گویش آنها کُردی محکی است

درختی است معروف که عصارهء آن صبر است و در هند بسیار بلند و بهترینش سقوطری است که در جزیرهء سقوطره میشود و گاهی آن عصاره را نیز گویند که عبارت از صَبِر باشد چنانکه در «سامی» آورده و مشهور نیز همین است. 1) یکی از شهرهای بزرگ جزیرهء قبرس. از دیههای «نور». (مازندران و استرآباد رابینو ص110 و ترجمهء همان کتاب ص149)(1). 1) – در ترجمهء کتاب مذکور علوا بعین آمده است. دشت لالههای واژگون از دیدنیترین مناظر این روستا است که لالههای آن در فصل بهار میرویند. با رسیدن به چشمه دیو آسیا میتوانید قله دماوند را ببینید و از سویی دیگر اگر در فصل بهار به این چشمه رفته بشید دشتهای شقایق را در سوی دیگر این چشمه خواهید دید.

به گزارش پارس به نقل از افکارنیوز، وی گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لوله کشی نبود این آب مرتب می جوشید و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج می شد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت، مردم می آمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده می کردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بود. شهرکهای مرزی اسلامقلعه و تورغندی نیز از کنترل حکومت خارج شد.

نام پهلوان زابلی و نیزه دار رستم که بدست نوش آذر کشته شد. نام شخصی که نیزهء رستم را برمیداشته و نیزه دار او بوده است و به این معنی بکسر اول هم آمده است. 1) نیزه دار رستم. نام سلاحدار رستم. کاموس کشانی او را کشت. سپردن کسی مال خود را بدیگری. از جمله شهرهایی است که در همه فصول زیبایی خود را حفظ می کند. 6) – ن ل: لقمه را حلوا. ز قهر و لطف او دوران دهد حلوا و الوا را. ز تلخی خشم او نشگفت اگر الوا شود حلوا. عسل با خشم او الوا سقر با عفو او کوثر.

معروفترین الوا الوای سکترین (سقوطری)(3) از ناحیهء سکوترا(4) است. ز بس جواهر چون آسمان پر از الوا. قسمی از گیاهان یاس بنفش که دارای برگهای کلفت است و از آن صمغی تلخ بدست می آید که مسهل است. قبل از اسلام به آن دارابگرد می گفتند از جنوب با لارستان و زرین دشت همجوار است از غرب با فسا و جهرم ، از شمال با شهرستانهای استهبان ونیریز و ارسنجان و از شرق با شهرستان حاجی آباد ونهایتاً به استان کرمان محدود می شود.

آشتيان در شمال شرقي اراك و در دامنه ارتفاعات كوههاي مركزي استان واقع شده و از مناطق قديمي است. همچنين اين شهر به خاطر وجود آثار تاريخي و به ويژه مقبرهاي خاندان شيخ صفي و همجوارياش با آبهاي گرم سرعين يكي از كانونهاي جلب جهانگرد است كه هر ساله هزاران نفر را از استان آذربايجان شرقي و ديگر استانهاي همجوار و تهران به خود جلب ميكند. جاذبه های گردشگری استان گلستان کم نیستند در این بین آبشارهای گلستان بسیار چشم نوازند.

یکی از نمایندگانی کنونی استان لرستان جناب آقای ملکشاهی راد است! این اثر تاریخی ارزشمند که در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، بنایی چندضلعی است که از خشتهای خام در اندازههای متفاوت ساخته شده است؛ موضوعی که نشان میدهد قلعه در دورههای مختلف تاریخی ساخته شده و بر وسعت آن اضافه شده است. این روایت یک روایت شفاهی است و سندی در جهت تایید آن به دست نیامده است و تنها در برخی سفرنامهها با نام اسکندریه از آن یاد شده است، که برخی این نام را به یکی از بانیان باغ به اسم اسکندر چرامی نسبت میدهند.

همچنان که مورخین گفته اند کاخ های کوروش در میان باغ بزرگ و انبوه از درختان گوناگون و دشتی چمن زار و خرم واقع بوده که توسط آبگذرهای متعددی که از رود پلوار می آورند ، سیراب می شده است . در باغ ايرانی كاشت تمامی درختان برای منظور و هدف مشخصی انجام ميگرفت و هرگز به صورت اتفاقی و بی منطق نبود. رسيدن به اين روستا فقط با خودروهاي بياباني و از راه روستاي گنبد (كنبد) و قريه هزاره ممكن است. این گیاه در افریقا و آسیا و آمریکا کاشته میشود و شیرهء آن مصلح معده است و در رنگرزی نیز بکار می رود.

و در اینجا سهو کرده، چه در این بیت «انوا» به نون(1) باید خواند جمع نوء، بفتح نون که بعربی منازل قمر را گویند و عرب بدان استدلال بر باریدن باران کنند و بدان اهتمام دارند و در «قاموس» نوء بمعنی ستاره آمده است. ستاره، و آنرا به تازی کوکب گویند. به از میوه هایی که رضوان فرستد.انوری. نام میوه ای، کذا فی شرفنامه. در کتیبهای که بر سر در مسجد قرار دارد از ناصر الدین شاه، ظل السلطان و رحیم خان نام برده شده است. برگزیدن چیزی را که در ظرف است جهت خود و چیره شدن بر دیگران.

پژمرده شدن تره و گیاه. گیاه تر در گیاه خشک رویانیدن زمین. پژمرده و خشک شدن تره و گیاه. علم برافراشتن. || منکر شدن حق کسی را. آهو هم که خود را آزاد شده حضرت میداند اجازه مرخصی میطلبد و به سراغ لانه خود میدود. آبشار پونه زار از آن دسته جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که حضور در آن بهقدری دلپذیر و آرامشبخش است که روحی تازه به شما میبخشد. در تداول عامه، بمعنی شعلهء آتش، و مخفف الاو است.

بعضی از فرهنگ نویسان فارسی «اولو» بمعنی خداوندان و صاحبان را بصورت فوق بی واو نوشته اند. منطقه گردشگری الندان که به آن آب بندان الندان (پله) نیز میگویند، یکی از زیباترین طبیعتهای سرسبز و زیبای شمال کشور را دارد که در تمامی فصلها زیبا و دیدنیست. همچنين این منطقه دارای امکاناتی مانند سرويس بهداشتی، فضای بازي بچه ها، جاده و مسیر رفت وآمد مطلوب و دو پارکینگ بزرگ با گنجایش چند هزار ماشین است. این غار به نامهای چاه دیو و چاه اجنه نیز نامیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید