عیون و چشمههای بهشتی :: مجله عیون

از آنجا طبیعت اطراف چشمه سیاسرد بسیار چشمگیر بوده و از هوای خنک و مطبوع برخوردار است، مکانی بسیار مناسب برای تفرج و استراحت ساکنان شهر بروجن به شمار میرود. سالانه در ماه جولای جشنواره موسیقی بین المللی در چشمه برگزار می شود که از پرطرفدارترین جشنواره ها میان مردم به شمار می رود. دومین جاذبه گردشگری سرعین است که با حدود 200 متر پهنا در عمق 100 متر یک دره در 3 کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است. آثار و بناهای تاریخی بسیاری در این استان قرار دارد، و جاذبههای طبیعی و بکر بسیاری هم در این استان وجود داشته که در ادامه مشهورترین آنها را معرفی میکنیم.

خداوند در قرآن هنگامی سخن از نعمتهای بهشتی که به میان می آورد به چشمه سار ها بهشت با نام های متفاوت و ویژگی های مختلف اشاره می کند که به آنها می پردازیم. نام آنها به این ترتیب است : قلی- شمسل – جبار قلی – منصوری – ریزه وندی – لک بیژنوند – شورابه ای – پنج مزرعه . به گفته وی، بعد از اعلام رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف دانشگاه علوم پزشکی، از اوایل تیرماه سالجاری مجددا بازگشایی انجام شده است اما متاسفانه به علت نبود مسافر و گردشگر اکثر آبدرمانیها، تعطیل وفقط بعضی از آنها فعالیت دارند.

برای نام این روستا نیز افسانههای زیادی گفته شده از جمله اینکه مردی در زمانهای قدیم در این روستا زندگی میکرد که ادعا میکرد وارث این مکان است. اما در زمان اشکانیان نام ایالت باز رنگ و سلسله شاهان بازرنگی محقق میشود . بدون شک تاریخ صفویه را نمیتوان از اردبیل جدا دانست، چرا که اردبیل و صفویه در تاریخ به یکدیگر گره خورده و شادمانیها و جنگهای بسیاری را به خود دیدهاند.

چرا که پادشاهان صفوی احترام خاصی برای جد و بزرگ خود و آرامگاه او قایل بودند. بيش از 20 هزار مغازه ای که در این منطقه اصفهان فعال هستند، نقش تعیینکننده ای در اقتصاد شهر اصفهان دارند. شهر چشمه ترکیه یکی از شهرهای ساحلی معروف ترکیه در کرانه دریای اژه است. وی ادامه داد: مگر آب دریای رحمت آقا تمام میشود. آستارا شهری بندری، مرزی، یکی از قطبهای اقتصادی، توریست داخلی و بینالمللی در سواحل غربی دریای خزر ، مرکز شهرستانی به همین نام در شمالیترین نقطه استان گیلان و آخرین نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و از نظر جغرافیایی در مرکز منطقه تالش قرار دارد.

اما شاید جالب باشد که با نام این چشمه آشنا شوید. پنج چشمه موجود در محدوده این مجتمع آبگرم به طور میانگین ۱۳‬لیتر آب در ثانیه و به صورت دایمی، نشتی و جوشان در جریان است. میزان بارندگی سالانه این رشته کوه بین ۸۰۰ تا 1000 میلیمتر و میانگین دمای سالیانۀ آن بین ۵ تا ۱۰ درجۀ سانتیگراد است. این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای رباط میل بر سینه رشته کوه با صلابت سفیدخانی قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هکتار قرار دارد. رشته كوه آخوره و قله آن کوه هشتاد همراه با رشته های شاهان، فردان و ونیزان در حقیقت متعلق به بخشی از کوهستان بزرگ زاگرس هستند که در نتیجه گسترش این کوهستان بزرگ از استان لرستان به سوی استان اصفهان پدید آمده است و همگی تمامأ در داخل استان اصفهان قرار دارند.

این تنگه در 15 کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروز کوه واقع شده است که به آن تنگه واشی یا تنگه ساواشی می گویند. منطقه میش به دلیل وجود مجسمههای میش که در راههای مخفی کوه واقع شده است و در گذشته بنا شدهاند نامگذاری شده است و مرگ هم به دلیل وجود چشمههای آبی است که نوشیدن آن برای پرندگان به دلیل وحود املاح مرگآور است. دمای آب بر زندگی آبزیان تأثیر می گذارد و تغییر دما باعث تغییر در گونه های آبزیان بومی می شود.

دمای آب های زیرزمینی کم عمق، نزدیک به متوسط دمای سالانۀ هواست ولی آب های زیرزمینی عمیق، به واسطه انرژی زمین گرمایی ( geothermal enery )، گرم تر هستند. چشمۀ آبک بخشی از آب محلۀ امامزاده قاسم را تأمین میکرد و زائران امامزاده از آن استفاده میکردند. پس اگر قصد دارید شب را در این منطقه بمانید، به روستاهای اطراف دره آکواریوم بروید و از خانهها و اقامتگاههای محلی استفاده کنید.اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبههای گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید. دره هریرود عبارت از تنگه های عمیقی است که در احجار آهکی عهد دوم و سوم طبقات الارض حفر شده و هنگامی ترتیب یافته است ک دریا به داخل موادی که در قمر جهیل های اوایل عهد چهارم طبقات الارضی ته نشین شده است .

برای بازدید از این مکان بینهایت زیبا و عجیب باید به روستایی کوچک به نام چکچک در پارسیان بروید. اگر نیزارها را هم پشت سر بگذارید، پایتان به چشمه­ای معروف به نام چشمه پنجعلی میرسد. معبد آناهیتا سال ها محل عبادت و ریاضت مغها و موبدان زرتشتی بوده و این معبد و حوالی آن به نام ساری قیه ییلاق٬ آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده است. این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه کثیری از توریستهای نواحی اطراف میباشد.

این غار در دوران قدیم محل زندگی انسانهای غار نشین بوده و دارای زیباییهای باستانی میباشد. و أنهار من عسل یعنی شیرینی های رسیده از عالم قدس و درخشش های نورانی و لذتهای درونی در حالات و مقامات سالکان دارای ذوق و اراده کنندگان و روی آورندگان به کمال قبل از رسیدن به مقام محبت از کسانی که از زیادات پرهیز نموده اند، خورندگان عسل از نوشندگان شراب بیشترند، و هر کس شیرینی عسل را بچشد لذت شراب را نمی چشد.

روی این سنگها انسانهایی دست به سینه و بدون دهان حک شده و تنها تصویر یک زن که دارای دهان است در میان آنها قرار دارد. داستانهای بسیار کهن ایران زمین در کهگیلویه و بویراحمد گوئی نه اسطوره بلکه به صورت رویدادهای واقعی و تاریخی برای مردم این دیار جاودانه گردیده اند چه اسطورها در تمام جهات مخصوصاً از نظر زمان و مکان دارای ابهام و تناقص می باشند درحالی که داستان « کیخسرو» در استان ما از چنان نظم و دقتی در خط و سیر مکانهای مختلف واقعه حکایت دارد که همه چیز را موزون و قابل قبول شنونده می سازد ، گویی که داستانی واقعی طی هزاران سال با پایه های قوی و محکم جای خود را در هزاران هزار سینه نسلهای مختلف پر کرده است .

چشمههای آبگرم همراه با آبشار و آب معدنی و گوگردی در شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که همواره در فصول مختلف پذیرای گردشگران است. این گودال که در گذشته مانند چشمه باداب سورت سرشار از آب بوده صدها سال است که خشک شده است، اما دیواره ی این گودال و حوضچه های پلکانی آن دیدنی هستند. نکته ای که این چشمه هارا جذاب کرده است رنگ چشمه های باداب سورت است که به دلیل میزان بالای رسوبات آهن و مس به رنگ نارنجی تا قرمز متمایلند و منظره ای جذاب و خیره کننده ای را رقم زده اند.

دیدگاهتان را بنویسید