چوبی که چرخ دور آن گردد

در حال حاضر بیش از ۹۵ کارگاه سنتى با ۶۷۰ دیگ گلابگیرى و ۴ واحد صنعتى فعال و ۳ واحد صنعتى در حال احداث، گلاب و عرقیات گیاهى تولید مى کنند که میزان گلاب تولیدى نزدیک به ۱۰ میلیون لیتر مى رسد.گلاب و عطر تولیدى آن از مرزهاى میهن اسلامى نیز گذشته و کشورهاى حوزه خلیج فارس و برخى از کشورهاى اروپایى را نیزعطرآگین کرده است. در بخش میمند ۶۰ کارگاه سنتی گلاب گیری وجود دارد که از این تعداد۴۰ کارگاه فعال بوده و شش واحد صنعتی نیز در این رابطه فعالیت می کنند و هر تن گل محمدی در سال در کارگاه های سنتی ۱۲۵ تا ۱۵۰ گرم اسانس گل محمدی بدست می دهد در صورتیکه در کارگاه های صنعتی از هر هکتار ۲۵۰ گرم اسانس عطر گل محمدی تولید می شود که البته اسانس گل محمدی دیمی بیشتر از آبی است.

با توجه به فعالیت پژوهشکده اسانسهای طبیعی دانشگاه کاشان در راستای توسعه صنعت گلابگیری و عرقیات دارویی گیاهان و ارائه محصولات گل گیاهان و عرقیات دارویی به نحوه مطلوب و مورد پسند بازارهای بین المللی این شهرستان به بزرگترین مرکز تحقیق و صادرات گل و گیاهان و عرقیات دارویی جهان تبدیل شود. تغییر نوع مصرف کشورهای پیشرفته به ویژه کشورهای اروپایی از مصارف شیمیایی به فرآورده های گل و گیاهان دارویی بعد از شناخت و تحقیق در اثرات زیانبار محصولات آرایشی بهداشتی و دارویی شیمیایی در دراز مدت، رونق بازار مصرف جهانی این محصولات را فراهم کرده است.

این امر عامل اصلی ایجاد کارگاه های گلابگیری و عرقیات سنتی از زمانهای بسیار دور تاکنون در این منطقه بوده به طوری که شهرستان کاشان نه تنها در ایران بلکه شهرت جهانی در تولید و فرآوری گل وگیاهان دارویی دارد. بخش برزک با وجود اقلیم مناسب، خاک غنى و چشمه هاى فراوان به عنوان نهاده هاى اصلى تولید گل و تولید بیش از ۶۷ درصد از گل و گلاب، بزرگ ترین تولیدکننده گل و گلاب شهرستان کاشان مى باشد و از مجموع ۱۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت گل محمدى در کاشان ۷۰۰ هکتار از این اراضى در بخش برزک وجود دارد.

۴۰ درصد از گلاب تولید شده در بخش میمند به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر و ۶۰ درصد دیگر نیز در داخل کشور مصرف می شود. با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. دقت نمایید از پناهگاه پلنگچال تا ایستگاه پنجم بر خلاف دره درکه چشمه ای وجود ندارد و باید آب از پناهگاه بردارید.

تا چشمه اسپیو حدود 170 متر باید ارتفاع اضافه نمایید. برای طی مسیر از میدان درکه تا پناهگاه پلنگچال حدود سه ساعت بر حسب توان نیاز دارید و بازگشت نیز تقریبا دو ساعت زمان احتیاج دارد بنابراین می توانید یک برنامه یک روزه پرنشاط را برای این مسیر برنامه ریزی کنید. حدود نیم قرن پیش دو تن از پژوهشگران اصفهان این نظریه را مطرح کردند که شاه دژ همین قلعه دیو افسانه ای در کوه صفه است. اين موزه در سال 1344 هجري شمسي در صحن حضرت شاه چراغ تأسيس شد.

نمیدانم یهو چه شد که مهمانها شروع به رفتن میکنند. هم اکنون یک تن گلاب ناب در ایران به بهای۱۲۰۰ دلار به فروش می رسد؛ در حالی که در بازارهای اروپایی به قیمت ۶ تا ۷ هزار دلار معامله می گردد. می توانید با ورود به دره سمت چپ(غرب) و پیمودن مسیر یک کیلومتری از چشمه اسپیو در این دره دیدن کنید(رفت و برگشت 2 کیلومتر است) و به مسیر اصلی بازگردید. این پارک در میدان امام خمینی قرار دارد و یکی از مکان های گردشگری بسیار زیبای ساری می باشد، دیدن این پارک زیبا را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانكه از تاریخ دوران پهلوی برمیآید، عمارت مذكور در دوران پهلوی اول جهت اقامت ولیعهد و همسر نخستین وی( فوزیه) سامان یافته و از آن هنگام در مقاطعی از زمان توسط این خاندان مورد استفاده قرار گرفته است. چند بناي تاريخي مهم از دوران فرمانروايي ايلخان و جانشينان آنان در اين بخش به جا مانده است كه عبارتند از بقعة شيخ اسحاق ( در روستاي خانقاه خانمرود ) ، گورستان مينق ، گورستان هيق ، گورستان گوور، مسجد سنگي جهان آباد و مسجد اسنق . یزد صاحب اولین بانک و صندوق امانات جهان با قدمت 1700 ساله است.

از مجموعههای دیدنی در تور یزد میدان، بازار، مسجد، تکیه و دو آبانبار حاجقنبر و ستیفاطمه است. بعد از کافه اذقال چال منظره دیواره های دره درکه بسیار دیدنی است. دره درکه از بعد از کافه اذقال چال در زمستان خطر بهمن دارد زیرا دره تنگ تر می شود و شیبهای تندی در مسیر دارد به طوری که بهمن گیر نیز در مسیر نصب شده است. حیوانات وحشی مثل خرس در منطقه وجود دارد ولی هیچ کدام از این خطرها باعث نمی شود که گردشگران رفتن به این منطقه را از دست بدهند. چشمههای زیبای باداب سورت که به چشمههای رنگی نیز معروف هستند، بهعنوان یکی از جاهای دیدنی ساری، گردشگران زیادی را بهسمت خود میکشانند.

یکی دیگر از تولیدکنندگان قمصری در این باره می گوید: حرفه گلاب گیری با وجود زیبایی های منحصربه فرد آن، دارای مشکلات عدیده ای است که از آن میان می توان به بازدهی پایین کارگاه های سنتی و قدیمی در مقایسه با کارگاه های صنعتی مدرن اشاره کرد. و کلمه” لذة” یا صفت مشبهه مؤنث و وصف خمر است و یا مصدرى است که به وسیله آن، خمر با مبالغه توصیف شده است و یا مضافى از آن در تقدیر است، که تقدیر آن” من خمر ذات لذة” مىباشد.”وَ أَنْهارٌ مِنْ عَسَلٍ مُصَفًّى”، یعنى عسل خالص و بدون موم و لرد و خاشاک و سایر چیزهایى که در عسل دنیا هست و آن را فاسد و معیوب مىکند، در رابطه با تفسیر «انهار» در ایه شریفه هر کدام از مفسران راهی را پیموده اند که، اشاره به برخی از آنها خالی از لطف نیست.

در تکمیل نمودن یافتههای دکتر امان اللهی بهاروند بایستی گفت همانگونه که در پست بهمئیها و حکومت زند نیز گفته شد پیران و بزرگان در بیانات خویش اشاره نمودهاند تعدادی از بهمئیها در زمان زندیه به نواحی مرودشت نقل مکان کردند؛ در همین رابطه مناطق بهمئینشین بنامهای «بهمئی بیضا» و «حسن آباد تل کمین» جزو مناطق آباد و حاصلخیر آن نواحی است. برای مثال ، آشپزهای ایرانی از آن برای خوشبو نمودن برنج و فالوده سازان از این عصاره برای خوشمزه تر کردن فالوده و بستنی بهره می برند.

طور میانگین این شهر در ۶ ماه اول سال روزانه بین ۳ تا ۱۰۰ هزار نفر مسافر داشته که مجموع آن ۰۰۰/۰۰۰/ ۱ نفر میشوند که در کنار حضور در مراسم گلابگیری از قابلیتهای فرهنگی و گردشگری این شهر هم بهره برداری میکنند. نیاسر از طریق بزرگراه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر تهران، ۱۰۰ کیلومتری مرکز قم و ۲۶۰ کیلومتری مرکز اصفهان قرار دارد. اما اگر قصد طبیعت گردی دارید چند چشمه خوب از جمله هفت چشمه در انتهای دره قرار دارند که می توانید آنها را نیز ببینید.

بلکه هر روایتی یک زاویه از زوایای مختلف آن را بیان کرده است، که اگر هر یک از آنها نباشد قلب، بیمار خواهد بود. اگر قصد صعود به قله پلنگچال را دارید برنامه صعود به قله پلنگچال را ببینید. کوهنوردان تنها برای صعود به قله پلنگچال معمولا وارد این دره می شوند. به همین دلیل کوهنوردان برای صعود به قللی مانند پلنگچال در زمستان کمتر از دره درکه استفاده می کنند. این فیلتر باعث حفظ مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم، بی کربنات، منگنز می شود. گل رز محمدی قمصر کاشان در دنیا ً بی نظیر است.

دیدگاهتان را بنویسید