طلوع خورشید شفا

در نتیجه این توافق درب مستقل بازارچه مرزی میلک بازگشایی شد و مردم اکنون میتوانند به مانند سایر نقاط کشور از عواید مرز تا شعاع ۵۰کیلومتری بهرهمند شوند و فرصت اشتغال بیش از ۲هزار سیستانی به روش کولهبری فراهم خواهد شد و هر خانواده چهار نفره مرزنشین روستایی میتواند در ماه ۲ و نیم میلیون تومان با کارت خود از این راه کسب درآمد کند. هوای خنك و مطبوع و درختان زیبا و كهنسال اطراف این چشمه مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است؛ به طوری كه همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد.

در همین محل باید خودرو را پارک کرد و بقیه مسیر را پیاده در امتداد آبراهه سفید آب به سمت سرچشمه های آن پی گرفت تا چند کیلومتر بعد به تپه ای در سمت چپ رود رسید که در بالای آن چشمه و دریاچه دیوآسیاب قرار دارد . بعد از گذشتن از این آبشارها به محوطه بزرگ و تقریباً مسطحی میرسید که باغات و دربند جوزه رود قرار دارد که در سالهای بسیار دور در اینجا روستایی به نام جوزه رود قرار داشته که در حال حاضر متروکه است. از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه “خنک رود “ یا “آبشار ارتکند” است، که مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی میباشد.

چند کیلومتر اول این جاده آسفالته است، در انتهای مسیر آسفالته رستوران و کافهای برای پذیرایی از مسافران و گردشگران وجود دارد. اهمیت جنگل کاری به منظور تعدیل آب و هوا , افزایش نزولات آسمانی , جلوگیری از فرسایش , ایجاد محصولات چوبی صنعتی و نیز مسئله گردشگاه جنگلی بر کسی پوشیده نیست و در چنین شرایطی است که می توان با حفظ گونه های موجود و وارد کردن گونه های جدید اقدام به جنگل کاری نمود. دریاچه را به این دلیل کیو نامیدهاند که آب آن به رنگ نیلی بوده است. این شهرستان ۲۰مین شهرستان پرجمعیت و چهارمین شهرستان بزرگ (از نظر مساحت) استان آذربایجان شرقی است.

استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید درمی گذرد. جوشش این چشمه منجر بهشکلگیری رودخانهای شده است که در اطراف آن انبوهی از درختان وحشی همچون یک پارک جنگلی خودنمایی میکنند. آب چشمه دوم آن در بالادست قرمز و نارنجی است و ترش مزه است. عمق این چاه که بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه آب گلستان راه یافته نزدیک به ۴۰ متر است. هر کس که عقل و قلب و روح خود را از چشمه ساز قرآن سیراب کند وقتی که از قرآن به عنوان دعا، رقیه و شفای بیماری های روحی و معنوی استفاده می کند بیش از همه سزاوار است که از قرآن سود ببرد.

داستانی نیز در این مورد دارند که آب چشمه بر روی افراد ناپاک و ستمگر بسته می شود. در اثر قرار گرفتن طولانی مدت آب درون مخزن طعم و بو نامطبوعی به خود می گیرد بنابراین وظیفه ی فیلتر پست کربن از بین بردن این بو و طعم زننده توسط خاصیت جذب سطحی کربن می باشد. ايوان ورودي عمارت دارای چهار ستون ميباشندکه سرستونها ی ان ها از چهار سر انسان (زن) يا چهار سر گاو تشكيل شده كه به صورت يك در ميان قرار گرفتهاند. دیوارها از خشتهای بزرگ ۴۰ در ۴۰ و ارتفاع ۲ اسانتیمتری وبا ملات کاه گل ساخته شده اند و قدمت آن به دوره اشکانیان می رسد.

آن را در وسط چیغ مخصوص پنیر گیری بنام ( لمی Lemi) یا پئندیرچیغی قرار داده طرفین چیغ را بر روی توبره دلمه دار برگردانده سپس چند تکه سنگ نسبتا بزرگ بر روی آن قرار می دادند. چشمهعلی از میان صخرهای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است. جالب است بدانید کوهی به نما «دوبرابر» این دریاچههای فیروزهای را از یکدیگر جدا میکند. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان كرده است.

روستایی پله پله که بعد از آن فقط کوه است و به هیج جای دیگری راه ندارد. انواع زغالسنگ براساس مشخصههاي آن از نظر ككدهي و سوخت طبقهبندي ميشود. به محمد بگو از اطراف شهر دور شود، ناگهان دیدم آتش به دستهای من افتاد و سوخت که از خواب بیدار شدم و دیدم دستهایم سوخته. ورودی دره آکواریوم در زیر پل معروف منطقه در مسیر داراب به حاجی آباد قرار دارد. بعد از پل فورگ، یک پارکینگ برای وسایل نقلیه وجود دارد. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می آید .

بسیار باصفا و سرسبز است و دارای جمعیت زیادی می باشد که مرکز آن شهرستان تبریز است . شهرستان مشگین شهر یکی از مناطق ارزشمند تاریخی برای مطالعه گذشته انسان پیش از تاریخ تا عهد پرشکوه اسلامی است. در صورتی که قصد سفر به ساری را دارید می توانید به دیدن این جاذبه های تفریحی رفته و بیشتر با ساری و استان مازندران آشنا شوید این شهر جزء شهرهایی است که دیدن آن برای همه لازم بوده و به همه افراد توصیه می شود. الف- نزديكي اين شهر به ايلات افشار ساوجبلاغ و غرب ورامين كه طرف دار آقا محمد خان بودند.

1) آهسته به طرف او رفتم . درکه یکی از از قدیمی ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد دره مصفایی به همین نام به صورت شمالی-جنوبی و در دو طرف مسیر رودخانه درکه واقع شده است. طبق روایات، حضرت خضر مثل حضرت عیسی(ع) زنده است. ۸۷. ↑ احمد مهدوی دامغانی، رساله درباره خضر عیلهالسلام، ج۱، ص۳۸ـ۳۹، تهران ۱۳۸۶ش. ۹۷. ↑ ابونصر سراج، کتاب اللُّمَع فیالتصوف، ج۱، ص۴۲۴، چاپ رینولد الین نیکلسون، لیدن ۱۹۱۴، چاپ افست تهران (بیتا). ۹۶. ↑ ابونصر سراج، کتاب اللُّمَع فیالتصوف، ج۱، ص۴۲۲ـ۴۲۳، چاپ رینولد الین نیکلسون، لیدن ۱۹۱۴، چاپ افست تهران (بیتا).

۱۹. ↑ ابن بابویه، کتاب مَن لایحضُرُه الفقیه، ج۱، ص۲۳۲، چاپ علیاکبر غفاری، قم ۱۴۱۴. ۴۱. ↑ پل نویا، تفسیر قرآنی و زبان عرفانی، ج۱، ص۷۲ـ۷۴، ترجمه اسماعیل سعادت، تهران ۱۳۷۳ش. ۲۸. ↑ پل نویا، تفسیر قرآنی و زبان عرفانی، ج۱، ص۷۲، ترجمه اسماعیل سعادت، تهران ۱۳۷۳ش. ۷۵. ↑ محمد بن موسی دمیری، حیاةالحیوان الکبری، ج۱، ص۳۸۱. ۶۸. ↑ ابن کثیر، البدایة و النهایة، ج۱، ص۳۹۰، چاپ علی شیری، بیروت ۱۴۰۸/۱۹۸۸.

۹۴. ↑ عبداللّه بن محمد نجمرازی، مرصادالعباد، ج۱، ص۲۳۹، چاپ محمدامین ریاحی، تهران ۱۳۶۵ش. ۴۲. ↑ محمد بن عمر فخررازی، التفسیرالکبیر، ج۲۱، ص۱۴۳ـ۱۶۲، قاهره (بیتا)، چاپ افست تهران (بیتا). ۵۸. ↑ محمد بن عبداللّه کسائی، قصصالانبیاء، ج۱، ص۲۳۰ـ۲۳۳، چاپ اسحاق آیزنبرگ، لیدن ۱۹۲۲ـ۱۹۲۳. ۴۸. ↑ ابن حبیب، کتابالمُحَبَّر، ج۱، ص۳۸۸، چاپ ایلزهلیشتن اشتتر، حیدرآباد، دکن ۱۳۶۱/۱۹۴۲، چاپ افست بیروت (بیتا). ۸۹. ↑ ابن عربی، الفتوحات المکیة، ج۲، ص۴۱، بیروت: دارصادر، (بیتا).

۸۱. ↑ ابن عربی، فصوصالحکم، ج۱، ص۲۰۲ـ۲۰۵، والتعلیقات علیه بقلم ابوالعلاء عفیفی، تهران ۱۳۶۶ش. ۸۲. ↑ ابن عربی، الفتوحات المکیة، ج۲، ص۵ـ۶، بیروت: دارصادر، (بیتا). ۷۷. ↑ پل نویا، تفسیر قرآنی و زبان عرفانی، ج۱، ص۷۲، ترجمه اسماعیل سعادت، تهران ۱۳۷۳ش. به غیر از اینها دیدن قلعه قورتان، کبوترخانه، پل صفوی، کارگاه سفره بافی، مسجد جامع و خانه بوتیمار را هم نباید از دست داد. طرح جامع دهکده توریستی سبلان یا منطقه نمونه گردشگری برجلو در راه اصلی نیر – سراب و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر در ۱۱۰ هکتار اجرا شده است و شامل آبهای گرم معدنی برجلو و قینرچه است.

دیدگاهتان را بنویسید