شازند شهر سراب ها و تپه های باستانی

شاید افسانههای پریان از دیگر روایتهای عامیانه – مانند افسانهها که بیشتر باور به درستی رخدادهای شرح داده شده دارند – متمایز شوند. در تعریفی دیگر، افسانهی پریان داستانی است که بیشتر برای کودکان در نظر گرفته شده و همچنان که پیش از این گفته شد، این نوع داستان، شخصیتهای خیالانگیز مانند «اِلفها»، اجنه، جادوگران و حتی – البته نه ناگزیر – پریان را در خود جای داده است. در تعریفی دیگر، افسانهها روایتهایی شفاهیاند که مردم برای یکدیگر بازگو میکردهاند (نقالی براي مخاطبان عام)، و البته بعدها گردآوری و مکتوب شدهاند. در میان قهرمانان جاودانی جوی، کهن تر از همه گیلگمش پهلوان حماسی بابلی و دارای منظومه ای به همین عنوان است که داستان وی در غرب آسیا گسترده بود.او بر شهر اِرِک (یا اوروک) فرمان می راند و وجودی دو سوم خدایی داشت با هیکلی درشت و اندامی فریبنده.دوستی به نام انکیدو داشت که از مرگ او سخت اندوهگین شد و به نزد نیای خویش اوت نپیشتیم که در طوفان بابل زندگی جاودانه یافته بود، رفت تا راز زندگی جاودان را از وی بپرسد.جدّش به او گفت که مرگ، سرنوشت چاره ناپذیر آدمی است.با این همه، نشان گیاهی را به وی داد که در ته دریاست و خوردن آن جوانی می بخشد.گیلگمش در بازگشت آن گیاه را به دست آورد، اما وقتی در راه بر سر چاه آب سردی درنگ کرد که خود را در آن شست وشو دهد، ماری دریایی آن گیاه را دزدید و گیلگمش تهیدست و دل شکسته بازگشت.از این پس آب حیات وارد زندگی قهرمانان می شود.

اما بعدها زمانی که به جوانی رسید در کلاس های سوادآموزی ثبت نام کرد و با پشتکار و اراده دوره های مختلف را پشت سرگذاشت و باسواد شد و بعد از آن وارد دانشگاه گردید و آرزوی دیرینه خود و بیش از آن والدینش را برآورد. بیش از 4000 گونه کانی توسط انجمن جهانی کانیشناسی (ima) شناسایی شده است. باید در نظر داشت که یک افسانه، افسانهی پریان، افسانه یا داستان شگفتانگیز یا داستان جادویی، نمونهای از ژانر فولکلور بوده که شکل داستان کوتاه را بهخود گرفته است. «تامپسون»، افسانه را داستانهای کوتاه تک اپیزودی میداند که جانوران، انسانها و الههها، قهرمان آنها هستند، و رخدادهای آنها در جهان غیرواقعی رخ میدهد.

، به نقل از خدیش، ۱۳۸۹: ۲۷) به عبارت روشنتر، آنچه این افسانهها را از انواع افسانههای دیگر جدا میکند، تأکید بر رخدادهای ماورای طبیعی در آنها است. اگر تختجمشید را بدون بازدید از این موزه منحصربهفرد ترک کنید، پشیمان خواهید شد. اگر ببیند از جویی ناشناخته آب زلال می خورد به کار ناشناخته ای مشغول خواهد شد و عمر طولانی خواهد داشت و به مقدار آبی که خورده است منفعت به او خواهد رسید. دانیال نبی: اگر خشک شدن آب چشمه را ببیند جوانمرد و صاحب کرمی از اهالی دیارش فوت میکند. افسانههای پریان این امکان را به ما میدهند که پیش از تجربهی آنها در دنیای واقعی، چیزهایی را در ذهنمان تجربه کنیم.

جهت دسترسی به این چشمهها، باید راه تلمادره را به سمت روستای اروست پیش بگیرید. فاطمه کازرونی: کشور ایران به دیار چهار فصل معروف است چراکه در هر فصلی از سال میتوان به شهری سفر کرد که آب و هوایی کاملا متفاوت با هوای سرد یا گرم آن فصل سال داشته باشد اما این مطلب که ویژگی چهارفصل بودن در یک استان رخنه داشته باشد خود از شگفتیهای گردشگری جهان محسوب می شود و اصفهان از جمله ستانهایی است که از این زیبایی بی بدیل برخوردار است؛ به نوعی که در سردترین فصل سال میتوان هوایی گرم و یا معتدل را در کاشان تجربه کرد و در گرم ترین فصل سرد سال نیز آب و هوایی سرد یا معتدل را می توان در خوانسار یا فریدونشهر سراغ گرفت.

مهمترین مطلب در کنار این طومار، طراحی نهرهایی در سرتاسر شهر اصفهان توسط شیخ بهایی است که هم آب زاینده رود را در شهر تقسیم کرده و هم هوایی معتدل و مطلوب را با در کنار داشتن چنارهای مشهور اصفهان رقم زده است. زاینده رود و مادیهای اصفهان: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد زاینده رود در استان اصفهان قرار دارد؛ ۴۰۰ سال پیش، شیخ بهایی دانشمند مشهور ایرانی که در اصفهان زندگی می کرد، طومارنامه ای برای تقسیم حقآبه های این استان تدوین کرد که تاکنون مورد استفاده بوده است، این طومار به نحوی تنظمی شده است که به دلیل درصدی بودن ارقام و اعداد تنها در یک دوران مورد استفاده نبوده است و برای تمام طول تاریخ میتوان آن را مورد استفاده قرار داد،موضوعی که شاید توجه به آن میتوانست در تمام طول این سالها هم از خشک شدن زاینده رود پیشگیری به عمل آورد و هم از برخی اختلافهای بین استانی بکاهد.

در آبان ماه سال ۹۱ غاری قدیمی با بقایای استخوان چندین انسان و ظروف سفال شکسته درکوه تیر روستای وانشان کشف شد که پس از انجام بررسیها توسط میراث فرهنگی استان اصفهان، مشخص شد که قدمت آنها به بیش از سه هزار سال میرسد که حاکی از قدمت و وجود زندگی در زمانهای قدیم در این روستا است. روستای پوده: روستای پوده در دهاقان به دلیل موقعیت کوهستانی و آب و هوای خوب از چشمهسارهای فراوان و چشماندازهای زیبا و متنوعی برخوردار است؛ دره پیروزی یکی از نقاط زیبا و چشمنواز این روستاست و چشمههای فراوان مانند چشمه قاسم، چانه و چاه گز در گوشه و کنار این روستا وجود دارد؛ بقایای قلعه یوسف خان، بازار قدیمی پوده و آثاری از کارگاههای عصاری (روغنکشی) و مسجد جامع از جمله آثار تاریخی این روستا هستند.

پارک کوهستانی صفه: کوه صفه نام کوهی است از سلسله جبال زاگرس که در منتها الیه جنوب جغرافیایی اصفهان قرار دارد و قلعهای تاریخی به نام شاهدژ بر فراز آن قرار گرفته است. منطقه نمونه گردشگری کشه (طرقرود): در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر نطنز و ۹۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان در دامنه کوههای سر به فلک کشیده کرکس و در جوار منطقه شکار ممنوع کرکس قرار گرفته که چشم اندازهای بیبدیل روستای کشه و مناظر طبیعی جذاب منطقه این نقطه را به یکی از زیباترین مکانهای شهرستان نطنز تبدیل کرده است.

حقیقت این است که لازم نیست افسانهای نوشته شود تا رسمیت یابد. همچنین قلعه طرقرود از بناهای باستانی زیبا و باشکوهی است که در استان اصفهان جای دارد که تا حدود بیست سال پیش در این قلعه سکونت رواج داشته است . وجود چشمهسارهای فراوان در درههای منتهی به کوه کرکس در اطراف این طرح و نزدیکی به شهر طرق رود با جاذبه های گردشگری فراوان از جمله دریاچههای فصلی و بناهای تاریخی مانند (قلعه، دریاچه بند طرق و مساجد تاریخی) ارزش و جایگاه این طرح را دو چندان نموده است. خضربه معنی سبزاست به علت اینکه خضرهرجاپایش را می گذاشت سبزمی شد والیاس نیزبه کلمه آس یونانی نزدیک است .

روستای وانشان: روستایی از توابع شهرستان گلپایگان واقع در استان اصفهان است؛ بنای تاریخی آرامگاه امامزاده سلیمان ابوالفتوح از نوادگان امام موسی کاظم (متعلق به قرن دهم هجری شمسی) در این روستا قرار دارد؛ وجود بقعه امامزاده ابوالفتوح سلیمان بن موسی بن جعفر، وجود درخت عظیم و فوقالعاده قدیمی کنار دیوار امامزاده که نزدیک به هزار سال عمر دارد از جاذبههای دیدنی این روستا است. از نکاحنامهها تا پارچههای زربافت بانوان یزدی، همه و همه در موزه وزیری نزدیک مسجد جامع یزد برای بازدید گردشگران قرار گرفته است. بعد از شهر پول جاده خاکی 1.3 کیلومتری چشمه سید انجیلی که چشمه پر آبی مشرف بر شهر پول است قرار دارد.

از میان دیگر دیدنیهای وانشان میتوان به باغهای سبز و زیبا، کوه بابا دودورشاه، چشمه لمبی، مورا و دزی، کوه دیگا، کوه حیدر، قلعه جمال،سدکرا (مقبره سید کرار)، مقبره بهلول، برج حاج فرجالله ، مزرعه امیریه و قلعه ی وانشان اشاره کرد. نکته جالب دیگر در مورد ورزنه وجود برج کبوترخانه در این شهر می باشد. هنگام سفر برای مشاهده این تالاب می توانید از کویر زیبای ورزنه و شهر ورزنه معروف به دیار فرشتگان سپیدپوش نیز دیدن کنید، پس از دیدار از کویر، تالاب گاوخونی با شکوه بی نظیر خود در حالیکه پرندگانی مانند لک لک، مرغابی، حواصیل و غیره بر فراز آن پرواز می کنند منتظر حضور گردشگران نشسته است.

باغ گلها: باغ گلهای اصفهان از جمله مناطق دیدنی در حاشیه جنوب شرقی اصفهان است که در میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود تأسیس شده است؛ این باغ شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آمفی تئاتر روباز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و غیره است. این روزها استفاده از تله سیژ ناژوان، مکان ویژه دوچرخه سواری، هم جواری با باغ پرندگان، آکواریوم اصفهان و موزه نرم تنان و غیره بر جاذبه های این فضای طبیعی افزوده است. در رابطه با این شاهکار تاریخی و هنری باید بدانید که بهصورت رسمی در میان آثار ملی ایران ثبتشده است و شما میتوانید برای بازدید از این در حدود 30 دقیقه از زمان خود را صرف کنید.

کویر مرنجاب: این کویر زیبا در شهرستان آران و بیدگل واقع شده وی از مقاصد مهم گردشگری در کشور می باشد، مرنجاب با چشم اندازهای مختلف از جمله تپه شنیهای بی نظیر خود و دریاچه نمک در این فصل از سال بسیاری از گردشگران را به سوی خود می کشاند. وی اعلام کرد: جذب سرمایه گذار برای احداث این خط آهن به محض اتمام مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی، آغاز خواهد شد تا ایران بدون نیاز به گذر از نخجوان به طور مستقیم از طریق ترکیه به اروپا متصل شود.

آسیاب آبی تاریخی تفت، توسط شخصی به نام حاجی محمد علی فلاح اداره میشود که نسل به نسل و به صورت موروثی به وی رسیده است. به زبان کرواتی معنی اسم این مکان، چشم آبی است. اغلب افراد بومی منطقه برای درمان بیماری های گوارشی و پوستی خود آب این چشمه را استفاده می کنند. ما به کمک تخیل دربارهی دنیای خود میآموزیم و نتایج و امکانات را میتوانیم کشف کنیم.

در رابطه با شروع سفر از یزد به شیراز باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فاصله این دو شهر در حدود 473 کیلومتر است و با رانندگی پیوسته با سرعت مجاز باید در حدود 6 ساعت و 30 دقیقه پشت فرمان باشید. این غار در سال ۱۳۷۹ کشف شد و غارنواردان تا کنون موفق شده اند حدودد ۱۱ تالار را در آن کشف کنند. آبشار نیاسر: یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی اصفهان می باشد که در شهر کاشان واقع شده است، این آبشار از چشمه ای موسوم به چشمه تالار سرچشمه می گیرد و از روی سنگ های آهکی و رسوبی به پایین سرازیر می شود؛ انحلال سنگ آهک توسط جریان های زیرزمینی در طول سالیان دراز استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی را در بدنه ی آبشار ایجاد کرده و بر زیبایی آن افزوده است.

دیدگاهتان را بنویسید