غازان خان امارتش را تجديد كرد

این چشمه فصلی ست و در تابستان و بهار از بیشترین میزان آب برخوردار می باشد. تنوع این آثار و همین طور سبك و شكل معماری بخش های جنوبی منطقه و گورهای مكشوفه كه مربوط به اواخر اشكانی و اوایل هخامنشی میباشد؛ حكایت از آن دارد كه این محل از دیر باز یكی از زیستگاهها و سكونتگاههای انسان در منطقه بوده است. در صورت بروز مشکل در دانلود طرح راهبردی طبیعت گردی یزد بعد از خرید، با مدیریت فروشگاه تماس حاصل فرمایید. تالاب پساب، همانطور که از نامش پیداست، در اصل از پسابهای تصفیهخانه یزد منشا میگیرد، با این حال، این طبیعت ساخته دست انسان، توانسته تا جلوه زیبایی به این قسمت کویر دهد.

برای تهرانی ها هم این امکان وجود دارد که با اجاره ویلا اطراف تهران سری به مناطق اطراف بزنند و از دود و دم و شلوغی فرار کنند. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است. همچنین یکی از ویژگی های مردمان این شهر زنده نگه داشتن و تکرار بازی های محلی و قدیمی نظیر چوب پله، هفت سنگ، درنگ درنگ، شاه و وزیر، کوله غوک، هرسو و ترترک و .. می باشد.

این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲۸۷۰ متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالنهای ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکنهای مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری میباشد. با توجه به طولانی بودن محور اصلی، دید اصلی به سوی كوشك بسیار ساده و یكباره بوده درختان دو سوی این محور برمعماری فضای باغ تأكید می كنند كه این تاكید با وجود محور آب دو چندان نیز می گردد.

متاسفانه کمبود امکانات رفاهی در منطقه باعث شده است که سفر به این منطقه منحصر به فرد یک روزه باشد. وجود همین چشمه باعث تجمع انسانهای گذشته در اطراف آن و ایجاد مستحدثاتی برای زندگی بوده است . یزد نهتنها یکی از بزرگترین و قدیمیترین شهرهای تاریخی ایران و جهان است، بلکه طبیعت بینظیر و بکر آن باعث شده تا به شهرت این شهر نیز افزوده شود. حسینیه شاه ولی: به گفته باستان شناسان، این مسجد در دوره صفوی ساخته شده و از قسمت های مختلف نظیر بقعه، مسجد، زورخانه، مدرسه، بازار و آب انبار تشکیل شده است. کنعانی اضافه کرد: درحال حاضر با توجه به وزش باد و احتمال شعله ور شدن دوباره آتش محیط بانان در محدوده بالادست چشمه زاو حضور دارند.

چشمه لال از دل صخره ای سنگی به بیرون هدایت می شود و با توجه به اینکه این چشمه در مسیر حرکت خود هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود از آن به نام چشمه لال نام می برند . کسانی که علاقه مند به نحوه زندگی غار نشینی، میباشند، میتوانند از این غارها دیدن نمایند. این شهر دارای بافت تاریخی با خانه های سنتی و بومی ست که امروزه تعدادی از آنها عنوان اقامتگاه بوم گردی را به خود اختصاص داده و میزبان گردشگران هستند.

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغالزایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور . وجه تسمیه غربالبیز را برخی به وجود چشمة موجود و نحوة غلیان و جوشش آب از حفرهها و لا بلای سنگها میدانند و عده ای آن را به سبب وجود بافت متخلخل سطح تحتانی دریاچه موجود در محل دانسته كه در هر دو حالت نحوة حركت آب شبیه عبور از منافذ یك غربال است .

شاه تهماسب صفوي سرانجام تهران رابه پايتختي برگزيد و بناها و برج و باروهاي محكمي در آن پي ريخت.در سال 961 هجري، 114 برج به تعداد سورههاي قرآن در تهران بنا كردند وزير هر برج يك سوره قرآن نهادند. در ورای باغستان های مرکز شهر نطنز مناره ای سر به فلک کشیده و گنبدی هرمی شکل و درخت چنار کهنسال ۲۰۰۰ ساله در کنار آن توجه هر تازه واردی را به سوی خود معطوف می دارد.

چشمه ای که با توجه به آب و هوای این استان، کمتر کسی انتظار دیدنش را دارد. آبشار دره گاهان با ارتفاع ۲۰ متری خود در فصل بهار تا اوایل تابستان از آب شیرکوه سرچشمه میگیرد و از ییلاق ده بالا و طزرجان جاری میشود.طبیعت بکر، ارتفاع زیاد و امکان سنگ نوردی در این آبشار آن را به یکی از مناطق پربازدید گردشگران و سنگنوردان بدل کرده است. تفت یکی از خنک ترین شهر های استان یزد می باشد که با کوه های صخره ای و باغات سرسبز انار احاطه شده و آب و هوای مطبوعی را فراهم کرده است.

