نهى از درمان به چشمه هاى آب گرم و آب هاى تلخ – پارسی طب

پیگیری طرحهای آبیاری در حال اجرا در منطقه، ساماندهی سدها و جادههای مواصلاتی به دلیل اهمیت در بخش اقتصاد گردشگری، کشاورزی، اشتغالزایی و ارزش افزوده، پیگیری علت تاخیر ۱۶ ساله در ساخت راه آهن اردبیل، پیگیری واجرایی کردن مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی استان اردبیل، رونق صادرات در مناطق آزاد، فعال کردن۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت صنعتی راکد یا نیمه فعال، ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده و نیروی کارآمد در راستای گرهگشایی از مشکلات مردم از جمله مواردی بود که آیت الله رئیسی از مسوولان خواست در اولویت برنامه های خود در این استان قرار دهند.

این دریاچه در محوطه باستانی تخت سلیمان قرار گرفته و علت نامگذاری این دریاچه به دریاچه گنج، باوری قدیمی است. از اماکن دیدنی روستاهای این شهرستان می توان به منطقه توریستی و روستای قیرمیزی گول، روستای قدیمی ومسجد سنگی جراغیل، معبد تاریخی روستای بادامیار، دربند روستای الوانق، آبهای معدنی تاپ تاپان و قزل داغی، سد خاکی و قبرهای بی بدیل تاریخی روستای ینگجه، تپه تاریخی پیرقطران ، زیارتگاه دستجرد ، تپه باستانی شیرامین، آثار روستای متروک تورامین و روستای بادامیار، باغات فیروزسالار و حمام باستانی چهارسو اشاره کرد.

زیارتگاه شیخ ابراهیم ادهم در داخل روستا و چشمه پریان که زیارتگاه دیگری است در نزدیکی این روستا واقع شده است. آیت الله رییسی همچنین از کارخانه ساخت لوازم خانگی سنگرکار بازدید کرد و در گفت و گو با کارگران و مدیران این کارخانه از نزدیک در جریان مشکلات و درخواستهای آنان قرار گرفت و به صورت سرزده به بازدید از سیاه چادر عشایر مهدیشهر رفت و پس از شنیدن مشکلات عشایر منطقه، گفت: مسائل مطرح شده بیشتر درباره کمآبی است و علاوه بر اقدامات لازم، باید دعا کنیم خداوند رحمت الهی را نصیب کشور کند.

آیتالله رئیسی پس از ورود به این استان در جمع شماری از اعضای تعاونی های مسکن مشکل دار زنجان که در مسیر فرودگاه تجمع کرده بودند، حاضر شد و قول مساعد برای رفع مشکلات آنان داد. در این سفر ۹۴ طرح در حوزه های مختلف با اعتبار بیش از پنج هزار میلیارد تومان برای محرومیت زدایی، توسعه زیرساختی و رونق اقتصادی این استان به تصویب رسید که برای اجرای این طرحها ۱۷ توافقنامه با دستگاههای اجرایی منعقد شد. تصویب ۱۱۰ میلیارد تومان برای گازرسانی به زیلایی یکی از بخش های محروم کهگیلویه و بویراحمد برای گازدار شدن ۴۰ روستای زیلایی از دیگر مصوبات این سفر بود.

آبشار کرکبود با پنج متر ارتفاع شاید در میان آبشارهای مرتفع ساوجبلاغ و اطراف تهران قرار نگیرد اما به لطف حجم زیاد و آب و سرعت جاری بودنش، قطعاً یکی از آبشارهای خروشان طالقان به شمار می رود. در میان 86 روستای شهرستان طالقان، روستای میر یکی از جذاب ترین و زیباترین روستاهای شهرستان است که به لطف طبیعت سرسبز و دشت های وسیع، در میان طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. تاکنون بیش از ۲۵ مقاله و سخنرانی از او در کنگره های بین المللی جراحی به زبان های فرانسه، انگلیسی در مجلات معتبر پزشکی خارجی چاپ شده است.

بسیاری از گل های وحشی و دارویی ایران را می توان در کوه های این منطقه یافت. چشمه سرداب رستم اباد چشمه سرداب رستم اباد در۲۰کیلومتری شهراردل واقع در استان چهارمحال و بختیاری ودر 90 کیلومتری شهرکرد مرکز استان با برودت دمای بسیار بسیار سرد، به عنوان سردترین چشمه جاری ایران در چهارمحال و بختیاری قرار دارد.آب چشمه در پی آب شدن برفهای تجمع یافته در طول زمستان تامین می شود و همین امر سبب شده است که آب این چشمه بسیار سرد باشد و این مهم در تمام طول فصول سال وجود دارد.گردشگران پس از ورود به شهرستان اردل و عبور از روستای رستم آباد و رودخانه کارون جاده خاکی را از میان باغات انبوه به سمت این تفرجگاه پر نام ونشان وصف ناپذیر پیش می گیرند.با عبور از مسیر دوکیلومتری برفراز تپه ای، چشم انداز بدیع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پایین دست این چشمه با داشتن درختان انبوه وسربه فلک کشیده برای هر مسافر تازه واردی خیرکننده است.در کنار چشمه سرداب رستم آباد به واسطه سرد بودن آب وحجم وسیع آب تولیدی توسط چشمه مزارع پرورش ماهی گسترده ای در منطقه ایجاد شده است.ماهی قزل آلای تولیدی این منطقه یکی از با کیفیت ترین ماهی های قزل آلا در کشور است که قیمت فرش آن نیز بالاتر از ماهی های قزل آلای تولیدی دیگر کشور است.بسیاری از مسافران نیز با خرید ماهی زنده قزل آلا در منطقه لذت خوردن ماهی لذیذی را در کنار چشمه تجربه می کنند.در پایین دست این چشمه نیز رودخانه بهشت آباد یکی از سرشاخه های کارون وجود دارد که می توان در کنار آن به ورزش مفرح ماهیگیری با قلاب پرداخت.

بهشت گمشده نامی درخور و برازنده این مکان رویایی است. طبیعت زیبا و رویایی این شهر از جمله جذابیتهای خاص آن است. از مجموع طرحهای سفر استانی هیات دولت به بوشهر سهم حوزههای زیربنایی ۲۵، صنعت و معدن ۹، بهداشت و درمان ۶، حوزه فرهنگی و آموزشی ۱۲، حوزه رفاه اجتماعی ۱۳، نفت و انرژی ۹، آب، خاک و کشاورزی ۱۰ و حوزه اشتغال نیز چهار طرح است. پناهگاه حیات وحش تالاب كجی در شهرستان نهبندان قرار دارد، این تالاب با 22 هزار هكتار وسعت یكی از مناطق گردشگری خراسان جنوبی است.

بازدید از کارخانه در حال احداث کاغذسازی فارس، مجموعه میراث جهانی تخت جمشید و زیارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و آرامگاه حافظ شاعر بلندآوازه ایران، برنامه دیگر رئیس جمهوری بود. و در اينكه فرمود: (و من يهد اللّه فهو المهتد) التفات از تكلم با غير (ما) به غيبت (او) را به كار برده، و گرنه جا داشت بفرمايد: (و من نهده فهو المهتد – هر كه ما او را هدايت كنيم راه يافته است ) چون هم قبل از اين جمله سياق، سياق تكلم بود و مى فرمود: ما از آسمان ملكى رسول مى فرستاديم و هم سياق جمله بعد كه مى فرمايد (و نحشرهم – و ما ايشان را كر و كور محشور مى كنيم).

پس از سفر رئیس جمهوری و تعدادی از اعضای هیات دولت سیزدهم، در نخستین اقدام مصوبات سفر به این استان استان ابلاغ شده و تسهیلات به حوزه صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافته است. دستور رئیس جمهوری برای حل مشکل نهاده دامی دامداران سمنانی از دیگر دستاوردهای این سفر بود که در این رابطه آیت الله رئیسی گفت: در این سفر به گونه ای کار را پیگیری کردیم که دولت نهاده های دامی به دامدار بدهد و زمانی که او دامش را فروخت پول وزارت خانه را بدهد و حتما این موضوع از طرف وزارت جهاد کشاورزی دنبال می شود و از استاندار می خواهم برای موضوع صنایع دستی و مشاغل خانگی خصوصا ایجاد بازارهای این نوع صنایع در حاشیه جاده های مهم استان پیگیری کند.

در بخش صنعت، معدن و تجارت نیز دولت هفت مصوبه داشت که شامل اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به منظور ایجاد و تکمیل زیر ساخت های داخل منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر، تامین منابع مالی جایگزینی شناورهای ساخت خارج با شناورهای تولید داخل کشور با در نظر گرفتن اولویت نسبت به سایر صنایع برای مدت سه سال و اختصاص سالانه ۲۵۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به این مصوبه، تامین مالی یکی از واحدهای مهم تولیدی استان به مبلغ یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای راهاندازی آن با توجه به اشتغال بالای طرح و پذیرش اولیه در بانک صنعت و معدن به صورت سندیکایی با مشارکت بانکهای عامل، تعیین تکلیف انتقال بخشی از گردش مالی صنایع و شرکتهای دولتی به حسابهای بانکی در استانهای محل استقرار آنها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ، سرمایه گذاری مستقیم یا به صورت مشارکتی با بخش خصوصی در زمینه تولید لاستیک، صنایع میان دستی و پایین دستی پتروشیمی و صنایع آهک در شهرستانهای دارای نرخ بیکاری بالا در استان بوشهر از طریق ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ایمیدرو و دیگر سازمانهای توسعه ای، تامین مالی و پرداخت تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش برای ۹ طرح اولویت دار در استان بوشهر از طریق بانک صنعت و معدن، ملی، تجارت و ملت و تامین مالی برای سایر واحدها و طرحهای تولیدی و حمایت از واحدهای تولیدی و ایجاد زیر ساختهای مورد نیاز سرمایهگذاری صنعتی، معدنی و تجاری در این استان و تسهیل تجارت در زمینه برق، آب و گاز بود.

از جمله ویژگیهای قابل توجه کویر ورزنه فاصلۀ کوتاه آن با شهر اصفهان است. همچنین تخصیص ۹۲۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی از محل اعتبارات منابع صندوق توسعه ملی به استان بوشهر از دیگر رهاوردهای سفر هیات دولت به این استان بود که از این میزان ۱۷۰ میلیون دلار مربوط به یک واحد پتروشیمی در عسلویه و ۷۵۰ میلیون دلار آن نیز برای توسعه صنایع دریایی است که برای ساخت شناور به کشتی و لنج سازیها پرداخت می شود. آغاز عملیات اجرایی ساخت چهار هزار واحد مسکونی در استان اردبیل با ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار، اختصاص چهار هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح تونل دوم حیران واقع در جاده اردبیل- آستارا ، تکمیل ۱۹ هزار میلیارد ریال پروژه آب و برق به ارزش ۱۹ هزار میلیارد ریال، تخصیص ۲ هزار میلیارد ریال برای تکمیل تالار شهر، راهاندازی منطقه آزاد تجاری تا ۲ ماه آینده، از دیگر خبرهای خوب مسوولان دولت سیزدهم در سفر به استان اردبیل بود.

دیدگاهتان را بنویسید