ساوجبلاغ؛ سرزمین چشمههای سرد بهشتی در نزدیکی تهران – پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

چشمه سندگان در روستای سندگان از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری و 60 کیلومتری شهر لردگان قرار دارد.چشمه سندگان دارای آبی گواراست و در اطراف آن درختان سرسبز و درختان سیب روییدهاند که این امر سبب شده است این منطقه از نقاط گردشگری شهرستان لردگان به شمار رود. روستای آخماقیه در 13 کیلومتری شمال شرقی اسکو قرار دارد. چشمه آبگرم اردهال یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز است که با این شهر فاصله زیادی دارد.

در جنوب غربی روستای گشایش در ۱۴ کیلومتری شهر مراغه چشمهای به اسم گشایش وجود دارد که به عنوان یکی از محبوبترین چشمه های اطراف تبریز شمرده میشود. غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علی خان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای غربی ایران به مرکزیت شهر زیبای شهرکرد است. این روز، سالگرد استقرار سلسله صفویه بوده و روز ملی اردبیل با هدف معرفی جایگاه این خاندان در تاریخ ایران به ثبت رسیده است.

این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۶۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. چشمه کندوان در ردیف آبهای کربنات کلسیم قرار دارد و با ۱۰ درجه دما به عنوان چشمه آبسرد شناخته میشود. آب این رودخانه به علت وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم بالای آن از گواراترین آبهای جهان اندازه گیری شده است که برای مشکلات کلیه و حتی سنگ کلیه و درمان پوسیدگی دندان مناسب است.

در این میان استان آذربایجان شرقی با رشته کوههای وسیع و سرسبزش آبگرمهای متنوعی را در خود جای داده که هرکدام با داشتن املاح و مواد معدنی مفید مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین برای رشد و تغذیه بدن بسیار مفید بوده و همه ساله گردشگران زیادی را با هدف بهبود عملکرد بدن به آنجا میکشاند. چشمه تاپ تاپان در دسته آبهای بیکربناته کلسیک و منیزیم گازدار و آهندار سرد قرار دارد که برای تنظیم میزان هموگلوبین خون و دستگاه گوارش مفید است. یکی دیگر از چشمه های اطراف تبریز تاپ تاپان نام دارد که در ۵ کیلومتری آذرشهر در مسیر تبریز به مراغه قرار گرفته است.

در حوالی شهر زیبای تبریز و در ۲۰ کیلومتری شهرستان اسکو چشمهای به نام کندوان قرار دارد که از دل سنگهای آتشفشانی سهند خارج میشود. آب چشمه قلعه کندی از شکاف سنگهای آذرین خارج میشود و تقریبا ۴۵ درجه گرما دارد. چشمه آبگرم لیقوان از شکاف بین سنگهای آذرین آتشفشان سهند خارج میشود و مواد معدنی مقوی برای بدن دارد. سنگ های آهكی و دولومیتهای متراكم و همین طور آنهایی كه فاقد ناخالصی اند دارای دوام خوبی هستند ولی دوام آنها از گرانیتها و ماسه سنگهای متراكم كمتر است . عقیده مردم بر این است که این چشمه به روی افراد خوب و صالح باز می شود و اگر فرد بد و غیرصالحی با نیت باز شدن این چشمه به آنجا رود آب جاری نمی شود و گویند “پیر اوزونه آچیلمادی: پیر به رویش باز نشد” و منقول است که در اواخر دوران قاجار صوله السلطنه حکمران مطلق العنان منطقه به این نیت یک هفته ای در آنجا اردو زد اما آب جاری نشد ولی بعد از یک هفته به محض فاصله گرفتن حکمران از چشمه آب جاری می شود و هر چه خادمین و مباشران تقاضا می کنند حضرت حکمران برگردد و با آن آب دست و رویی بشوید که این آب به یمن حضور حضرتش جاری شده – کاری همیشگی متملقین- برنمی گردد و اعلام می کند که این آب به روی ما باز نشد و راه خود را گرفته به مقر خود در روستای سریک برمی گردد.

این چشمه با اینکه از شهر تبریز فاصله دارد ولی یکی از محبوبترین چشمه های استان آذربایجان شرقی است. یکی دیگر از چشمه های آبگرم اطراف تبریز حمام نام دارد که دمای آب آن حدود ۵۵ درجه تخمین زده شده است. این چشمه در نزدیکی چندین رودخانه قرار دارد و حرارت آن ۲۵ درجه سانتیگراد تخمین زده شده است. در آب این چشمه سولفات وجود دارد و دمای آن حدود ۲۲ درجه سانتیگراد تخمین زده شده است. دمای آب چشمه بستان آباد بیش از ۴۱ درجه سانتیگراد براورد شده و در جنوب خروجی بستان آباد به طرف سراب میتوان به آن رسید.

این چشمه در جاده سراب – هولیق – اردهال واقع شده و دسترسی آسانی دارد. مجتمع آب درمانی بستان آباد که در سه راهی تبریز – تهران – سراب قرار گرفته در دسته آبهای کلروبیکربنات کلسیک قرار داد که خواص درمانی ان فراوان است. این چشمه به صورت جوشان از دل زمین خارج میشود که میتوان گفت به دلیل وجود گسلهای اطراف شکل گرفته است. آب این چشمه با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج میشود و خاصیت شگفتانگیز درمانی که دارد ، در فصول گرم سال گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور را به خود جلب میکند.

قرار گرفتن در درههای عمیق و انباشت حجم برفهای چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیلهای یخ و تودههای عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند. این غار یخی در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگهای بزرگ و یک انباری پر برف است که ارتفاع برفهای آن تا 50 متر نیز میرسد. 2. آبشار شیخ علی خان نیز یکی از پر آب ترین رودخانه و آبشارهای طاراف این منطقه است که دیدن آن خالی از لطف نیست. ارتفاع بسیاری از قندیلهای آبشار به بیش از نیم متر و حتی یک متر میرسد.

برودت هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده است که این آبشار در زمستان به مجموعهای از قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان مینماید. خداوند ایشان را با از دست دادن اموال، فرزندان و بیماری برای سال ها امتحان کرد و در نهایت ایشان از تمام امتحانات الهی سربلند بیرون آمدند و هیچ گاه از شکرگزاری و یادخداوند غافل نشدند. آب این چشمهها برای پرورش ماهیان سردآبی به ویژه قزلآلای رنگین کمان، همجواری با رودخانه آغلاغان و ایجاد برخی از زیر ساختها و امکانات گردشگری در سالهای اخیر و نزدیکی به اردبیل و شهر توریستی سرعین، تفرجگاه بولاغلار را به یک مکان مهم گردشگری تبدیل کرده است.

به همین دلیل میتوان آنجا را یکی از پرطرفدارترین جاهای توریستی اطراف تبریز دانست. چشمه آبگرم قلعه کندی در شمال غرب چشمه حمام واقع شده و در مدت زمان کمی میتوان به آنجا رسید. باره» به معنی محل روان­شدن جوی آب گفته­اند که صحیح به­نظر­میرسد»(شفقی، 1353: 404) اما محمد مهریار معتقد است «برخی تصور کرده­اند جوباره، جوی­باره است به این معنا که جو به معنای نهر آب و کلمه­ی باره به معنای برج و دروازه است و لذا گاهی به جای جوباره، جویباره میگویند و بی­شک همه­ی این نامگذاری­ها، بی­مورد و ناپسند و نابجا است و کمال­الدین­اسماعیل(مقتول 635 هـ.ق)، این ناحیه را که در آن زمان هم محلتی مشهور بوده­است، جوباره میخواند نه جوی­باره و جهان­باره.

تَسَتُّر: خود را پوشاندن. این کتاب فروشی در سال ۱۳۸۹ با هدف خلق یک سیستم یکپارچه و تخصصی برای فروش کتاب بهصورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد تا فروش کتاب را از طریق اینترنت توسعه دهد. اگر مشتاقید تا درباره آنها و خرید بلیط هواپیما لحظه آخری تهران تبریز بیشتر بدانید، پیشنهاد میکنیم که در ادامه همراه ما باشید. علاوه بر گسل اصلی تبریز که با جهت شمالغرب – جنوبشرق از بالا و شمال این چشمه میگذرد، تعدادی گسل های کوچک نیز در این محدوده وجود دارند که یقینا عامل تشکیل این چشمه گرم هستند.آب خالص این چشمه بیشتر جهت مصارف کشاورزی مورد استفاده کشاورزان قرار میگیرد.

در میان عامه یموت این دو اسم مشهور مقبول است و نژاد شرف و از شرف و چونی از چونی سخت عار میکشند و حمایت دارند واتفاق و اتحاد ایشان در واقع سخت و موجب بسی حیرت است که در حقیقت جزو اخلاق آنهاست. در ساقه و برگ درخت حرکت ایجاد می کرد و در این لحظه صدای کودکی را از میان درخت به گوش آن مردم نادان می رسانید که می گفت؛ ای بندگانم من از شما خشنودم.

آنها هیزم های زیادی را شعله ور می ساختند و هنگامی که دود فضا را تاریک می کرد به سجده می افتادند و از آن درخت رضایت می طلبیدند. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آن را دوچندان کرده است. چشمه خداساخت سورت، چشمههای پلکانی با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب هستند که در جنوبیترین و محرومترین بخش مرکز استان واقع شدند، اما حضور در منطقه و مشاهده از نزدیک این چشمه، در نگاه هر بینندهای کمنظیر است. آبشاری با ارتفاع بسیار زیاد که جلبکهای اندود شده بر روی صخرهها زیبایی خاصی به آن داده است که چشم هر بینندهای را نوازش میکند.

هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بینندهای را مینوازد. گلستانکوه خوانسار شهرتی جهانی دارد و آن به واسطه دشت لاله های واژگون است که گونه ای کمیاب از آلاله ها به شمار می رود و در گستره این دشت با فراوانی و زیبایی فراوانی روییده وچشم هر بیننده را مجذوب خود می کند. اين تالاب در ۱۸ كيلومتري كليسا كندي و در كنار روستاي پيراحمد كندي در دامنه كوههاي مرزي تركيه واقع شده و مساحت آن حدود 5 هكتار است كه آب آن از ذوب برف كوههاي اطراف و چشمه هاي خودجوش تأمين مي گردد و در كشور ايران تنها محل تخم گذاري و زاد و ولد درنا محسوب مي گردد كه بدين لحاظ علاوه بر مناظر و دشتهاي پر از آلاله هاي رنگين بر زيبايي و اهميت منطقه افزوده است.

دیدگاهتان را بنویسید