفت: ای ایوب! تو با دلت با ما سخن گفتی . دراین بند معشوق را آنقدر بزرگ می داند که افتادن آفتاب برخاک را تواضعش درمقابل معشوق می داند ومهر تورا نمی توان برید و سودای تو آتشی جهانسوز است واگرچه گرد در هواست اما هرگز به افلاک نمی رسد و هیچ چاره ای ندارد جز آنکه بنشیند و صبر پیشه کند. اولاد ملالی- اولاد حیدر-اولاد حاج بندر-اولاد زینل-اولاد آمصطفی-اولاد امان الله-اولاد آقلی ضمنا جد احمدخسرویها احمد برادر عبدالخلیل بود که هر دو فرزندان غالب آقا فرزند خسرو آقا فرزند پاپی حیدر بوده اند .

که به آن ( متال پئندیری) می گفتند که خیلی خوش طعم و لذیذ بود. از همينجا روشن مى گردد كه ميان اين آيه و آياتى كه افاده مى كند كه انسان وقتى به سختى و گرفتارى دچار شود به ياد خداى تعالى افتاده و پروردگار خود را مى خواند، هيچ منافاتى نيست، مانند آيه: (و اذا مسّكم الضّرّ فى البحر ضلّ من تدعون الا ايّاه ) و آيه: (و اذا مسّ الانسان الضّرّ دعانا لجنبه او قاعدا او قائما و همچنين آيات ديگر، چون همانطور كه گفتيم آن آيه متعرض حال عادى آدمى است و اين آيات متعرض حال فطرى او است.

ایران مال بزرگترین پروژه تفریحی – فرهنگی کشور است که هنوز قسمتهایی از آن در حال ساخت است. يد ضمان: در اختيار داشتن مال بدون اذن مالك يا حاكم شرع و يا با اذن مالک مشروط به ضامن بودن. جهل : ندانستن و بىاطلاع بودن. اگر ضعیف هم نوشتید باز از خودمانید باید تاریخ خود را خود بنویسم و بخوانیم . روستای انالوجه و خانه معظم الملک میرپنج و خود دریاچه سد زاینده رود از دیگر دیدنیهای چادگان است که باید دقایقی را کنارش نشست و خستگی ها را به در کرد.

عبارت çay adamı( انسانهایی که کنار رود یا آب زندگی می کنند) می باشند. آبشار آتشگاه: این آبشار در یكصد و نود كیلومتری شهركرد و چهل كیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر در بالادست روستای كوچك آتشگاه قرار گرفته است روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهن سال گردو چنار و بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه خرسان و را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است .

از ویژگی های معماری بنا، می توان به تالاری اشاره کرد که روی دروازه قلعه قرار دارد و امکان حضور 20 نفر تیرانداز را در جهات مختلف فراهم می کرد. حمدالله مستوفی در نزهت القلوب به تومان پیشکین هم اشاره می کند. می باشد. حمدالله مستوفی در نزهت القلوب به سه نام پیشکین ، خیاو و سراب اشاره می کند. اوج بالندگی روحانی عارف در دل ، در زمینه سبز، بالاترین مقام روح که همان بستر باغ است به تجلی در می آید . عجیب بود که با وجود این اتفاق، پسر حمدان، درخت را از ریشه انداخت.

جاذبه طبیعی دیگری که در 25 کیلومتری جاده ماکو-چالدران ،مشاهده کردیم،”منشورهای بازالتی” بود.تقریبا از میانه های جاده ماکو- بازرگان به سمت چپ در یک جاده فرعی اما آسفالته و خوب، بطرف روستاهای گجوت و باشکند و نهایتا چالدران ،حدود 10 کیلومتر که ادامه مسیر دادیم به منطقه ای رسیدیم که واقعا شگفت انگیز بود. ردیف گاریهای دارندهی اسبهای تیز پا بود که روانهی چشمهی مزبور میشدند . یعنی پیشکین( نام قدیمی مشگین) و خیاو نامهای دوشهر یا آبادی بوده اند گویاخیاو در جای روستای ( آغ بولاق ) فعلی و پیشکین در جای ( وراوی) همان (اورامی) فعلی بین روستاهای قاراباغلار و کوجنق قرار داشته است که آثار شهر دیرین و لوله کشی سفالین آن هنوز هم از بین نرفته اند.

آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلرو بی کربنات سدیک قرار دارد. مهم ترین چشمه های این استان در شهرهای کندوان، مراغه، شبستر، چاراویماق، ورزقان، هریس، هشترود، کلیبر، عجب شیر، تبریز، آذرشهر، سراب و بستان آباد قرار گرفته اند. شیر گوسفندان را بعد از ظهر( ایکیندی واخدی) و در بئره bere قرار دادن و دوشیدن، شیر آنها را از صافی پارچه ای (سوزگچ ) عبور می دادند. دکتر هئیت به موازات مطالعات و تألیفات پزشکی درترکولوژی و فلسفه و اسلام شناسی نیز صاحب مطالعه و اهل نظر است و بعد از انقلاب با همکاری چند نفر از دوستان صاحب قلم خود، مجله( وارلیق ) را به زبان های ترکی و فارسی منتشر نموده و در زمینه ترکی پژوهی شخصأ بیش از صد مقاله در این مجله نوشته است .

دکتر هئیت از طرف دانشگاههای استانبول، باکو و نخجوان عناوین دکترای افتخاری و پروفسـوری دریافت نموده و سالهاست به عنوان یکی از مراجع ترک شناسی در جهان شناخته شده است. در عصر یا صبح فردای آن روز چیغ و توبره را باز کرده با کارد بزرگ پنیر را بریده و به آن نمک پنیر که دانه آن مانند ریگ بزرگ بودند . اگر بیند درخانه او یا در دکان او چشمه آب پدید آمد، دلیل که او را غم و اندوه و گریستن است بر قدر و قوت آن چشمه.

دیدگاهتان را بنویسید