چشمه های تبریز – مستر تیکت

در ارتفاعات این روستا نیز بقایای قلعهای کهن به چشم میخورد که توجه گردشگران را به خود جلب میکند. خواه به گاه شکل گیری باغشاه، این مجموعه خود منظومه ای موجود بوده و یا اینکه فرمان شاه عباس در فین همچون بدیل خود که در اصفهان سر منشاء طرح های شهرسازانه شد در منطقه فین نیز دستمایه ای برای شکل گیری منظومه باغ های فین گردیده باشد، هر چه هست بس بیراه نخواهد بود که در نظر آوریم باغشاه بر بستری از باغ های قدیمی تر ساخته شده تا هم در بهترین نقطه مجموعه گفته شده قرار گیرد و هم توانسته باشد درختانی از باغ های کهن تر را تا سر برافراشتن سروهایش به عاریت گیرد.

در دو طرف این خیابان شمشادهای كوتاه حصاری پرورش دادهاند و در وسط آن چنان كه گفته شد از جلو استخر بزرگ تا وسط باغ، جوی آبی است كه در وسط باغ به جدول ها و جوی های متعدد تقسیم شده و آب روان از آنجا در قسمت های دیگر باغ جاری میگردد. شواهد تاریخی نشان می دهد که مرند در روزگار قیام بابک خرمدین جزو قلمروی او بود و محمد روادی حکمران مرند از بابک اطاعت می کرد.

در سال 1299 شمسی(1340 هجری قمری) قیام روحانی مبارزه شیخ محمد خیابانی در تبریز بر علیه استعمار انگلیس و عهدنامه وثوق الدوله شروع شد و به پیروزی ملت و عقب نشینی استعمار انگلیس انجامید. در سال 1324 شمسی مردم تبریز و آذربایجان شاهد اعلام حکومت داخلی به رهبری فرقه دمکرات آذربایجان بودند که این حکومت در آذرماه 1325 با حمله قشون دولت مرکزی سرنگون شد. در خوف و رجا بودم . این دریاچه کمی خارج از سنندج واقع شده است و برای پیکنیک در یک روز تعطیل انتخابی فوقالعاده است.

اين بندر در جزيره شاهي (اسلامي) در بخش ایلخچی شهرستان اسکو واقع شده و يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در امور بازرگاني و اقتصادي است. سهند يكي از بلندترين كوه هاي آذربايجان و مهمترين كوه آتشفشاني خاموش ايران است كه ارتفاع قابل ملاحظه آن مولود تراكم توف ها و خاكسترهاي مواد آتشفشاني است كه در زمان هاي دور از دل كوه بيرون ريخته است. پوكه معدني دانه هاي سبك حاصل از فعاليتهاي آتشفشاني است .

• استحكام؛ بتون و مصا لح تشكيل شده از پوكه معدني از ميزان بالاي دوام نسبت به وزن برخوردار مي باشد. • و ازمهمترين ويژگي اين محصول استحکام بسيار بالادرترکيب با سيمان و وزن بسيارسبک ميباشد. • مخلوط اين ماده با آهك شكفته تشكيل نوعي سيمان طبيعي را مي دهد كه در زير آب و بيرون آب سخت مي گردد در صنعت سيمان مي توان از اين م اده معدني به عنوان يكي از اجزاء مهم تشكيل دهنده سيمان استفاده نمود. ارگ جهان نما مجتمعی بسیار بزرگ است که در مراحل اولیه ساخت و سازش انتقادهای زیادی به آن صورت گرفت چرا که بلندی آن از میانه میدان نقش جهان به چشم می آمد و از نظر کارشناسان میراث فرهنگی می توانست به بافت تاریخی اصفهان آسیب بزند.

این مکان یکی ازمکان های بسیار دیدنی و جذاب برای گردشگرانی است که به شهر ساری سفر می کنند. کاسه رود در دره ای به نام دره فورگ جریان دارد که در مسیر این دره آبشارهای متعدد و حوضچه های آب فراوانی ایجاد کرده است. از سالهای دور مهندسان و زمین شناسان مفاهیم مربوط به رفتار مکانیکی سنگها را در معدنکاری و صنعت نفت به کار میگرفتند، ولی این رشته تا اوایل دهه 60 میلادی مخصوصا تا سال 1996 که اولین کنفرانس بین المللی مکانیک سنگ در شهر لیسبون پرتغال برگزار شد، هنوز به طور رسمی به عنوان شاخهای از دانش مهندسی به حساب نمیآمد.

سابقه مصرف پوكه معدني مهندسين رومي در گذشته از اين ماده معدني رساختمان هاي باستاني سال 1348 شمسي ( 1969 ميلادي ) استفاده مي کردند . خرابههاي ربع رشيدي باقيماندة ساختمانهاي عظيمي است كه در زمان ايلخانيان به همت رشيد الدين فضل الله وزير نامـي ايـران در محلة وليانكوي باغمشة تبريز ساخته شد. 6- سراب: دریاچه گول یوردی بزقوش، پل گاو دوش آباد اوغان، سنگ نوشته اورارتی قیرخ قیزلار، موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان، چهارطاق ساسانی آغمیون، آبشار اسب فروشان، دشت سراب، چشمه الله حق، آبگرم نرمه، آبگرم قینرجه و آبگرم جلده باخان.

نمونه اي از نحوه استخراج پوكه معدني به صورت عدسي هايي با قطر 50 تا 100 متر و ارتفاع حدود 5 متر در زير لايه هايي از خاك و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عمليات باطله برداري يعني برداشتن سنگ و خاك از روي لايه هاي پوكه معدني انجام مي شود. در اينجا ممكن است به ذهن برسد كه خداوند خلقت بعدى را مثل خلقت قبلى دانسته نه عين آن پس يك فرد بشر در قيامت مثل آن فردى است كه در دنيا بوده، نه خود او، در جواب مى گوييم تشبيه و مانند بودن تنها در بدن است كه مورد انكار منكرين بود، نه جان آدمى كه حافظ وحدت و شخصيت انسان هم در اين دنيا و هم در آخرت است، و بدان جهت انسان آخرتى عين انسان دنيوى است، نه مانند آن، آرى ملاك يكى بودن حسين فرزند تقى در دنيا و آخرت همان نفس انسانى او است كه آن هم نزد خداى سبحان محفوظ است و با مردن معدوم و باطل نمى گردد، و وقتى آن نفس به بدن جديد در آخرت تعلق گرفت باز اين بدن همان بدن حسين در دنيا خواهد شد همچنانكه در خود دنيا هم چند بار بدنش با همه اجزايش عوض شد و او همچنان حسين پسر تقى بود.

در دوره استبداد صغیر محمد علی شاه، مردم تبریز به رهبری دو قهرمان ملی – ستارخان و باقرخان- پس از ماهها مبارزه و ستیز، ابتدا تبریز و آذربایجان و سپس ایران را از چنگ استبداد رهایی بخشیدند. در آغاز حکومت قاجار به خصوص زمان فتحعلی شاه، تبریز پایتخت دوم یا ولیعهدنشین ایران شد و محل استقرار عباس میرزا نایب السلطنه گردید. فراهان، زادگاه مردان نامور تاریخ ایران و شاعران معروف است که از آن جمله اند: فخر الافضل مولاناجلال الدین جعفر فراهانی (شاعرعارف)، میرزا عیسی قائم مقام فراهانی (وزیرشاعر)، میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی (صدراعظم محمدشاه)، میرزا تقی خان فراهانی (امیرکبیر)، ادیب الممالک فراهانی (شاعر)، محمد حسین فراهانی (نویسنده و شاعر).

بازار قیصریه یکی از معروف ترین و محبوب ترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهى هم شهرت داره، همچنین بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی است. رودخانه قره چای (شراء)، تالاب آق گل، باغهای خنداب، کوه سر تخت، چشمه سلاله، چشمه علی گذر، حمام مصطفوی، باغ دهنو، روستای تاریخی درمن و قبرستان تاریخی هفت برادران. اين تالاب در ارتفاع 2400 متري، درجنوب شرقي ارتفاعات سهند قرار دارد و 20 هكتار مساحت دارد.

لبه های حوض های تزئینی نشان می دهد که از آن برای غرقاب کردن باغچه ها و در نتیجه سیستم آبیاری استفاده نمی شده و جنبه اسطوره ای داشته اند . در سال 1329 شمسی مردم تبریز و آذربایجان در ملی کردن نفت و خلع ید از استعمار پیر انگلستان در صف اول مبارزه بودند. اهالی تبریز در سال 616 هجری موفق شدند با دادن هدایایی قیمتی و پول فراوان، از هجوم مغولان به شهر و ویرانی آن جلوگیری کنند.پس از حمله مغول به ایران برای اولین بار شهر تبریز به دستور آباقاخان (680-663 هجری قمری) پایتخت رسمی ایلخانان شد.

آب در حوضي طبيعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد. و اینکه قلانی اوجاق است یعنی نظرکرده بوده و در برآوردن حاجات مردم و نیازهای آنها دعایشان مورد قبول درگاه الهی می باشد. بدین ترتیب زمین شناسی مهندسی را میتوان صاحب حرفهای دو سویه نگر در نظر گرفت که ّاز یک سو فرآیندهای زمین شناسی را در نظر دارد و از طرفی محصولات مهندسی مورد نظر اوست. وی با بیان اینکه در روستاها منابع مختلفی برای تأمین آب وجود داشته که هر کدام شرایط خاص خود را دارند، افزود: در شهرها به صورت عمده از تصفیه خانه و چاههای متعدد موجود برای تأمین آب استفاده میشود.

به جرئت میتوان آب این چشمه را یکی از بهترین آبهای موجود در جهان به حساب آورد که مملو از املا و مواد معدنی است. به همين منظور بيماران كليوي از دور و نزديك براي درمان و استفاده از آب چشمه، يا به خود روستا مراجعه مي كنند و يا آب چشمه را از فروشندگان آن در شهر تبريز مي خرند. اساسا لازم نیست همیشه چشماندازهای زیبا را پیاده یا با ماشین فتح کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید