چشمهی شفا، گریزگاهی برای شهروندان بغلان از گیرودار جنگ – روزنامه صبح کابل

برج آجری در محوطه تاريخی عباسآباد، دو برج آجري به قطر7 متر و به ارتفاع 14 متر از دوران صفويه به يادگار مانده است. شما هم اگر دلتان لک زده است برای ذرهای هوای پاک بهتر است همین حالا عازم سفر به تیران شوید. این چشمه به اعصابسویی هم معروف است و از غربیترین چشمه های آبگرم سرعین بهحساب میآید. به عنوان مثال در عکس زیر نمایی از جنگ چالدارن به صورت نقاشی روی دیوار آورده شده است. لوه یکی از زیباترین آبشار های گلستان، در دل جنگل های سرسبز و بکر است که طبیعت گردان بسیاری برای گذراندن آخر هفته به آنجا سفر می کنند.

منطقه هفت چشمه که شمال شهرستان ورزقان قرار دارد، دارای طبیعتی سرسبز است که بسیار مورد توجه مردم مواقع شده و تا حدودی شبیه منطقه چیچکلی میباشد. چشمه طلا آب اسک با موقعيت جغرافيايي ً3/23 َ9 ْ52 طول شرقى و ً3/8 َ52 ْ35 عرض شمالى ، در فاصله حدود 55 کيلومترى شمال شرق تهران و 20 کيلومترى شمال شرق شهرستان تهران قرار دارد. اختلاف ارتفاع محوطه فوق نسبت به باغ در حدود 10 متر ميباشد.

برای رسیدن به این چشمه شفابخش ثلاث باباجانی اگر در مسیر شهرستان جوانرود به ثلاث باباجانی حرکت کنید، بعد از حدود 30 کیلومتر به دوراهی میرآباد میرسید و بعد از حدود ۵۰۰ متر دیگر به روستای خمگران خواهید رسید. مجموعه تاريخي عباس آباد بهشهر به فاصله ۹ كيلومتري جنوب شرقي شهرستان بهشهر، بر فراز ارتفاعات البرز بعد از روستاي علي تپه (التپه) و در دل جنگل انبوه واقع گرديده است.راه دسترسی به مجموعه مذکور از طریق جاده آسفالته ای است که از جاده اصلی بهشهر-گرگان منشعب شده و بعد از عبور از روستای التپه به محوطه مذکور منتهی میگردد.شيب عمومي محوطه از سمت جنوب به سمت شمال است.

این شهرستان از غرب به شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی، و از جنوب و جنوب غربی به شهرستان بیله سوار و گرمی و از شمال و شرق به رود ارس و جمهوری آذربایجان محدود می شود. مرکز این شهرستان، شهر قره آغاج است و فاصله آن با شهرستان های میانه ۷۵ کیلومتر (از طریق جاده جدید میاندواب – میانه)، با هشترود ۶۵ کیلومتر و با تبریز ۱۹۳ کیلومتر است.

چشمه کوهرنگ نیز تا شهرکرد ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال شرق افجه آبشار پسچویک با 15 متر ارتفاع وجود دارد و آبشار زیبای موآب از دیدنی ترین نقاط این روستا است . از جمله جاهای دیدنی طالقان میتوان به بقعه امامزاده میرسعید در حسنجون، بقعه امامزادگان موسی و سلیم در آسفاران، حمام شهرک، حمام تاریخی میر، درخت هزارساله در فشندک و روستای باریکان اشاره کرد. هتل فیروزه در بافت سنتی شهر قرار دارد و فاصله آن با جاهای دیدنی یزد مانند میدان امیر چخماق، مسجد جامع و … ولی در مورد خواص این چشمه برای سنگ کلیه خیلی صحبت شده جاهای مختلف.

علاوه بر مورد فوق و با توجه به خاک برداريهاي انجام شده، مشخص گرديده است كه فضاي گرمخانه مزين به كاشي با لعابهايي به رنگهاي مختلف بوده است. یک بادگیر، یک پایاب، اتاقهای سهدری، ایوان و یک حیاط مرکزی از قسمتهای مختلف این خانه ساده و زیباست. « کتاب گلستان زیباتری کتاب نثر فارسی است و شاید بتوان گفت در سراسر ادبیات جهانی بی نظیر است» از مهمترین خصوصیات این کتاب آن است که نثری آمیخته با شعر می باشد و هر حکایت و مطلبی را که به نثر آورده در پی آن یک یا چند شعر نیز به فارسی یا عربی سروده که مکمل و تأئید و توضیحی بر آن مطلب است که می خواسته بیان نماید.

منطقه ی پارس آباد مغان سرزمین هموار و مسطح است که از آبرفت های رود ارس و شعبات آن به وجود آمده است. باغ عباس آباد مجموعه ای است شامل سد عباس آباد، مخزن و دریاچه سد، گل باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری که در سال ۱۰۲۱ (ه.ق) به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در ۳ سطح احداث گردیده است. درختان مثمر باغ نيز شامل انار، بادام و خرمالو است و كاشت اين درختان با توجه به گرماي زياد استان يزد نمايانگر آب و هواي متفاوت نسبتاً خنك اين منطقه است. چهارمحال و بختیاری با توجه به نامش از دو بخش تشکیلشده است.

معماري در باغ و باغسازي كاملاً به صورت قرينه انجام پذيرفته كه موجب زيبايي آن را فراهم می آورده است. طبقه همکف که دارای دو دالان و راهرو نسبتا طویل است و ارتباط میان سه بخش مهم مجموعه، یعنی باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل را برقرار میکند. این باغ بوسیلة فضاهایی چون فضاهای خدماتی، عمارت مرکزی و دیواره غربی اصطبل احاطه شده است. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان و نیز خیابانهای منتهی به خیابان اصلی عمارت مرکزی بر زیبایی و طراوات باغ و نمای آن افزوده است.

مدخل مناره درون مسجد میباشد و برای تزیین آن کتیبههایی به خط کوفی به کار رفته است. آب این چشمهها از نوع آبهاى گرم عمقى است که بیشتر از بخار خمیره سنگهاى سوزان درون پوسته زمین به وجود مىآید و به سطح زمین مىآید. محوطه گلباغ يا ايستگاه توزيع آب به فاصله 600 متري از باغ واقع گرديده است.محوطه مذكور در ادامه يك شيب قرار داشته به نحوي كه، شيب را بريده و آن را بصورت يك سطح تقريبا صاف درآوردهاند.

بنابر احتمال، آب چشمه (سرچشمه يا قوري چشمه( به محوطه فوق هدايت ميگرديده، سپس با گردش در حوضهاي متعدد به يك آرامش و تصفيه ميرسيده است و بعد از آن به پيروي از سطح شيبدار و همچنين لولههاي سفالي به سمت باغ اصلي حركت ميكرده است. روش آبرساني آب سرد بناي حمام مذكور به مانند آب گرم انجام ميپذيرفته است، بدين ترتيب، آب سرد از طريق لولههاي سفالي بعد از عبور از ضلع شرقي حمام با پر نمودن حوضي در بالا دست (خارج از بناي حمام) از طريق لولههاي سفالي (تنبوشه) حوضهاي موجود در فضاي سربينه و گرمخانه را پر مينموده است، به بياني ديگر هر حوض در فضاي گرمخانه و سربينه حمام تاريخي عباسآباد بهشهر داراي دو سيستم آبرساني آب سرد و آب گرم بوده است.

با توجه به ساختار دو بناي برج كه بر روي محور آبرساني قرار دارند، ميتوان گفت كه برجها عملكرد صرفاً نگهباني نداشته و با توجه به اختلاف ارتفاع محوطه گلباغ نسبت به باغ، دو برج در واقع براي جلوگيري از ضربات قوچي شكل سيالات، توسط مهندسين دوره صفويه مد نظر قرار گرفتهاند. محور آبرساني مذكور به طول ۶۰۰ متر كه از اتصال لولههاي سفالي بوجود آمده احداث گرديده است. تاکنون تعداد تالارهای کشف شده در این غار به ۱۱ عدد رسیده است. در ایران مقوله توریسم تاکنون جایگاه واقعی خود را نیافته است و علیرغم موقعیت مناسب و مساعد جغرافیایی – بین شرق و غرب و وجود بسیاری از مواهب طبیعی، فرهنگی و اسلامی و انواع جاذبه های قابل عرضه به بازارهای توریستی بین المللی درآمد ارزی ایران از این بابت بسیار ناچیز بوده و قابل توجه نمی باشد.

در این مقاله سعی شده که از تجربیات 17 سال اقامت مداوم در منطقه و همچنین مشاهدات میدانی مستمر تک تک جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی که در جای جای منطقه قرار دارند، استفاده شود. با توجه به اینکه اکثر جاذبه های تاریخی و طبیعی مغان در مناطق مرزی واقع شده، ابتدا با درخواست کتبی با میراث فرهنگی و گردشگری پارس آباد و استان هماهنگی نموده و مجوز عکسبراری گرفته شده و سپس با مراجعه به پاسگاه های مرزی از آنها عکسبردای به عمل آمده، به همین خاطر ابتدا برای هریک از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی مذکور بتدریج آلبوم عکسی تهیه گردیده شد.

این محله از زمان ناصرالدین شاه قاجار به ییلاق مورد علاقه سلطنتی تبدیل شد و پس از آن کمکم آباد شد. آب چشمه، آبی که از زمین به طور طبیعی میجوشد و محل جوشش آن را چشمه میگویند. بناي مشهور به سرايداري نيز كه محل سكونت و كارگاه خدمه باغ بوده است در جبهه شمالي باغ قرار دارد. بخش داخلي كوشك شامل تالار- حوضخانه و گوشوارها است كه آب قنات حسن آباد پس از آنكه وسط كوشك عبور مي نمايد، و در باغ جاري مي شود.

یکی از عناصر مهم، استخر نسبتا بزرگ با طرح مربع است که بخش عمده فضای باغ را به خود اختصاص داده است. مهندسين و معماران دوره صفوي با احداث باغ به روش پلكاني و مطبق و همچنين با بكارگيري از سطوح شيبدار و لولههاي سفالي، علاوه بر زيبايي، موسيقي آب را در باغ ايجاد نمودهاند كه سبب آرامش افراد مستقر در باغ ميگرديده است. به پيروي سطح شيبدار و همچنين لولههاي سفالي، آب از فرادست حوض مركزي به صورت فواره ظاهر ميگشته و مابقي از طريق لوله های سفالي، حوضهاي جانبي را پر ميكرده است. در نتيجه اين عمل آب از طريق جرز مركزي مكش و آنگاه از طريق كانال سرپوشيده به پايين دست سد تخليه ميگرديد.كاربرد ديگر بناي چهار طاقي، تفريحي بوده است.

به جرات استان چهار محال و بختیاری را میتوان یکی از زیباترین استانها از نظر جاذبه طبیعی دانست. بنای چهار طاقی مركز مخزن سد از هشت جرز به ابعاد تقريبي ۴×3 متر در پيرامون و يك جرز مشبك در مركز شكل گرفته است. مسأله ایمان به خدا عمیق تر از آن است که تنها عقل را مورد خطاب قرار دهد و در این مقوله که مورد اختلاف مردم است و یکی آن را اثبات و دیگری نفی می کند خلاصه شود. اما با اینکه این منظقه دارای قابلیت های گردشگری زیادی می باشد و می تواند به عنوان منبع درآمدزایی برای منطقه و کشور باشد و از فقر و بیکاری مردم بکاهد، واقعیت امر این است که صنعت توریسم و گردشگری نتوانسته در این منطقه موفقیت چندانی به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید