لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

آذربایجان غربی، دومین استان پرآب کشور محسوب میشود. این نیروگاه ۵٪ برق کشور را تولید میکند. ارومیه – مسئول نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه حمزه سیدالشهداء گفت: امنیت پایدار با رشادت ها و ایثارگری های شهدای انقلاب و دفاع مقدس در کشور تضمین شده است. جزیره ساکیز که بین جزیره های اطراف نزدیک ترین به چشمه می باشد ، با پوشش گیاهی و زیبایی های طبیعی خود ارزش دیدن دارد. ارسباران فقط یک شاهکار طبیعی نیست بلکه یکی از آثار تاریخی پر ارزش ایران هم محسوب می شود. قلعه پشتو: یکی از با ارزش ترین و جالب ترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان اهر قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است.

1) – اله موت بحساب جمل 482 است حال آنکه تاریخ تصرف بگفتهء خود صاحب نزهة القلوب 483 و بقول قزوینی 483 یا 446 است و شاید «موت» را بحساب آورده اند که معادل تاریخ اخیر (446) میشود، رجوع به سرزمینهای خلافت شرقی ص238 شود. برای رسیدن به این روستا، از جاده ی شاندیز حدود 20 کیلومتر به سمت جنوب شرقی رشته کوه های بینالود حرکت کنید. میزان آب اش بسته بارندگی متغیر است به گونهای که در سالهای خشک سالی گاهی خشک میشود و در سالهای بارندگی قابل قایقرانی است.

این پیشرفت شامل بررسی حركات ستون مهرهها، وضعیت درد، حساسیت و درد عضلات اطراف مهرهها در لمس و میزان مورد نیاز داروهای ضددرد است. مهاجریست در زمینه مهاجرت غیر از تحصیلی و کاری خدمات ارائه می کند. اجرای زنده موسیقی و رقص محلی (با هزینه مسافر) از ویژه برنامه های این بوم گردی می باشد. حکیم مؤمن در تحفه (ص 32) آرد: النج لغت یونانی بمعنی اصل(1)است، و آن بیخ نباتی است شبیه به زردک، ساقی باریک بقدر یک شبر، و گلی سفید مانند گل زردک و تخمی سفید و طولانی و خالدار که طول آن کمتر از برنج است دارد و در سر شاخه های آن قبه ای مثل جوز است.

جهت انجام یک رزرو اینترنتی رضایت بخش می توان به سایت ایران هتل آنلاین مراجعه و لیست هتل های سنندج را تنها با نوشتن نام آن در کادر مربوطه و کلیک بر دکمه ی جست و جو مشاهده کرد. دهی است از دهستان نجف آباد شهرستان بیجار در 8 هزارگزی شمال باختری نجف آباد و 5 هزارگزی شمال شوسهء بیجار – سنندج. دهی است از دهستان تیرچایی بخش ترکمان شهرستان میانه، در 17هزارگزی شمال میانه و 28 هزارگزی خاور ترکمان. اِخ) دهی است از دهستان دیزج رود بخش عجب شیر شهرستان مراغه، در 5 هزارگزی شمال خاوری عجب شیر، و 2 هزارگزی خاور شوسهء مراغه به آذرشهر (دهخوارقان).

دهی است از دهستان طیبی سرحدی بخش کهگیلویه شهرستان بهبهان در 2 هزارگزی جنوب باختری قلعهء رئیسی مرکز دهستان. دهی است از دهستان رودقات بخش مرکزی شهرستان مرند، در 26 هزارگزی خاور مرند و 16 هزارگزی شوسه و راه آهن مرند به تبریز. نیمهجانها به جز محمدجان، همه مردند. گویش لکی دارند و از نظر گویش نزدیکی زیادی به لکهای لُرستان دارند . سلوكيان بزرگترين عامل يوناني كردن مشرق بودند و به همين جهت، براي ادامه فرمانروايي خود لازم ميدانستند نظر مساعد مردم را به خود جلب كنند و براي اين كار تقريباً شصت شهر در مشرق و ايالت پارت بنا كردند.

و رجوع به قاموس الاعلام ترکی ج 2 شود. و رجوع به پروین و هم ثریا شود. به روی این هلالی ها تصاویری از ناصرالدین شاه قاجار، داستان هایی از فردوسی و نظامی و ادبیات كهن فارسی و قصههای مذهبی كاشیكاری شده است. او روی سیاه کرد و من موی سفید. نشتری در رگ خواب من دیوانه زدند. در مسیر، کوه های سنگی که اشکال بسیار جالب و حفره های فرسایشی زیبایی دارند توجه ما را جلب کرد و مدتی وقت صرف عکاسی از این مناظر جذاب شد.در نهایت ساعت ۸ به واریش رسیدیم ماشین ها بیرون از روستا پارک شد و آماده حرکت شدیم.

رجوع به ایران باستان ج 2 ص1196 و 1197 و 1744 شود. 1) رجوع الموتز شود. در تاریخ مغول این قلعه بصورت النجک و در جهانگشای جوینی (چ لیدن ج 2 ص157) بصورت النجه ضبط شده است و رجوع به فهرست حبیب السیر چ خیام ج 2 و 3 و 4 و تاریخ گزیده چ لندن ص478 و تاریخ مغول ص118 و جهانگشای جوینی صفحهء مذکور و هم «النجک» و «النجه» شود. اِخ) رجوع به النجق و النجک و تاریخ جهانگشای جوینی چ لیدن ج 2 ص157 و اخبارالدولة السلجوقیة ص197 شود. از دیههای کلارستاق. رجوع به مازندران و استراباد رابینو ص108 و ترجمهء همان کتاب ص146 شود.

همان النجق است. رجوع به اخبارالدولة السلجوقیة ص181 و «النجق» شود. رجوع به داغداغان شود. به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، در نواحی مختلف آذربایجان شرقی انواع چشمه های معدنی آب گرم و سرد وجود دارد که مورد بهره برداری عموم مردم و سایر نواحی ایران است. مؤلف تذکره سرد و تر در سیم میداند و بالخاصه تخم آن را جهت شری از هر خلطی که باشد مجرب میداند و باید روز اول نیم درهم آن را با سه اوقیه سکنجبین بنوشند و روز دوم نیم مثقال، و روز سوم یک درهم و یک مثقال.

پسری که آب دهانش سرد باشد. درختی که سایهء آن تیره باشد. سکنهء آن 4800 تن است. سکنهء آن 70 تن سنی و شیعه اند و به کردی و فارسی سخن میگویند. آن هم در فصل پاییز و تابستان که سرمای هوا مانع سفر کردن به بسیاری از شهرها میشود کویر میزبان خوبی برای گشت و گذار در این فصول است. نوشیدن از آب چشمه یا شنا کردن در آن بیانگر تجربه هشیاری وسیعتری است که از ناخودآگاه سرچشمه میگیرد. مرد سیاه یا گندم گون لب.

آنکه اندرون لبش گندم گون یا لب وی مایل بسیاهی باشد و این مستحسن است. آنکه سر خلق بر خلق نگاه ندارد خلق با وی صحبت نکند آنکه سر حق را نگاه ندارد صحبت حق را کی شاید؟ در ترجمهء محاسن اصفهان (ص 67) آمده: بهرام گور از دیه روسان بود از ناحیت النجان، و نیز در همین کتاب (ص 68) چنین آمده: و از این ناحیت النجان که از قدیم الایام باز بر وجه مذکور منجم و محتد بزرگان گردنکش و دلبران لشکرکش بود الی یومنا هذا که مولد و منشأ صاحب مغفور سعید فخرالدولة والدین محمد الاشترجانی طاب ثراه شد..

دیدگاهتان را بنویسید