.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

۲-کوه دوماننی(آغبلاغ قارلی سی) :این کوه باارتفاع۲۸۴۸متر درجنوب شرقی روستای تیکمه واقع شده وهم راس با کوه قارلی داغ باارتفاع۲۷۹۸متری با پوشش گیاهی فراوان پذیرای کوهنوردان زیادی درفصول مختلف ازسال می باشد راههای دسترسی به آن ازروستاهای جان عزیز ودره تفنگ چی ازقسمت شمال غربی برای کوه قارلی داغ وازروستای تیکمه از مسیرشمالی کوه به قالی داغ وشمال شرقی به کوه دوماننی می باشدلازم بذکر است این کوه برای افرادی که تمایل به طبیعت گردی دارند ومی خواهند سد ماکو راازبلندترین نقطه مشاهد کنند بهترین مکان می باشد. کوه دوماننی (آغبلاغ قارلی سی) : این کوه با ارتفاع ۲۸۴۸ متر درجنوب شرقی روستای تیکمه واقع شده با پوشش گیاهی فراوان پذیرای کوهنوردان زیادی در فصول مختلف سال می باشد.

۴-کوه چرکین :این کوه ازلحاظ ارتفاع درحد۲۷۹۹متربوده ولی از لحاظ صعود وشیب مسیر مشکلترین کوه ماکو می باشد مسیر صعود به این کوه از روستای باغچه جوق -دره باغچه جوقسمت غرب قله شمال غربی -سمت شرق دره یا مستقیماً از جلو دانشگاه پیام نور واحد ماکو قله اصلی واز دره اَنه سور می توان درمنتهی الیه دره ومستقیم قله اصلی ودرابتدای دره قله شمال غربی معروف به دانیال پیغمبر را صعود کرد.در برنامه های زمستانی استفاده از وسایل فنی الزامی می باشد. اما اگر قصد طبیعت گردی دارید چند چشمه خوب از جمله هفت چشمه در انتهای دره قرار دارند که می توانید آنها را نیز ببینید.

مهمترین بخش بازار قیصریه از نظر هنر معماری سردر قیصریه است که به دلیل تزئینات ویژه و اهمیت تاریخی قابل توجه است. پل قلعه جوق: مجاور روستای قلعه­جوق بر روی رودخانه زنگمار بر روی رودخانه زنگمار در زمان صفویه ساخته شده است و با سنگهای سیاه و سفید بنا شده که دارای دو دهانه کوچک و بزرگ است. غار سهولان مهاباد پس از غار “علیصدر” همدان بزرگترین و وسیعترین غار آبی ایران اسلامی به شمار میرود و دنیایی شگفت انگیز در اعماق زمین است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر نوروزی برای تماشای زیباییهای سحر انگیز است.

این دانشور گمنام در علوم غریبه همچون فن ارثماطیقى، علم حروف و اعداد و اوفاق مهارت داشت و در هنر خطاطى و خوشنویسى خصوصاً ثلث نویسى از نوادر بود، آن فرزانه عالیقدر به دلیل طى مراحل سیر و سلوک، ریاضت نفس و جهاد اکبر به مکاشفات شیرینى دست یافته بود، این وارسته به حق پیوسته مکارم اخلاقى را صاحب بود و در ولایت و محبت به خاندان رسالت و توسّل به پیشگاه آن ستارگان فروزان نمونهاى کم بدیل به شمار مىرفت. کوه سُکار: این کوه درشهرستان شوط با ارتفاعی در حدود ۲۸۰۰ متر مکان مناسبی برای کسانی که مایلند کوهپیمایی طولانی داشته باشند.

عمارت کلاه فرنگی : این عمارت تاریخی که در داخل شهر ماکو قرار گرفته متعلق به علیقلی خان بیات در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. کاخ موزه زیبای باغچه جوق در ماکو یکی از رؤیاییترین کاخهای ایران که عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد این روزها برای بازدید گردشگران آماده شده است و دوستداران تاریخ معاصر و دوره قاجار را به خود میخواند.قصر تاریخی باغچه جوق که از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده در داخل محوطه باغی به مساحت ۱۱ هکتار قراردارد، معماری کاخ تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم است.

چشم ثریا (هزار چشمه): این منطقه در روستای بورالان با طبیعت سرسبز و چشمه های جوشان که در منطقه به بهشت روی زمین اشتهار دارد در دامنه کوه افسانه ای آرارات با انواع حیوانان وحیات وحش خود دل هر رهگذری را می رباید. در گورستانهای منطقة قره قشون، در ارتفاعات جنوبی آن آثاری مربوط به قرن های هشتم و نهم هجری به دست آمده است. تابستانهای معتدل و پر آب سپیدان این شهر را تبدیل به یکی از جذابترین شهرستانهای استان فارس کرده است. پیرغار از اعجابانگیزترین غارهای منطقه با قندیلهای یخی فراوان و چشمههای آب سرد است که درنهایت به سد کوهرنگ میریزد.

حمام تاریخی صوفی: این حمام که الگوی حمامهای سنتی ایران را دارد با استفاده از عناصر معماری سنتی و بومی در روستای صوفی شهرستان شوط قرار دارد. سودره سی : این دره در کنار روستای خیال انگیز رند با آثار تاریخی و طبیعی زیبایی وصف ناپذیری دارد. ۲-غارخزانگاه:این غار درقسمت جنوبی روستای جان عزیز وقسمت شمالی رودخانه زنگمار درارتفاع ۲۱۵۰متری مربود به دوران اوراتورها می باشد راههای دسترسی به این غاراز روستای جان عزیز وازمنطقه خویلو یوردو به سمت شرق یا از دره تفنگ چی وبعدازصعود به کوه تفنگ چی وفرود ۱۰۰متری به سمت غرب می توان به غار دسترسی پیدا کرد.این غاردرزیباترین منطقه ماکو(دره باغی-زنگمار) با حیات وحش وطبیعت زیبا وچشم انداز سد ماکوواقع می باشد.

۳-کوه قره داغ (سیدعلی داغی):این کوه درحدفاصل کوه مورس وکوه چرکین با ارتفاع ۲۸۸۴متری وبا کوه مورس دریک خط الراس واقع می باشد راههای صعود به این کوه از جبهه شمال شرقی ار روستای باغچه جوق وگذر از دره سرسبز وکوش دادن به صدای آب چشمه های خروشان مسیر ویا از روستای کوسج وقلعه ۷پهلوان یا ازمسیر شمال غربی وازروستای مصطفی قالاسی می توان به این کوه صعود کرد .درزمستان با ید خطرات بهمن را هم درنظر گرفت.

کوه مورس : این کوه باارتفاع ۳۰۰۰ متری بلندترین کوه ماکو بوده و از روستای کوسج-روستای باشکند ازقسمت شمالی و با گذر از روستای مصطفی قالاسی با چشمه های خروشان می توان به بلندای آن رسید. ۵-کوه سُکار:این کوه درشهرستان شوط باارتفاع ۲۷۷۴متری کوه بسیار مناسبیجهت صعود برای کسانی که مایل به کوهپیمائی زیاد دارند می باشد.از جبهه شمال غربی واز روستای آرپالیق واز جبهه شمالی از روستای چاوگون می توان به این کوه صعود کرد. ساختمان بیمارستان قدیمی ارتش : بالاتر از پادگان ماکو این بیمارستان قدیمی که در بالای یک تپه در زمان قاجاریه ساخته شده و در جنگ دوم جهانی به عنوان بیمارستان ارتش استفاده میشده است.

از زمان های قدیم اصفهان به عنوان یکی از دستگاههای موسیقی و آواز ایرانی شناخته میشده و از همین رو امروز میتوانیم در اصفهان میراث داران موسیقی و آواز را مشاهده کنیم. ۵- دشت حاج سیدعلی : این منطقه در جاده دسترسی به سد ماکو وحد فاصل روستاری تریان ودیبک واقع شده و دراواخربهار تا اوایل پائیز مکان بسیار بکر با دشتهای سرسبز وچشمه های خنک ودرکنارچادرهای عشایر محل مناسبی برای گشت وگذار خانواده ها می باشد. بورالان منطقه ای واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه است که با ۶۸ هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه، با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم مرز مشترک دارد.

قله شاه نشین که برخی آن را قله ی چهل چشمه نیز می نامند آخرین قله از خط الراس طولانی چهل چشمه است. دارای ۳ دهانه است مصالح پل را سنگ های سفید و سیاه آتشفشانی تشکیل میدهد. به جرات می توان گفت بکرترین منطقه ماکو با آبشارها ودرختان وبوته های جنگلی دل هربیندهای را می رباید.البته با آثار تاریخی … کوه قَیه (ساری قیه): این کوه شامل کلاهک سنگی یکی از کاملترین کلاهک های سنگی جهان با شیب منفی و دیوار بلند مکان بسیار خوبی برای ستگ نوردی در کنار یک بافت تاریخی است. بافت قدیم ماکو(قلعه قبان): یکی از دیدنی ترین جاذبه های ماکو که هر بیننده ای رابه شگفتی وا میدارد.

ناگفته نماند که در این قلعه برجی وجود دارد که از خشت، ساخته شده و صرفنظر از استحکام دروازه قلعه، تنها برج دفاعی کل قلعه به شمار می رود چرا که اطراف قلعه پرتگاه بوده و نیازی به استحکام بیشتری نبوده است. این استان با بیش از یک هزار و ۵۱۷ اثر تاریخی و جاذبه طبیعی ثبت شده ملی دارای دو اثر ثبت شده جهانی یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور به شمار میرود از مهمترین جاذبههای گردشگری استان میتوان به مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب، مجموعه جهانی قره کلیسای چالدران، مزار شمس تبریزی، غارسهولان، کاخ موزه باغچه جوق ماکو، سه گنبد و دریاچه ارومیه و…

تخت سلیمان یا شهر گنجک در یک دره سرسبز در بلندی سه هزار متری، سرشار از جاذبههای کم نظیر طبیعی- تاریخی واقع شده، این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشتههای کهن، زادگاه زرتشت بوده و در نوشتههای پهلوی به نام “گنجک” خوانده شده است. دره باغی: این منطقه در روستای قلعه جوق ماکو وبا گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو با درختان انبوه و آبشار و رودخانه زنگمار هر بینده ای را مجذوب خود می کند. ۳-سودره سی :این دره ۵۰۰متری ازروستای رند با آثار تاریخی خود ودرختان گردو وآب روان از دره (ساری سو)محل مناسبی دربهار وتابستان است.

آبشار پونهزار یا بیدنیانی در فاصله 25 کیلومتری غرب شهرستان فریدونشهر است که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سر چشمه میگیرد. اهمیت بنای تاریخی قره کلیسا علاوه بر قدمت و معماری کم نظیرش، به علت شهادت تاتائوس مقدس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) است که به دستور پادشاه ارمنستان به همراه پیروانی که به دین مسیحیت گرویده بودند در این منطقه به شهادت میرسد.بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع)، او را در محل کنونی کلیسا به خاک میسپارند، بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی میسازند و در قرن هفتم میلادی این نمازخانه به کلیسای بزرگی تبدیل میشود. یک انسانى که در او استعدادهایى وجود دارد، میتواند تولید کند، میتواند بیافریند، این افتاده بود آنجا، شما دست او را بهکار بند کردید، این گنجینه درونى استخراج شد؛ خیلى اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید