لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

مسير ديگر گردشگري در استان آذربايجان شرقي، «تبريز- بندر شرفخانه» است كه مقبره شيخ محمود شبستري، مقبره شيخ اسماعيل، كليساي موجومبا، اردوگاه شيخ ولي، تپه حسنلو، درياچه اروميه و درخت چنار خامنه از جذابيتهاي اين مسير براي گردشگران است. جذابيتهاي اين مسير را ميتوان قلعه بابك، روستاي اسكانلو، پلهاي تاريخي خدا آفرين، كليساي وينق، روستاي اينانلو هوراند، جنگلهاي ارسباران، منطقه نمونه گردشگري قلعه درسي، آبگرم آبش احمد و عمارت طومينانس برشمرد. يكي ديگر از مسيرهاي گردشگري در استان آذربايجان شرقي «تبريز – جلفا» است كه ميتوان از جمله جذابيتهاي آن به كليساي موجومبار،كاروانسراي پيام، امامزاده داود صوفيان، پيست اسكي پيام، قلاعوند، روستاي زنوزق، كليساي چوپان، كليساي سنت استپانوس، كليساي فرهادي، منطقه آزاد ارس، آسياب خرابه، روخانه ارس و كوه كيامكي اشاره كرد.

«تبريز – ديزج خليل» مسير ديگر اين استان است كه جذابيتهاي گردشگري آن را ميتوان روستاي امند، حمام دوقلو، تپه تاريخي حسنلو، روستاي سركنديزج و صوفيان برشمرد. «تبريز- آذرشهر» مسير ديگر اين استان براي جذب گردشگران داخلي و خارجي است و از جمله جذابيتهاي اين مسير براي گردشگران، مقبره پيرحيران، مقبره پيرجابر، روستاي چراغيل، روستاي خانمير، بناي تپه مصلي، مسجد قدمگاه، چشمه تاپان و منطقه گردشگري قرمزي گل است. مسير بعدي گردشگري استان آذربايجان شرقي «تبريز – هشترود» است كه بقعه بايزيد بسطامي، قلعه ضحاك، برج عزيز كندي، غار آغبولاق، تالابهاي يانيق گلي، زولبين گلي، تپه باستاني زولبين و مسجد جامع هشترود از جذابيتهاي اين مسير است.

آبگرم بستان آباد، غار آعنباق، زولبين گلي، قره چمن،كاروانسراي جمال آباد، پل دختر، قلعه دختر، مسجد جامع ترك، مسجد سنگي كندوان ميانه، امامزاده اسماعيل و پارك جنگلي شهداي گمنام از جاذبه هاي اين مسير است. «تبريز – مرند» يكي از مسيرهاي گردشگري در اين استان است كه قلعه پيام، قلعه گاوور گوهر، قلعه تپهخاكستري، قلعه هلاكو، مسجد بازار، مسجد جامع مرند، روستاي زنوزق، باغ اميني زنوز و آبشار عيشآباد از جمله جاذبههاي اين مسير است.

از این آبشار استثنایی که در دل این دره عمیق پنهان شده، تنها 14 کیلومتر با پارک جنگلی گلستان فاصله دارید. آب این آبشار از طریق ارتفاعات میشو تأمین می شود. اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از دریاچه و سد زیبای طالقان را داشتید، پیشنهاد می کنیم در فصل بهار مراجعه کنید تا از طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیر منطقه نهایت لذت را ببرید. دریاچه قوری گؤل در فاصلة 45 کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت 240 هکتار با پستی و بلندیهایی نه چندان مهم احاطه شده است.

دریاچه قوری گل به علت نزدیكی به شهر و برخورداری از محیطی زیبا و سرسبز، از تفرجگاههای مهم مسافران عبوری و مردم تبریز است. یا آب درمانی، از جایگاهی ارزشمند در جهان پزشکی برخوردار است .این صنعت می تواند عاملی بسیار مهم درجذب توریسم و منبعی سرشار در زمینه ی درآمد ناخالص کشورها به شمار رود. وجود این نوارهای تیره و گاه موجی در زمینه خاکستری روشن، سفید یا کرمی، نمایی به سنگ داده که مانند چوب گردو شده است. همين معنا را مرحوم صدر المتالهين به وجهى دقيق و لطيف تر بيان فرموده، و آن اين است كه معلول در هست شدن محتاج علت فاعلى است و ذاتش وابسته و مربوط به آن است، و با اينكه اين فقر جزء ذات معلول است ديگر معنا ندارد كه از مرحله ذاتش عقب افتاده و بعد از وجود آن پيدا شود، و جداى از هم باشند، چه در چنين صورتى ذات معلول، بى نياز از علت، و خود، مستقل از آن مى بود، و در چنين فرضى ديگر معلول نبود، و اين خود خلف فرض است، چون فرض ما معلول بودن معلول است، پس وقتى ذات معلول جداى از فقر نبوده، و فقر عين ذاتش شد پس از وجود جز وجودى رابط و غير مستقل بهره اى ندارد، و وجودش عين ربط با علت است، و آن استقلالى كه آدمى در بدو نظر در وجود او مى بيند در حقيقت استقلال او نيست، بلكه استقلال علت او است كه در او مشاهده مى كند، پس بنابراين وجود معلول از وجود علت خود حكايت نموده و آن را در همان حدى كه خود از وجود دارد مجسم مى سازد.

آب چشمه بعد از خروج از زمین در منبعی جمعآوری شده و برای شرب استفاده میشود. بعد از خرابي شهر شاپور، فيروز پسر بهرام ساساني، آن را مجدداً آباد كرد و بر اهميت آن افزود. به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، استان آذربايجان شرقي به لحاظ طبيعي و تاريخي از مناطق پررونق و با اهميت ايران بوده و همواره از نظر سياسي، فرهنگي و اقتصادي نقش مؤثر و ارزشمندي را در ايران ايفا كرده است. مصرف انواع تنقلات چون آجيل و انواع ميوههاي خشك در بين وعدههاي غذايي در اين استان رايج است و مصرف مربا و انواع شيرينيها به عنوان دسر نيز پس از خوردن غذا اهميت دارد.

مسير بعدي سفر در استان آذربايجان شرقي «تبريز- كندوان» است. «تبريز – هوراند» ديگر مسير اين استان براي گردشگري است كه بهترين فصل براي سفر در اين مسير، بهار و تابستان است. «تبريز – پيام»، مسير ديگر گردشگري در اين استان است كه كليساي موجومبار، كاروانسراي پيام، امامزاده ابراهيم صوفيان، گوي زنگي، دامنههاي مشيو، پيست اسكي پيام از جمله جاذبههاي آن است. ورني و جاجيم بافي از جمله مصولات اين مسير است. محصولات اين مسير، پارچه ابريشمي، جاجيم و آب معدني كندوان است.

منطقه توریستی قیرمیزی گل در نزدیکی روستای ینگجه قرار دارد و از بخش مرکزی شهرستان آذرشهر نزدیک دو کیلومتر فاصله دارد، این منطقه به جهت آب و هوای خاص و مثال زدنی خود و وجود چشمه های مختلف دارای مناظر طبیعی و خدادادی است. پل بیدگل در بخش درودزن، دهستان ابرج، روستای بیدگل، پل تاریخی استخر در دهستان نقش رستم، روستای حاجی آباد، ۱۰۰ متری جنوب غرب شهر استخر متعلق به عصر ساسانی و پل سیوند در ۲ کیلومتری شمال روستای سیوند از توابع مرودشت که متعلق به دوران ساسانیان و اشکانیان است و پل بند امیر واقع در روستای بند امیر، از دیگر پلهای تاریخی مرودشت هستند.

قیرمیزی گل قطعه ای از زمین بی وسعت خداوند است که درختان سربه فلک کشیده در آن و وجود چشمه های حیات بخش با صدای دل نشین آب ، ندای بزرگی بی کران خدا را می رساند. در این روستا ، چشمهای عجیب وجود دارد که توجه توریستها و مسافرها را به خود جلب نمودهاست. این شهرستان با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب و خنکی که دارد هر سال گردشگران زیادی را در فصول بهار و تابستان به خود جذب میکند.

امتحان املا معمولا به دو صورت برگزار می شود ، یا به صورت تقریری است که در این شیوه دبیر متنی را می خواند و دانش آموز باید متن خوانده شده را با توجه به درستی واژگان بنویسد و یا ممکن است متنی نوشته شده در اختیار دانش آموزان قرار گیرد. تاریخچه آب درمانی یا ˈهیدروتراپیˈ که قدیمی ترین شیوه درمانی طبی نیز به حساب می آید به تمدن های مصر – یونان و روم باستان بر می گردد به طوری که درباریان مصر حوضچه هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می کردند و تصور می کردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای سلامت انسان مفید باشد.

شایان ذکر است، در حال حاضر در باغات میوه شرکت 111 رقم محصولات باغی اعم از هلو، شلیل، آلو، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گوجه سبز درختی، بادام درختی، فندق، سیب و زیتون تولید می شود. بقعه سلطان حسامالدين، مقبره پيرحيدر، بازار اسكو، مسجد پايتخت، مسجد جامع ميلان، مسجد جامع سبزه ميدان اسكو، روستاي صخرهاي كندوان، دامنه سهند، آب معدني، باغات اسكو از جمله جاذبههاي اين مسير است. از اماکن دیدنی روستاهای این شهرستان می توان به منطقه توریستی و روستای قیرمیزی گول، روستای قدیمی و مسجد سنگی جراغیل، معبد تاریخی روستای بادامیار، دربند روستای الوانق، آبهای معدنی تاپ تاپان و قزل داغی، سد خاکی و قبرهای بی بدیل تاریخی روستای ینگجه، تپه تاریخی پیرقطران ، زیارتگاه دستجرد ، تپه باستانی شیرامین، آثار روستای متروک تورامین و روستای بادامیار، باغات فیروزسالار و حمام باستانی چهارسو اشاره کرد.

از جمله: قیرمیزی گل، ینگجه، جراغیل، هفت چشمه و خود آذرشهر. اگر به آذرشهر سفر کردید و سری به قیرمیزی گل نزدید ، مطمئن باشید که سفرتان تمام نشده و ناقص مانده است، چرا که بوئیدن بوی گل سرخ محمدی که در همه جای این منطقه به صورت خود جوش رشد کرده و فضای خاصی به این منطقه توریستی داده است، به دیدن مناظر دیگر شهرستان می ارزد. مصاحبه شوندهها پشت میزی مینشینند که رویش یک دستگاه ضبط صوت قدیمی همه حرفها را ضبط میکند. ۱۶- کوه دربند: پشت آبادی شاه قلعه است ودر امتداد کوه پشت دربند است.

دیدگاهتان را بنویسید