.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

به همین خاطر زنبورداری یکی از مشاغل رایج در بین مردم این شهر به حساب میآید. سكههايي كه در خرابههاي دره شهر پيدا شدهاند به خسرو سوم و جانشينان او تعلق دارند. تشنهماندن او بر لب فرات به احترام تشنگی برادر. در آن ولايت به حدود ديه كيوي، درهايست آفتاب روي كه آن دره، چشمهاي است كه آبش تابستان يخ ميبندد و بر طرق قماه (آفتابرو) كه قزاونه (قزوينيها) آن را نساء (زمينرو) ميخوانند و چشمه ديگري است كه آبش به قدري گرم است كه تخممرغ ميپزد». امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی دراطراف چشمه برم لردگان به چه شکل است؟

به دلیل اقلیم کویری و کمبود آب، بخش وسیعی از این شهرستان، بیابانی است. تغییر پوشش بیآنکه به اقلیم توجهی شود، بلایی است که بر سر همه نقاط ایران آمده است. اگر پروازی به مراغه هم انجام شود، در مقایسه با تبریز، گزینه بهتری است؛ چون از مراغه تا بناب 18 کیلومتر بیشتر راه نیست. شهرستان ملکان واقع در جنوب بناب هم تا این شهر 25 کیلومتر و مراغه 18 کیلومتر فاصله دارد. کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو در میان دره ای باصفا و کنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده است.

علامت گذاری شده است، پس نام کامبوزیس/کامبوجیس به معنی جای کامیابی در اینجا ربطی با همان نام ارت وت (به سانسکریت یعنی دژ کامیابی و آرزویی) یعنی نام اردبیل در منابع ارمنی دارد. دهی است از دهستان پایین ولایت بخش فریمان شهرستان مشهد در 6 هزارگزی شمال خاوری فریمان، سر راه مالرو عمومی شاهین گرماب خارزار، در دامنه واقع و معتدل است. گردشگرانی که به دیدن بناهای تاریخی علاقه دارند محال است به ساوجبلاغ سفر کنند و از این بنای متعلق به قرن ۷ هجری که در ۱۰ کیلومتری هشتگرد در روستای کردان واقع شده، بازدید نکنند. این چشمه در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد و ۱۰ کیلومتری شهر هفشجان قرار دارد.

نحوه ی تشکیل این چشمه بر اثر جوشش و وجود منابع نفتی و گازی است که در زیر زمین وجود دارد نیز تشکیل شده است. از طرف ديگر آبهاي طبيعي که حاوي CO2 مي باشد، بر روي کانههاي سولفيدي اثر کرده و بتدريج آنها را به کربنات، اکسيد، سولفات و گاهي اوقات آنها را به سيليکات مس تبديل ميکند. از جمله صنایع دستی شهرستان بناب میتوان به طراحی روی قالی، قالیبافی، قلمزنی روی مس و منبتکاری اشاره کرد. كلاقه بافي (نوعي روسري) يا همان هنر باتيك يكي از هنرهاي سنتي و صنايع دستي اين شهرستان محسوب مي­شود.

هنرمندان این استان از سالیان دور با بهکارگیری هنر خود در قالب صنایع دستی، نقش پر رنگی را در حفظ آثار هنری و صنایع دستی ایفا کردهاند. طبقه اول به نمايشگاه دائمي موزه شامل تابلوهاي رنگ و روغن و آثار خطي هنرمندان معاصر و شهدا، همراه با تذهيب و تشعير اختصاص دارد و طبقه دوم به صورت نمايشگاه فصلي است و آثاري از هنرمندان معاصر و هنرجويان رشتههاي هنر شامل خطاطي، تذهيب و رنگ و روغن در آن به نمايش درميآيد. گوران، ایل گلباغی، تیلکوئی، جاف، منمی (مندمی) برازنده، خواجه وند، ایل کلهر،طایفه زند و قاقالی از قومیتها و طوائف این شهرستان بودهاند که البته این عناوین امروز در منطقه کم رنگ شده و صرفاً جنبه محلی دارد و همه مردم همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند.

امروز قصد داریم تا درباره یکی دیگر از شهرهای زیبای این استان، یعنی شهرستان سراب با شما صحبت کنیم. شهر سراب هفتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی است. شهری در محور تبریز- بناب با باغهای فراوان انگور و میوهجات که در تولید سیر، لپه، سنجد و گردو و بادام دارای جایگاه ویژهای در استان است. موسیقی شناختهشده مردم بناب که بخشی از فرهنگ زنده آنان محسوب میشود و ازجایگاه ویژهای برخوردار است، «عاشیق لر» یا همان عاشیقهاست. معروفترین ساز و موسیقی محلی در آذربایجان همان ساز عاشیقهاست که چگور و قوپوز هم نامیده میشود.

زبان مردم بناب همانند مردم سایر شهرستانهای استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است و با گویش محلی خود صحبت میکنند. مردم بخشی از بار خود را جمعآوری کرده و برای فروش آماده میکنند. برای سفر به بناب مسیرهای مختلفی پیش روی شماست. وی مانع از دستدرازی وزیر قاجاری به املاک عمومی مردم شد و در برابر تصرف ناحق بیشه اطراف بناب ایستادگی کرد. بهلطف گرمای آفتاب، برف روی کوهها آب میشوند و رودهای زلال روی زمین خداوند جاری خواهند شد. تهران برعکس چهره عبوسی که دارد، در قلبش هزاران چشمه و رود درجریان است که میتوان تمام بی حوصلگیها را در آن ریخت و به جایش شفافیت و زلال بودن را هدیه گرفت.

آبهای رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال، دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگهای نارنجی، زرد و قرمز و در اندازههای مختلف ایجاد کردهاند. از گذشتههای دور تا کنون نخود، مغز بادام، کشمش و گردو، تنقلات پرطرفدار مردم بناب بودهاند که معمولاً از باغها و محصولات خود برداشت میکردند. این عید بعد از برداشت محصولات کشاورزی برگزار میشود. بیناب خوروشی یا خورشت بناب از خورشتهای محلی و قدیمی این شهر است که به دلیل طعم متفاوت آن، برای مراسمهای رسمی و مهمانیهای بزرگ طبخ میشود.

در بخش نظرات، برای ما و سایر دوستانتان در ره بال آسمان از حالوهوای این شهر بنویسید. امیدواریم شما هم به اندازه ما لذت برده باشید. با ما همراه باشید تا این شهر کوچک و تماشایی را بهتر بشناسید. در بسیاری از باغها میتوانید شاهد گیلاسها و آلبالوهای سرخ و زیبا باشید. از همان زمان تا امروز، کبابپزیهای متعددی همه روزه، شاهد رفتوآمد مشتریان همیشگی خود هستند. ازاینرو میتوانید حیوانات زیبایی را در دشتها و مراتع سرسبز آن مشاهده کنید که آزادانه برای خود زندگی میکنند. این یعنی برای حدود 5 ماه، این شهر پوشیده از برف و یخبندان است.

از عجب شیر تا بناب حدود 25 کیلومتر راه است. اگر دلتان سفر با قطار میخواهد باید به تبریز بروید و از آنجا خودتان را به بناب برسانید. در حال حاضر سفر به بناب با استفاده از قطار امکانپذیر نیست. دامنههای کوهستان در سراب پوشیده از گیاهان دارویی مختلف است. طبیعت سراب بسیار دیدنی و تماشایی است. در ادامه می توانید جاذبه های توریستی و دیدنی این شهر را مشاهده کنید. گفتنی است با احداث مسیر جدید سراب – میانه، فاصله بین این دو شهر به حدود یکسوم کاهش پیدا کرد. انگار که خداوند متعال توجه بیشتری به سراب کرده و در هر سانتیمتر آن یک گیاه سر از خاک بیرون میآورد.

آسمان آبی، هوایی که آنقدر پاک و عالی است که انگار همین امروز خداوند زمین را خلق کرده. اکثر شهرهای این استان نیز هوایی سرد و کوهستانی دارند. این رودخانه از کوههای برف گیر و پرباران کلون بستک، که در شرق و شمال شرقی استان تهران قرار دارد، سرچشمه میگیرد. آذربایجان شرقی بهصورت کلی جزو مناطق سردسیر کشور به حساب میآید. اما همترین تاکید رئیس جمهوری این کشور به مردم و مسئولان این بود که امسال از برگزاری جشن نوروز خودداری کنند. تا به اینجای کار شاید از سراب منطقهای شبیه قطب جنوب را با خودتان تصور کنید؛ اما اصلاً اینطور نیست!

شاید شما هم مثل ما دلتان نخواهد این سفر مجازی به پایان برسد؛ اما چاره نیست. اگر در بخش قبلی با ما همراهی کرده باشید، درباره بهترین زمان سفر به سراب هیچ سؤالی نخواهید داشت. لباسهای محلی زنانه، در این منطقه، چادرشب، سرپوش، چارقد گلدار (روسری بزرگ)، پیشانی بند، پیراهن و دامن چاکدار بلند است که زمینه روشنی دارد و طرح گلدار. کاسه رود گاه با سقوط از آبشارهای بلند می غرد و گاه با گذشتن جوی های کم شیب. گردنه باد، چشمه درویش، چشمه پاچنار، غارها و آبشارهای متعدد، زیباییهای این منطقه را دوچندان و دوستداشتنیتر کرده اند. شاید مدت هاست که رویای رفتن به یک چشمه آبگرم را در سر میپرورانید.

دیدگاهتان را بنویسید