چشمه های چاراویماق – سایت گردشگری ایران

اين شهر منابع كاني فراوان از جمله نفت و گوگرد دارد و به دليل آب و زمين فروان، جنگلها و مراتع از نواحي مستعد كشاورزي و دامداري استان ايلام است. درحال حاضر شهر دره شهر كه در دامنه كبير كوه و در كنار خرابههاي شهر باستاني دوره ساساني و رودخانه خروشان سيمره قرار دارد، با استعداد كشاورزي وافر، منابع آب غني، مراتع سبز و جنگلهاي انبوه يكي از شهرهاي باستاني و مهم استان ايلام محسوب ميشود.

ظاهراً دره شهر در دوره اعتلاي هخامنشيان هنوز هم ويران بوده و يا اهميت گذشته را نداشته است، ولي عهد اشكانيان دوره تجديد حيات آن بوده است كه در عهد ساساني نيز مجدداً رونق يافته و آباد گرديده است. محل كنوني مهران درگذشته، منصور آباد نام داشت كه در سال 1309 هجري شمسي با تصويب فرهنگستان ايران، مهران ناميده شد.اين شهر همانند شهرهاي مرزي ديگر كشورمان در ابتداي جنگ تحميلي به دست عراقي ها افتاد و ويران شد، ولي آخرين بار در سال 1365 به دست نيروهاي رزمنده ايران به آغوش ميهن بازگشت و در جريان بازسازيهاي پس از جنگ دوباره آباد شد، در سالهاي اخير اين شهر «نگين سبز ايران» نام گرفته است.

در سال 1150 هـ.ق «ابومهيري پسر شيخ ناصر خان، ناخدا باشي كشتيهاي نادر شاه، طرح اصلي بوشهر را پيريزي كرد و اين شهر را مقر نيروي دريايي نادر شاه قرار داد. چشمه آبگرم حمام ( ۱ ) در مجاورت یکی از شاخه های فرعی رودخانه آیدوغمش و در ارتفاعی حدود ۱۰ متر از بستر رودخانه قرار گرفته و به صورت حمام سرپوشیده از آن استفاده می شود . جزیره آرزو : این جزیره نیمه جنگلی با مساحتی حدود ۵۴۲ هکتار در غرب جزیره کبودان قرار گرفته است و ۱۲۷۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

کوه و چشمه چالقفا در حدود ۲۰ کیلومتری غرب سمیرم مکانی با صفا با درختان جنگلی تنک و پوشش گیاهی متنوع و عظیم با ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا از مناطق ییلاقی بعضی از طایفه های قشقایی می باشد، چشمه های متعددی در این منطقه جاریست که معروف ترین آن چشمه سرد است.چالقفا قبلا یکی از مهم ترین شکار گاه های سمیرم بوده که متاسفانه به علت شکار بی رویه حیات جانوران در آن بسیار محدود شده، ولی باز هم حیوانات وحشی مثل خرس، گرگ، شغال و حتی پلنگ در کوه های آن نواحی دیده شده است.

برای بازدید از این مکان بینهایت زیبا و عجیب باید به روستایی کوچک به نام چکچک در پارسیان بروید. کاش یک لتۀ سبز یا سیاه به همراه داشت. در سایر موارد در دنیا برای پرورش آبزیان خاص یا استخراج گوگرد و فلزات نایاب از آنها، استفاده از دمای آب برای گرمایش منازل و کف خیابانها و معابر و نیز برای تولید برق کاربرد دارند. سالهای قبل وزارت معدن از معدن گوگرد آستانه به اندازه ۷-۱۰ تن مواد سلفوریک را به فابریکۀ بغلان برده، بدون کدام زحمت از آن استفاده می نمودند. برخی، وضو یا غسل با آن، و برخی دیگر هر نوع استفاده از چنین آبهایی را مکروه دانستهاند.

در نوشتههاي مورخان، سياحان و جغرافيدانان دورههاي بعد از اسلام، به نام «نطنز» مختصر اشاراتي شده است و اين شهر را از نظر موقعيت طبيعي، ارتباطي و سوق الجيشي واجد اهميت دانستهاند. وجه تسميه ديگر ماندستان آن است كه اين رودخانه وزمينهاي اطراف آن از نظر كشاورزي فايده چنداني ندارد و گويا رودخانه در آن حدود مانده است. اين رودخانه در مناطقي كه به خليج فارس ميريزد به علت هموار وكم شيب بودن زمين، سرعت چنداني ندارد، لذا به نظر ميرسد آب رودخانه از حركت باز ايستاده (مانده) است.

آرامگاه امامزاده سید صادق، «گنزق»که از نظر مردم روستا، از نوادگان امام جعفر صادق (ع) میباشد، زیارتگاه روستاییان است. اما در متنهاي تاريخي يوناني چنين آمده است كه: پيش ا زدوران هخامنشي، مردمي در كرانه غربي درياي قزوين ميزيستند كه به گفته بعضي از تاريخنگاران يوناني و آريايي، از نژاد «ميتتاني» شمرده ميشدند. در دوره مغول، نطنز پناهگاه و معبر فراريان بود و به علت وجود دو خانقاه معتبر، عده اي از صوفيان و دراويش نامدار نيز در آن زندگي كردهاند.در زمان صفويه، نطنز به صورت ولايت مستقلي درآمد و حكام آن مستقيماً از پايتخت – قزوين و سپس اصفهان – انتخاب ميشدند.

