10 مقصد رؤیایی برای سفر یکروزه

این درخت در فهرست آثار ملی کشور هم به ثبت رسیده است. علاوه بر این درخت سرو کهن سالی هم وجود دارد که قدمت آن به بیش از هزار سال هم میرسد. لقمان گفت: که بخاطر پیدا کردن چشمه مقدس آب حیات بنظر شخص بنده تعدادی چند از منجمان و جادوگران خاص خود را گرفته و در قسمت پیدا نمودن چشمه آب حیات شما را کمک نمایند ـ شخص پادشاه خنده نموده گفت؟ شخص سلطان در حالیکه امید شنیدن چنین خبر خوشی را نداشته بود ؛ برخاست و روی حکیم را بوسیده و گفت که: ای حکیم دانا زود بگوید که این چشمه مقدس در کجاست؟

رشته کوه بلند شتری در شرق شهر طبس قرار دارد و ضلع شرقی چالهی بزرگ طبس را تشکیل میدهد. در گشت وگذارتان از جاهای دیدنی نزدیک چشمه مرتضی علی طبس بازدید از کویر حلوان هم خالی از لطف نخواهد بود. چشمه آبگرم رینه که از جاهای دیدنی آمل به شمار میآید، موجب به وجود آمدن حمامهای عمومی و استخرهای متعدد شده است؛ افراد میتوانند با انتخاب این استخرها و حمام های جدید یا تاریخی، از خواص درمانی آب معدنی رینه استفاده کنند. روستای اصفهک از جمله دیگر جاهای دیدنی نزدیک چشمه مرتضی علی طبس است که در فاصله 70کیلومتری آن قرار دارد.

این منطقه جذاب و اسرارآمیز در دل کویر طبس جای گرفته است. علاوه بر این، وجود آب آشامیدنی سالم، خط تلفن، برق، پوشش تلفن همراه و آب گوارای قنات و دکههای بقالی از جمله امکاناتی است که گردشگران و مسافران میتوانند از آن استفاده کنند. این چشمه در جنوب جاده اهر به مشکین شهر از شکاف سنگهای آتشفشانی از زمین خارج میشود. محل این تلاقیها در نواحی جنوب شرقی کویر حلوان بوده و چشماندازی فوقالعاده تماشایی از برخورد ماسه و کوه را به وجود آورده است. علاوه بر این، داشتن مهارت کافی برای این کار نیز ضروری است.

علاوه بر اینها به همراهبردن وسایل شخصی، آب و غذای کافی، کوله پشتی و غیره لازم است. علاوه بر این مرتفعترین سد جهان از حدود 550 سال پیش تاکنون بوده است. کال جنی تنگهای است در شهر طبس. بیتردید از جاذبههای منحصربهفرد و مشهور شهر طبس باغ گلشن این شهر است. مسجد چهار سو ستوباد، در نزدیکی چشمه چهارسو واقع شده است دارای ۱۸ ستون چوبی با سرستون های چوبی است.

حرم امامزادگان نیز دارای ضریح چوبی است كه گنبد آن اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است. تفریحاتی همانند شترسواری، پیادهروی روی شنزارها، رصد ستارگان در آسمان شب، حمام شن، آفرود سواری، کمپینگ و همایش کویرنوردی در انتظار گردشگرانی است که کویر حلوان را مقصد سفر خود قرار میده ند. اگر این شهرها به هم وصل شوند، مثلثی ایجاد میشود که سبلان با 4800 متر ارتفاع در وسط آن قرار میگیرد و کوهپایههای آن ییلاق اصلی شاهسونهای اردبیل را تشکیل میدهد.

در آن قرار دارند. مهمترین نوشته در وصف روستای ایستا را شاید بتوان متعلق به حسین عسكری دانست كه پژوهشی درباره اهل توقف در طالقان است. البته در روستای خرو امکانات رفاهی همانند اقامتگاههای موقتی برای اسکان مسافران ایجاد شده است. روستای خرو پیش از چشمه مرتضی علی و در 2کیلومتری آن در شرق ایران قرار دارد. همچنین انواع کَل ، بُز کوهی ، خرس ، گرگ ، شغال و خرگوش از مهمترین گونه های وحشی این منطقه محسوب می گردد .

این منطقه با چشمه مرتضی علی در حدود 60 و با شهر طبس هم 35 کیلومتر فاصله دارد. این کویر که در شمال شرقی استان خراسان جنوبی و در فاصله 90کیلومتری شمال غربی طبس واقع شده است، از جمله جاهای دیدنی طبس محسوب میشود. در بازدیدتان از جاهای دیدنی نزدیک چشمه مرتضی علی خوب است سری هم به این روستا زده و از دیدن چشمانداز فوقالعاده آن لذت ببرید. ایران از تنوع چشمه های آبگرم در سراسر کشور برخوردار است و هر منطقه ویژگی های خاص خود را دارد. ضمن آنكه منطقه نمونه گردشگري قره قشون، موزه مردم شناسي جنوب سهند و دهكده صخره­اي سور از جمله جادبه­هاي گردشگري شهرستان بناب محسوب مي­شوند.

کوههای راسوند در جنوب شازند و سفیدخانی در جنوب اراک از مهمترین کوههای استان هستند و قله شهباز با ۳۳۸۸ بلندی، در کوههای راسوند بلندترین کوه استان محسوب میشود. از این نظر میتوانید با داشتن تجهیزاتی همانند چادر اقدام به برپایی کمپ کرده و شب را تا صبح در چادرها سپری کنید. در این فصل میتوانید در هوای نسبتاً خنک و مطبوع منطقه، از آببازی و آبتنی در آن بیشتر لذت ببرید.

قدمت طالقان با 82 روستای فعال در حاشیه رودخانه شاهرود و دامنه رشته کوه البرز، به هزار سال پیش از میلاد برمیگردد. روستای مذکور بهصورت خطی بوده و در امتداد محور شیراز- یزد قرار دارد. از مکانهای تاریخی این منطقه می توان از تپه باستانی شره دیل و صخره های باستانی اوچ قیزلار در روستای چیرچیرا، و قلعه نادری در روبروی روستای حاجی آباد است. جنی هم از آن جهت به این دره میگویند که به هنگام وزش باد صداهای غیرعادی و عجیبی شنیده میشود، همین موضوع سبب شده است مردم محلی این تصور را داشته باشند که در این محل موجوداتی از جمله جنها زندگی میکنند.

بطوريكه در روستاي فروان 4/98 درصد از كل مهاجرتها به دليل بي كاري و عدم اشتغال و نارضايتي شغلي و يافتن شغل بهتر مي باشد. به گونهای که محصولات جالیزی، درختان نخل و مرکبات که همگی محصولات فصلی متنوعی دارند، در این روستا کشت میشود. فصل تابستان هم به دلیل کویریبودن منطقه، گرمای طاقتفرسایی در این محل حاکم میشود که حتی ممکن است برخی دچار گرمازدگی شوند. همانطور که احتمالاً میدانید، حافظیه مقبره حافظ، شاعر مشهور ایرانی است. پلی که دارای چهار دهانه 35 متری و ارتفاع 84 متر به صورت قوسی بین دو تونل به طولهای 358 متر و 278 متر قرار دارد و جنس آن از بتون بوده و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است.

از این نظر داشتن یک دست لباس اضافه ضروری است. شاه صفی پس از مرگ شاه عباس به حكومت رسید. پس ده هزار بارگی همراه با توشه مورد نیاز بر گرفت و با دو «مُهره» که چون در شب تیره آب بیند، چون آفتاب بتابد، یکی را خود برداشت و دیگری را به خضر داد که راهنمای او بود. پس از رسیدن به تلمادره، یک پاسگاه پلیس خواهید دید. در بخش جنوبی بلوک ممسنی که از چندین جریان آب مشروب میگردد مقداری زیادی حبوبات، پنبه، کنجد و برنج کاشته میشود. این مجموعه در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد و طرفداران زیادی دارد.

باغ های خوانسار هم بسیار معروف هستند که در کنار هم مجموعه ای دیدنی برای کسانی که تصمیم دارند چشمه های آن را در لیست چشمه های اصفهان برای بازدید انتخاب کنند، فراهم می آورد. در اصفهان نیز آکواریومی احداث شده که با نمونه های خارجی رقابت می کند. ۴ -کویر اصفهان کجاست؟ یکی دیگر از روستاهای دیدنی شهرستان طبس که از جاهای دیدنی در نزدیکی چشمه مرتضی علی بوده ازمیغان است.

از جمله زیباییهای این کویر تماس تپههای ماسهای با ارتفاعات عاشقان است. در نواحی شرقی این کویر میتوانید بلندترین تپههای آن را مشاهده کنید. با گرفتن عکسهای یادگاری در این چشمه میتوانید لحظات خاطرهانگیز خود را برای همیشه در آلبوم عکسهای یادگاریتان نگهداری کنید. در این آیات خضر دارای علم لدنی توصیف شده است. دهی است از دهستان تبادکان بخش حومهء شهرستان مشهد در 16 هزارگزی خاور مشهد و شمال کشف رود.

چون بر بسیاری از جاها و ظرف­ها نقش بسته، عده­ای معتقدند نشان رسمی شاهنشاهی ایران (خصوصاً نشان شاهنشاهی ساسانی) بوده است. برای رفتن به این منطقه یک دور درهنوردی هم در انتظارتان است. به این ترتیب سفرتان به این منطقه را تکمیل کنید. شغل اهالی این روستا کشاورزی و دامداری است. دیدن نقشونگارهایی که روی دیوارههای بلند حک شده، تنورها و دودکش های جن، حفرههای حیرتانگیز و جریان آبی که از تنگه در حال جریان است خالی از لطف نخواهد بود.

البته امکان برپایی کمپ در اطراف روستای خرو به منظور بازدید از چشمه مرتضی علی هم فراهم شده است. انواع بیماری ها بر اثر نوشیدن آب چشمه کدام است؟ از این نظر این اثر تاریخی در نوع خود پدیدهای کمنظیر است. این اثر تاریخی متعلق به دوره صفوی است. روستایی سرسبز و زیبا که تنوع گیاهی آن در استان خراسان جنوبی زبانزد است. زیباییهای کویر حلوان در نوع خود بیمثال بوده و با دیدن آنها حس آرامش فوقالعاده را تجربه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید