ساختار ایلی بختیاری

جهت دوم اينكه: خواست اشاره كند، به عموميت رسالت ملائكه، و بفهماند كه در حقيقت ملائكه به شخص پيغمبر نازل نشده بلكه به عموم انسان نازل شده است، چيزى كه هست تلقى و گرفتن وحى مخصوص به يك فرد از ايشان است، و اگر ديگران از آن محرومند به خاطر قصورى است كه در خود ايشان است، و گرنه فيض خداى سبحان عمومى است، هر چند كه مستفيض از آن اشخاص مخصوصى باشند. همان طور که پیشتر اشاره شد، این دره در ۹ کیلومتری شمال بخش فورگ واقع شده است.

ویلیامز جكسن مولف كتاب زردشت پیامبر ایران باستان در سفرنامهاش مینویسد: سبلان همان كوهی است كه به گمان من آن را باید با كوه دو مصاحب مقدس مذكور در اوستا كه در آن جا زردشت با اهورا مزدا راز و نیاز كرده یكی دانست. روستای قلات از روستاهای گردشگری استان فارس می باشد که اثار به جا مانده از کلیسایی در دامنه کوه نشان از قدمت هزارساله این روستا دارد. تنگ هرایرز در استان فارس واقع است.

تنگ بوان در مسیر اصلی و آسفالته شهر ممسنی قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. طبقه همکف دارای طنبی های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی شرقی و غربی با پنجره های اروسی است. اما پس از این سوال و جوابها، مستند در نیمه دوم خود سراغ شخصیت اصلی مورد ترور یعنی شهید دکتر بهشتی میرود. اما تفریحگاههای درون شهر چه در روزهای نوروز و چه پس از آن همواره با آغاز بهار رنگ و بوی تازهای میگیرند. باشت از زیباترین شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد.پیشینه ی این شهر به دوره هخامنشیان باز می گردد.آب و هوای معتدل و جاذبه های گردشگری و توریستی باشت موجب شده است که این شهر به یکی از قطب های گردشگری استان تبدیل شود در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا با مناطق دیدنی باشت آشنا شوید.

همين قدر ميتوان گفت كه شرايط اين دشتِ حاصلخيز به واسطه وجود دو رود آجي چاي و مهران رود، اقليم معتدل، موقعيت ارتباطي بسيار مناسب، وجود منابع زيرزميني غني و موقعيت مناسب استراتژيكي آن، زمينه مساعدي براي تكوين وتوسعه زندگي شهري فراهم آورده است.در جريان كاوشهايي كه توسط هيئت باستانشناسي انگليسي به رهبري چارلز بورني در قار تپه (يانيق تپه) واقع در 30 كيلومتري جنوب غربي تبريز صورت گرفت به خانههاي دايرهاي شكلي برخوردند كه از آجر خام و چينه ساخته شده اند و به اواخر هزاره سوم و اوايل هزاره دوم قبل از ميلاد (اواخر دوره عصر سنگ – مس و اوايل دوران مفرغ) تعلق دارند.

خيار تخلف شرط: حق فسخ معاملهاى است كه به واسطه عمل نكردن به شرطِ ضمن عقد، براى مشروطه له ايجاد مى شود. در منطقه سرآب بهرام در جنوب نورآباد ممسنی و در فاصله ۹ کیلومتری سمت راست جاده شیراز – نورآباد، نقش برجسته صخرهای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است. در بین اهالی افسانه های عجیبی در مورد آبشار تنگسا وجود دارد و از دیرباز منبع برکت و نعمت برای اهالی بوده است.آبشار تنگسا در فاصله ی ۱۶ کیلومتری شمال شرقی شهر نورآباد قرار گرفته است.

پهنای جاده بین ۲ متر تا ۵ متر است و دارای جهت شمالی-جنوبی است. تنگ سا به معنی تنگه کوهی صعب العبور است.تقریبی آبشار پانزده متر بوده و از چندین لایه تشکیل شده است. تنگسا یا تنگ سا نام مزرعه ای در نزدیکی نورآباد است. از دلایل محبوبیت محلات و استقبال مسافران از آن، نزدیکی این شهر به پایتخت و همچنین فاصله کم آن با 3 شهر اراک، اصفهان و قم است. فاصله بين مرکز رو سطحى زلزله هاى رويداده در بازه زمانى مورد نظر (اسفند ماه 1381 تا اسفند ماه 1382) با چشمه هاى انتخابى در جدول 2 ارائه گرديده است.

از قرن پنجم همزمان با ورود فرزندان ابوجعفر كاكو به يزد، اين شهر رو به گسترش نهاد و حصارهاي دور شهر نيز به وجود آمد. در شرق و غرب اَن دو دروازه وجود داشته، که به همراه بافت بسیار قدیمی روستا، در اثر وقوع زلزلههای متعدد و عدم محفاظت، تنها خرابهای از اَن باقی ماندهاست.این روستا دارای یک قبرستان بسیار قدیمی است که در آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن اول و دوم هجری دیده میشود. که به «اشکفت شاه پیچاب»، شناخته میشود. در واقع رودخانه ی شاه بهرام در مسیر جاده ی باشت به چرام و در حدود ۱۴۵کیلومتری یاسوج واقع شده است.

حدود 300 متر مربع وسعت دارد و در جوار کوه و دره منظر بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است . قلات از مناطق سرسبز وجز سرحدات شیراز هست که از دیرباز محلی برای گذراندن تعطیلات و تمدید قوا به شمار می آمده و مورد توجه مردم برای کوهنوردی و طبیعت گردی بوده است. برای گذراندن اقامتی خوش در این اقامتگاه بوم گردی و رزرو آنلاین از سایت یواسپیس می توانید اقدام نمایید. با سفر به این روستای خوش آب و هوا و سرسبز با خانه های بومی زیبا و پلکانی و اقامت در اقامتگاه خاله نازی تجربه زندگی به دور از شلوغی ها و هیاهوی شهر را خواهید داشت.

اقامتگاه بوم گردی خاله نازی در روستای قلات شیراز، استان فارس واقع شده است. آبشار فصلی تنگسا در نزدیکی شهرستان نورآباد ممسنی در غرب استان فارس واقع است. این تنگ با درهای ژرف و پرآب، در مجاورت جاده شیراز – اهواز و در نزدیکی روستای هرایرز قرار گرفته و دارای جنگل بلوط، بنه و بادام است. که در ۸ کیلومتری شرق شهرستان باشت و در نزدیکی روستای «چم بلبل» روی رودخانه ی «پریم»، ساخته شده است و از مناطق دیدنی باشت می باشد.

«رود رونه» یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شهرستان باشت این استان است. جالب است بدانید که در سردترین فصل سال یعنی بهمن ماه، دمای هوا به صورت میانگین در منطقه لردگان تنها ۱۲٫۵ درجه گزارش شده. در لهجه ها به صورت “tərpənmək” هم استفاده می شود. با توجه به دروازهها و برجهای متعددی که در اطراف قلعه وجود داشته است احتمال اینکه قلعه برای دفاع از شهر استفاده میشده بسیار است. امروزه می توان بخش هایی از این پل قدیمی را مشاهده کرد که از زمان تاسیس تا دوران اسلامی از آن استفاده شده است. خارجی و داخلی برای مشاهده ی آن، به این استان سفر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید