چشمه ثریا ماکو استان آذربایجان غربی – فروشگاه اینترنتی سی تی مهر

برای دسترسی به این ییلاق خارق العاده، باید در مسیر کرج – چالوس، پس از مرزن آباد و قبل از پلیس راه چالوس، از اولین فرعی به سمت روستای محمد آباد بروید تا در نهایت به سرپوش تنگه برسید. دریاچه ارواح در فاصله هفت ساعته از تهران قرار دارد و باید ابتدا از جاده چالوس به سمت نوشهر و سپس به سمت روستای ونوش بروید تا بتوانید در نهایت خودتان را به دریاچه ارواح برسانید! روستای قلات شیراز روستایی محبوب برای گردشگران در استان فارس است.

برای دسترسی به اسکلیم رود، باید از جاده تهران آمل کمک بگیرید و از جاده لفور مسیر را تا دهستان لفور ادامه دهید و خودتان را به دره اسکلیم رود برسانید. متاسفانه یا خوشبختانه، هنوز هم بسیاری از جاهای دیدنی اطراف تهران ناشناخته و بکر باقی ماندهاند. داماش نام یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که در منطقه مازندران قرار دارد. اگر از مسافرت های مرسوم و تکراری خسته شده اید و قصد جنگل پیمایی و طبیعت گردی در منطقه ای بکر را دارید جنگل لفور از بهترین گزینه ها خواهد بود. اما دره اسکلیم رود، بین طبیعت گردان به عنوان یکی از بهترین و معروفترین ییلاق های اطراف تهران به شمار میآید.

حتی در جمعی از عاشقان طبیعت، هر کس نظر خاصی در مورد بهترین مناظر طبیعی دارد. قایق رانی، ماهیگیری و کمپهای خانوادگی تفریحاتی هستند که میتوانید در یک روز جمعه کنار آویدر تجربه کنید. سرپوش تنگه مخصوص آن دسته از افرادی است که به دنبال بکرترین مناطق برای خلوت و پیاده روی هستند. گفته میشود که آب این چشمه، با طعم تندوتیزش، خواص درمانی دارد و برای بهبود بسیاری از بیماری های پوستی و بیماری های گوارشی مفید است. فرعی ای که از سمت امامزاده قاسم شروع شده و به روستای الیمستان ختم می شود.

اما آبهای معدنی با منشاء مخلوط معمولاً آمیزه ای از انواع سطحی و عمقی هستند. آبهای چشمه خرقان از دسته آبهای کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با PH اسید و سیلیس می باشند . این منطقه فاصله اندکی با کلوتهای شهداد دارد. رودی پر آب که در میانه تنگه جریان دارد باعث ایجاد این جنگل زیبا و انبوه شده است. مسیر کوهستانی و پرپیچ و خم است و با زیبایی هایش شما را غرق در شگفتی می کند. زیبایی مناظر این منطقه خارج از حد تصور شما خواهند بود و با انتخاب این مسیر پیادهروی، میتوانید تصاویری بینظیر را در خاطر خود به یادگار ببرید.

آب این چشمه مدر بوده و ریگ و شنهای مجاری اداری را در خود حل کرده و از تشکیل مجدد آنها جلوگیری میکند. «علیاصغر میرفتاح»، تنها باستانشناسی که این کوه قلعه را بررسی کرده معتقد است که ۶۴ اتاق در چندین طبقه، دو راهروی زیگزاگی و چیزی شبیه استخر بر فراز یکی از تختگاههای دیو در عهد سلجوقیان کنده و مورد استفاده قرار گرفته است. به انتهای جاده و بالای ارتفاعات که می رسید در کمال شگفتی اقیانوسی از ابر زیر پایتان است.اگر به هنگام طلوع یا غروب آفتاب هم آنجا باشید که شگفتی منظره پیش چشمتان دوچندان خواهد شد.

این یعنی پیش از آنکه حکومت پارس بر این منطقه حکمرانی کند، درخت سرو کهنه ۵۰۰ ساله بوده! از رودبار مسیر را تا منجیل ادامه دهید و در همان ابتدای مسیر، با سرو هرزویل، سرو سه هزار ساله رو به رو خواهید شد. حتی نام این مرداب کمی شما را به فکر فرو میبرد و بد نیست بدانید که مردم محلی در گذشته دور بر این باور بودند که یک دیو در این مرداب زندگی میکند!

برای دسترسی به مرداب دیوک، باید حدود پنج ساعت رانندگی کنید و از سمت استان مازندران، به سمت کلاردشت بروید و با کمی پیاده روی در جنگل، خودتان را به مرداب برسانید و از آن لذت ببرید! بد نیست پس از تحریک حس کنجکاوی شما نسبت به دریاچه ارواح، شما را با یکی از مردابهای وهم انگیز ایران، یعنی مرداب دیوک آشنا کنیم. پس اگر به دنبال ماجراجویی و کشف ناشناختهها هستید، حتما از این دریاچه بازدید کنید. شاید با خود فکر کنید روستای ایستا عجیب و غریب است اما درواقع، اهالی روستا افرادی هستند که میخواهند از دنیا، تکنولوژی و مدرنیته فاصله بگیرند.

دریاچه آویدر همانجایی است که شاید با دیدن عکسهای هنری آن، تصور کنید که در حال تماشای یک منظره بینظیر در سوئیس یا فنلاند هستید! » در معجمالبلدان كه در اواخر سده ششم هجري نوشته شده، آمده است: «خلخال شهري است در مشرق آذربايجان و نزديك گيلان و مزارع و آبادي آن بيشتر در وسط كوههاي بلند قرار دارد و از آنجا تا شهر قزوين هفت روز و تا اردبيل دو روز راه است و در اين ولايت قلاعي بلند قرار دارد كه مردمان آن هنگام حمله مغول به آنجا عزيمت نمودهاند».

اما هنوز شگفتی بزرگ در راه است! قبیله و جماعت: از راه ولی العهدی و قائم مقامی پدر وارث تخت و پادشاهی و الوس و لشکر شد. در نوشتار لوحههای گلی خزانه تخت جمشید، چندین شهر باستانی در منطقه رستم یاد شده که دو تای آن به نامهای هوهنوری و یونانی در این لوحههای خطوط ایلامی ذکر گردیدهاست که محل فعلی آنان در چهار بازار تل اسپید، دهنو و منصورآباد تعیین شدهاست. زمینشناسان علت این پدیده را وجود گسلی فعال در دره گهررود کنار پریزکوه میدانند. اگر مسیر را در کنار رودخانه ادامه دهید، به سد بزرگ البرز خواهید رسید.

چشمه آب معدنی کندوان: چشمه آب معدنی کندوان در روستای تاریخی و کمنظیر کندوان در فاصله 22 کیلومتری جنوب اسکو در میان درهای باصفا و کنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده است. کافی است در مسیر جاده هراز، ۲۵ کیلومتر از آمل پیشروی کرده تا وارد فرعی روستای پیلبند (یا سنگ چال) شوید و راهتان را به سمت ییلاق پیش بگیرید. با وجود آنکه پیش از این، منطقه ییلاقی لفور را به شما عزیزان همراه معرفی کردهایم، اما دور از ادب است که به طور جداگانه نامی از آبشار ترز نبریم. اما جنگل نقله آنقدر زیباست که چشم هر بینندهای را به خود خیره میکند و لازم به ذکر است که در این جنگل درخت سروی وجود دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش باز میگردد!

صفه یکی از کوه های رشته کوه زاگرس است که در جنوب اصفهان قرار گرفته و چشمه ها، غارها و جاذبه های فراوانی را در بر گرفته است. همانطور که پیشتر اشاره کردیم اصفهان به دلیل برخورداری از نعمت زاینده رود شهری زنده بوده است. مرکز این استان شهر تبریز زیبا را که باید وجببهوجب قدم زد و از دیدنیهایش لذت برد. همچنین میتوانید یک غذای خوشمزه محلی و ترکی را در رستوران این مرکز تفریحی و یا در کافههای آن یک نوشیدنی گوارا در هنگام غروب بنوشید. در نتیجه میتوان پلنگ دره را یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران دانست.

جنگل اطراف رودخانه یکی از بکرترین مناطق طبیعی اطراف تهران محسوب میشود که برای پیاده روی و لذت بردن از آرامش و سکوت بسیار ایده آل است. قرار نیست که همه ییلاق های اطراف تهران را از قبل بشناسید! با وجود آنکه دریاچه ارواح فاصله زیادی از پایتخت دارد، اما به دلیل محبوبیت، از آن در بین جاهای دیدنی اطراف تهران یاد میکنیم. واقعا زمانی که قصد صحبت در مورد جاهای دیدنی اطراف تهران و استان مازندران را داشته باشیم، فرصت کم خواهد بود تا تمام آنها را معرفی کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید