یاری ظارافاتف یاری جدی

طبیعت زیبا و افسونگر چهل چشمه یکی از مناطق زیبای زاگرس به شمار میرود که با وجود زیبایی خیرهکنندهای که دارد متاسفانه به دلیل دور دست بودن آن از دید گردشگران پنهان مانده است. از طرف دیگر، نامادری زهره هم که مرتب از خواستگار زهره یعنی قادر پول و هدایا میگیرد، برای دور کردن طالب از زهره در ماهی آزادی که طالب برای زهره صید کرد و هدیه آورده بود، داروی بیهوشی ریخته، به دست زهره میدهد.

یکی از بخشهای جذاب، حمام قدیمی خزینهای روستاست که به طور کامل بازسازی شده و در خنکای هوای منطقه، گرمای لذتبخشی دارد. یکی از شغلهای مرسومی که مردم خونگرم نایبند از آن درآمد کسب میکنند، بافت سبد و سفرههای حصیری است؛ محصولاتی که میتوانند سوغات خوبی از این سفر بهحساب بیایند. در روستای نایبند سه برج نگهبانی به چشم میخورد که در گذشته حفاظت و نگهبانی از روستا را بر عهده داشتهاند. برای رسیدن به این درهی هیجانانگیز و دیدن طاق شاه عباسی و چشمهی مرتضی علی و گبَرهای سه هزار ساله، باید از روستای خَرو عبور کرد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۱۴۵ خانوار و ۴۸۴ نفر در روستای نایبند زندگی میکنند. در اصل هخامنشیان و ایلامیها تا دوره ایلخانی و عصر اتابکان لر در این منطقه زندگی میکردند. سپس دروازه قلعه را مسدود میکردند تا دست کسی به مردم نرسد. جالب است بدانید که پیش از این در اطراف چشمه برم شکار میکردند و یا حتی داخل آب چشمه میآمدند. در زمان خلافت عمر حكومت ري به دست يكي از نوادگان بهرام چوبين به نام سياهوخش بود.

آخرین کلانتر چهاربنیچه کریم خان بهادرالسلطنه بویراحمدی بود و در اواخر قاجار توسط برخی از سران قبایل و اقوام خود در محلی به نام نعل اشکنان بویراحمد به قتل رسید. از غذاهای رایج روستای اصفهک، میتوان به انواع آش و آبگوشتهای محلی اشاره کرد. گوجه آش از خوشمزه ترین آش های محلی این استان محسوب می شود. خانه مشیرالملک رو میشه جزو قدیمی ترین خانه های ایرانی محسوب کرد که تزئینات داخلی بی نظیری داره و گردشگران زیادی برای دیدن جلوه های رنگارنگ نور به این مکان مراجعه میکنن. کاوش ها در این منطقه آثار زیادی از گذشته ها نمایان نمود و بسیاری از آثار باقی مانده هم اکنون در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است.

از دوتارهای پدرتان، چیزی مانده؟ به عقیده اهالی این قبرهای سروته پر از عتیقه و چیزهای ارزشمند بوده و حتی سنگهای روی قبرها خیلی ارزشمند بوده است که مردم منطقه به خاطر احترام هیچ وقت به آن دست نمیزدند اما حدود چندین سال پیش درست در زمانی که این مکان هیچ صاحب و نگهبانی نداشته تمام آن اشیاء و سنگهای قیمتی به سرقت رفته است. کمی که پیشتر برویم، به روستایی میرسیم که دیدن آن جزو واجبات این سفر است. بهترین زمان برای سفر به نایبند پاییز، زمستان و اوایل بهار است.

حداکثر دمای نایبند در ماه تیر به ۵۳ درجهی سانتیگراد هم میرسد، در حالی که حداقل دمای آن در ماه بهمن حدود ۹ درجه است. غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث میشود که این آبها تا مسافت حدود سیصد متری بستر رودخانه هم پیش بروند در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشدهاند و قابل تفکیک هستند! عوامل فرسایش روستا همچون طوفانهای شن و بارش بارانهای موسمی شدید باعث مهاجرت عدهی زیادی از اهالی و کاهش جمعیت این روستا شده است. کمبود زمین در سطح منطقه باعث شده کار بری های شهری با کمبود مواجه شود.

اما در فصل زمستان رفتن به این منطقه به دلیل سرمای زیاد آن کار اشتباهی است . چشمهای طبیعی که دمای آن از دمای بدن بیشتر باشد. در روستای مزداران از توابع فیروزکوه واقع شده است. از روستای خرو تا ابتدای ورودی مجموعهی تاریخی و طبیعی کال سَردَر که حمام مرتضی علی و طاق شاه عباسی را در خود جای داده، با خودرو ۵ دقیقه راه است. بعضی از این حفرهها، چشمههای جوشان آب هستند که بزرگترینشان به حمام مرتضی علی معروف شده است.

دلیل شکلگیری این روستا، قناتها و چشمههای آب گرمی هستند که حیات را به این روستا بخشیدهاند. چشمه شفابخش داریو در منطقه کندیچال از آن دسته چشمههای گازدار است که بیماریهایی همچون سنگ کلیه را بهبود میبخشد. در این محل نیز مانند بسیاری دیگر از ساختمان های شیراز كاشی های براق و سنگ های تراش میراث قدیم را از نو رواج میدهد. در حال حاضر با فراهم شدن امکاناتی نظیر رستوران، سرویس های بهداشتی، نماز خانه و امکانات رفاهی تفریحی دیگر بسیاری از خانواده ها اوقات و فراغت خود را در این مکان می گذرانند.

دره دیوارههای بلند و پرشیبی دارد که وارد شدن به آن میتواند خطرناک باشد. با نزدیک شدن به فصل تابستان گرمای شدید بر منطقه حاکم میشود. در طول راه، دیوارههای بلند دره مانندی در دو طرف شما را همراهی میکنند که روی آنها حفرههای کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفتهاند. دو قسمتی بودن بنا از نظر زمان ساخت به خصوص از پشت طاقبند بهخوبی قابل مشاهده است. طاق شاه عباسی میان دو کوه نزدیک به هم ساخته شده و شامل طاقی آجری است که پاکار آن بر کوههای سنگی دو طرف رودخانه قرار دارد. در مورد معنی نام آب اسک، بر اساس بعضی باورها و روایتها نام این روستا به نام یکی از پادشاهان اشکانیان، اشک نامگذاری شده که به مرور زمان به اسک تغییر یافته است.

این دشت به دلیل وسعتی که دارد به عنوان یکی از اثرهای ملی به ثبت رسیده است. نشر چشمه یکی از بزرگترین ناشران ایرانی است که بیشتر در زمینه انتشار کتاب از نویسندگان ایرانی فعالیت میکند. در ۲۰ کیلومتری جاده دیواندره – سقز، تابلویی با عنوان شریف آباد وجود دارد که با گذشتن از آن و عبور از چند روستای دیگر با طی حدود ۵۰ کیلومتر به روستای بست می رسید.

روستای خَرو (خور) یک روستای توریستی در ۲۰ کیلومتری شرق طبس است که جادهی آسفالتهی مناسبی هم دارد. با شنیدن نام روستای پلکانی معمولا به یاد روستای ماسوله میافتیم. پس از شکل گرفتن ایدهی مرمت روستا، مراحل ابتدایی بازسازی از جمله نقشهبرداری و محلهبندی در فاصلهی سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ انجام و در نهایت با همت جوانان روستا مرمت بافت قدیمی و تخریبشده شروع شد. پس از آن به تدریج روستا خالی از سکنه و متروکه شد. كشورهاي آسيايي كه پس از فروپاشي شوروي از محدوديتهاي سياسي و مسافرتي آزاد شدهاند، به سبب همبستگيهاي تاريخي، فرهنگي، قومي و زباني با ايران، از بازارهاي بسيار با ارزش جهانگردي ايران به شمار ميروند.

با قدم زدن در کوچه پسکوچههای اصفهک و گذر از ساباطهای روستا به مزارع زعفران میرسید که زیر درختهای نخل جا خوش کردهاند. خرما و زعفران سوغات روستای اصفهک است. قرار گرفتن روستای اصفهک در مجاورت کوه به آن آبوهوایی داده که در تابستان حداقل ۵ تا ۶ درجه سردتر از طبس است. روستای پلکانی نایبند! ساختار پلکانی یکی از انواع معماری است که به وفور در ایران وجود دارد. مردم روستای نایبند به برکت وجود چشمهها و قناتها از طریق کشت انواع مرکبات، نخل، توت و انواع محصولاتی نظیر گندم، جو، سبزیجات و حبوبات امرار معاش میکنند یا به دامداری اشتغال دارند.

در روستای خرو محلهای اقامتی یک روزه و چند روزه مناسب وجود دارد. مجموعهی تاریخی و طبیعی کال سَردَر ترکیبی است از چند اثر تاریخی (با قدمت ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ سال) مانند طاق عباسی و خانه گَبَری، خاصیت طبی و درمانی چشمه و پدیدههای کمنظیر ژئومورفولوژیکی و ژئوتوریسمی. با رسیدن به روستا به سمت چشمه پراو در منطقه سوادکوه و ارفعده جنگلپیمایی میکنیم. اگر به قصد رفتن به چشمه آبگرم راهی میشوید و قصد اقامت در این منطقه را دارید، هتل آبگرم محلات میتواند برایتان ایدهآل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید