پارس آباد – تاریخچه شهرستان پارس آباد مغان

این روستای ییلاقی با خانههای پلکانی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ بهعنوان نخستین بافت روستایی تاریخی طبیعی استان فارس در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. بادگیرهای خانه ابرکوه، دوطبقه و از زیباترین بادگیرهای ایران است. اقامتگاه خاله مهتاب: این اقامتگاه که به خانه خاله مهاب اورست نیز شناخته میشود در نزدیکترین فاصله از چشمههاست که به صورت سنتی اداره میشود. بخش هایی از مجموعه که مورد مرمت قرار گرفت عبارتند از: عمارت تالار آیینه، عمارت مستخدمین، آشپزخانه ها، عمارت تهران، قسمت ساباط و آب انبار عمارت حرمخانه، عمارت بادگیر و عمارت سرو، عمارت بهشت آیین، همچنین در فاصله سال های 1355 تا 1361 عملیات باغسازی و محوطه سازی در این باغ تاریخی صورت پذیرفت.

همچنین در قسمت غربی این شهر دیرینه مرغزارها و مرتعهای باشکوه و باطراوت مرودشت واقع شدهاند. به عبارتی دیگر با برداشتن هر قدم در این قسمت از ایران باشکوه، گویی در حال قدمزدن در ایران باستان هستیم و میتوانیم شکوه تمدن ایرانی را با تمام وجود احساس کنیم. روستای قلات شیراز به ظاهر یک روستا و در حقیقت تکهای از بهشت است که روی زمین جا مانده، مانند هزاران تکهای که در اقصی نقاط ایران اسلامی. کلیسای قدیمی روستا که معماری سنگی و جالب توجهی دارد، در میان درختان بلند کوچههای آرام روستا به جا مانده است.

آثار به جا مانده در اين شهر متعلق به قرون هفتم و هشتم هجري است. چشمه های آب گرم در چه مناطقی وجود دارد علوم هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید. البته در مورد این بنا و کاربری آن شکها و تردیدهای بسیار دیگری نیز وجود دارد. البته به طور حتم دیدار از تمام این مناطق دلگشا در یک سفر امکانپذیر نخواهد بود و بدون شک افرادی که در شهر شیراز ساکن هستند خیلی راحتتر میتوانند این مناطق جذاب و باشکوه را ببینند و در آن طبیعت سبز، زمان قابل توجهی را زندگی کنند.

البته نظر این دسته از کارشناسان با توجه به محدودبودن فضای داخلی بنا بسی بعید به نظر میرسد. همچنین با یک برنامهریزی دقیق و به دست آوردن اطلاعات کافی میتوانید بر اساس علائق و شرایط خودتان و زمانی که برای سفر به شهر شیراز و اطراف آن اختصاص دادهاید چندتا از جذابترین جاهای دیدنی در این شهر محبوب را انتخاب کنید و از زمان محدودی که برای سفر در نظر گرفتهاید بیشترین استفاده را ببرید. چون به نظر میرسد هر یک از روستاهای سبز و تماشایی در اطراف شهر شیراز دست کم به یک روز کامل زمان نیاز دارند. در فاصلهای ۳ کیلومتری از تخت جمشید تماشایی و باستان، یکی دیگر از دیدنیهای اطراف شیراز جای گرفته است.

نقش رجب در جهت شمال تخت جمشید واقع شده است و در سمت راست جاده جای گرفته است. شهر باستانی و دیرینۀ استخر که در جهت شمال شرقی شهر مرودشت جای گرفته است به نوعی دروازۀ ورودی این شهر محسوب میشود. بر نقش رجب چند نقش برجسته که به دورۀ سلطنت ساسانیان تعلق دارند را خواهید دید این نقشهای برجسته برخی از رویدادهای مهم در دورۀ حکومت ساسانیان را به تصویر کشیده است و به نوعی میتوان گفت تاریخچهای مصور به شمار میروند.

واشنگ نوعی هم آوایی است که توسط زنان روستا در عروسیها اجرا میشود. چشمه قلقلک نام چشمهای کوچک در روستای سرزیارت است که در کنار جاده ورودی قرار گرفته است. نام میوه ای، کذا فی شرفنامه. باغهای سرسبز و وسیع میوه در داخل و اطراف روستا، به ویژه در بهار و تابستان فضای دلپذیری برای گردشگری به وجود میآورد. این شهر تعدادی جاذبه تاریخی مانند باغ بدره، حوض ماهی، سرآسیاب، چهل دختران و میان مورت حوض ماهی، آبشارهای سه گانه این روستا و دو رودخانه شب شتری و چشمه انجیری را که پوشش گیاهی جذابی از جمله گیاهان خودروی دارویی و وحشی دارند و تفرجگاههای مناسبی در اطراف آنها ایجاد شده است، نیز در خود جای داده است.

باغی که توسط خسرو پرویز پس از هفت سال کار ایجاد شد، اصلاحی جسورانه و زیبا در محیط بود. در عید فطر همان سال نماز باشکوه عید فطر را در بالای تپه کنار شهر برگزار نمود در بازگشت نمازگزاران را پیمانی اعتراض آمیزی برپا کردند و به طرف کارخانه مشروب سازی حرکت کردند مأموران دولتی به مقابله با آنها برخاستند تهدید کردند که از اسلحه استفاده میکنند پس از این دادستان تبریز در محل حاضر شد و ضمن مذاکره با آیت ا…

مردم روستای قلات غالباً در مراسم جشن و سرور و به ویژه در عروسیها از پوشاک عشایر قشقایی استفاده میکنند. مردم روستای قلات در ایام ویژهای از سال مثل نوروز، سیزده به در و چهارشنبه سوری به جشن و شادی میپردازند. در ایام عزاداری به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، به سوگ مینشینند و در مکانهای مذهبی به عزاداری و احسان میپردازند. اما اگر بپرسید: افرادی که ساکن شهر شیراز نیستند چطور میتوانند به این مناطق بکر و منحصر به فرد سفر کنند و از مناظر جذاب و تماشایی آن لذت ببرند، میزبون در پاسخ خواهد گفت که شما میتوانید خیلی راحت با اجاره سوئیت در شیراز زیبا و دوستداشتنی برای هر چند روز که مایل باشید اقامت داشته باشید و سپس در یکی از روزهای طلایی سفر خود راهی مناطق منحصر به فرد اطراف شهر شیراز شوید.

یکی دیگر از دیدنیهای اطراف شیراز که در محوطۀ نقش رستم جای گرفته است با نام مکعب یا کعبۀ زرتشت شناخته میشود. این بنا که اتاقکی ساخته شده از جنس سنگ آهک سفید است و به اندازۀ ۱۲ متر ارتفاع دارد با نام کعبۀ زرتشت شهرت پیدا کرده است. از جمله اینکه گفته میشود احتمال دارد این بنا معبد آناهیتا بوده باشد یا اینکه ممکن است این اتاقک کوچک در گذشته تقویمی آفتابی بوده باشد. همچنین شاید جالب باشد بدانید که محلی که امروزه آن را با نام نقش رجب میشناسیم و از آن تنها یک کتیبۀ بزرگ به چشم میبینیم در گذشته غاری بزرگ و مهم بوده است و بدون شک درون این غار ساخته و پرداخته شده بوده است و به احتمال زیاد در دورۀ سلطنت ساسانیان محل مهمی به شمار میآمده است.

بنا به خاصیت آبدرمانی چشمه آبگرم محلات، در سال هزارو سیصد و پنجاه تاسیساتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شد. بهطوریکه آثار بهجا مانده از کلیسایی در دامنه کوه و در میان درختان سربهفلک کشیده روستا، گواهی بر این ادعاست. بخشی دیگر پس از عبور از پارک مسیر جوی های شهر را طی می کند ولطافت وسر سبزی را به درختان وگل های سطح شهر هدیه می کند. در واقع در سفر به شهر بیمثال شیراز، پس از گشت و گذار در داخل شهر، میتوانید در حوالی شهر شیراز، گردش و تفریح را ادامه دهید. درهمین زمینه میتوان به دیوارهای از بین رفته اطراف باغ نیز اشاره كرد كه نقش آن درتغییر فضای داخل باغ به میزان زیادی احساس می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید