10 مقصد جذاب برای سفر یک روزه اطراف اصفهان + عکس و ویدیو

در این مسجد کتیبه های متعددی وجود دارد که کتیبه اصلی عمارت، در بالای حاشیه های عریض طاقچه ها به عرض 60 سانتی متر جا داده شده است. درجه بالای صفر را تجربه کردهاند و همچنین کمترین دمای ثبت شده در استان و در کلیه شهرهای ایران مربوط به بستان آباد با دمای ۴۶ – درجه زیر صفر میباشد. تور سافاری کیش و ویراژ روی تپههای شنی با لندکروز تجربه هیجانانگیزی را در اختیارتان قرار میدهد و یکی از خاصترین جاهای دیدنی ایران است. طهارت ظاهري: چيزي که بر اساس نظر شارع مقدس محکوم به پاکي است هر چند در واقع نجس باشد مثل اينکه شخصي وارد خانه مسلماني شود مادام که او نجاست چيزي را مطرح ننمايد تمام اشياء آن خانه محکوم به پاکي است.

شکنجه های روحی یک دختر از طبقه مرفه را درک میکنیم که برای این منظور نویسنده در توصیف عمیق روحیات و احساسات این دختر خارق العاده عمل کرده به طوری که با توجه به مشخص نشدن اسم واقعی او، هرکدام از ما ممکن است جای او باشیم. او را در محله چشمه علی در زمینی که متعلق به دوست صمیمیاش «اشتری» بود، به خاک سپردند. او Orisha قدرتمند است، و اعتقاد بر این است که اگر او شما را دور اما اجازه می دهد تا شما را پس از چند روز بازگشت، شما را با سحر و جادو قدرتمند خود را برکت دهد.

پس از سالها ناظم زن مورد نظر را مییابد و در خانه او با هم گفتگو میکنند. باغ مشرف به بادگیر، مشتمل بر سه عمارت هشتی و تالار آینه و سردر اصلی و جنوبی است و درختان سرو و کاج و گلهای سرخ محمدی و تاک های انگور و درختان انار آن را مزین کرده اند.باغ دولت آباد از دهه چهل شمسی در آثار ملی ایران ثبت گردیده و از باغهای ایرانی ثبت شده در یونسکو میباشد.

زبان بومی استان آذربایجان شرقی، آذربایجانی میباشد. آب این چشمه از سنگهایی که گوگردی هستند عبور میکند به همین جهت آب که حمل میکند سفید رنگ است و این علت اصلی نام گذاری رود سفید آب میباشد. در مسیر پر طول و دراز خود از فراز سنگهایی آهکی و رسوبی عبور میکند و سرانجام در مکان آبشار نیاسر از جوار آسمان به سمت زمین سرازیر میشود. این استان در شمال غرب کشور و بین مدارهای ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۲۶ دقیقهٔ عرض شمالی و نصفالنهارهای ۴۵ درجه و ۵ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقهٔ طول شرقی جای گرفتهاست.

این میدان با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض تونسته آثار تاریخی دیگه رو هم در دل خودش جای دهد. مسجد جامع تبریز یکی از بناهای تاریخی تبریز است که تاریخ بنای آن معلوم نیست. در موزه تاریخ طبیعی یزد بیش از ۲۰۰ حیوان تاکسیدرمی شده، ۴۰ اسکلت و چندین جمجمه و سنگهای مختلفی از یزد و دیگر شهرها نگهداری میشود. خانه مشروطیت: این خانه محل اجتماع سران مشروطیت در تبریز بود و تاریخ ساختمان آن 1247 شمسی مطابق با 1288 هجری قمری است. این چشمه هم اکنون به نام چشمه زم زم در مسجد الحرام کنار خانه خدا قرار دارد و حاجیان ازآب آن مینوشند .این قصه در قرآن کریم آمده است .

بلندترین نقطة موروداغ 2210 متر ارتفاع دارد و معروف ترین قله های آن چله خانة، پیر موسی و خواجه مرجان است. ارتفاعات مورو داغ: کوه موروداغ در 36 کیلومتری غرب تبریز در جهت شرقی – غربی از ارتفاعات شمالی صوفیان به سمت تبریز کشیده شده است. از دیگر شهرهای صنعتی استان میتوان به شهرهای شبستر (رتبه دوم صنعت آذربایجان شرقی پس از تبریز)، بستان آباد (اوجان)، مرند، مراغه، میانه ،بناب و جلفا اشاره کرد. از شهرهای مهم و اقماری این استان میتوان به مراغه، بناب مرند، اهر و میانه اشاره کرد.

شهرستان مراغه و شهرستانهای پیرامون کنونی اش بعدها به این استان ملحق گردیدند، اما شهرستان آستارا در ۱۳۳۹ از آذربایجان شرقی جدا و به گیلان ملحق شد، استان اردبیل نیز تا سال ۱۳۷۲ بخشی از آذربایجان شرقی بود که در این سال از این استان جدا و به استانی مستقل تبدیل گردید. استان آذربایجان شرقی دارای 12 شهرستان، 31 شهر و 30 بخش، 133 دهستان و 3149 آبادی است. آذربایجان شرقی رتبهٔ اول صادرات غیرنفتی در کشور را داراست.همچنین این استان امنترین و کمجرمترین استان ایران بهشمار میرود.

حد شرقی آن از شهرستان هشترود و سر اسکندر و قره چمن می گذرد و تا حدود قافلانکوه پیش رفته است . در زمان حکمرانی اسکندر مقدونی بر ایران در ۳۳۱ سال پیش از میلاد، شهربان منطقهٔ ماد کوچک که سرداری بهنام «آتورپات» یا «آتروپاتن» بوده، علیه اسکندر قیام کرده و با انعقاد پیمانی دست یونانیان را از آذربایجان کوتاه ساخت. این امر شگفتی اهالی را برانگیخته است. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان قرار دارد و آنچنان زیبا است که در نیمه دوم سال، زمانی که همه جا سرد است، میتوان از حضور در این منطقه و قدمزدن روی شنهای داغ لذت برد.

يكي ديگر از درياچههاي ديگر منطقه گوگان درياچة نيمه مصنوعي ( گودالي طبيعي با پمپاژ كردن آب از رودخانه گنبرچاي) ائل ميداني (شاه ميداني) است كه در جنوبشرقي شهر گوگان در فاصلةاي 1 كيلومتري قرار داشته و با حضور گسترده مردم در ايام تعطيل بهار و تابستان بخصوص صبحهاي جمعه با برنامههاي خودجوش مردمي به صورت يك تفرجگاه طبيعي درآمده است. وجود درياچه مصنوعي فيروزسالار كه به منضور تغذيه مصنوعي آبهاي زيرزميني تيمورلو احداث گرديده بود ظاهراً و عملاً بغير از چند سال اول بلااستفاده بوده و با وجود وارد شدن حدود 1ميليون متر مكعب آب رودخانه فصلي گنبرچاي به آن در مواقع پر آبي (طغياني ) همچنان با بدون برنامه و تصميمي در موردش با تبخير سالانه نزديك به 2 متر از سطح آن مواجه است.

برجوباروی یزد درواقع حصاری است که در سال ۴۳۲ قمری گرداگرد شهر برای در امان ماندن از هجوم و غارت دشمن کشیده شده است. رحمان وهابزاده در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درارومیهبا اشاره به حوزههای آبخیز استان آذربایجان غربی اظهار کرد: در استان 27 حوزه ّآبخیز بزرگ به مساحت 3 میلیون و 300 هزار هکتار وجود دارد که مجموعه این حوزهها در محدوده 4 حوزه آبریز اصلی واقع شده است. با شروع جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۲۰، نیروهای شوروی وارد آذربایجان شدند.

در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در این محل اتاقهای بیشتر و بهتری برای حمام ساخته، و همچنان برای سهولت مسافران و گردشگران یک هوتل خوب و تعدادی کافه نیز ایجاد شد. این چشمه در 60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و دلفان در بین دو رشتهکوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس واقع شده است (در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره) و به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستداران طبیعت است. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوههای ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است.

در منطقه اوچ قیزلار در میان سه کوه سنگی قلعه ای با ارتفاعی حدود سی الی چهل متر وجود دارد که قدمت آن را از روی پراکندگی سفال در سطح آن به هزاره اول تا دوره اسلامی تخمین می زنند. در دوران حکومت قاجاریان بعد از فتحعلیشاه قاجار، شهر تبریز ولیعهد نشین شد و به این ترتیب ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه ،محمدعلی شاه واحمدشاه دوران ولایت عهدی خود را در این شهر گذراندند. دره سعید آباد : یکی از دره هایی که تابستانها مورد بهره برداری وسیع قرار میگیرد، درة سعید آباد است که در 2 کیلومتری جادة ترانزیتی تبریز – تهران قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید