عقیل عقیل – قسمت اول

چشمه آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه ساله هزاران نفر از راه هاى دور و نزدیک به منظور درمان امراض پوستى و استخوانى به آن مراجعه مى کنند. شهر چشمه نیز یکی از جاهای دیدنی ازمیر بوده که همه ساله مخصوصا به خاطر سواحل زیبا و دیدنی اش گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در سفر به باداب سورت شما نیاز به وسائل خاص نداشته و کافی است که یک کولهی سفر سبک به همراه یک دست لباس اضافی ببندید و کفش مخصوص پیادهروی یا کوهنوردی را به پا کرده و آمادهی این سفر خاطرهانگیز شوید.

یک روز بحث بزرگراه امام علی (ع) در شهرری بود، یک روز بحث شاهعبدالعظیم و روزی دیگر وضعیت قبرستانهای تاریخی این شهر تاریخی مطرح است و امروز در مورد وضعیت چشمهعلی باید نگران باشیم، این اتفاقات هر روز از جایی در حال تکرار است، ما بیشتر نیاز داریم تا قدری از این اتفاقات درس بگیریم. این مجتمع در جوار پالایشگاه نفت امام خمینی واقع در شهرستان شازند و در کیلومتر ۲۲ جاده اراک – بروجرد و در زمینی به مساحت ۵۳۲ هکتار احداث گردیدهاست.

واحدها در دو تیپ پلاک زمین ۲۸۰ و ۴۶۰ متری احداث خواهند شد. به گفته استاندار وقت اصفهان بخشی از مشکلات این پروژه در استان قابل پیگیری نبود و در شورای عالی مسکن و شهرسازی پیگیری شد و با توجه به اینکه 2 هزار کارمند در این پروژه سرمایهگذاری کرده بودند، حل مشکلات این منطقه اولویت بیشتری گرفت و با پیگیریهای صورت گرفته زمین این منطقه از ارتش تحویل و به مسکن و شهرسازی منتقل شد تا تحویل تعاونیهای مسکن ادارات مربوطه شود. نکته۱: با عنایت به اینکه طراحی و اخذ پروانه ساختمان پروژه در دست اقدام می باشد لذا امکان تغییر در مختصات واحدها و متراژ مفید واحد ها وجود دارد.در این خصوص تلاش میگردد پروژ در بهترین حالت موجود طبق قوانین طراحی و ساخته شود.

بهای یک واحد مسکونی با متراژ میانگین۱۳۰ متر مربع و از قرار هر متر مربع ۰۰۰/۰۰۰/۲۱۵ریال،معادل ۲۷٫۹۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال پیش بینی می­گردد.لازم به توضیح است کلیه هزینه ها تا پایان ساخت و صدور اسناد مالکیت واحدها به صورت علی الحساب بوده و شرکت تعاونی موظف به واگذاری واحد به قیمت تمام شده به اعضا می باشد. بهای یک واحد مسکونی با متراژ میانگین۱۳۰ متر مربع و از قرار هر متر مربع ۲۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، معادل ۳۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال پیش بینی می­گردد.لازم به توضیح است کلیه هزینه ها تا پایان ساخت و صدور اسناد مالکیت واحدها به صورت علی الحساب بوده و شرکت تعاونی موظف به واگذاری واحد به قیمت تمام شده به اعضا می باشد.

نکته۲: امکان تجمیع برخی پلاک ها جهت بهینه کردن ساخت به صورت واحدهای مجزا و پارکینگ های مشترک و مشخص شده وجود خواهد داشت. واحدهای پروژه در واحدهای ۲و۳ خوابه با دو گروه متراژی حدودی ۱۵۰ و ۱۳۰ متر مربع خواهد بود. در همین رابطه امیرخانی مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان اصفهان نیز معتقد است: سال 68 زمینهای چشمه توتی به 8 تعاونی واگذار شد ولی با توجه به اینکه زمینها در تملک ارتش بود، امکان اجرای پروژه نبود تا سال 95 زمینها از تملک ارتش خارج و به تعاونیها واگذار شد؛ این صحبت امیرخانی به نوعی صحبتهای استاندار وقت اصفهان را تائید میکند.

زمان ثبت نام از تاریخ ۱۴۰۰/۲/۲۸ لغایت ۱۴۰۰/۳/۳۰ میباشد و به لحاظ محدود بودن تعداد واحدها در صورتیکه قبل از تاریخ ۱۴۰۰/۳/۳۰ ظرفیت پروژه تکمیل گردد تعاونی مسکن هیچگونه تعهدی در خصوص مراجعات بعدی افراد نخواهد داشت. 1. قطعی شدن ثبت نام منوط به تکمیل پذیره میباشد و در صورت نرسیدن ثبت نام به حدنصاب لازم برای پروژه وجوه پرداختی اعضا بر اساس قوانین تعاون تا حداکثر ۳ ماه به آنان عودت داده خواهد شد.

این چشمه آبگرم نعمتی بزرگ برای مردم محلی محسوب میشود. مجله فارس پلاس اصفهان- محمدحسین کیانی: زمانی که شهرها بزرگ میشوند، قطعا در فرآیند خود زمینهای اطرافشان را مربوط به هرکجا که باشد میبلعند؛ حتی گاها زمینهایی را که تا پیش از این جزئی از منابع طبیعی محسوب میشده و یا زمینهایی که مربوط به دستگاهها و ارگانهای مختلف میشوند. زمانی که شهرها بزرگ میشوند، قطعا در فرآیند خود زمینهای اطرافشان را مربوط به هرجا که باشد، میبلعند؛ حتی گاهی زمینهایی را تصاحب میکنند که تا پیش از این جزئی از منابع طبیعی محسوب میشده و یا زمینهایی که مربوط به دستگاهها و ارگانهای مختلف میشوند.

هر خصومت و رنجشی که در میان آنها حاصل میشود رنجش و خصومت ایلیت است همین که پای غیر به میان آمده تمام با هم متفق میشوند در میانه یموت نجبا را «ایگ» و نانجیب را «قول» مینامند. اینجا زیستگاه جانداران و گیاهان ارزشمندی است که برخی از آنها فقط در ایران یافت میشوند و از اهمیت بالایی برخوردارند. در مجموع به ازای هر متر مربع مفید آپارتمان به صورت علی الحساب ۰۰۰/۰۰۰/۲۱۵ ریال برآورد و پیش بینی می گردد.لذا با استعلام قیمت انجام شده در منطقه سرمایه گذاری در ساخت این مجموعه از ارزش افزوده بالایی برخوردار خواهد بود.

از او در مورد آثار زیستمحیطی ساخت و ساز در این منطقه سوال کردیم که گفت: هرجایی ساخت و ساز صورت بگیرد، تغییراتی در محیط میدهد ولی زمینهای شیل قابلیت کشت و کار ندارد و حتی شهرداری که در این منطقه فضای سبز ایجاد میکند، زمین را خارج میکند و خاک از بیرون وارد میکنند و بعد درختکاری میکنند که هزینه و دشواری بالایی دارد. در مجموع به ازای هر متر مربع مفید آپارتمان به صورت علی الحساب ۲۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برآورد و پیش بینی می گردد.لذا با استعلام قیمت انجام شده در منطقه سرمایه گذاری در ساخت این مجموعه از ارزش افزوده بالایی برخوردار خواهد بود.

به گفته او در حالی این مناقشات ادامه پیدا کرده بود که سرانجام با موافقت فرماندهان وقت ارتش در اصفهان، سال 96 این نهاد موافقت کرد فنسهایش در زمینهای چشمه توتی را عقب ببرد و این زمینها در اختیار تعاونیها قرار بگیرند تا مشکل 28 ساله به نوعی حل شود و کار ساخت و ساز در این زمینها آغاز شود. منطقه چشمه توتی شاید برای بسیاری از اصفهانیها آشنا باشد ولی اگر آدرس این منطقه واقع در اتوبان شهید کشوری پشت ترمینال صفه را بدهیم، آن وقت دیگر هر اصفهانی به یاد میآورد زمینهایی را که در دو سه دهه اخیر بارها و بارها مورد مناقشات مختلف بوده که به واسطه موقعیت آن ارزش چندین برابری پیدا کردهاند ولی هنوز به دست صاحبانش نرسیدهاند.

برای آنکه این موضوع به صورت تخصصیتر بررسی شود به سراغ محمدحسین رامشت عضو هیأت علمی گروه جغرافیای دانشگاه اصفهان رفتیم؛ او میگوید: زمینهای چشمه توتی شبیه به زمینهای سپاهانشهر، کوی دانشگاه و زمینهای سیتیسنتر است که از جنس تپههای شیلی بوده و یکی از نقاط تنفسی شهر اصفهان است. اواخر سال ۱۳۶۷ خورشیدی بود که با انفجارهای اداره آب دلیجان استان مرکزی در جریان جستوجوی آب، غار نخجیر با تمام زیباییهایش کشف شد. مقامات ارتش در استان اصفهان میگویند دستور موافقت فرماندهی کل قوا برای مذاکره در این باره صادر شده که ارشد نظامی آجا پای میز مذاکره رفته و معظم له معتقد بودند مساله باید به طوری حل شود که مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید