لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

پل الله وردی خان براى اتصال خیابان چهار باغ کهنه عباسى به خیابان چهار باغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد ساخته شده است. امتداد جاده 78 هم این شهر را به سورمق در استان فارس مرتبط میکند. دریاچه الیمالات در وسط جنگل واقع شده و برای رسیدن به آن باید از ۹ کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان خارج شوید و پس از گذشت ۳ کیلومتر خود را به این دریاچه برسانید. وجود دارد و از آن جایی که راه دسترسی به آن آسان نیست، از مناطق دست نخورده در ایران به حساب میآید. گفتنی است مناطق طبیعی و دست نخورده این روستا میتواند برای گردشگران بسیاری جذاب باشد.

البته افراد بسیاری و به خصوص پایتختنشینها به دلیل نزدیکی به این شهر در فصلهای دیگر نیز به چمستان سفر میکنند ولی اگر علاقه به سفر به چمستان در فصلهای پاییز و زمستان دارید، بهتر است در روزهایی که هوا مساعد است اقدام به سفر کنید. به خصوص ضلع شرقی روستا که هنوز باقی مانده هایی از آثار هزار ساله در آنجا به چشم می خورد. به این معنا که نقاط مختلف گیلان چه از نظر تنوع آوازها و چه از لحاظ خصوصیات ملودی و ریتم از سبک های متفاوتی برخوردارند و این تفاوت سبک به خصوص بین موسیقی مردم توالش با موسیقی محلی مناطق دیلمان و اسپیلی و سایر نواحی گیلان به چشم می خورد.

به طور کلی مردم تالش سه نوع آهنگ دارند: قدیم دستان، تالش دستان و تازه دستان. مردم ماسوله مثل شیعیان گیلان و تالش مراسم مذهبی را به جای می آورند و این مراسم قدمتی دیرینه دارد. مردم علاقمند در گوشه و کنار مقبره جاخوش می کند و به عبادت، حدیث خوانی و زیارت مشغول می گردند. در سال های بعد همزمان با توسعه فضای باغ این دیوار خراب شده و دو ضلع آن را كه مجاور بلوارهای “ارم” و “آسیاب سه تایی” است با نردههای آهنی محصور كردهاند، تا بینندگانی كه از حاشیه این خیابان ها میگذرند از دیدن منظره زیبای باغ محظوظ گردند.

به گفته “رابینو” تمام ساکنان ماسوله روز دهم محرم به مسکن و کار خود باز می گردند. در شب دوازدهم محرم پس از انجام مراسم مربوط به خاکسپاری شهیدان کربلا (توسط طایفه بنی اسد) و تعزیه داری در جوار “امامزاده عون بن علی” برنامه عزاداری ماه محرم پایان می یابد. به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، هلال احمر شهرستان تنگستان اعلام کرد: در پی تماس فرماندهی انتظامی این شهرستان و اطلاع از غرق شدن یک جوان در چشمه آبگرم میراحمد، نیروهای هلال احمر تنگستان در محل حاضر شدند و از تیم واکنش سریع غواصی هیات نجات غریق و غواصی شهرستان بوشهر و تنگستان نیز درخواست کمک شد.

دمای آب های سطحی معمولاً بین صفر و ℃ 30 است، لیکن در چشمه های آبگرم ممکن است به بیش از ℃ 40 نیز برسد. شهرستان نور شهری ساحلی است ولی از آن جایی که چمستان در نوار ساحلی و در جنوب آن قرار گرفته است، میتوان آن را شهر کوهستانی به حساب آورد. از دیگر روستاهای زیبای چمستان روستای جوربند است که به دلیل زیبایی طبیعی محشری که دارد، نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. چمستان از شهرهای زیبای استان مازندارن است که به دلیل جاذبههای گردشگری عالی و جاهای دیدنی فوقالعاده زیبا گردشگران بسیاری را به خود جلب میکند.

روستای گزناسرا یکی از روستاهای زیبای اطراف چمستان است که به دلیل ییلاقی بودن در تابستان سکنه بیشتری نسبت به زمستان دارد. یکی از روستاهای اطراف شهر چمستان روستای لاویج است که در دل کوههای البرز قرار دارد. گفتنی است به دلیل سرسبزی محیط مسیر رفتن به دریاچه نیز صفای خاص خود را دارد. هَروَله : سرعت در راه رفتن كه سريعتر از پياده رفتن و آرامتر از دويدن است.

سلیورزی : از طوایف معروف لُر است که در بسیاری از منابع آنها را از اخلاف والیان لُرستان می دانند. در این روستا یک قطعه سنگ بزرگ وجود دارد که در اثر متغیرهای جوی به شکل یک فیل نشسته بر زمین به نظر میرسد و بسیاری پس از استفاده از آب گرم لاویج به سمت بازدید از این فیل سنگی میروند. برای رسیدن به لاویج در مسیر چمستان ۵ کیلومتر بروید و سپس در جادهای فرعی به سمت چپ بپیچید تا به روستای لاویج برسید.

یعنی به من یاد نمی دادند ! مثلاُ یکی از این په اره دئسه ها یا پردیس ها در تخت جمشید بود که خشایارشاه در هنگام برشمردن نام بناهایی که ساخته ، از آن یاد کرده است. در حقیقت بر اساس آخرین تحقیقات، قارلوقها در دوران قدرت خود (نیمه اولقرن یازدهم میلادی) یعنی زمانی که بر مناطق چو، تالاس و یدیسو حاکم بودند، در عین حال نام ترکمن را به عنوان یک اسم سیاسی برای خود برگزیده بودهاند. این چشمه آب گرم برای بیماریهایی چون بیماریهای پوستی، استخوانها و درد مفاصل بسیار مناسب است و افراد بسیاری برای درمان این بیماریها به روستا سفر میکنند.

در این روستا چشمه آب گرمی وجود دارد که بسیاری برای استفاده از آب درمانی آن به روستای لاویج سفر میکنند و این چشمه آب گرم را بهترین منطقه چمستان میدانند. در بین راه چمستان و روستای لاویج پارکی وجود دارد که به دلیل جذابیتهای بسیار نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است و بسیاری آن را بهترین منطقه چمستان میدانند. بهدشت چمستان از بهترین مناطق در اطراف این شهر است که به دلیل برخورداری از طبیعت بکر و زیبا سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. کردستان جنگل های زیادی دارد که بیشترشان در اطراف بانه و مریوان پراکنده شدهاند.

در مناطق بالایی بهدشت به دلیل قرارگیری در کنار جنگل و همچنین امکانات رفاهی بیشتر ساختوساز ویلاهای مختلف دیده میشود. در کنار دریاچه الیمالات امکانات رفاهی متعددی وجود دارد تا مسافران بتوانند تجربه گذراندن یک روز خوش را در کنار این دریاچه سپری کنند. درختان گلابی گوگان از شهرت بسزایی برخوردار است و دارای کیفیت عالی است و بیشتر برای فصل زمستان نگهداری می کنند. ورود به قسمت انتهایی دره دركه پس از پناهگاه(دره مال احمد) در جهت شمال در فصل زمستان بسیار خطرناک است. عشایر زیادی در فصل گرما به این منطقه ییلاق میکنند. در صورتی که گروه ها در اروست اقامت داشته باشند این امکان وجود دارد که خورو های کرایه ایی از درب ویلا تا چشمه ها به صورت دربست برای رفت و برگشت و با هزینه ۸۰،۰۰۰ تومان این کار را انجام دهند که بسیار به صرفه تر از بردن خودرو در جاده خاکی نا هموار است.

گردشگران پس از ورود به شهرستان اردل و عبور از روستای رستمآباد و رودخانه کارون، جاده خاکی را از میان باغات انبوه به سمت این تفرجگاه پر نام و نشان وصفناپذیر در پیش میگیرند. در 10 کیلومتری غرب شهرستان هشترود در روستائی بنام عزیز کندی بقعه ای هشت ضلعی در پایین جاده ( اتوبان در حال احداث زنجان تبریز ) ساختمان قدیمی نمایان است که اهالی محل به آن مقبره شیخ با یزید بسطامی می گویند .

دیدگاهتان را بنویسید