10 مقصد رؤیایی برای سفر یکروزه

گفته میشود که اولین عصارخانههای کشورمان ابتدا در اصفهان طراحی و ساخته شدند و بعد از آن در سایر استانها مانند یزد، چهارمحال و بختیاری نیز نمونههایی از این بناها ساخته شد. قرارگیری دو منطقه مرتفع و کم ارتفاع در کنار یکدیگر و تشکیل جبهههای کمفشار و پرفشار باعث شکلگیری دریایی از ابر در گذرگاه جنگل ابر میشود. شبانگاه جنگل در ابر فرو میرود تا فضای رویایی جنگل مرموزتر شود. کویر ورزنه از محبوبترین و جذابترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در فصل پاییز و زمستان است.

درختان اطراف این دریاچه در این فصل به رنگهای متنوعی درمیآیند و برخی پرندگان نیز آب دریاچه را برای گذران ماههای پاییز انتخاب میکنند. اولین نمونه ثبت شده از مهاجرت مردم برای درمان، به هزاران سال قبل برمیگردد. امروزه با گذشت حدود ۲۰۰ سال پس از كشف سولفور، پزشكان هوميوپات خوب ميدانند كه اين ادعا بي محل نيست؛ به گونه اي كه مي توان گفت هيچ فردي در دنيا وجود ندارد كه در طول درمان خود دست كم يك بار به گوگرد نيازمندنشده باشد.

پس از سفر رئیس جمهوری و تعدادی از اعضای هیات دولت سیزدهم، در نخستین اقدام مصوبات سفر به این استان استان ابلاغ شده و تسهیلات به حوزه صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته است. قشم تعدادی جزیره در اطراف خود دارد که در پیوستن به جزیره در شک و تردیدند، به هنگام پایین رفتن آب در جزر به خاک قشم اضافه میشوند و در مد آب، دوباره از قشم دل میکنند تا اسمشان بشود جزایر «ناز».

به فهرست جاذبههای طبیعی جزیره، میبایست تنگه «چاهکوه» که گذرگاهی است مرموز و عجیب و حاصل رفت و آمد و فرسایش آب در دل سنگی تنگه است و یا مجموعه نمکین دیدنی و جذاب غرب جزیره که شامل، کوه، غار و چشمههای نمکی میشود را هم اضافه کرد. این چشمهها در دوره چهارم زمینشناسی به وجود آمده و از نوع ژئوپارک محسوب میشوند، حرکت این آبها از این مسیر، پلکانهای جالب را به وجود آورده است که به حوضچههای بزرگ و متوسطی ریخته میشود و ترکیب آنها صحنهای را پدید آورده است که هیچ مشابه در کشور ندارد. وجود مقادیر زیاد گاز دیاکسیدکربن در آب این چشمه نشان دهنده منشاء عمیق آب و ارتباط آن با آتشفشانی سهند می باشد.

ارتفاع این کلوتها که ساخته باد و باران هستند، چنان زیاد است که برای دیدن نوک آنها باید سر را خم کنید. چشمهٔ پرآب دارای آب بسیار شور و با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. ضمناً در رابطه با سپیدان علاوه نواحی لرنشین آن بایستی به مرکزیت منطقه یعنی اردکان نیز اشاره نمود زیرا اردکانیان دارای روابط قابلتوجه با لرها بهویژه بویراحمدیهای سردسیر و نیز گروههایی از ممسنیها بودهاند؛ اردکان را نزدیکترین بازار بویراحمد سردسیرعلیا و جاوید ممسنی گفتهاند.

چون جالب است که واژۀ سَمَن در سمنگان در سانسکریتی به شکل سَمَنَ به معنی جشنواره و عروسی و اجتماع و به صورت سامن یعنی سخنان مهر آمیز و دلنشین است. یادمان نرود که زمانی ۷/۳ میلیون هکتار از جنگلهای ایران را جنگلهای هیرکانی تشکیل میدادند، در صورتی که با سهلانگاری ما حالا این سهم به ۸/۱ میلیون هکتار رسیده است. جنگل ابر در مرز دو استان گلستان و سمنان، ۳۵هزار هکتار از مساحت جنگلهای هیرکانی ایران را تشکیل میدهد. اما با بالا آمدن و جان گرفتن خورشید ابرها کمکم پا پس میکشند و داشتههای جنگل هیرکانی کمکم نمایان میشود.

همین امر سبب میشود تا مردم اطراف هم این منطقه را “گالیکش” بنامند. مردم طالقان به دلیل سکونت در روستاهای متعدد به زبان های فارسی، مازندرانی و تاتی طالقانی صحبت می کنند. چشمه اعلا یکی از زیباترین منابع هاي طبیعی تهران هست برای مشاهده اکثر می توانید در ادامه تالاب را دنبال نمایید . پيدايش مؤسسات تمدني جديد از قبيل تأسيس دانشگاه تهران در سال 1313ش، وزارتخانههاي مختلف، بيمارستانها،مدارس جديد، ارتش، ژاندارمري، شهرباني، شهرداريها، تشكيل مجلس شوراي ملي، احداث برخي كارخانههاي صنعتي و ساخت هتلها و مهمانخانه و تأسيس تماشاخانه و سينما از مظاهر اين دگرگونيهاي مهم به شمار ميروند.

نوع جدول کشی، خیابان بندی و فضای سبز شهری در این شهرک بگونه ایست که می توان شهرک چشمه را در زمره معدود مناطق زیبای تهران به لحاظ ظاهری قرار داد. چون افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته در مقابل افسردگی های شدید بسیار آسیب پذیر هستند، مخصوصا در میانسالی، افسردگی آنها نیز مورد روان درمانی قرار می گیرد. معماری این روستا در گذشته از نوع بافت قدیمی و بسیار سنتی بود، به طوری که خانههای آن توسط خشت، گل و چوب ساخته میشد، اما هماکنون اکثر خانههای موجود در روستای اروست با مصالحی همانند سنگ، سیمان و آجر مورد بازسازی قرار گرفتند.

حالا ارتفاعات جنگل، مانند جزیرههایی سر از دریای ابری بیرون آوردهاند و سرزمین مرموز افسانهها را بازسازی میکنند. حالا هوای خنک پاییزی و رطوبت فضای مهآلود جنگل را در طول مسیر روی گونههایتان و صدای خشخش برگها زیر پاهایتان را در گوش دارید، بوی دود آتشی برافروخته همراهیتان میکند، ممکن است ناگهان از پشت یکی از درختان یک گوزن یا خرگوش بیرون بزند و چشم در چشم شما شود، در حاشیه رودخانهای قدم بزنید و چشمهسارهای پنهان زیر برگهای رنگارنگ را کشف کنید، طعم میوهای جنگلی را تجربه کنید، از یک اسب چابک سواری بگیرید و سر سفره روستاییان خوش برخورد گیلانی بنشینید.

چابهار دو ساحل متفاوت برای گشتوگذار دارد، ساحلی در دل خلیج، که آرام و کمعمق است و مناسب و محیا برای آبتنی و تفریحات آبکی، و دیگری ساحلی است مواج و خروشان به نام «دریای بزرگ» که تجربه یک دریای طوفانی را برای شما به همراه خواهد داشت. در جاده اسالم، پیش از آنکه به ییلاقات برسید، جنگل هزاررنگ اسالم پیش چشم شما به صدها رنگ درمیآید. جنگلی که پائیز درخشان و زیبایی دارد و برگهای درختانش به هزاران رنگ درمیآید. اهالی ابر میگویند جنگل در پائیز آتش میگیرد و برگهای درختان پهنبرگ به رنگ آتش در میآیند. در ۴۵ کیلومتری شمالشرقی شهر شاهرود، ابرها گاهی آنقدر پایین میآیند که میشود در میانشان گم شد.

در این میانه ابرها کمکم از راه میرسند، تمام وجودتان را در بر میگیرند و بالا و بالاتر میآیند تا بالاخره پهنهای از ابرها افق را پر کند. ایستادن پای یکی از کلوتهای مرتفع ـ که حاصل همدستی باد و باران هستند ـ و دیدنشان با سری رو به بالا عادت اکثر کسانی است که به این منطقه پا گذاشتهاند. یکی از دیدنیترین پدیدههای زمینشناسی در این جزیره، «دره ستارهها»ست که هنرنمایی فرسایش آب و باد و خاک را در طی قرون به نمایش گذاشته است.

چابهار به خاطر هوای معتدل و همیشه بهاریش میتواند در هر فصلی مقصد گردشگران باشد اما حالا که رفتن به مناطق سردسیری چندان به صلاح نیست، وقتش شده که رو به سمت جنوب کنید. با اینکه کلمه «لوت» در فرهنگ لغت، برهنه و فاقد هر چیز معنی شده اما کسانی که پا به این بیابان گذاشتهاند تائید میکنند که دشت لوت زیباییها و عجایب بسیاری برای دیدن دارد. روايت است كه به دستور آغامحمد خان بيش از 20 هزار نفر از نعمت بينايي محروم شدند و از سرهاي عدهاي از ساكنين بيگناه كله منارهها بر پا گرديد. نفوس این ولسوالی اضافه تر از یکصد وپنجاه هزار نفر بوده ویکی از باسواد ترین مناطق افغانستان به شمار می اید.

۱۷۳ نوع پرنده در جزیره رصد شده است، به این جمعیت اضافه کنید انواع پستانداران، خزندگان و ماهیان را. دراین بند شاعر با درد دل کردن با “معشوق” شروع می کند و از اینکه در شب جدایی می سوزد وعمرش را در شبان تاریک می گذراند واز “دل “نارحت است که نمی گذارد او صبر پیش بگیرد. این غذا مانند استامبولی بوده و در تهیه آن از برنج، گوشت، پیاز، رب گوجه فرنگی، نمک و روغن استفاده می شود. جایی که بلندترین تپههای ماسهای دنیا را که گاهی ارتفاع آنها به ۴۸۰ متر میرسد در خود جای داده است.

دشت لوت یکی از جذابترین نقاط ایران برای گردشگران و جهانگردان است، چرا که مجموعهای از عجایب ایران و جهان را در خود دارد؛ بلندترین تپههای ماسهای دنیا که گاهی ارتفاع آنها به ۴۸۰ متر میرسد، متعلق به این دشت است. در بسته سفر به کویر لوت و در مسیر جاده شهداد ـ نهبندان، میتوانید ساعتها به نظاره این کلوتها بنشینید و از دیدن عجایب این کویر لذت ببرید. مطمئن باشید یکی از عجایب این سفر ماجراجویانه، منطقه سرسبز «سیرچ» است که درست در دیواره غربی دشت لوت قرارگرفته و ارتفاعاتی همیشه برفی دارد.

در داخل مسجد منبر چوبی منبت کاری شده شکسته و درهم ریختهای وجود دارد که همزمان با بنای مسجد ساخته شده است. در سراسر ایران چشمههای آبگرم زیادی وجود دارد. یکی از دیدنیهای طبیعی گرگان که مسافران زیادی هم راهی آن میشوند، جنگل نهارخوران است. این روستا قدمت بسیار زیادی دارد و بقایای چندین قلعه تاریخی در آن دیده میشود. یزدگرد پس از شکست خوردن از اعراب همراه خانوادهاش فرار میکند و کشته میشود. یکی از زیباترین دیدنیهای منطقه الموت، دریاچه اوان است، دریاچهای که به خصوص در پاییز بسیار دیدنی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید