پاسخ به:تصاویری زیبا از ایران زیبا

وجود حباب هاب هوا و همچنین نا خالصی های آهن دو ظرفیتی، آهن سه ظرفیتی، منگنز، سیلیس، مواد آلی و غیره باعث ایجاد تنوع رنگی قابل ملاحظه ای در ذخایر تراورتن به رنگ های سفید، شیری، کرم تا بژ، صورتی، قهوه ای، طلائی، زرد، لیموئی، قرمز و سبز می توانند تشکیل شوند . از آنجا که مواد معدنی متفاوتی با آب روان دارد ، مخلوط نمی شوند و تا عبور از 300 متری بستر رودخانه قابل تشخیص هستند.

این دریاچه دارای امكانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی قابل توجهی است كه قایق رانی، جاده تندرستی و هتل های زیبا، شهر بازی از آن جمله است. فاصله هتل با راه آهن تنها ۵ کیلومتر و فاصله آن با فرودگاه ۱۵ کیلومتر است. کشتی راه افتاد و رفتیم سمت دریای آبی و زلال جمعا قرار بود رفت و برگشتمون هفت ساعت طول بکشه مسافرهای کشتی از ژاپن استرالیا از خود ترکیه و ما بودیم که جوان های ترکیه برا خودشون اونجا بزن بکوبی راه انداخته بودن و تفریح میکردن که ما هم سرگرم عکس و استفاده از دریا و دیدنی های دریا کردیم بعد نیم ساعت از کنار جزیره سکیز که یه جزیره یونانی بود رد شدیم برا رفتن به اون جزیره باید ویزا داشته باشیم .

لپه آذرشهر به علت خوشرنگ ، مرغوب ، زودپز بودن از شهرت خاصی برخوردار است. لپه آذرشهر شهرت جهانی دارد و بهعنوان قطب اصلی تولید لپه در ایران مطرح است،کارخانههای تولید لپه در آذرشهر زیاد بوده و سالانه هزاران تن لپه تولید و ضمن تامین بازار داخلی به کشورهای مختلف دنیا صادر میشود. این مکان در سال ۱۳۲۴ توسط دو برادر به نام های اسکندر خان چرامی و جان محمد خان چرامی با صرف وقت و هزینه بسیار زیاد احیاء و آباد شد. پراپر نام یکی از محلههای قدیمی و اصلی آذرشهر است که در وسط محله آن درخت چناری وجود دارد که یکی از شگفتیهای ایران است و میتوان گفت قدمتی بالای هزار سال دارد که مردم هر ساله شاهد سر سبزی این چنار هستند.

دیوارهای بقعه سنگی و گنبد آن آجری است، کف بقعه هفت پله پایین تر از سطح تپه است و در داخل آن گوری وجود دارد که روی آن با کاشی های سبز رنگ ساده شش ضلعی پوشانده شده است، نام صاحب آن معلوم نیست ولی مردم می گویند این اولیا به معنی پیر و عارف و پارسا است شب های جمعه مردم روستا در آن گرد آمده و شمع روشن می کنند و شایع است که هر شب جمعه از قبر اولیا نور سبز رنگی ساطع می شود. موزه تخصصی مشروطه در محل خانه کوزه کنانی که مکان تجمع و تصمیمگیری مشروطه خواهان بوده، خانه ستار خان، مجاهد نام آشنای مشروطهخواه، موزه قاجار با توجه به اینکه تبریز ولیعهد نشین قاجار بوده در خانه ایرنظام گروسی، موزه قرآن و کتابت در مسجد تاریخی صاحب الامر، موزه سنجش در محل خانه سلماسی که انواع مختلف سنجش وزن و زمان و فاصله را در خود جای داده، موزه محرم در خانه صحتی که کلکسیونی غنی از ادوات و ابزار مورد استفاده در مراسم ماه محرم بوده است، موزه ادبی استاد شهریار در منزل مسکونی ایشان و دهها بنای تاریخی دیگر سفری پربار را برای مسافران مهیا خواهد ساخت.

سه تپه ساحل جنوبی رودخانه آذرشهر پشت سر هم قرار گرفته اند که به تپه های آتشکده یا تپه پیر قطران معروفند سطح بالای تپه از سنگ های آتش نشانی قیرگون درشت که در طول سده ها در مسیر رودخانه ها سائیده شده اند پوشیده شده است، در چند جای تپه حفاری به عمل آمده و قطعات بزرگ خمره های سفالی بدست آمده است، ظاهراً این تپه روزگاری معبد یا گورستانی بوده است و سنگها را مردم آن زمان در آنجا گرد آورده اند. و در دست چپ کتیبه در الفقر گیچی بیگ بن غیاث الدین با همان خط و شیوه و کمی ظریفتر بطور برجسته کنده شده است، نوع سنگ کبود و محکم است، از سنگ چین پایههای مسجد نیز در چند نقطه نمونه ای به جای مانده است و الان آثار فوق به صورت متروکه می باشد.

می نامند. بالای تپه پوشیده از الواح و سنگ نبشته های قبور است و درمیان آن نه تنها کتیبه های تازخ، بلکه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ های مفقود و منقش فراوانی نیز به چشم می خورد که اغلب به سده های ۷ و ۸ هجری قمری است در وسط این گورستان، مصلی یا نمازگاه بزرگی به طول و عرض متجاوز از یکصد متر تعبیه شده است که سطح آن حدود یک متر از کف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گردیده است سنگها مربوط به قبور دوران های پیشین است فقط طاق سنگی منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرین به طول عمودی به دیوار نصب شده که در روی آن چند بیت فارسی و دو آیه قرآن مجید و چند عبارت عربی به خط ثلث دل انگیز بطور برجسته کنده شده و چند ترنج و اسلیمی خوش طرح بر زیبایی آن افزوده است ظاهراً حجاری سنگ در سدههای ۸ و ۹ هجری قمری صورت گرفته است.

چشمه تاپتاپان در 4 کیلومتری جاده آذرشهر – عجبشیر و در بالای تپهای هموار مشرف به اراضی و طبیعت بکر و در دل معادن سنگ آذرشهر واقع شده است. در 200 متری این مکان، گورستان تاریخی قدمگاه واقع شده است، قدمت این گورستان تاریخی مربوط به سدهٔ 9 و 10 هجری قمری بوده و این اثر بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پناهگاه حیات وحش كیامكی با وسعت 84000 هكتار و به ارتفاع 700 متر از سطح دریا از كناره های رود ارس تا ارتفاع 3347 متری در كوهستان كیامكی شهرستان مرند گسترده شده است .

از مهم ترین اتفاقات این شهر زیبا می توان به جشنواره بین المللی موسیقی اشاره کرد که هر ساله در ماه جولای برگزار می شود و یکی از پرطرفدارترین جشنهای سالانهی ترکیه به شمار می رود. روستای گلستان واقع در 5 کیلومتری مشهد، دارای مناظر کوهستانی و باغات میوه با درههای سرسبز است که به رغم وجود این مواهب طبیعی، از جمله بند گلستان، که از زیباترین جاذبههای طبیعی شهر مشهد است، وجود آستان مقدسه امامزادگان یاسر و ناصر به اهمیت گردشگری آن افزوده است. مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان آذرشهر، بخش گوگان، شهر گوگان، میدان نماز واقع شده و این اثر در تاریخ 18 اسفند 1387 با شماره ثبت 25184 بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باقلوای سنتی گردو بادام از شیرینیجات تاریخی شهر گوگان با قدمتی بیش از 100سال است که از دیرباز در ایام عید سعید نوروز باستانی با استفاده از تنورهای سنتی منازل پخت میشده است. دامها مدت زیادی در آغلها نگهداری میشوند و تنها چند ماهی از سال میتوانند از مراتع ییلاقی، كوهستانی استفاده كنند، نگهداری دامها تنها در روستاهایی كه قدرت ذخیرة علوفة زمستانی را دارند امكانپذیر است. نگهداری شده در آنها خواهید شد.

مسجد رومیان سقفی چوبی دارد و مدخل سر در آن فاقد طاق و کتیبه ای است فقط دو پایه سنگی خوشتراش مارپیچی به شیوه صفوی از بنای سابق آن بجا مانده که آنها را در دو طرف در ورودی مسجد کار گذاشته اند در زیر مسجد چشمه ای جریان دارد که در سال های اخیر مسجد تجدید بنا گردیده و به مدل امروزی ساخته شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از آذرشهر، آذرشهر با نامهای تاریخی « دهخوارقان » یا « توفارقان » تاریخچهای پرفراز و نشیب ریشه در عمق تاریخ دارد، از تمدن اورارتوئیان تا دوره ساسانیان که وجود آتشکدهها گرامی است و از دوران صفویه تا مشروطیت و تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی،تاریخچه و سرنوشتی سراسر حماسه و افتخار دارد.

در دریاچه های و مخازن، علاوه بر نوسانات دمایی در طول زمان، ممکن است تغییرات دمایی در عمق ستون آب، موسوم به لایه بندی گرمایی ( thermal stratification ) نیز وجود داشته باشد. طی این مسیر از همان ابتدا تا بازگشت به روستا حدود 30 کیلومتر است که تقریبا 10 ساعت طول می کشد اما لذتی بی نهایت دارد. این گورستان در منطقهای باستانی به نام یری قرار دارد و یکی از عجایب این استان است. را می توان نام برد . موقعیت جغرافیائی چشمه شگفت انگیز و اسرار آمیز پیرسقا با طول جغرافیایی 34 , 56 , 46 شرقی و عرض جغرافیایی 51 , 51 , 36 شمالی می باشد .

دارای طبیعتی بسیار بکر ، سرسبز و دلانگیز با آب و هوای سالم است و به خاطر طبیعتی دلنواز در کنار رود خروشان گنبرف چای در طول سال مقصد گردشگران داخلی و خارجی است. آب این چشمهها در طول روز بر اثر انعکاس نور خورشید بهصورت هفت رنگ درمیآیند که جذابیتی دوچندان به آنها میدهند؛ ضمن اینکه این آب برای درمان بیماریهای پوستی، روماتیسم و همچنین بیماریهای مفصلی مفید است.

آب دهي اين چشمهها اندك است اما املاح آهكي آنها بسيار است. املاح فراوان و آب گرم چشمههای سرعین باعث شدهاند تا افراد زیادی برای استفاده از خاصیت درمانی و شفا بخشی کوه سبلان به اردبیل سفر کنند. این جاذبه های سرعین را کامل می کند. سرعین ، یک شهر توریستی معروف به ویژه برای چشمه هایش ، در سبلان نهفته است منطقه واقع در 25 کیلومتری اردبیل در شمال غربی ایران واقع شده است. صنعت نخود پزی در دنیا مختص شهر ممقان است و این صنعت امروزه یکی از ظرفیتهای بزرگ اقتصادی کشور به شمار میرود. انواع نخود آجیلی و نخود بوداده در این شهر تولید میشود.

سد مخزنی فیروز سالار در منتهی الیه رودخانه گنبرف چای و در اراضی ماسهای روستای فیروز سالار واقع شده است .به همت اهالی و شورای اسلامی این روستا انواع ماهیهای خوراکی و سایر آبزیان در این سد مخزنی پرورش داده میشود. این سد مستعد برای ماهیگیری و همچنین فعالیتهایی همانند قایقرانی، شنا ورزشهای آبی است. ضمن آنكه پرنده هما و حتی مرغ حق نیز در مسیر روستای فشندك مشاهده شده و از این منظر این منطقه مكانی خوب برای پرندهنگری است. کوه گریوه در در جبهه جنوبی رشته کوه زاگرس و در حدود ۵٠ کیلومتری شهرستان لالی از توابع مسجدسلیمان قرار دارد .

تپه باستانی در روستای شیرامین قرار دارد که در هفده کیلومتری جنوب غربی آذرشهر واقع شده است چند قطعه سنگ نیمه صیقل شده که تصور می رود از وسایل دفاعی مردم قدیم این ناحیه بوده، در آنجا بدست آمده است. عمدتاً اغلب ما آن جا را به واسطه همجواری با دریای خزر می شناسیم اما به هر ترتیب صدها مکان دیدنی دیگر نیز در این ناحیه وجود دارند که هر یک به نحوی جالب توجه و دیدنی هستند. این مکان عبادتگاهی مقدس برای هموطنان زرتشتی و یکی از جاذبههای گردشگری یزد است.

دیدگاهتان را بنویسید