اين شهرستان ازكانونهاي تاريخي استان ايلام است كه قدمت تاريخي آن به دوره ساسانيان ميرسد. گفته ميشود كه دره شهر در هنگام آباداني متجاوز از 5000 خانه داشته است. در دره سيمره بقاياي خرابههاي عهد ساساني به جا ماندهاند. معنی: چشمه با مهربانی به سنگ محکم گفت: ای خوشبخت، لطفی کن و راه را باز کن تا من عبور کنم. اهالي تنگستان در دوران اخير و از زمان زنديه تا اين اواخر به شجاعت و ميهن پرستي معروف بودهاند. شهادتين: شهادت به يگانگي خداوند و رسالت رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم.

در جريان جنگ تحميلي عراق عليه ايران اين منطقه آسيب فراواني ديد، طوري كه بازسازي و مرمت آن اعتبارات قابل توجهي را ضروري ساخت. بنابراين قشلاق عشاير در زمستانها در باغشاهي عراق و يا در حسينيه بين النهرين واقع بود و تابستان ها براي ييلاق در هليلان و يا حسين آباد (ايلام امروزي) به سر ميبرند. شهر مهران در ساحل رودخانه كُنجان چم واقع شده و با مرز عراق بيش از چند كيلومتر فاصله ندارد. بندر گناوه در ساحل خليج فارس بين بندر بوشهر وديلم واقع شده است.

عيلاميان كه در دوره عهد باستان فرمانرواي كوههاي لرستان بودند؛ دره رودخانه و راه بزرگ ارتباطي منطقه ومرز شمالي را متصرف شدند و اماكن مستحكمي تأسيس نمودند كه ماداكتو پايتخت دوم آنان از آن جمله است. چشمه دوم در شمال غربی چشمه اول قرار دارد، دارای رنگی قرمز و نارنجی بوده و آبی تلخ مزه دارد. همانطور كه از كلمه شبانكاره كاملاً آشكار است، شغل اصلي مالكين شبانكاره ابتدا چوپاني و گلهداري بود كه پس از به قدرت رسيدن، شهر ايج را مركز خود قرار دادند. خشکبار وتنقلات محلی و عسل و انگور و بادام و گردو وبرگ زرد آلوی خوانسار از محصولات و سوغات بی نظیر و مشهور این شهر است.

با رفتن به این روستا می توانید از چشمه دیدن نمایید که دارای درختان بزرگی در اطراف خود و محل مناسبی را برای برگزاری پیکنیک های خانوادگی فراهم آورده است. زيبايي هاي طبيعت اين منطقه بسيار چشمگير است و آثار باستاني آن نيز حاكي از تمدن و تاريخي ديرينه است. بقاياي شهرهاي باستاني و وجود دهها ناحيه و تپه باستاني هريك بيانگر بخشي از سرگذشت ديرينه اين سرزمين است.دهلران به لحاظ موقعيت جغرافيايي از مناطق مهم استان ايلام است. شهرستان رودسر در زمانهاي قديم به بخشي از «رانكوه» در شرقيترين ناحيه گيلان تعلق داشت.

اين افراد با يك سلسله روابط خاص به حكومت مركزي ايران وابسته بودند و سالانه به ميزان معيني ماليات و تعداد تفتگچي در اختيار حكومت مركزي قرار ميدادند. اين شهر كه در دامنه جنوب و جنوب غربي دينار كوه قرار دارد، از قديم الايام به «ده لُران“ مشهور بوده است.بقاياي آثار تاريخي و باستاني و مجموعه اشياء باستاني كشف شده، نشانگر اين حقيقت است كه قدمت اين منطقه با دوره قبل از تاريخ و بعد از آن، به ويژه با دوره ساسانيان مرتبط است.

در بقاياي اين ويرانههاي سنگي و گچي، آثار متعلّق به دوره ساسانيان نيز مشاهده شده است. در ويرانههاي اطراف گناوه، گوپال (گل پخته استوانهاي شكل به صورت سفال زرد يا سرخ رنگ كه آن را به عنوان گلوله با منجنيق بر سر دشمن ميريختند) فراوان به چشم ميخورد.درحال حاضر از گناوه قديم جز آثار سنگها و پيهاي مدفون در زير خاك و بعضي بازمانده تاقنماهاي سنگي ضربي آثاري مشهود نيست. برای دسترسی به این چشمه، باید خود را به منطقهای به نام بورالان برسانید.

اعتقاد برخی دیگر از اهالی بر این است که آب دوساری و روستای حَنا با هم ارتباط دارند. ظاهراً دره شهر اولين شهر عيلامي بوده است كه در حمله آشور باني پال ويران و مردم آن قتل عام شدهاند. نارنج و خرما و مخصوصاً انار آن مشهور بود اين شهر پس از سقوط ملوك شبانكاره در نيمه اول قرن هشتم هجري قمري توسط «آل مظفر» خراب و ويران گرديد. شهر كوچ نشين والي مركب از 1500 چادر بود كه همگي به خدمه و سربازان ايلات پشتكوه متعلق بودند و در ركاب والي حركت ميكردند. قلعه های تاریخی و فرهنگی این شهر هم یکی از جاذبه های دیدنی هستند که سال ساخت آن به 1508 بر می گردد.

این تالاب نیزاری است و خاستگاه پرندگان مهاجر می باشد . سفالهایی که در محوطهی قلعه پیدا شده مربوط به هزاره اول قبل از اسلام و قرون اولیه اسلام تا قرن ششم هجری قمری است. بنابراین ورود به روستای ایستا ممکن نیست و اگر بخواهید به این روستا سفر کنید باید اجازه اهالی برای ورود به روستایشان را داشته باشید. بنای هشتوجهی کلاه فرنگی بر بام تالار اصلی و کنار بادگیر از شاخصترین قسمتهای این بناست. مسیر دسترسی به این چشمه که از کنار روستای دیمه میگذرد، نیز زیباییهای خود را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید