معنی واژه ها و اصطلاحات فقهی

این آبشار در درهای زیبا با نام پونه زار در ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار دارد و آب گوارای آن از ذوب برفها و یخچالهای ارتفاعات زاگرس تامین میشود.عکاس: غلامرضا دارابپورجذابیت این آبشار بهخاطر دیوارههای پوشیده از خزه سنگ دوچندان شده است و بهحدی فضای زیبا و جذابی دارد که میتوانید برای چند ساعت در کنار آبشار آرامش واقعی را تجربه کنید. خرید سوغات از این فروشگاه ها یکی از لذت هایی است که حتما باید تجربه کنید. اگر قصد دارید که از اطراف حرم امام رضا به طرقبه و یا شاندیز سفر کنید، ابتدا باید خود را به فلکه برق برسانید و سپس از آنجا با مترو به انتهای وکیل آباد بروید.

این آبشار با جاری شدن خود صحنه ای سرسبز را در اطراف خود رقم زده که باعث افزایش زیبایی این منطقه و خنک شدن هوا شده است. آزبست : به منظور افزایش درصد مواد حفاری میتوان از آزبست استفاده نمود. دزفول در زمان ساسانيان همزمان با پلي كه در كنار آن بر روي دز به منظور برقراري ارتباط بين پايتخت جديد يعني جندي شاپور و شوشتر ساخته شد، بنا شده است. دزفول مانند شوشتر مدتها تحت الشعاع جندي شاپور بود و پس از ويران شدن آن، رونق يافت، سپس به سبب عدم توجه به تعمير شبكه آبياري عهد ساساني، آسيب ديد.

در عهد عيلاميان شهر هيدالو ظاهراً در موضع شوشتر كنوني بود و سپاهيان آشور بانيپال در دنباله فتوحات خود بدانجا رسيدند. لور شهري آباد بود كه جعرافي نويساني چون اصطخري و مقدسي از آن نام بردهاند. در قرن چهارم ميلادي شهر ارجان پر جمعيت و آباد بود. در اواخر دوره تيموري، ولايت سمنان و فيروزكوه و خوار در تصرف شخصي به نام حسين كياي چلاوي پسر اسكندر شيخي بود كه قلعه فيروزكوه را مركز حكومت خود قرار داده بود و از آنجا فيروزكوه، خوار، سمنان و سنگسر را اداره ميكرد.پس از ظهور واستقرار حكومت صفويان، شاه اسماعيل صفوي به سركوب گردنكشان ولايتها پرداخت.

شهرستان خدابنده، دو شهر تاريخي «سهروردي» و «سجاس» را در خود جاي داده و مردان بزرگي همانند شهابالدين سهروردي را در خود پرورده است. امپراطوري عثماني در سال 1883 ميلادي، انگليسيها در سال 1857 ميلادي و ارتش متجاوز بعث عراق در سال 1359 خورشيدي خرمشهر را اشغال كردهاند. شهرستان شادگان در گذشته يكي از بخشهاي مهم شهرستان خرمشهر بود و در سالهاي اخير به شهرستان تبديل شده است. شهرستان خرمشهر كه در گذشته به نام ” بندر محمره“ معروف بود، از دو قرن قبل به دليل اهميت سوق الجيشي فوق العاده مورد توجه استعمارگران قرار گرفت و (تا كنون) چندين بار به اشغال قواي خارجي درآمده است.

مسجد جامع زيبايي دارد كه در گرد آن بازارهاي آبادي بر پا بوده و از عضد الدوله ديلمي است. كريم خان زند با عنوان وكيلالرعايا مدت 29 سال در ايران سلطنت كرد، وي در اين مدت شهرهاي سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام را همچنان در اختيار بزرگان خانواده قاجار قرار داد.بعد از مرگ خان زند، آغامحمد خان شيراز را ترك كرد و به طرف كومش ودامغان رفت وبا گرد آوردن عدهاي از افراد قبيله خود، سرانجام توانست به ولايت كومش (سمنان، دامغان و بسطام) و ولايت جنوبي درياي خزر دست يابد.پس از آغا محمد خان، برادرزاده وي به نام فتحعلي شاه قاجار بر اريكه سلطنت تكيه زد واز همان ابتداي سلطنت، خطه قومس را كه زادگاهش بود مورد توجه قرار دارد و به سه برادر سمناني (سنگسري) به نامهاي ذوالفقارخان، اسماعيل خان و مطلب خان توجه خاص مبذول داشت و ذوالفقارخان را به عنوان حاكم سمنان برگزيد.

شوش پس از تسلط هخامنشيان نيز عظمت خود را حفظ نمود و داريوش هخامنشي آن را به عنوان پايتخت زمستاني برگزيد و تا اوائل تسلط مسلمانان عرب همچنان رونق داشت. در دوران تسلط اين قوم، شوش آنچنان اعتباري يافت كه به پايتختي برگزيده شد. جايگاه نخستين خانههاي اين شهر تپهاي باستاني به نام تپه قلعه است و در كناره راست ابهررود جاي دارد. می توانید هنگام رفتن به آبشار گزو از جنگل های بکر لفور دیدن کنید و به سد البرز یا لفور هم که با آبشار فاصله کمی دارد سری بزنید.

زمان بازدید از این مکان یک روز خواهد بود و با توجه به فاصله کم تا تهران گزینه مناسبی خواهد بود. طرح جامع دهکده توریستی سبلان یا منطقه نمونه گردشگری برجلو در راه اصلی نیر – سراب و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر در ۱۱۰ هکتار اجرا شده است و شامل آبهای گرم معدنی برجلو و قینرچه است. به اين ترتيب، در جنگ نهاوند، ايران موجوديت سياسي خود را از دست داد و اعراب بر سراسر ايران مسلط شدند.پس از اين جنگ، تازيان متوجه شهرهاي بزرگ ايران شدند.

در همين اوان، يزدگرد سوم آخرين پادشاه سلسله ساساني، سرگرم مبارزه با مهاجمان عرب بود كه به تازگي به ايران تاخته بودند. مهمترين راه موجود در اين زمان، راه ارتباطي كومش بود. این آبشار در شمال شرقی روستای شیران کندی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. مگر می شود شهر با این همه جاذبه های گردشگری زیبا مقصد گرشگری مسافران و توریست منطقه نباشد .آذرشهر میتوان یک سفر خاطره انگیر را برای گردشگران خود رقم بزند از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی و آذرشهر لذت ببرید. یموتها کثیرالعده و شدیداً پراکنده شدهاند و ساکن مناطق استرآباد تا کراسنوودسک (قزل سو) سواحل شرقی دریای خزر و اطراف خیوه بودند.

آثار قلعههاي قديمي مانند قلعه كهنه، قلعه ناريخي و قلعهشيرازي هنوز هم در اطراف اين شهر ديده ميشود.آباده را قبايل گرجهاي و پرندي بنا كردند، اما اهميت واعتبار آن به دوره كريمخان زند باز ميگردد. پيرغار در ارتفاعات همجوار پيرامون روستا واقع شده است و هنوز به طور کامل شناسايي نشده است. در ایران هم ابن سینا و سایرین مطالبی در باب استفاده صحیح از آبدرمانی نوشتهاند و این موضوع گاه با خرافات نیز درهم آمیختهاست. یکی از عذاهای لذیذ که با انار تهیه میشود آش انار میباشد. در بخش شمالی محراب کلیسای وانک یک موزه دو طبقه قرار گرفته که دارای دو تالار مجزا میباشد.

این مناره یکی از شاهکارهای معماری مناره در ایران میباشد. اين كشت وكشتار، در زمان تيمور لنگ نيز كه از سال 783 هجري حمله به ايران را شروع كرد، ادامه يافت. منطقه ابهر و مناطق ابهررود، كه به زبان محلي «ابهر چاي» ناميده ميشود، از نخستين زيستگاههاي انساني در ايران است و از پيشينه تاريخي طولاني برخوردار است. اين محل يكي از نخستين زيستگاههاي انساني منطقه زنجان به شمار ميرود و حداقل از اوايل هزاره چهارم پيش از ميلاد مورد استفاده و محل سكونت جماعتهاي آغازين بوده است. بررسي اين مناطق نشان ميدهد كه دره ابهررود در هزاره دوم پيش از ميلاد از رونق قابل توجهي برخوردار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید