مطالعه خط آهن جلفا – چشمه ثریا آغاز شد- نصرنیوز

بسیاری از کسانی که گذرشان به جاده جنگلی اسالم به خلخال افتاده است این فاصله را زیباترین مسیر جنگلی ایران توصیف میکنند. سازندگان قلعه تاریخی شاهدز با استفاده از پرتگاه ها و دیواره های کوه در جاهای مختلف، مسیر نفوذ به قلعه را بسته اند. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این خصوص با اشاره به پیگیریهای این سازمان برای اتصال راهآهن کشورمان به ترکیه از سمت جلفا می گوید: اتصال راهآهن ایران به اروپا از مسیر جلفا محقق میشود. 1345ه.ش این باغ با اعتبار واگذاری از طرف سازمان برنامه و بودجه و زیر نظر مسئولین وقت دانشگاه، تعمیر اساسی شده و زمین وسیعی نیز در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب سه تایی به آن افزوده شده است.

چشمه غربال بیز از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است. آبشار آب ملخ که نام دیگر آن تخت سلیمان می باشد، از آبشارهای خطرناک ایران به حساب می آید که از جای جای نقاط ایران مانند شهرهایی مثل تهران، مشهد، شیراز با بلیط هواپیما شیراز اصفهان و دیگر شهرها به اصفهان آمده و از این مکان زیبا بازدید می کنند. بسیاری از هموطنان از سراسر ایران مثل شهرهای شمالی و جنوبی با خرید اینترنتی بلیط هواپیما مانند اهواز با خرید بلیط هواپیما اهواز اصفهان به این شهر سفر می کنند، اما باید بدانید که اگر در سفر به اصفهان تصمیم گرفتید به کویر ورزنه بروید، باید کفش مناسب پیاده روی، کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی، لباس طبیعت گردی، آب آشامیدنی و لباس گرم اضافه به همراه داشته باشید و سفر با تورهای گردشگری و یا راهنمای سفر متخصص به ورزنه را فراموش نکنید.

درمسیر جریان آب چشمه غربال بیز دو نقطه وجود دارد که زیبایی منطقه را دو چندان کرده است.یکی از این مکان ها دریاچه است که در 500 متری چشمه قرار دارد و در فصول پر باران حتی امکان قایق سواری در دریاچه نیز وجود دارد و دیگری برف کوهه است.برف کوهه نامی است که اهالی روستا روی آن گذاشته اند و دلیل آن هم ریزش آب چشمه در دامنه کوهی است که از دور تمام دامنه را سفید رنگ میکند و از دور به مانند برفی است که در دامنه کوه نشسته باشد.

محوطهی غربالبیز نیز در کنار بخشی از ارتفاعات شیرکوه قرار دارد و یکی از دو چشمه مهم استان است . این گنبد زیبا نشانی از دوران شکوفایی معماری اسلامی و ظرافت و زیبایی طراحی بنا در این دوران است. بهشتی در آن دوران نماد و رهبر جریان راست سنتی و به عنوان فرمانده و بزرگِ «چماقداران» و حزبشان معرفی میشود. با وجود این ترکیبات در آب آبشار، از آن به عنوان یک آفت کش طبیعی در مزارع استفاده می شود.

وجه تسمیه آبشار آب ملخ آب بخاطر ترکیبات مواد معدنی خاص این آبشار است که موجب نابودی ملخ های مهاجم خواهد شد. وی در زمینه مزایای احداث این خط آهن، تاکید کرد: با احداث این خط آهن، منطقه آزاد ارس به یک شاه بندر و مرکز بزرگ لجستیکی در منطقه تبدیل خواهد شد. هنگامی که دکتر به آنها وادار شد از آب چشمه با کیفیت بالا بنوشند ، اعتیاد آنها کاهش یافت. اين روستا از شمال به اراضي احمد آباد و چشمه مالك (نام محلي كه در قديم ايل عشاير اليكايي در آن محل چادر بر پا مي كردند) روستاي پاده، از شمال شرق به روستاي خالي از سكنه خلخاليه و از غرب به روستاي كهن آباد (مركز دهستان كهن آباد) از شرق به زمينهاي كشاورزي رمضان قره و از جنوب به روستاي امامزاده ذوالفقار محدود مي شود.

در مورد نام شهر و سرزمین عِراق گفتنی است سوای اینکه این نام به صورت شهر اَراکَّ در نقشه های بطلمیوسی دیده میشود بر روی یک جام آرامی بابلی اواخر عهد ساسانی نیز به صورت شهر و سرزمین ایرَگ به همراه نام میشان ذکر شده است. برای رسیدن به آبشار آب ملخ از روستا تقریبا باید یک ساعت پیاده روی داشته باشید. از هر جای شهر اصفهان که روی بچرخانید، خودنمایی کوه صفه را خواهید دید. چشمه های جوشان و طبیعی، از دیگر جذابیت های گلستان کوه خوانسار می باشد و دارای خواص درمانی می باشند. بیشترین میزان آبدهی سالیانه این چشمه در فصل بهار رخ میدهد و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب میشود که هرساله خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود دعوت میکند.نکته حائز اهمیت در مورد این چشمه وجود ماهیانی است که با توجه به خشک شدن این چشمه در فصل تابستان مجدداً در سال بعد درون آب چشمه دیده میشوند و بر همین اساس برخی معتقد هستند که در زیر کوه دریاچه ای وجود دارد که با بارندگی هر ساله، سرریز آن از حفره های دامنه کوه بیرون آمده و ماهیان نیز از این طریق وارد آب میشوند!

بیشترین میزان آب دهی چشمه غربالبیز ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه است که در زمان بارندگی و عمدتاً در فصل بهار صورت می گیرد از جمله ویژگی های آب چشمه غربالبیز این است که آب آن تغییر رنگ نمی دهد و کیفیت آن نیزتغییر نمی کند و با اینکه از شکاف کوه خارج می شود دارای ماهی نیز می باشد و راز این چشمه هنوز برای مردم ناگشوده مانده است. صخره های بلند یکی از ویژگی های چشم نواز صفه می باشد که باعث گسترش ورزش کوهنوردی تخصصی و سنگ نوردی در این شهر شده است.

سبک معماری و تزئینات این بنای دوران قاجار بسیار زیبا و تماشایی است. این ویرانی حاصل از زلزله و نیز ناآرامی های اطراف کاشان به دوران اتباع محمدخان و دلیجان بیک ترکمان ادامه یافت تا این که شاه عباساول در صدد تعمیر و مرمت باغ برآمد. این مسیر، از روستای ایرا آغاز میشود و تا پاسگاه محیطبانی قوشخانه که ورودی جنوبی پارک ملی لار است، ادامه دارد. وي ادامه داد: چشمه هاي جوشان منطقه توران پشت يكي از زيباترين چشمه هاي جوشان در سطح كشورمي باشد.

همچنین مساحت تقربیی آبریز چشمه ۱۰ کیلومتر مربع است آب چشمه غربالبیز از حفره های متعدد در دامنه کوه بیرون می آید. از آنجا که آب یکی از مهمترین اجزای بدن است ، حتی کمبود کمبود آب بدن می تواند مانع عملکرد ورزشی و توانایی بهبودی شما از هر نوع ورزش شود. ماهیهای ریز و درشت، تنها موجوداتی هستند که در حین عبور از تنگه، کف پای شما را قلقلک خواهند داد. قنات مون که در یکی از محله های شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع شده است، با عنوان حیرت انگیزترین و تنها قنات دو طبقه در دنیا شناخته شده است.

در درمان با آب های معدنی که هر دورهٔ درمان به طور متوسط سه هفته است از تمام امکانات دیگر نیز استفاده می شود که عبارتند از: پزشک متخصص که در همان منطقه بر بیماران نظاتر دارد، آرامش محیط، نظم زندگی روزانه، وسایل ورزش در هوای آزاد، رژیم غذائی مناسب، روش های متفاوت درمان که برای هر بیمار ویژه بیماری اوست مثال: نوشیدن آب، حمام، دوش آب، شستشو، تزریق، استفاده از گاز و بخار، گل های طبی و روش های جنبی دیگر . چنان چه در مباحث گذشته گفته شد، قرآن کریم به جای بیماری روان، بیماری قلب تعبیر می کند.

کوه صفه با نورپردازی چشم نواز شب ها نیز بیشتر نظرها را به خود جلب می کند. البته هیچ گاه گوگرد درگذشته به صورت خالص یا ضماد برای مشکلات پوستی به کار نرفته است اما اگراز چشمه های آب معدنی حرفی به میان بیاید کمتر کسی است که یک بار بدن خود را به دست توانای آن ها نسپرده باشد. در مورد وجه تسمیه این چشمه دودید گاه وجود دارد یکی به علت خروج آب به صورت غربال از سنگ های دامنه کوه است و دیگری به علت وجود مکانی است که آب به صورت گرداب درآمده و به داخل زمین فرو میرود و تداعی کننده غربالی است که آب در آن بیخته می شود.

قدمت ساخت قنات مون اردستان حدودا به بیش از 800 سال رسیده و در سال 1382 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. خانهها را درختان بلندی در بر گرفته است بهطوریکه از فاصله بیش از یک کیلومتری، خانهها بهخوبی مشخص نیست، خانههایی که با سنگ، خشت، گل، گچ و چوب ساخته شده و سقف آنها مسطح بوده و بعضی یکطبقه و بعضا دو طبقه احداث شده است. علاوه بر آن به منظور احداث تله کابین و پیست دوچرخه سواری در دهکده تفریحی زاینده رود اصفهان هم تصمیماتی اتخاذ شده است.

تله کابین کوه صفه اصفهان دارای 50 کابین چهار نفره می باشد و رسیدن به بام صفه را بسیار آسان کرده است. گردنه باد، چشمه درویش، چشمه پاچنار، غارها و آبشارهای بسیار هم از این قبیل جاذبه ها می باشند. کوه صفه اصفهان همچنین دارای جاذبه های طبیعی دیگری نیز می باشد. در حقیقت کوه صفه یکی از نمادهای شهر اصفهان محسوب می شود. این دو نقطه از شهرستان رستم دارای جاذبه گردشگری و تفرجگاهی میباشد و در ۸ کیلومتری شمال غربی شهر مصیری واقع است. کوه صفه اصفهان تقریبا مثل بام تهران می باشد، چرا که با قرار گرفتن در بالای کوه صفه، کل شهر اصفهان زیرپایتان قابل مشاهده است.

گویش مردمان بندر گز مازندرانی است و تعداد زیادی مراکز گردشگری و تفریحی در این منطقه قرار دارد. دهکده تفریحی زاینده رود در کنار سد چادگان و ساحل دریاچه پشت سد واقع شده است. سنگ نبشته مرمرینی هم در کنار یکی از طاق های آن نصب شده است. این جزیره جزیی از اراضی یونان است و فاصله کمی با این کشور دارد. ماهیهایی که همراه با این آب از کوه بیرون میآیند، از نوع ماهی کور هستند و مردم معتقدند که این ماهیها در طول قرنها در زیر زمین و داخل کوه تولید مثل کرده و پرورش مییابند؛ این ماهیها به دلیل آن که در معرض نور خورشید قرار نداشتند رنگی روشن دارند.

به این ترتیب زمانی که این آب زیر زمینی تحت فشار قرار می گیرد از طریق یک شکاف یا دهانه به سطح زمین می رسد. خواص طبیعی و گوگردی آبگرم چشمهها سبب شده که سالانه هزاران نفر از مناطق مختلف کشور برای آب تنی، چشمههای آبگرم را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند. از دیگراماکن های گردشگری مجاوراین چشمه قدمگاه حضرت علی (ع) است که از نظر مذهبی ریشه در باورهای مردمی منطقه دارد. همچنین گردشگری سلامت مشکلات و چالش هایی برای کشور میزبان ایجاد میکند.

دیدگاهتان را بنویسید