معنی واژه ها و اصطلاحات فقهی

صبح آخرین جمعه پاییز ۹۶ ساعت ۶:۲۰ از تهران به سمت کرج حرکت کردیم به قصد صعود قله چشمه شاهی که در روستای واریش واقع شده است . بازار تجریش که از یک طرف به میدان تجریش، از سمت دیگر به امامزاده صالح و کوچه های اطراف آن راه دارد، از قدیمی ترین مراکز خرید شمیران بوده و هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. دو جانب دیگر باغ محدود به باغ ها و خانههای مسكونی است. من نیز بار دیگر به حرم رفته و گرفتاری خویش را با دلی لبریز از غم و اندوه به حضرت رضا، علیهالسلام، گفتم و آمدم.

در حرم و به هنگام زیارت . ابتدا در شهر ملك كندي خياباني وجود نداشت و مردم براي مسافرت به جاده شوسه اي در مجاورت روستاي آروق مي رفتند و به ماشين سوار مي شدند و بعد از گذشت چند سال (در سال 1318 خياباني به نام خيابان شميز به سرپرستي آقاي شميز رييس فرهنگ و دهدار منطقه ايجاد گرديد و در سال 1341همان خيابان شميز به خيابان ششم بهمن تغيير نام داد و پس از انقلاب اسلامي به نام كنوني يعني هفده شهريور نامگذاري شد و در امتداد خيابان هفده شهريور وسيله هاي نقليه بناب و مراغه و مياندوآب از اين خيابان عبور كرده و مسافران بين شهري را منتقل مي نموده اند.

پس از اسلام آداب و رسوم اين آيين خواه و ناخواه جاي خود را به آيين ها و رسوم اسلامي داد اما بسياري از مظاهر و نشانه هاي خود را در جامعه كنوني نگه داشته است. اعتقادات: بعضي از اعتقادات و آداب و رسوم اين منطقه نيز همانند بسياري از مردم آذري شبيه به آداب و رسول پيش از اسلام كه اينك بعنوان (دين و آئين شاهان) مورد توجه محققان است مي باشد و اين آيين مانند همه آيين هاي نخستين بشر روي اصل طبيعت پرستي و احترام و ستايش حيوانات و مظاهر سودرسان طبيعت بنياد نهاده شده است. زغالسنگ در طبيعت داراي انواع متفاوتي بوده و تفاوتهاي آنها بستگي به شرايط محيطي، زمان تشكيل و نيروهاي زمين ساختي اعمال شده در طي زمان دارد.

زغالسنگهاي حرارتي به دو دسته زغالسنگ با ارزش حرارتي پائين و بالا در طبيعت مشاهده ميشوند. طبیعت گردان و کوهنوردان زیادی در این روز خود را به آکواریوم رسانده بودند تا از زیبایی ها و جاذبه های آن بهره مند شوند. گرانش منفی زمین است یعنی هر چیزی به طرف آن پرتاب کنید به زمین جذب نمیشود و برخلاف جاذبه زمین به سمت بالا میرود. شرایط اقلیمی و آب و هوای متنوع ایران و وجود مواهب فراوان طبیعی در پهنه گسترده کشور و نیز میراث های عظیم تاریخی و تمدن چندین هزار ساله و آثار گرانبهای فرهنگی، هنری، معماری، صنایع دستی، اماکن زیارتی و متبرکه و آداب و سنن و گروه های مختلف قومی و جاذبه های زیبای طبیعی وجود چشمه های معدنی شفا بخش و نیز روحیه میهمان نوازی و میهمان دوستی ایرانیان همگی از عوامل هستند که اگر به درستی به جهانیان معرفی شوند، می توانند ایران را به یکی از قطب های بزرگ جهانگردی تبدیل نمایند ( نگارش، 1385، ص58).

این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه کثیری از توریستهای نواحی اطراف میباشد. ميزان اشتغال جوانان در گروه سني 29-10 ساله در پاسخ سوال قبلي ذكر گرديده است ولي از جهت بيكاري جوانان شهرستان اطلاع دقيقي در دست نمي باشد ولي به سراحت مي توان ازعان داشت كه از كل جمعيت بيكار شهرستان كه 1325 نفر ميباشند عمدتاً جوانان تشكيل ميدهند كه اكثراً داراي تحصيلات ديپلم و بالاتر مي باشند و براي انتخاب شغل در فكر استخدام در مراكز دولتي مي باشند پيشنهاد مي گردد جهت رفع مشكل بيكاري جوانان كه همواره بر تعداد آنان افزوده مي شود با ايجاد مراكز آموزش خود اشتغالي و تعاوني هاي كشاورزي و دامپروري و فراهم نمودن تسهيلات لازم براي جوانان با توجه به پتانسيلهاي بالقوه شهرستان اقدام نمود.

مذهب : تمامي مردم اين شهرستان مسلمان و داراي مذهب شيعه دوازده امامي مي باشند و عده معدودي بعنوان مهاجر از اهل تسنن در منطقه و كارخانجات و مرغداريها سكونت دارند. از آنچه ذكر شد استنباطي مي شود كه ملك كندي داراي سابقه كهني نمي باشد بطوري كه روستاهاي اطراف نظير تازه قلعه، آغجه ديزج، قلعه جوق، و ليلان نسبت به روستاي ملككندي از اهميت و مركزيت بيشتري برخوردار بودهاند و بخصوص ليلان كه داراي سابقه تاريخي بسيار كهن مي باشد كه در ذيل به اجمال در باره آن تحريري خواهد شدو لذا تاريخ شهرستان هاي همجوار را مي توان به اين منطقه انطباق داد زيرا در گذشته دور ملك كندي يا روستاهاي اطراف از اقمار شهرهاي بزرگي همچون مراغه به شمار مي رفته است.

از آنچه گفته شد مشخص مي شود كه قلعه بختاك در ويرانه هاي ليلان مي باشد و اكنون اداره ميراث فرهنگي آن منطقه را قرق نموده و كسي حق تغيير و تحول و يا ساخت و ساز در آن منطقه را ندارد البته قبل از قرق غرق نمودن منطقه توسط ميراث فرهنگي افراد سودجوئي اقدام به حفاري در محل نموده و بعضي از اهالي نيز به هنگام خاكبرداري اشياي ارزشمندي از محل پيدا نموده اند كه اطلاع دقيقي از چگونگي امر در دست نمي باشد. در فصل گرما و در یک شهر کویری مانند یزد هیچ تفریحی نمیتواند بهتر از تفریحات آبی باشد.

زغالسنگ در ابتدا براي گرما و پخت و پز به كار برده ميشد تا اينكه اولين بار در سال 1621 از آن در كورههاي ذوب آهن استفاده شد. و از نظر مدرسه در منزل مسكوني شخصي به نام حاج ابراهيم اعتمادي تا كلاس چهارم ابتدايي داير بود و هركس كلاس چهارم را به اتمام مي رساند به شغل معلمي مي رسيد و بعد از گذشت چند سال تا كلاس ششم ابتدايي در ملك كندي داير گرديد و اولين مدرسه دولتي ملككندي دبستان ملاباقري (هدايت سابق) و مدرسه 22 بهمن بودند.

این آبشار در حقیقت بخشی از دشت حفاظتشده «لار» است که از سال 1370، شکار در برخی قسمتهای آن ممنوع اعلام شد. به غیر از مرز مشترک با شهرستان گرمی (انگوت) که شکل کوهستان دارد، این منطقه در دنباله ی حوزه آبریز دریای خزر واقع شده است. تاثير شرايط اقليمي در مقياس جهاني: به طور عمده آب و هواي شمال غرب كشور كه شهرستان ملكان نيز قسمتي از آنرا شامل مي شود تحت تاثير بادهاي آسياي مركزي (سيبري)، اقيانوس اطلس، درياي سياه ، درياي مديترانه اي و درياي مازندران قرار مي گيرد كه به طور خلاصه مي توان رژيم بارندگي هاي آنها را به شرح ذيل توضيح داد: جرايان سيبري و آسياي مركزي پس از رسيدن به درياي خزر به شعباتي تقسيم و كم اهميت ترين شعبه آن از جهت شرقي و شمال شرقي آذربايجان شرقي را تحت تاثير قرار مي دهد.

در نگاهي به آمار فوق مي توان گفت 06/27% جمعيت كل شهرستان ساكن در نقاط شهري و 9/72% ساكن نقاط روستايي مي باشند. قله دماوند مرتفعترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. اندرآن) به معنی دژ در آن می شناختند. مزيت عمده پوکه معدني سفید بستان آباد نسبت به مصالح ساختماني مشابه از قبيل شن و ماسه، وزن مخصوص بسيار كم 0)، دارا بودن درجه سختي بالا و نيز تخلخل / آن (حدود 7 فراوان مي باشد. هزینه حمل از بستان آباد تا مقصد بعهده خریدار میباشد. اداره بلديه در سمت چپ خيابان هفده شهريور كنوني بود و چون در داخل حياط آن گلهاي زيادي كاشته بودند و در آن زمان نسبتاً جالب توجه بوده آنجا را به نام باغ گلستان ميناميدند مسير رودخانه مردق چاي در قديم به شكل كنوني نبوده بلكه رودخانه مردق چاي در مقابل قبرستان فعلي به دو شاخه كه يكي از مقابل بانك ملي فعلي مستقيماً تا پاساژ حاج شمساله عباسي و از آنجا به طرف باغات محله گلجه و ديگري از مقابل بانك ملي به طرف محله آببره و سپس باغات محله آببره جاري ميشد و اين رودخانه زيبايي خاصي به ملك كندي داده بود و چون در اثر بروز سيل خسارات قابل توجهي به ساكنان ملك كندي وارد شد شهرداري وقت اقدام به تغيير مسير رودخانه را نموده و در حال حاضر رودخانه مردق در همان مسير جاري است.

بمرور زمان به سبب اینکه مردمی توانگر، نیرومند و دلیر بودند با زر و زور توانستند بر مساحت محل سکونت خود و نیز آبادانی و رونق آن بیافزایند، بطوریکه از این لحاظ از اسیر و فال پیشی گرفتند و مردمانی از آنجا و نیز از نواحی جهرم و لارستان از جمله بستک، هرم و کاریون به گلهدار نقل مکان کردند. كشوري كه بيش از 50% جمعيت آن را جوانان تشكيل مي دهند طبعاً توجه به مسايل آنان از هر نظري حياتي و از جمله مسايل مهم ملي مي باشد جوانان نيروي محركه. بر اساس مطالعه باستان شناسان این کوه از دیرباز منطقه ای مهم برای دیدبانی و پناهگاه محسوب می شده، برای مثال وجود قلعه ای در نزدیکی کوه صفه که بر اساس شکل و معماری آن می توان گفت این قلعه به زمان ساسانیان بر می گردد، گویای این موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید