کتاب چشمهایش بزرگ علوی انتشارات نگاه

امّا چنانکه گفته شد مهاجرت لرها به شیراز در دو دوره یعنی در زمان زندیه و دهه پنجاه شمسی ببعد بیش از هر زمان دیگر شدت داشته است. جمعیت غیر دائم و یا فصلی روستا ۲۱۷۶ نفر بوده (۵۶۸ خانوار می باشد که در فصل بهار و تابستان در آن ساکن بوده و در فصل سرمابه شهرها مهاجرت می کنند. آبشار آب ملخ که نام دیگر آن تخت سلیمان می باشد، از آبشارهای خطرناک ایران به حساب می آید که از جای جای نقاط ایران مانند شهرهایی مثل تهران، مشهد، شیراز با بلیط هواپیما شیراز اصفهان و دیگر شهرها به اصفهان آمده و از این مکان زیبا بازدید می کنند.

یکی از جاذبههای سلماس که کمتر در ایران میتوان یافت، نقشه شطرنجی این شهر است که در نوع خود بینظیر است و اگر دوستدار ورزشهایی مثل پاراگلایدر باشید در زیر پای خود نقشه شهری را خواهید دید که نمونه آن در کشور وجود ندارد. از خوی تا سلماس ۴۹ کیلومتر فاصله است و مزارع آفتابگردان یکی از جاذبههای مسیر خواهد بود، البته در فصل تابستان. چشمه دیمه:چشمه دیمه در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند قرار دارد این چشمه سر چشمه ی اصلی زاینده رودقبل ازایجاد تونل های کوهرنگ و در 12 کیلو متری چلگرد در مجاورت روستای دیمه واقع شده و تا مرکز استان 85 کیلو متر فاصله دارد آب این چشمه از گوارا ترین آبهای جهان است و خواص درمانی نیز دارداز جمله جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه .

کوهستان الوند تقریبا به شکل نعل اسبی از جنوبشرقی تا جنوبغربی شهر همدان امتداد دارد که طول تقریبی خطالرأس آن به بیش از 30 کیلومتر میرسد و دارای 6 قله اصلی است. شهری که در آن یک بسته کامل گردشگری را میتوانید تجربه کنید. این بسته محلات را به عنوان مقصد طبیعی خارق العاده برای گردشگران تبدیل می کند ، زیرا آن را بهشت رویایی می گویند. ۲۰ هتل، ۱۰ مهمانپذیر، ۲ هتلآپارتمان و ۲ واحد اقامتگاه بومگردی برای استقبال از گردشگران وجود دارد. اگر دوست دارید در یک واحد بومگردی هم استراحت کنید، واحد اقامتی بومگردی در روستای مارکان به عنوان قطب طبیعتگردی استان گزینه مناسبی است.

اگر قصد ماندن در نقده را داشته باشید، ۳ مهمانپذیر و یک واحد بومگردی در روستای حسنلو نیز وجود دارد. در این شهر همچنین یک مهمانپذیر تکستاره با ۲۵ تخت در اشنویه آماده خدمترسانی به گردشگران است. خوی همچنین ۳ هتل و ۱۱ مهمانپذیر با ۵۷۰ تخت دارد. همچنین اگر قصد اقامت داشتید، یک هتل سهستاره، یک هتل تکستاره و ۲ مهمانپذیر درجه ۳ را میتوانید با توجه به بودجه و علاقه خود انتخاب کنید.

اگر قصد اقامت در سلماس را دارید، میتوانید در یک هتل سهستاره و ۲ مهمانپذیر اقامت داشته باشید که از ۱۱۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. اقامت در این مرکز برای هر نفر حدود ۷۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. این آبشار در زمستان یخ میبندد و بهترین مکان برای یخنوردی در شمال غرب کشور است. تنگ تیزاب، تابستانهای خنک و خوش آب و هوایی دارد و زمستانهایی سرد، بنابراین بهترین ماههای رفتن به آن از اردیبهشت تا اوایل آذر است.

بنابراین به عنوان مهمترین و بهترین جاذبۀ جذاب گردشگری لازم است از هوای لطیف این شهر عزیز یاد کنیم. معماری جذاب این عمارت که 7 خانه با 22 اتاق را در برمیگیرد بسیار تماشایی است. یکی از جاهای دیدنی بیرجند عمارت تاریخی رحیم آباد در خیابان پاسداران است. تفریح در پارک آبی اواسیس بسیار لذت بخش است و یکی از دیدنی های چشمه ترکیه به حساب می آید. منطقه نمونه گردشگری متعلق در دل جنگلهای ارسباران که در سازمان جهانی یونسکو بعنوان جاذبه ی گردشگری به ثبت رسیده، واقع گردیده که بزرگترین مجتمع آبدرمانی متعلق در شهرستان کلیبر بخش آبش احمد با مکانیزه کردن آبگرم معدنی این منطقه توانسته بر جاذبه های آن بیافزاید و چون نگینی در دل جنگلهای ارسباران بدرخشد.

قدمت این ۲ چلوکبابی به ۳۵۰ سال میرسد و قطعا مزه آن را تا عمر دارید فراموش نخواهید کرد. در کنار بازدید از اماکن گردشگری میتوانید لذیذترین چلوکباب عمرتان را در چلوکبابی حاج علی و چلوکبابی حاج حسین در داخل بازار تاریخی خوی نوش جان کنید. کاروانسرای عباسی، مسجدجامع، مسجد آجری، مسجد معصوم، مسجد تالار، بازار قدیمی شهر، مزرعه حاج حسن، مسجد قدمگاه، مسجد خواجه، قلعه بزرگ یکلنگی از جمله مکانهای تاریخی این شهر است که بعضی از آنها در آثار ملی به ثبت رسیده است.

از مسیر جاده قدیم میتوانید از جاذبههایی چون قلعه کاظم داشی بازدید کنید. میتوان از قلعه کاظم داشی با ظاهری شبیه به یک جزیره سنگی به عنوان یکی از جذابترین مناطق دریاچه ارومیه نام برد، جاذبهای باستانی که فقط ۶۵ کیلومتر از روستای گوئرچین فاصله دارد. قلعه کاظم داشی با قدمتی مربوط به دوران ایلخانی یکی از قدیمیترین بناهای این منطقه به شمار میرود. ارومیه جاذبه خارج از شهری مانند سواحل دریاچه ارومیه، قلعه تاریخی بردوک، آبشار سوله دوکل، دریاچه مارمیشو، غار تمتمان، پیست اسکی خوشاکو و منطقه نمونه گردشگری سیلوانا را هم دارد که میتواند خاطره ماندگاری را برای گردشگران به جا بگذارد.

این سنت برای مردم منطقه سنتی دیرینه بوده که باعث میشده از حال و روز هم باخبر شوند. اکبر راستیجو، پسر عموی این خواهر و برادر درباره روز حادثه به جامجم گفت: ۱۰ دقیقه گذشته بود و فاطمه هنوز از چشمه خارج نشده بود. همچنین قلعه سینگان روی تپه ۳ هزار ساله از جاذبههای تاریخی شهرستان است که هنوز هم در این خانه افرادی زندگی میکنند. مسیر هنوز ادامه دارد. ادامه مسیر به سمت اشنویه است. تابلوهای قهوهایرنگ راهنما از شهر دلیجان شما را به سمت غار هدایت میکنند. ابعاد دهانه این غار ۱۲۰×۱۶۰ سانتیمتر میباشد و در ارتفاع ۲۹۶۷ متری از سطح دریا قرار دارد.

این بومگردی با ظرفیت ۳۰ مسافر، دارای ۲ اتاق ۲۴ متری، یک اتاق ۱۲ متری و یک اتاق ۶ متری است. اقامتگاه بومگردی معروف پور در روستای بالاگیر با داشتن ۲ اتاق ظرفیت پذیرایی از ۱۳ گردشگر را دارد. اقامتگاه بومگردی قرهپاپاق در روستای تاریخی حسنلو شهرستان نقده در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر و زیربنای ۲۶۰ مترمربع به صورت همکف بنا شده و دارای ۵ اتاق اقامتی و ظرفیت پذیرایی از ۳۰ گردشگر است. این منطقه در جنوب شهرستان میانه قرار گرفته و یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده کشور است.

چشمههای این منطقه معانی دیگری هم دارند؛ مانند صدای سوت. به گزارش مشرق به نقل از ایرنا، چشمههای باداب سورت شامل دو چشمه با آبهای کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. با این حال، حجاریها و جاسازیهائی که در سنگ کوه کنده شده است (هر چند که از لحاظ چگونگی وضع خود با موارد مشابه اورارتوئی تفاوتهایی دارد و نیز قطعه سنگی که به شکل ستون از کوه درآوردهاند و شاید زمانی مذبح بوده است)، همگی دلائلی است بر اینکه محل را به دوره پیش از اسلام هم متعلق بدانیم. اگر قصد خرید داشته باشید بازار تاریخی ارومیه که به دوره صفویه تعلق دارد، پیشنهاد خوبی است.

از سلماس راهی هم به مرز سرو ارومیه وجود دارد که در آن آبشار خورخور را میتوانید ببینید. اگر به گردشگری مذهبی نیز علاقهمند باشید، قطعا تنوع مساجد و کلیساهای تاریخی به همراه روستاهایی که همه اقوام ترک و کرد و مسیحی در آنجا زندگی میکنند تجربهای خواهد بود که در جای دیگری نمیتوانید آن را کسب کنید. چشمه گمبان از نظر پوشش گیاهی نیز یکی دیگر نقاط بی نظیر کشورمان است. کوه صفه از دیگر جاهای دیدنی اطراف اصفهان محسوب میشود که به دلیل نزدیکی به اصفهان و امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی خوبی که دارد، در میان بازدیدکنندگان بسیار محبوب است.

بدون شک نزدیک ترین و مشهورترین جاهای دیدنی اطراف تهران ، باغشهر لواسان است. معمولاً در پای هر میل اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به طور برجسته به خط کوفی یا ثلث حک شده است. ارومیه یا باغشهر ارومیه مرکز و قلب استان آذربایجان غربی است. بعلت کوهستانی و سردسیر بودن این منطقه، دیواره ها دو خشته یا سه خشته ساخته شده و به همین دلیل قطر دیوارهای روستا بسیار زیاد است. منبع و مظهر آن هر دو در بلوک مهریجرد است و … این آمفیتئاتر را که امروز فقط دیوارهای ورودی آن باقی مانده است، روسها ساختهاند و از اولین نمونههای آمفیتئاتر نوین در کشور است.

شعاع این استخر دایرهای ۱۰ متر و ژرفای آن ۱٫۵ متر است که سه ورودی و یک خروجی دارد. ورودی این دره درست در زیر پل معروف فورگ در مسیر داراب به حاجی آباد قرار دارد. مسیر جاده جدید سلماس به ارومیه هم از گردنه معروف قوشچی میگذرد. از شمال استان که به سمت جنوب میآیید، نزدیکترین شهر به ارومیه مرکز استان است. وى گفت چشمه اسرار آمیز و شگفت انگیز پیرسقا در دامنه کوهى موسوم به پیرسقا در۴۰ کیلومترى شهر قره آغاج مرکز این شهرستان واقع است . چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

اما مسیر مستقیم که خاکی و سنگلاخی است و البته در حریم روستای اروست واقع است پس از شش کیلومتر به چشمه های باداب سورت می رسد. این دریاچه در 80 کیلومتری باداب سورت واقع شده است. این مسیر طبیعت بسیار زیبایی هم دارد و در ۸ کیلومتری اشنویه به چشمه و کتیبه تاریخی عینالروم میرسید. قطعا در مسیر ۱۰۰ کیلومتری ارومیه به نقده چون از یک سمت از کنار دریاچه ارومیه میگذرید و سمت دیگر نیز طبیعت زیبایی دارد احساس خستگی نخواهید داشت. با توجه به بارشهای مناسب و اقدامات دولت به احتمال زیاد در ایام عید قایقهای تندرو در ساحل دریاچه ارومیه مسافران را سوار میکنند و در دریاچه دور خواهند زد.

دیدگاهتان را بنویسید