قلعه بابک در این ناحیه قرار دارد

پیست دوچرخهسواری، مسیرهای پیادهروی، کنارههای رود چالدره، کافیشاپ و رستوران از دیگر امکانات و جاذبههای پارک جنگلی چالدره هستند. ویا مناطق هم وجود دارد که راه موتر ها را ندارد میتوان از طریق طیاره های آب پاش استفاده کرد که مربوط به اقتصاد دولت میشود . در این راستا تفاوتی ندارد دوره آنلاین گردشگری را میگذرانید یا دوره حضوری، مهمترین مسئله قبولی در آزمونهای موجود و دریافت مدرک تورلیدری، دریافت مدرک مدیریت فنی بند ب یا دیگر مدارک مربوط است. بالاخره آن قدر زیر درخت سایه گسترش نشست تا به نور معرفت رسید و جواب سؤالش را یافت . این چهار نفر تازه به هوش آمده و برای خود آتشی روشن کرده بودند و فکر میکردند بالاخره همهچیز تمام شده و نجات یافتهاند که ناگهان یک یوزپلنگ را در مقابل خود دیدند اما این بار بخت با آنها یار بود زیرا یوزپلنگ گرسنه نبوده و مارکوس توانست با استفاده از یک تکه آتش او را ترسانده و فراری دهد.

وجود جاده مناسب و راهآهن سراسر در نزدیکی پارک جنگی جوارم، دسترسی به این جاذبه گردشگری را آسانتر کرده است. قبل از آنکه هوا رو به سردی برود باید مناطق دیدنی شمال غربی کشور را دید. ۹- از هر ۱۰ گونهی شناختهشده در جهان، یکی در جنگلهای آمازون زندگی میکند. هر از گاه خبری از کشف یکی از قبیلههای ناشناخته آمازون در رسانههای دنیا شنیده میشود. خوشبختانه در سالیان اخیر روند احیای یکی از گونههای منقرض شده منطقه ارسباران یعنی «مارال» شروع شده و با اختصاص فضایی به وسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی آینالو که شدیدا تحت محافظت می باشد، هفت راس مارال زیبا از پارک ملی گلستان به ارسباران، انتقال یافتهاند.

این تنوع زیستی به حدی بوده که برای مثال در یک هکتار از این جنگل، حداقل 200 گونه درخت مختلف وجود داشته است. چالدره ۹۴ هکتار مساحت دارد و در اطراف آن آثاری از قلعههای باستانی، آبانبارها و دیگر بناهای تاریخی دیده میشود. شماری از گونههای موجود در آمازون از گونههای پرخطر برای انسان و دیگر حیوانات هستند، از جمله کیمن سیاه، جگوار، شیر کوهی و آناکوندا. از جمله دو نوع آنرا میتوان بمشکل یافت. دیدار از پارک جنگلی نمک آبرود بدون سوار شدن بر تلهکابین این مجموعه کامل نمیشود. درغیراینصورت، شما باید برای ساعتها در صفهای طویل منتظر رسیدن نوبتتان برای سوار شدن بر تلهکابین باشید.

این پیمان در ۸ مادّه تنظیم شد و مفاد اصلیاش تعهد کمیته اتحاد اسلام بر مستقر نکردن نیروی مسلح در مسیر انزلی ـ قزوین ، دخالت نکردن انگلیس در امور داخلی ایران ، مبادله اسیران و تأمین خواربار برای نیروهای انگلیسی مستقر در گیلان از سوی کمیته اتحاد اسلام بود. جنگل ابر شاهرود یکی از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی با گونه های نادر گیاهی و جانوری است که یکی از زیباترین مناطق ایران و شمال شرقی کشور است. ارسباران صرف نظر از جاذبههای شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونههای گیاهی و جانوری کمیاب، چشماندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیبپذیری بالای خود در سالهای ‪ ۱۳۵۰‬و ‪ ۱۳۵۲‬شمسی ابتدا به عنوان منطقهٔ ممنوعه و سپس منطقهٔ حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شد.

موجوديت زباله ها درشهر كابل خود سبب گسترش شيوع امراض در ميان ساكينان اين شهر ميگردد. از آن زمان تا اکنون این جنگل بد تر شده است هنگام که رژیم کمونیستی سرنیگون شد این جنگل ها چنان چپاول شد که مجاهدین درجنگ داخلی مصروف بودند که بعد طالبان به قدرت رسید احمدی می گوید یکی از محافظ می باشد چپاول که در دوران وهنگام زمام داری مجاهدین چیزی نیست که مردم را به حیرت اندازد که زنده گی اصلاَ ارزش نداشته ومردم نمی دانست که چگونه زنده گی کند ولی آروزو داشتن که طالیبان این جنگلات را نجات خواهد داد بخاطر که یک وجیبه مذ هبی طالیبان است در حقیقت بنام پاک کردن درخت های قطعه شده وباز نمودن سرک های تصحیلاتی بیشتر فراهم کرده این کار زمینه گسترده را برای محل ومثیر کرد که درختان چهار تراش را قطعه وبه خارج بی فرستند.

پارک جنگلی سیسنگان امکانات رفاهی و اقامتی خوبی را برای رفاه حال مسافران و گردشگران فراهم کرده و فرصت بینظیری برای آشنایی با گونههای مختلف گیاهی در استان مازندران است. اینکه این رود همچنان به خوبی عمر خود را طی کرده و همچنان پر آب طی می کند مساله ای عجیب برای عوام است اما اگر به تحقیقات مراجعه کنیم متوجه می شویم که در سال حدود ۱۰۱۶ سانتی متر بارش در این منطقه رخ می دهد و این یکی از دلایل پر آب و زنده بودن این رود می باشد.

اتوبوسهای این مسیر از ساعت 8 صبح کار خود را آغاز کرده و تا 6 عصر فعالیت میکنند. پس اگر خودتان بهتنهایی راهی جنگل لفور میشوید، حتما مسیر حرکت خود را نشانهگذاری کنید یا اینکه از جیپیاس کمک بگیرید. شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از گونههای درختی رایج در این پارک جنگلی هستند که عمر برخی از آنها به ۷۰۰ سال هم میرسد. نمک آبرود یکی از زیباترین پارکهای جنگلی کشور محسوب میشود و در تمام طول سال میزبان گردشگران از سراسر کشور است. من مثل کودکی بودم که در گهواره جهان و دور از سرو صداهای مزاحم، برای زنده ماندن تلاش میکرد و در آن موقعیت توجه به مسائل روز، اخبار و سیاست هیچ اهمیتی نداشت.

۱۶- در سال ۲۰۰۸، نروژ یک میلیارد دلار (دلار آمریکا) برای نجات جنگلهای آمازون کمک کرد. ۳- در طول ۴۰ سال گذشته حداقل ۲۰ درصد از جنگلهای آمازون از بین رفتهاند. این مهاجران در پایان واپسین عصر یخبندان یعنی زمانی که تنگه برینگ هنوز به شکل پلی یخزده قاره آسیا را به قاره آمریکا متصل میکرد از این تنگه گذشته و به آمریکای شمالی رسیدند. محیط اطراف رودخانه آمازون را نمی توان صرفا به یک رود معرفی کرد بلکه حیات وحش و پوشش جنگلی اطراف این رود بسیار جالب و دیدنی است، این منطقه از بکرترین محل های دنیاست که هنوز بشر نتوانسته در آن تغییراتی انجام دهد.

البته نزدیک به بیست میلیون نفر هم در قلب قبیلههای مختلف در اطراف زندگی میکنند که به بشر امروزی نزدیکتر هستند. مساحت جنگلهای آمازون ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع است که بین ۹ کشور تقسیم شده است. امروزه در بخش برزیلی جنگلهای آمازون بیش از ۲۴ میلیون نفر زندگی میکنند که شامل صدها هزار مردم بومی است که به ۱۸۰ قبیله گوناگون تعلق دارند. هرچه بیشتر با این پارک بسیار زیبا و دیدنی آشنا شوید، بیشتر هوس بازدید از آن به سرتان می زند. با اینکه این مار سرعت بالایی دارد و در آب هم فاقد زحمت حرکت می کند، اما به دلیل اندازه ای که دارد گاهی در مسیرها دچار مشکل می شود.

بهعلاوه به دلیل متراکم بودن آن، احتمال گم شدن شما در لفور زیاد است. برخی از بخشهای جنگل آمازون به دلیل تراکم زیاد درختان همیشه تاریک است. یک پنجم تمامی گونه های پرندگان جهان در جنگل های آمازون زندگی می کنند و یک پنجم از گونه ماهیان جهان در رودخانه های آمازون زندگی می کنند. افرادی که به دنبال اوج ترشح آدرنالین می گردند، همواره موارد خاص و گاها خطرناکی را برای سپری نمودن اوقات فراغت شان انتخاب می نمایند.

«جنگل حرا» از معروف ترین جنگل های ایران است که لقب عجایب هفتگانه ایران را به خود اختصاص داده است. نخست اینکه مردم محروم بادغیس، خود را در آیینهی حکومت محلی و مرکزی میبینند و احساس سرخوردگی و محرومیت در بین تودههای فقیر و نخبگان محروم فروکش میکند. البته این محل محل نگهداری و پرورش بسیاری از گونه های وحشی و سمی مثل مار افعی نیز می باشد که به گونه ای فراوان در آب ها و لابه لای بوته ها و جنگل ها می توانید آن ها را ببینید! این منطقه جنگلی که تماماً از درختان پهنبرگ تشکیل شده و رودخانه آمازون نیز از میان آن میگذرد، بخشهایی از کشورهای برزیل (۶۰ درصد)، پرو (۱۳٪)، کلمبیا (۹٪)، ونزوئلا (۵٪)، بولیوی (۵٪)، گویان (۳٪)، سورینام (۲٪)، اکوادور (۱٫۵٪) و گویان فرانسه (۱٫۵٪) را در برمیگیرد.

دولت برزیل برای حفظ فرهنگ و اصالت این بومیان که هر یک احتمالاً زبان و آیینهای منحصر به فردی دارند، بخشهای بزرگی از جنگلهای آمازون را تحت حفاظت قرار داده است. به جنگلات بادغیس سرازیر شدند و دولت افغانستان دیگر هرگز نخواهد توانست که جنگل پسته را به منطقه ممنوع تبدیل کند. دیگر گونه درختی که میتوانید در این پارک مشاهده کنید، درختان بلوط هستند. ۱۱- با قطع بی رویه ی درختان با گذشت زمان چه تغییری در جنگلهای کره ی زمین ایجاد می شود ؟ جنگل انبوه، جاده جنگلی، آبشارهای متعدد، چشمه آب سرد، درختان کهنسال و میوه از جاذبههای پارک میرزا کوچک خان جنگلی هستند و مسافران میتوانند از امکانات رفاهی آن نظیر آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویسهای بهداشتی، منقل، میز و نیمکت، رستوران و قهوهخانه و سکوهای مخصوص برپا کردن چادر استفاده کنند.

این دژ تاریخی که بر بلندای صخرهای مرتفع ساخته شده، به زمان ساسانیان تعلق دارد و بابک خرمدین، مبارزاتش با خلیفه عباسی و مهاجمان عرب را از آنجا هدایت میکرده است. دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متری را در مرکز جنگل های آمازون ساخته اند. در بعضی از نقاط ارتفاع جاده به 3600 متر از سطح دریا میرسد درحالیکه دره ای با عمق 2800 متر در فاصله چند سانتی متری از کنار جاده قرار دارد و کوچکترین خطا باعث سقوط به آن دره عمیق مرگبار می شود. وی با انتقاد از ناهماهنگی دستگاههای ملی در این خصوص، گفت: متأسفانه این نقص، در حوادث مشابه مانند آتشسوزی جنگلهای شمال هم وجود داشت و انتظار داریم که دستگاههای مسئول در سطح ملی، با جدیت بیشتری با استانها و مناطق درگیر با بحرانهای مشابه همکاری کنند.

رودخانه هراز با عبور از شرق این پارک، حال و هوای خاصی به آن بخشیده است. تحقیقات نشان میدهند که در حال حاضر نزدیک به ۵۰ قبیله در آمازون زندگی میکند که هنوز هم کاملاً با دنیای بیرون بیگانه هستند و هیچ ارتباطی با خارج ندارند. شهر رویان یا نور، در غرب استان مازندران قرار دارد و مراتع جنگلی آن در قالب پارکی زیبا از گردشگران میزبانی میکند. نویسنده که با اشکان اربابی در یک نمایشگاه نقاشی در شمال تهران قرار گذاشته، به جای او به دختر جوانی برمیخورد که نویسنده را برای رسیدن به اطلاعاتی که دنبالش است، به خانهای میبرد که خواهر مهشید، مهتاب، که حالا پیر شده، در آن زندگی میکند.

بعد از ۲۰ کیلومتر پیاده روی در مسیر رود مجن شما قادر خواهید بود، این آبشار فوق العاده را از نزدیک تماشا کنید. از طرفی برای اینکه کار شما را در بازدید از جنگل النگدره راحتتر کنیم، در ادامه تمام اطلاعاتی که از این جنگل زیبا میدانیم را به اشتراک میگذاریم تا به لطف این اطلاعات، در زمان بازدید از النگدره چیزی از قلم نیندازید. نام رودخانه آمازون (و مشتق از آن، نام جنگل آمازون) را کاشف اسپانیایی، فرانسیسکو ده اوریانا بر این رود گذاشت. پارک جنگلی سیسنگان در سال ۱۳۴۴ با هدف حفظ و مراقبت از گونههای نادر شمشاد و دیگر گونههای گیاهی و جانوری تأسیس شد و کمکم به شهرت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید