.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

ابتلا به امور دست و پاگیر که زحمت و گرفتاری بوجود می آورند و آرامش را از انسان میگیرند. و أنهار من خمر لذة للشاربین یعنی اقسامی از محبت صفات و ذات الهی که برای نوشندگان لذیذ است، یعنی برای انسان های کاملی که به مرتبه ی مشاهده ی حسن تجلیات صفات الهی و شهود زیبایی ذات الهی رسیده اند، انسان های عاشقی که مشتاق به جمال مطلق الهی در مقام روح هستند.

علاوه بر بهبودی، او با زیبایی جوان، شعر و آهنگ همراه است. در این مرحله آب گوشت و ماست و پیاز سرخ شده را به همراه حبوبات پخته شده از قبل و سیب زمینی را به آن اضافه کنید. ریش سفیدان و افراد مسن روستا اظهار میداشتند، اواخر دوره قاجاریه یکی از اربابان مطلقالعنان منطقه به مدت یک هفته در مقابل این چشمه چادر زد آب به رویش باز نشد. دمای آب این چشمه آب گرم بین ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد است و ترکیباتی نظیر سدیم، کلراید، سولفات، بیکربنات، کلسیم، منیزیم و… این منطقه گردشگران بسیاری را به ویژه در طول تابستان به چشمه های آب گرم خود با ویژگی های درمانی جذب می کند.

تاریخ این مقبره بسیار جالب و خواندنی است که به صورت خلاثه برایتان نقل می کنیم: راشد بالله خلیفه عباسی بود که رفتاری خصمانه با مسعود بن محمد بن ملکشاه سلجوقی در پیش گرفت و نتوانست به تعهدات پدرش نسبت به پرداخت باج به وی را انجام بدهد. يكي از حكام معروف ايالت كومش در اين دوره، امير اجل بختيار بن محمد معروف به ابوحرب بختيار بود كه باني منار مسجد جامع سمنان و بقعه پير علمدار دامغان بود.ايالت كومش (قومس) از كانونهاي مهم اسماعيليان در قرنهاي ششم و هفتم هجري بود.

عمادالدین محمد حسینی. از سادات اسدآباد همدان معاصر شاه عباس اول بود. متاسفانه به نظر میرسد که شناخت کافی نسبت به مقام ایشان صورت نگرفته است و بارگاه ملکوتی این سادات بزرگوار، کوچک و بسیار ساده و محقر است. در مورد دیگر آثار سعدی نیز به این نکته اشاره شد که سعدی همواره به نکات پندآموز توجه خاص نشان داده است و این ویژگی در غزلیاتش نیز به صورت مکرر دیده می شود. آب این چشمه در ردیف آبهای کربنات سدیم و گازدار ولرم با دمای ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد. تمامی فاکتورها از جمله وجود چند مزه آب در یکجا، نامنظم بودن لایه های درونی زمین ناحیه و متفاوت بودن جنس لایههای همجوار تک بودن این اثر را از هر حیث به اثبات میرساند.

برای تبیین که فاعلیت مجرور خود را میرساند و پس از چیزی آید که مفید حب یا بغض از قبیل فعل تعجب یا اسم تفضیل باشد مانند: رب السجن احب اِلَیَّ (قرآن 12/33)؛ خدایا زندان برای من پسندیده تر است. برای توکید و آن زاید باشد مانند: «فاجعل افئدة من الناس تهوی الیهم (قرآن 14/37)، بفتح واو تهوی بنا بقرائتی ای تهواهم؛ پس دلهای برخی از مردم را چنان کن که ایشان را دوست دارند.

بمعنی فی، مانند: لیجمعنکم الی یوم القیمة (قرآن 4/87)؛ یعنی شما را در روز قیامت گرد آورد. بمعنی اَلْو و اُلُوّ. مؤنث اَلیان، بمعنی بزرگ سرین و دنبه آور و بزرگ دنبه. بزرگ دنبه شدن. دنبه آور شدن گوسفند. ساختار بنا به صورتی است که در سمت غرب به قلعه یک بیضی بزرگ از گنبد تا پایین دیوارهها برش خورده است. دهی است از دهستان پایین ولایت بخش حومهء شهرستان تربت حیدریه در 20 هزارگزی جنوب باختری تربت حیدریه سر راه شوسهء عمومی مشهد به زاهدان.

شمال روستای چاهدراز کوههای گنده گاو و دشت بندونک و غرب ان دریاچه نمک و شرق ان شوسف و روستای ذهاب وجنوب هم جاده اصلی بیرجند به زاهدان قرار گرفته است. یک شهر در استان آذربایجان غربی ، تکاب دارای چشمه های آبگرم در تخت سلیمان و روستای گاینارجا است. روستای دهسلم در ۸۵ کیلومتری غرب شهرستان نهبندان در مسیر جاده نهبندان شهداد قرار دارد. شهر آذرشهر در 50 کیلومتری جنوبغربی تبریز بر سر راه تنها اتوبان بین شهری استان یعنی اتوبان تبریز، آذرشهر و راه ترانزیتی تبریز مراغه و کردستان و استان های غرب کشور واقع شده است. قلعه تاریخی قمیشلو در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تیران با مساحت تقریبی ۹ هزار متر مربع در مرکز پهنه گسترده پارک ملی قمیشلو (وسعت ۸۶ هزار هکتار) واقع شده است.

این معنی همان معنی انتهاء غایت است. در تعبیر عامیانه از نام کولج آمده که این نام از پاسخ دو برادر لجوج به سوال مردم از آنها در خصوص اختلافشان برآمده است. وی با اعلام اینکه چشمه آب معدنی سورت با آبهای شور وترش و طاقچه های رسوبی شکل منطقه ای بی نظیر است افزود: این چشمه در ارتفاع هزار و۸۴۰ متری واقع شده است و همتای این چشمه بی نظیر در کشور ترکیه است که به نام پاموکاله و تا حدی شبیه چشمه سورت است. بمعنی بگیر. مانند الیک کذا؛ ای خذه (آنرا بگیر). از پیامبر اکرم احادیثی نقل شده دال بر اینکه هر کس باده بخورد تا چه لروز نماز او پذیرفته نمیشود، از آن جمله است حدیث«الخمر ام الخبائث و من شربها لم یقبل الله منه صلاة اربعین یوما و ان مات و هی فی بطنه مات میتة الجاهلیة (37) :باده اصل پلیدیهاست و هر کس آنرا بنوشد خدا چهل روز نمازی از او نمیپذیرد، و اگر بمیرد در حالیکه آن در شکمش باشد، به مرگ جاهلیت مرده است.

بمعنی مع. با، و این وقتی باشد که چیزی را با چیزی ضم کنند، مانند من انصاری الی الله؛ کیستند یاران من با خدا. منحصر به فرد ترین منظره ی این منطقه رنگ چشمه دیوآسیاب است که هر بیننده ای را خیره میکند. بمعنی من ابتدایی، مانند: أَ یسقی فلایروی الی ابن احمرا؛ ای منّی (آیا ابن احمر سیراب میشود و از دست من آب نمیخورد؟ بمعنی تا. حتی: الی آخر؛ تا آخر. تا آخر. در مقام کوتاه کردن سخن گویند.

درنگ کردن و پس ماندن. گیلان سرزمین رودها، جنگل، سواحل زیبا، چشم اندازهای رویایی، تالابها، آبشارها، شالزارها، باغهای چای، چشمه های آب معدنی و جاذبه های بی شمار و بی نظیر زیادی است که با جاذبه های ارزشمندش می تواند بیش از گذشته تبدیل به یک منطقه توریستی شود. آنها ساختمان باشکوه دانشگاه را هم چون به دستور دیکتاتور انجام گرفته بود, به زیان استقلال کشور و به سود انگلیس ها می دانستند, چه رسد به اینکه مرگ استاد نقاش را, آن هم در غربت…

شاه عباس اول كه نطنز شكارگاه و گردشگاه تابستاني او محسوب ميشد، با احداث دو كاخ، آن را به صورت پايتخت تابستاني خود درآورد، توجه شاه عباس به حدي بود كه نطنز را ولايت خاصه خود اعلام كرد.پس از انقراض سلسلههاي صفويه، افشار، زنديه و روي كار آمدن قاجاريه، باز هم حاكم نطنز از بين مأموران سرشناس دولت و يا شاه زادگان و مستقيماً از پايتخت تعيين ميشد.نطنز در سال 1336 هـ. مدرس در ریحانة الادب از قاموس الاعلام ترکی سال وفات او را 1057 ه .

مصالح ساختماني به كار رفته در واحد هاي نوساز و تمام واحد هاي مسكوني كه از 20 سال قبل به اين طرف ساخته شده اند، در ساخت آنها از آجر، تير آهن، گچ و سيمان، ميلگرد و ايرانيت استفاده گرديده است. این منطقه از سال ۱۳۵۳ تحت کنترل سازمان حفاظت محیط زیست درآمدهاست. این معنی از خود الی نیست و از مجموع «الیک» است چنانکه صاحب اقرب الموارد «الیک» را جداگانه آورده. ج، اَلایا. (از اقرب الموارد). در اقرب الموارد «الیک» مستقل آمده و معنی «بگیر» بمجموع «الیک» داده شده است.

روستاي فروان به علت واقع شدن در حاشيه كوير ، منطقه اي خشك و كم باران است. البته چشمه اصلا خانواده ایرانی نبود و این علت هم بی دلیل نبود تو انتخاب ما برای سفر به شهر زیبا و کمتر شناخته شده نزد ایرانی های عزیز اکثر مسافرهای شهر زیبای چشمه اروپایی و خود مردم ترکیه بود.به گفته یکی از مغازه دارهای اونجا که ازش یکم خرید کرده بودیم میگفت اکثر مردم شهر هم اروپایی هستن و اکثرشونم از کشورهای اسکاندیناوی هستن.

دیدگاهتان را بنویسید