این شهر با کوه های سنگی محاصره و از دو قسمت شمالی گرمسیر و جنوبی سردسیر تشکیل شده که از یک طرف دامنه های پر برف کوه ها و از طرفی دیگر بیابان های وسیعش شما را شگفت زده می کند. این منطقه از لحاظ تاریخی نیز دارای اهمیت و ارزش فراوان میباشد. کوه ارنان و سنگنگارههای آن، از دیگر آثار یزد هستند که بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و ارزش طبیعی و تاریخی بالایی دارند.

در میان این جاذبهها از چشمههای و آبشارها گرفته تا کویر و کوههایش، تعدادی به ثبت ملی رسیده و از ارزش خاصی برخوردار هستند. همچنین کوهی به نام تفت در نزدیکی این شهر قرار دارد که گرمای آن در ظهرهای تابستان بسیار طاقت فرسا می باشد. در حدود سال 1000 ميلادي يكي از شيوخ عمان به نام محمد براي تصرف خليج فارس و سواحل آن هجوم آورد و از نارضايتي اهالي هرمز نسبت به حاكم وقت استفاده كرد و بندر هرموز را تصرف كرد. از جمعيت 1063نفري روستا در سال 1382 تعدا 560 نفر را مردان و 503 نفر را زنان تشكيل مي دهند در نتيجه نسبت جنسي در روستا معادل 111 نفر مي باشد.

پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی است که نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی کمتری دارند. چشمه آبگرم شوط قابلیت درمانی دارد و یکی از چشمههای مهم منطقه است. چشمههای فراوانی در اطراف این سنگ آبها به وجود امدهاند که آب شور آنها خواص درمانی فراوانی دارد. با وجود آب و هوای خشک و شرایط بیابانی این منطقه، یزد همچنان یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران بهشمار میآید. روستای ارنان نیز، با قدمت هزاران ساله خود که یکی از محبوبترین مناطق اکوتوریستی متعلق به دوره زرتشتیان بهشمار میآید. این کوه که به عنوان یک منظر طبیعی استان یزد، در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده است علاقهمندان و کوهنوردان فراوانی را به سوی خود جلب میکند.

این سنگ آبها یکی دیگر از جلوههای خارقالعاده یزد هستند که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیدهاند. این کوه با ۸۴۰ متر ارتفاع در مرکز یزد واقع شده است. این غار که در۸۰ کیلومتری روستای تاریخی ندوشن قرار گرفته، فضای تالار مانند، یک چشمه، استلاگمیت (قندیل های مخروطی) و دهلیزهای فراوانی در دل خود داشته و یکی از جذابترین غارهای ایران برای غارگردی است. از همان سطر اول آغازی نویسنده سعی دارد ما را با فضای سیاسی زمان خود آشنا کند و به خواننده بفهماند که رمان با زمینه های سیاسی درگیر است ولی به نظر نمیرسد کاملا سیاسی باشد.!

بدلیل فصلی بودن این آبشار، همه ساله گردشگران و مسافران زیادی را در فصول بهار و تابستان به خود جذب کرده است. این شهر در فصول بهار و تابستان بدلیل پر آب بودن چشمه و آبشار، از بیشترین تعداد مسافر و گردشگر برخوردار است. آثار این حکیم فرزانه که به بیش از یکصد جلد بالغ میگردد، افزون بر تنوع از ژرفایی و عمق برخوردارند که نیمی از آنها به زیور طبع آراسته شده و برخی از آنها به دلیل استواری متن و شیوایی مضامین و حلاوت و سلاست نثر و نشستن بر عمق دل و جان، به چاپهای متعددی رسیدهاند.

بر خلاف زمستان در فصل تابستان آب چشمه لال گرم است و همین امر خیلی از بازدیدکننده ها و محلی ها را وسوسه می کند تا در سرچشمه آن که آب به صورت حوضچه ای جمع می شود تنی به آب بزنند. نماز شب: هشت رکعت نماز مستحبي که به صورت 4 دو رکعتي در ثلث آخر شب بجا آورده مي شود. در کنار پسابها، بارشهای فصلی نیز عامل دیگر به وجود آمدن این دریاچههای بزرگ و کوچک هستند که بزرگترین آنها طولی نزدیک به سه کیلومتر دارد.

این چشمه با گذر از روستاها و مناطق طبیعی متعدد ارزش طبیعی و گردشگری بالایی پیدا کرده. البته شهرت این منطقه فقط به چشمههای آن خلاصه نشده بلکه وجود دشت لالههای واژگون قرمز این منطقه را به یکی از گردشگرپذیرترین مناطق اطراف اصفهان تبدیل کرده است. چشمه تامهر: این چشمه در مسیر یزد به شیراز قرار گرفته و مسافرانی که از این مسیر عبور می کنند، حتما چند دقیقه ای را کنار این چشمه زیبا توقف می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید