شوتاریکو ؛ بهشتی پر از گودالهای سبز و فیروزهای – همشهری آنلاین

البته همه اینها مربوط به گذشته می شود و امروزه با احداث راههای جدید و بهبود مسیرهای دشوار، هم راههای صعود به ارتفاعات کوه راحت تر شده است و هم به راحتی می توان به جاذبه های آن از جمله همین قلعه دست یافت. چشمه ها، غارها و زیبایی های متعددی را می توان در این کوه یافت که گویای ارزش طبیعی آن هستند. امروزه کوه صفه تفرجگاهی جالب توجه است که به سبب امکانات رفاهی و تفریحی و پتانسیل آن برای ورزش هایی همچون کوهنوردی، پیاده روی و سنگ نوردی محبوبیت زیادی نزد مردم دارد. بنیان برج بر روی شش ردیف سنگ تراش منظم به ابعاد 26×32 سانتیمتر استوار گشته که برروی هم دو متر از اره سنگی را تشکیل می دهد.

وی با اشاره به قرار گرفتن بنای حرم حضرتاباالفضلالعباس بر روی این سرداب و آبی که همیشه در سرداب حضرت وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعا ساختمان و بنایی که بر روی آب بنا شده باشد پس از گذشت مدت زمانی تخریب میشود و از بین میرود اما بنای حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) از همان ابتدا بر روی این سرداب و آب بنا شده و این امر تأثیری بر روی استحکام حرم حضرت نداشته است؛ بسیاری از کموکیف این امر روشن نیست که این موضوع چیزی جز معجزه نمیتواند باشد. آیا داستانهای اسطوره ای سلسله پیشدادیان و کیانیان در شاهنامه نمیتواند با تاریخ تمدن فلات ایران و حکومت سلسله های ایلامی و انشانی مترادف باشد ؟

در حال حاضر یکی از قدیمیترین یادگارهای لردگان همین چشمه باستانی است که هنوز هم به مردم این منطقه با محبت تمام خدمت میکند. آش دوغ سرعین نیز بسیار معروف بوده و بعید است که گردشگری به این منطقه مسافرت کند و دست کم یکبار از این غذای محلی نخورده و لذت نبرد, کبابهای محلی این منطقه نیز بسیار معروف و مورد علاقه گردشگران است این شهر با داشتن هتلها و مهمانپذیرهای متعدد دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان بوده و در مقایسه با سایر نقاط گردشگری کشور به نظر میآید تسهیلات توریستی بسیار مناسبی در این شهر تهیه دیده شده است گرچه با وجود این امر در تابستان استقبال بسیار زیاد ایرانگردانی که بسیاری از آنان برای استفاده از خواص درمانی آب گرمها به سرعین سفر کردهاند ممکن است نیاز بیشتر به امکانات را نیز یاد آور شوند.

آب این مجموعه آبدرمانی از چشمه گاومیش گلی تامین شده و همان طور که اشاره شد خواص فراوانی دارد. حتی تا به امروز هم چشمه برم تمام نیاز آب کشاورزی و پرورش ماهی را تامین میکند. این قلعه در که قدمتش را حتی تا دوران پیش از اسلام تخمین زده اند، بر روی یک تپه مرتفع باستانی به مساحت هشت هزار متر بنا شده است. شاید دیدن چشمه برم لردگان آنقدر برای شما جذابیت نداشته باشید که راضی به پیمودن این مسیر طولانی شوید.

پس از پیمودن بخشی از تنگه مسیر به دو بخش تقسیم میشود. این آب که از دل زمین میجوشد، حاوی کلروبیکرو بناته و کلسیک گازدار بوده و مقدار زیادی سیلیس دارد که خاصیت آرام بخشی به آن دادهاند. پس از طی 3 کیلومتر در این جاده ی خاکی در سمت چپ خودتا مسیری میبینید که به بالای تپه ای که چشمه های باداب سورت در آن واقع شد اند منتتهی میشوند.

در اطراف این چشمه سازندگی زیادی صورت گرفته و شما در جاده آسفالت میتوانید تا نزدیکی چشمه بیایید و خودروی خود را داخل پارکینگ مجموعه به سادگی پارک کنید. بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو در پنج کیلومتری جاده ماکو به بازرگان در سمت چپ جاده قرار دارد. حتی باستانشناساندر وصف این روستا گمان بردهاند كه شاید باریكان یا همان باریكانو دیار پریكانیان مادی، همان روستایی است كه كوروش پدر بزرگ مادی خود را بسیار دورتر از مهد فرمانرواییاش برای دور ماندن از توطئه به آنجا تبعید كرد.

جالب است بدانید که حتی در دوران خشکسالی هم قطرهای از جوشش این چشمه کم نشده و هیچگاه اجازه نداده مردم لردگان کم آبی را لمس کنند. همانطور که اشاره کردیم، در سال 1303 بود که باغچه بان کودکستان کر و لالها را افتتاح کرد. که در مجالی دیگر و مقاله ای دیگر به صورت مبسوط به آن اشاره خواهم نمود . این آرامگاه که روبهروی روستای قدیمی«گنزق» قرار دارد، در اثر زلزله سال 1375 کاملاً تخریب گردید و سپس نوسازی شد. پس بهتر است حداقل یک شب را برای اقامت در نظر بگیرید تا از تمامی این دیدنیها لذت ببرید.

علاوه بر استفاده از تجهیزات اسکی، با هزینهای نسبتا کم تیوپ اجاره کنید و با رعایت احتیاط از تیوپسواری حسابی لذت ببرید. این چشمهها با وجود اینکه دارای آب فراوان نیستند، تصاویر و چشماندازهای جالب و جذابی را بوجود آوردهاند، بهطوری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را از سرتاسر ایران جذب خود میکنند. برای حل مشکل، ورودی مسجد بعد از سر در پیچ هنرمندانه ای خورده و راهرویی سرپوشیده را شکل داده است.(تصویر زیر) یکی از زیباترین جاهای تاریخی اصفهان مسجد امام است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. چرا که مسجد جامع از ویژگی های شهری است و روستاها فاقد آن می باشند.

به همین علت در دوره فتحعلی شاه قاجار، حجت الاسلام مطلق و سید حجت الاسلام کار ساخت مسجد را تمام کردند. با توجه به مصالح و سبک بنا به نظر میرسد که قلعه متعلق به دوره پارتیان یا ساسانیان بوده و کاربری دژ یا کهندژ را داشته و ظاهرا همراه با فضای اطرافش، مرکزی اداری و نظامی بوده است. ساخته اند که گرچه مردم محلی از این کار ناراضی اند اما بالاخره کاری انجام شده است.

باستان شناسان بارها و بارها آثاری از این دوران را در لردگان یافتند اما متاسفانه به دلایل مختلف در گذر زمان این آثار دز بین رفتهاند. چشمه آبگرم معدنی پهنلو در شرق شهر سرعین قرار داشته و فقط مخصوص آقایان است اما آب مجتمع آبدرمانی هتل ارشاد نیز از آب چشمه پهنلو بوده و سالنهای زنانه و مردانه جداگانه دارد. یکی دیگر از بهترین چشمه های آبگرم سرعین گاومیش گلی است.

با تلاش فرماندار سرعین در جهت رونق صنعت گردشگری برخی از غارها و دخمههای زیرزمینی به مراکز اقامتی تبدیل شدند که اقامت در آنها میتواند برای هر گردشگری تجربهای جدید باشد که نظیر آن کمتر پیدا میشود. همین امر نیز موجب تخریب بقایای دیوار شاهدژ گردید که بعداً مورد بازسازیهای مربوطه قرار گرفت. از جمله بخش های نظامی و دفاعی قلعه هستند که امروزه بقایای آنها به چشم می خورد. همانطور که میدانید استان چهار محال و بختیاری جزء استانهای قدیمی ایران به شما میآید و تمدن کهن و باستانی در آن وجود داشته. با قدم گذاشتن به طبیعت زیبا و افسونگر چهل چشمه تا چشم کار میکند زیبایی و سرسبزی بینظیری است که لحظه به لحظه آرامش را به وجود آدمی تزریق میکند و برای لمس آنهمه زیبایی نیازی به بینایی بصری نیست کافی است چشمانتان را ببندید و گوش به آوای طبیعت بسپارید تا به عظمت و شکوه و زیبایی این طبیعت خدادادی پی ببرید.

آنها معتقدند که استحمام در آب گرم اين چشمه بسياري از بيماري هاي چشمي، ناراحتي هاي استخواني و رماتيسمي را درمان مي کند. آب پهنلو همچنین برای درمان دردهای عصبی، ماهیچهای و مفاصل مفید است. ارسباران یا قره داغ در شرق با شهرستان مشگینشهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هممرز است. شهرستان فريدونشهر با 60 هزار نفر جمعيت در 180 کيلومتري غرب اصفهان قرار دارد . این روستا در دهستان دوبلوک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۸۵ نفر (۱۸۶خانوار) بوده است.

در روستای هدف گردشگری ورده بقعهای هرمی شکل متعلق به دوره ایلخانی قرار دارد که دارای گنبد رک است. مجتمع آب درمانی سبلان سرعین دارای تعداد زیادی استخر، جکوزی، وان یک نفره، سونای خشک، سونای بخار، دوش و خدمات درمانی و پزشکی است که با بالاترین استانداردهای جهانی مکانی بسیار ایدهآل را برای تمامی مسافرین ایرانی و خارجی مهیا کرده تا بهترین خاطره را از آبگرم سرعین تجربه کنند. تمامی مکانهای دیدنی سرعین از چشمههای آبگرم درمانی گرفته تا روستاهای قدیمی و خوش آب و هوا، همگی به قدری زیبا و آرامشبخش هستند که میتوانند تمامی تنشها و افکار منفی را از ذهن و روح شما دور کنند.

مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی در حدود ۳۰ هکتار که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است، که آب از درون آن می جوشد.در مجاورت چشمه لال روستای ترکمن نشین بش اویلی قرار گرفته است، در یک کیلومتری این روستا در داخل جنگل چشمه ای از دل جنگل در فضایی مسطح بیرون می آید. قدمت چشمهعلی به حدود ۸۰۰۰ سال پیش بر میگردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمهای دایمی واقع بربالای تپهای گرد آمدند. جالب است بدانید که در سردترین فصل سال یعنی بهمن ماه، دمای هوا به صورت میانگین در منطقه لردگان تنها ۱۲٫۵ درجه گزارش شده.

در تمام فصول سال به ویژه پاییز و بهار شدت وزش باد در این منطقه کاملا مشهود است. کوهستان پهناوری در مرز این شهرستان و شهرستان میاندوآب( زیر مجموعه اذربایجان غربی ) وجود دارد که طبیعت دل انگیز آن در بهار و تابستان دیدنی است. گذرگاهها و معابر پیچدرپیچ و شگفتانگیز، صفهها، سکوها و راهپلههای زیبا، قوسها و طاقهای خشتی و تزیینات آجری از معماری منسجم و یکپارچهای حکایت دارند که بهصورت هنرمندانهای ساخته شدهاند. این سازه تاریخی چهار ایوانی دارای ۶ اتاق در دو طرف ایوان مرکزی است که بهصورت قرینه قرار گرفتهاند. یکی از این مناطق تفریحی بکر و دستنخورده، زرین چشمه یا زر چشمه نام دارد که آب زلال آن از دل سنگهای سفیدرنگ بیرون میآید.

دیدگاهتان را بنویسید