زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری

در فرهنگ ایران پیش از اسلام روز سیزدهم هر ماه تیر نام داشت و روز تیر از تیرماه را جشن می گرفتند. در کنار این نمایش با صدای دو چوب که به هم می خورد و آهنگی شاد را تداعی می کرد، تکم چی ها ترانه هایی خوش آهنگ می خواندند. همانطور که گفته شد چشمه باداب سورت در دامنه کوهی که قرار گرفته حوضچه هایی را طی سالیان به وجود آورده که به دلیل وجود رسوبات گوناگون در آب چشمه باداب سورت رنگ این حوضچه ها متفاوت و متخلف اند. از نمایش های سنتی گیلان که بیشتر در جشن هایی مثل عروسی، عید نوروز و یا در بازارهای هفتگی اجرا می شد، بندبازی است.

در عملیات شکار که “چاه نخجیر” نامیده می شد، ابتدا قسمتی از جنگل به عنوان شکارگاه انتخاب می شد. نبرد ابتدا با حواله کردن مشت ها آغاز می شود. این حرکات نمایشی “فوزوما” یا “فزّومما” خوانده می شود. کشتی گیران که شلوارهایی به نام “لاسپار” به پا دارند با بالاتنه لخت، ابتدا به حضار احترام می گذارند و سپس با حرکات نمایشی قدرت خویش را به رخ حریفان می کشانند. قدیمی ترین سندی که به چنین نمایشی در گیلان اشاره دارد فرمانی است نوشته بر روی سنگ مرمر قهوه ای و به خط نستعلیق بر ایوان ورودی مسجد جامع لاهیجان که به دستور “سلطان حسین صفوی” نگاشته شده و طی آن اهالی را از ارتکاب اعمال خلاف باز داشته و امر به تادیب و تنبیه خلافکاران کرده است.

را میتوان کرد که برای درمان بسیاری از بیماریها مناسب هستند. شهرستان میانه به لحاظ پوشش گیاهی غنی است و انواع گیاهان خودرو را میتوان در مراتع سرسبز آن مشاهده کرد. موسیقی بیرجند را میتوان اصیلترین و معروفترین موسیقی منطقه دانست. ولذا در قرآن نسبت به ماديون و ملحدين و دهريون: آن كسانی كه ماورای جهان ماده را انكار میكنند اين تعبيرات بكار رفته: «ان هم الا يظنون»(جاثیه ۲۴) با گمان حرف میزنند.

در حدود ۱۵۰۰۰ خانوار اطراف خیوه و ۲۵۰۰۰ خانوار در شمال خراسان ایران وساحل شرقی دریای خزر زندگی می کردند. قوم تپه در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۸ دقیق شرقی و ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهرستان تبریز قرار دارد. این شهر در ۴۵ درجه و ۸۵ دقیقهٔ طول خاوری، ۳۷ درجه و ۴۶ دقیقهٔ عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۶۸ متری از سطح دریا قرار گرفتهاست. ارتفاع آرارات کوچک، 3900 متر و آرارات بزرگ 5300 متراز سطح دریاست.ترکها به آن” آغری” و کردها به این کوه “آقری” میگویند. در زمان دولت سلاطین صفویه ملا فریدون لر با هزار خانه از ایلات کهگیلویه در حدود سال هزار و هفتاد هجری در نواحی فال آمد و مانند ایلات دیگر در صحرا و کوه نشیمن نمودند و به مناسبت گله و رمه و مواشی که از لوازم ایلات است قبیله ملا فریدون را گلهدار گفتند و بزرگان آنها برای حفظ از باران زمستان و گرمی تابستان هر یک خانه از خشت و گل ساختند و به تدریج خانهها زیاد گردید و بر شوکت گلهدارها بیافزود و تمنای ریاست و حکومت نمودند و به زور و زر نواحی فال را تصرف کردند.

این دو پرچین طوری تهیه می شد که به تدریج بر یک نقطه متمرکز می شدند به گونه ای که در آخرین مرحله به زحمت گذرگاهی برای عبور یک شکار باقی می ماند. پس از فرار “خان احمدحان” آخرین حاکم کیای بیه پیش، ملک موروثی او به دست صفویان افتاد. سرهنگ آرام همان سرهنگ آیرم دوره بیست ساله است که در زمان مغضوب شدن تیمورتاش، قدرت عجیبی بدست می آورد، و پس از گردآوری پول بسیار، با حیله ای ماهرانه از ایران بیرون می رود، و حتی شاه را نیز فریب می دهد.

زور آنها زیاد شده و قدرت می یابند که با فرد دیگری کشتی بگیرند. کشتی گیران گیله مرد مراتب خاصی نظیر تنگوله یا نوچه، پهلوان، سرپهلوان یا میداندار دارند. علاوه بر این آثار، مخزن این گنجینه ، محل نگهداری برخی آثار نفیس نظیر سکه و زیورآلات است که گاه به معرض نمایش عموم گذارده می شود. در طبقه بالا و در قسمت زیر شیروانی ، انباری قرار دارد که محل نگهداری اشیای مطالعاتی است و آثاری که از کاوش های علمی به دست می آید و یا از حفاران و قاچاقچیان به صورت غیر مجاز کشف شده ، ابتدا جهت مطالعه و مرمت در این بخش حفظ می گردد.

چشمه تامهر با طبیعت سرسبز و چشم نواز اطرافش یکی از محبوب ترین تفرجگاه های اسلامیه است که در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران و مسافرین بسیاری را تفت و یزد و شهرها و روستاهای اطراف است. اینها بسیاری از موزههای دنیا را دیدهاند، در کشورشان موزههای بزرگ دارند، خودشان در جنگهایی شرکت داشتهاند و یا جنگهایی را فرماندهی کردهاند، اما وقتی مجموعه موزه دفاع مقدس را دیدند و برگهایی از تاریخ را ورق زدند، اذعان کردند که با پدیدهای متفاوت مواجه هستند. این گاوها از شاخ های محکم برخوردارند که وسیله دفاع و حمله آنهاست. سپس با در هم پیچیدن شاخه های درختان دو رشته پرچین محکم به مساحت یک یا دو فرسخ درست می کردند.

نمایش بر روی طنابی که از روی دو میله فلزی و چوبی محکم و ضربدری شکل گذتشه و در دو طرف مهار شده، انجام می شود. این رسم در بعضی از نقاط کشور مانند یزد، کرمان و اصفهان نیز معمول بود و در ۱۳ تیرماه هر سال مردان و زنان در حالی که هر یک ظرفی همراه داشتند، به کنار رود خانه می رفتند و به سرو روی یکدیگر آب می پاشیدند. “تکم چی ها” از آذربایجان به نقاط هشتپر و حتی انزلی و رشت می آمدند و پیام آور رسیدن سال نو و نوروز می شدند. گستردگی رسوم و خصلت های فرهنگی گیلانیان با توجه به تعدد قومی و گوناگونی لهجه ها به حدی است که حتی آشنایی مختصر با آن در این مختصر نمی گنجد.

از رسوم و نمایش های دیرین گیلان و بعضی از نقاط ایران، جنگ گاوهای نر است. برخی از آثار پیش از اسلام موزه ی رشت حاصل اکتشافات باستان شناسی استان و برخی دیگر به سایر نقاط کشور تعلق دارد و به منظور شناخت و تبادل فرهنگی در این بخش قرار گرفته اند. یکی دیگر از مراسم قبل از سال نو، اجرای یک نمایش عروسکی به نام “آینه تکم” است که در نواحی غربی استان گیلان انجام می شد.

راهنماییتان میکنند. آنجا آب انبار شهر درست در قسمت شرقی حسینیه قرار دارد. درست است که اینها به صورت مفاهیم نمادینش مطرح می شوند ، اما به این صورت به نظر نمی رسد که این نماد به این شکل واقعی نزدیک باشند . با وجود اینکه سرعین شهری کوچک می باشد، اما جاذبه ها و دیدنی های فراوانی در دل خود جای داده است. در این مراسم بزرگ و کوچک، مذکر و مونث به کنار دریا می رفتند آب بازی می کردند و به طرب و خرمی می پرداختند و به راستی مراسمی تماشایی به وجود می آمد”. این بازی که توسط اسب سواران انجام می شد اولین بار در زمان شاه عباس صفوی به هنگامی که لاهیجان را فتح نمود در گیلان مورد توجه قرار گرفت.

به دستور شاه عباس باغ بزرگ او را برای ایجاد زمین این بازی خراب کردند و از آن پس این محل به سبزه میدان مشهور شد. گاه با دوچرخه ای که لاستیک آن را برداشته اند فواصل دو تیر را می پیماید. پولو(polo) کلمه ای انگلیسی ماخوذ از واژه ای تبسی و به معنی چوگان است. آثار معرق از کنار هم گرفتن چوبها و ایجاد نقش و طرح به وسیله آنها به وجود میآیند. «عرفان خشته» سرمایهگذار اهل همین منطقه طی یک سال اخیر با وجود همه سنگاندازیها و موانعی که پیش پای او ایجاد شده بود، توانست اقدامات مناسبی را برای احیای این اثر کمنظیر طبیعی جهان انجام دهد.

دیگر ویترین های این بخش را زینت داده اند. حضرت قاضی از نوادگان امام باقر (ع) هستند و به خاطر قضاوت های عادلانه در زمان صفویه مردم چنین لقبی به اون داده اند. در این باره آمده که مردم در این روز به تبرک باران، از شدت شادی به یکدیگر آب می ریختند و این کار از آن زمان متداول شد. احتمالاً مردم آمل در زمان حكومت مهدي خليفه عباسي، به دين اسلام گرويدند و بعد از آن بناهاي اسلامي در آنجا ساخته شد. در اين ناحيه دو كاروانسراي قديمي وجود دارد كه در زمستان مورد استفاده كاروانيان قرار مي گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید