طلوع خورشید شفا

همین جزر و مد باعث بیرون آمدن جنگلهای حرای قشم از آب و یا شناور شدن آنها در خلیجفارس متلاطم میشود، جنگلهای حرا در شمال قشم در مساحتی ۲۴۰۰ هکتاری بهترین تجمع حرا از نظر ارتفاع و انبوهی در ایران را تشکیل میدهند. وجود همین چشمه باعث تجمع انسانهای گذشته در اطراف آن و ایجاد مستحدثاتی برای زندگی بوده است . دهکده تفریحی زاینده رود در کنار سد چادگان و ساحل دریاچه پشت سد واقع شده است. دهکده تفریحی زاینده رود اصفهان یکی از زیباترین مکان های دیدنی اطراف اصفهان می باشد و در چادگان قرار گرفته است.

با وجود آب و هوای خشک و شرایط بیابانی این منطقه، یزد همچنان یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران بهشمار میآید. سلام، من تازه رمان رو تموم کردم و می تونم بگم یکی از بدترین رمان هایی بود که تا به حال خونده بودم. آب این چشمه در ردیف آبهای کربنات کلسیم سرد (۹ درجه) می باشند. برای دیدار از این چشمه نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی پیشنهاد می کنیم در فصل بهار و تابستان به این محل بروید و از زیبایی های آن بهره مند شوید. این گونه از کانکس سرویس بهداشتی در بر گیرنده توالت پیش ساخته تک چشمه تا چند چشمه میباشد، که وقتی به داخل آن وارد میشوید، یک راهرو را مشاهده میکنید که حاوی چند روشویی به همراه آینه، مخزن دستشویی، فن تهویه و …

این منطقه درقرن دوم هجری همراه با همدان، ری و اصفهان به نام عراق عجم نامیده شد. ساختار مهندسی قنات مون اردستان یک نکته بسیار پیچیده و عجیب دارد و آن هم این است که در هر طبقه از این قنات آب به طور مستقل در جریان می باشد، طوریکه آب دو طبقه با یکدیگر مخلوط نخواهد شد. بر اساس برخی از روایات نیز 7 تا 18 سال را در رنج زندگی کرد و در کنار چشمه ای که از آن شفا یافته بود، دفن گردید. درمسیر جریان آب چشمه غربال بیز دو نقطه وجود دارد که زیبایی منطقه را دو چندان کرده است.یکی از این مکان ها دریاچه است که در 500 متری چشمه قرار دارد و در فصول پر باران حتی امکان قایق سواری در دریاچه نیز وجود دارد و دیگری برف کوهه است.برف کوهه نامی است که اهالی روستا روی آن گذاشته اند و دلیل آن هم ریزش آب چشمه در دامنه کوهی است که از دور تمام دامنه را سفید رنگ میکند و از دور به مانند برفی است که در دامنه کوه نشسته باشد.

با وجود این ترکیبات در آب آبشار، از آن به عنوان یک آفت کش طبیعی در مزارع استفاده می شود. همه ساله در اوائل بهار آبی گوارا و زلال از کوه های اطراف آن جاری می شود و در یک فرورفتگی طبیعی جمع می گردد و به دریاچه ای نسبتا بزرگ تبدیل می شود. کوه دالان ونک به ارتفاع 3492 متر در فاصله حدود 30 کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند.

این ولسوالی در شمال و غرب با ولسوالی پشتونزرغون، در جنوب با شیندند، در شرق با ولسوالی فارسی و در غرب با ولسوالی گذره ولایت هرات مرز مشترک دارد. در سال های پرآبی در این دریاچه امکان قایقرانی تفریحی وجود دارد. تنوع این آثار و همین طور سبك و شكل معماری بخش های جنوبی منطقه و گورهای مكشوفه كه مربوط به اواخر اشكانی و اوایل هخامنشی میباشد؛ حكایت از آن دارد كه این محل از دیر باز یكی از زیستگاهها و سكونتگاههای انسان در منطقه بوده است. در مورد وجه تسمیه این چشمه دودید گاه وجود دارد یکی به علت خروج آب به صورت غربال از سنگ های دامنه کوه است و دیگری به علت وجود مکانی است که آب به صورت گرداب درآمده و به داخل زمین فرو میرود و تداعی کننده غربالی است که آب در آن بیخته می شود.

بهترین زمان سفر به آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان اصفهان نیمه اول سال می باشد و برای رسیدن به آن باید به سمیرم رفته و در جاده سمیرم به سمت یاسوج، وارد روستای چهارراه و سپس به روستای آب ملخ بروید. همانگونه که مردم محلی می گویند، آبشار آب ملخ در اثر سقوط یک تخته سنگ ایجاد شده است. این خانه از یک حیاط بزرگ و مفصل و یک حیاط کوچکتر و دنج تشکیل شده است. چشمه غربال بیزمهریز این چشمه فصلی در دامنه کوهی در مجاور روستای مدوار در 7 کیلومتری از مرکز شهرستان مهریز واقع گردیده است.

آهار از روستاهای بخش رودبار قصران شهرستان شمیران در شمال شرقی تهران است. بسیاری از هموطنان از سراسر ایران مثل شهرهای شمالی و جنوبی با خرید اینترنتی بلیط هواپیما مانند اهواز با خرید بلیط هواپیما اهواز اصفهان به این شهر سفر می کنند، اما باید بدانید که اگر در سفر به اصفهان تصمیم گرفتید به کویر ورزنه بروید، باید کفش مناسب پیاده روی، کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی، لباس طبیعت گردی، آب آشامیدنی و لباس گرم اضافه به همراه داشته باشید و سفر با تورهای گردشگری و یا راهنمای سفر متخصص به ورزنه را فراموش نکنید.

ماهیهایی که همراه با این آب از کوه بیرون میآیند، از نوع ماهی کور هستند و مردم معتقدند که این ماهیها در طول قرنها در زیر زمین و داخل کوه تولید مثل کرده و پرورش مییابند؛ این ماهیها به دلیل آن که در معرض نور خورشید قرار نداشتند رنگی روشن دارند. محمد تقی خان معمار باشی، معمار مدرسه دارالفنون هم بوده است و به احتمال فراوان، معمار قصر نیاوران در سال 1268 هـ . ورزنه، در مرکز ایران قرار گرفته است و از توابع بخش بن رود شهرستان اصفهان می باشد. وجه تسمیه غربالبیز را برخی به وجود چشمة موجود و نحوة غلیان و جوشش آب از حفرهها و لا بلای سنگها میدانند و عده ای آن را به سبب وجود بافت متخلخل سطح تحتانی دریاچه موجود در محل دانسته كه در هر دو حالت نحوة حركت آب شبیه عبور از منافذ یك غربال است .

«میگفتند که یموتها به انتقام اسبی که گوکلانها از آنها دزدیده بودند، سعی داشتند تا به آنها ضربهای بزنند، اما تنها چیزی که آنها به آن برمیخورند دختر بچهای بوده است که دست مادر کور خود را گرفته و او را راه میبرده است. یکی از شهرهای استان اصفهان که در فاصله ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است.نجفآباد را شهر کبوتران و کبوترخانهها میگفتند. محوطهی غربالبیز نیز در کنار بخشی از ارتفاعات شیرکوه قرار دارد و یکی از دو چشمه مهم استان است . البته تفریحات کوه صفه به اینجا ختم نمی شود و از دیگر تفریحات جذابی که در این مکان می توانید تجربه کنید، تله کابین صفه است.

بنا به روایاتی تأیید نشده نام این منطقه نیز بهجهت تقدیر از زحمات وی در مقابل بیگانگان به «آتروپاتگان» معروف شد. نام غربالبیز به دلیل حفرههای متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده که در فصلهای پر باران، آب چشمهی غربالبیز از دامنه کوه جاری میکند. دریاچه چشمه غربالبیز نام فارسی : دریاچه چشمه غربالبیز این دریاچه در موقعیت جغرافیایی N313134 E542411 در استان یزد واقع است. در این مکان تسهیلاتی از جمله محل استراحت موقتی، سکو، فروشگاه و غیره برای مسافران و شهروندان در نظر گرفته شده است. در نقش برجستههای دوران باستان، مجسمه ها و سکه ها به تصویر کشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید