چشمه برم لردگان ،تجربه حس طبیعتگردی در دل شهر لردگان – سفرزون

۳۰ آذر امسال، ۲۰ کیلومتر خارج از شیراز و بعد از تنگ خیاره به طرف منطقه بیضا، در چشمه انجیری، آنجا که رنگ طبیعت خشک است و صدایش خسته؛ و در مراتع و مناطقی که به دست خود ما زخم خورده است، آنهایی که دغدغه زمین و زیبایی هایش را دارند، جنگلانه را برای پنجمین سال متوالی اجرا کردند. احسان سمیع زاده مجری طرح ملی جنگلانه گفت: جنگلانه یک طرح ملی و خودجوش است که با توجه به توان و تخصص تشکلها و سازمانهای مردم نهاد برای پنجمین سال متوالی برگزار می شود. با این وجود بخشهایی از جنوب آن متأثر از جریانهای گرم و خشک جنوبی ایران، دارای اقلیم گرم و خشکتری است.

مشهورترین چشمه آب معدنی کردستان چشمه ˈباباگرگرˈ در شهرستان قروه است که آب این چشمه همراه با گازکربنیک فراوانی از زمین خارج می شود. این روستا در ارتفاع ۲۰۶۵ متری از سطح دریا واقع شده و جمعیتی در حدود ۷ هزار نفر را در خود جای داده است. 23-عمق سطح ایستابی به چه عواملی بستگی دارد؟ قدمت قلعه تاریخی ارژنگ به لطف ظروف سفالی کشف شده پیش بینی می شود به قرن 5 الی 7 هجری قمری برمیگردد. در قلات شیراز شما می توانید برای اقامت از سوئیت های اجاره ای استفاده کنید.

برای آشنایی با مکان های دیدنی این شهر در استان فارس در ادامه با ما همراه باشید. استان هرات نیز یکی از استانهای خوش آب و هوای افغانستان است و آب و هوای متفاوت و دلپذیر این استان نسبت به دیگر شهرهای افغانستان، حس آمدن بهار را زودتر از موعد به مردم نوید میدهد و این احساس شادی و پیدایش طراوت بهاری نه تنها بر رخسار مردمان این دیار هویداست بلکه کوه و طبیعت این شهر باستانی هم زیبا و دلپذیر میشود و سبزه زارها، دشت و دمن بوی بهار را فریاد میزنند و مردم را از دور و نزدیک به سمت خود دعوت میکنند.

احاطه شده و رنگ و بوی دیگری به این منطقه بخشیده است. بافت کالبدی معماری خیره کننده کوهستانی، کوچه های پرپیچ و خم که جویبارهای زلالی نیز در میان آن ها جاری است، جذابیت منحصر به فردی به این روستا بخشیده است. نورآباد (Nourabad) یکی از شهرهای استان فارس در جنوب ایران است. علاوه بر سرزمین ممسنی و حدود آن، دکتر امان اللهی بهاروند درباره سایر نواحی استان فارس بیان میدارند لرها در زمانهای بعد به ویژه در زمان زندیه در مناطق دیگر فارس سکونت گزیدهاند. آسیاب های آبی، گورستان قلات و نوع حجاری و حکاکی سنگ های آن، بازار قدیمی و سنگ فرش شده، قلعه قزل ارسلان و دیگر جاذبه های گردشگری روستای قلات در زمره ثروت های طبیعی و تاریخی روستا به شمار می رود.

وی در ادامه اضافه می کند: طبیعی است که در روزهای تعطیل با حجم گسترده ای از زباله ها روبه رو می شویم و نیروهای خدماتی نیز تا آنجا که توان دارند نسبت به پاکسازی روستا اقدام می کنند. اگر می خواهید بدانید که قیمت اجاره سوئیت در قلات شیراز چگونه است باید بدانید که قیمت هر ویلا با توجه به امکانات و مکان و موقعیت شهری قرار دارد. کوه پیکر همچنین درخصوص وضعیت سرویس های بهداشتی روستا نیز می گوید: تا یک ماه دیگر ساخت سرویس های بهداشتی نوین به پایان خواهد رسید و این مشکل هم مرتفع خواهد شد.

دهیار روستای قلات در ادامه اضافه کرد: به زودی پارکینگ های مناسبی نیز در روستا ایجاد خواهد شد تا مطابق طرح ارائه شده، ورود خودرو به روستا ممنوع گردد چرا که در حال حاضر خیابان های اصلی روستا سنگفرش شده و ورود و خروج خودروها به سنگفرش ها آسیب می رساند و از طرفی هم جلوه بصری تاریخی و طبیعی روستا را مخدوش کرده است. این مجموعه هشت اتاقی همان باربندی است كه فرصتالدوله شیرازی در آثار عجم به آن اشاره نموده است.

قدم زدن در کوچه باغ های این روستای سرسبز فرصتی طلایی برای آرامش جان است. که از دو محل سر چشمه میگیرد،یکی در محل باغ مراد که چشمه ای است قدیمی که در زمان دیالمه به صورت خندق،قلعه ی طبرک را احاطه کرده بود. این شهر در 120کیلومتری تبریز قرارگرفته است. جاذبه ی دیگر نیزار های نخلی و راهی میباشد.رودخانه دایمی اعظم که در شمال این روستا در تمام فصول سال جاری و در ایام بارندگی خروشان تر میشود.جنگل های سرسبز وانبوه ، پل بسیار عظیم و زیبای چشمه جنتی ،تل های جومولو ، آبشار نیدان ،شکافت معروف بنه ها ،سد ساروجی بازمانده از قدیم بر سر دره ی چشمه جنتی ،بنه ها و کلخنگ و درختهای کنار (سدر) ،آویشن ،باغات نخل ومرکبات اطراف این روستا ،کشتزارهای گندم و صیفی جات ،اتوبان عسلویه – فیروزآباد ،تنگه های پوزکره ، کلحنگی ،انجیری ،دشت معروف به سردشت ،منطقه ی تفریحی سرگلی و تنگه ی رودخانه و زندگی سرشار از صمیمیت و تلاش مردم روستا از جاذبه های این روستا میباشد که این روستا هر ساله شاهد میهمانان نوروزی و گردشگران میباشد.

اجاره سوئیت در قلات بر اساس معیارهای مختلف دارای قیمت های متنوعی هستند و هر فرد با توجه به نیازهای خود اقدام به اجاره سوئیت در قلات میکنند. این روز را مردم به نام چهارشنبه اول سال یاد میکنند و میگویند که از زمانهای بسیار دور رسم بیرون رفتن از منزل در اولین چهارشنبه،پنج شنبه و جمعه سال وجود داشته است. شهرستان گيلان غرب از نواحي قديمي استان كرمانشاه است كه در نوشتههاي تاريخي نيز به كرات از آن نامبرده شده است. امیرپاشا کنکاش عضو هسته مرکزی طرح جنگلانه نیز گفت: جنگلانه در سال ۹۳ بر اساس درس آموخته ها و تجربیات تشکل مردم نهاد “خانه فرهنگ بوم گردان پارس” در زمینه کاشت بذر و نهال شکل گرفت و در سال های گذشته و در این پنج سال به رشد خود ادامه داد.

اطلاعات درجشده در مورد نشر چشمه ساختمان مرکزی تهران در این صفحه براساس اطلاعات موجود در نقشه و مسیریاب نشان میباشد. «مشاهیر استان». اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی. امروز در این طرح، در منطقه چشمه انجیر بیش از ۵ هکتار بذر کاری شده و اطلاعات سایر شهرستانها و استانها نیز به زودی به دبیرخانه مرکزی جنگلانه واقع در استان فارس و شهرستان شیراز، تشکل مردم نهاد خانه فرهنگ بوم گردان پارس، ارسال خواهد شد. پس از طی 3 کیلومتر در این جاده ی خاکی در سمت چپ خودتا مسیری میبینید که به بالای تپه ای که چشمه های باداب سورت در آن واقع شد اند منتتهی میشوند.

در واقع برای کسانی که این بهشت را ندیده اند کار بسیار سخت و دشواری که توصیف کنیم و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتما برنامه سفر به قلات شیراز را داشته باشید و با اجاره باغ ویلا در قلات شیراز سفری به یاد ماندنی را رقم بزنید. در سال 1863م (1284 ه.ق) میرزا علی محمد خان قوامالملك عمارت و باغ فعلی را احداث نمود. وی گفت سایر استانها نیز قرار است به همین روش عمل کنند و پس از پایان روز اجرای طرح به مرور گزارشها را از استانها دریافت و جمع بندی خواهیم کرد. شهر قلات یکی از شهرهای بسیار دیدنی در اطراف شیراز است که بسیار دیدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید