رسومات عجیب انسان ها در جنگل آمازون (عکس)

پیشنهاد می کنیم با خودروی شخصی وارد پارک جنگلی هلومسر شوید چراکه در این پارک، مسیرهای ماشین رو بسیار دیدنی دارد که از میان درختان عبور کرده و منظره ای بسیار جذاب و در عین حال ترسناک را به وجود آورده است که در میان جاهای دیدنی آمل، بی نظیر می باشد. جنگل الیمستان منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی است که ارزشش را دارد آمل را به سمت جنوب ترک کرده و بعد از یک ساعت رانندگی، ببه این منطقه سرسبز و بی نظیر برسید. در سفر به آمل برای بازدید از پارک جنگلی هلومسر می بایست وارد جاده آمل به امامزاده عبدالله شوید تا پس از چند کیلومتر رانندگی، به پارک برسید.

در طول 10 سال اول پروژه 200 ساله، بیش از 2/5 میلیون درخت کاشته شده است.جنگل بزرگ Trossachs یکی از جوانترین جنگلهای جهان است و قرار است یکی از بزرگترین جنگلهای چند قرن اخیر باشد. او در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بود و بعد از فوتش، جسدش را در این عمارت بزرگ دفن کردند هرچند بعد از چند سال، فرزند افراسیاب چلابی، اسکندر شیخی عمارت میر بزرگ را ویران کرد و بعد از او، مردم تصمیم گرفتند تا با همت یکدیگر، بنای تاریخی عمارت میر بزرگ را بازسازی کنند.

این کلیسا با این که از نظر ابعاد و قدمت هم سطح کلیساههای منطقه جلفا است اما کمتر کسی از وجودش خبر دارد. قدمت کتیبه شکل شاه، به دوران قاجاریه برمیگردد. نمای این کلیسا به صورت استوانهای است و یک گنبد مخروطی شکل هم در قسمت بالای کلیسا قرار دارد. با این حال روند آسیبرسانی به آمازون از دهه 1970 تاکنون به شکل چشمگیری افزایش یافته است. این آبشار در منطقه ای بسیار دیدنی قرار دارد که در فصل تابستان، همواره آب و هوایی بسیار دلنشینی بر منطقه حاکم بوده و همچنین شاهد گردشگران بسیاری در دشت دریوک هستیم.

پارک جنگلی صفارود رامسر در ۹ کیلومتری جاده جواهرده واقع شده و در کنار رودی به همین نام در پایین جاده قرار دارد. بر روى تیغه کوههاى اطراف روستاى کردشت بطول صدها متر امتداد یافته و دهها برج دیدهبانى، اصطبل، انبار، آذوقه و مهمات، اتاقهایى براى استراحت سربازان و افسران به ارتفاع چندین متر و عرض یک الى ۳ متر منطقه کردشت را محاصره و محافظت مىنموده است. قدرت لابیگری در شرایط فعلی در اختیار سمت مقابل است و سازمان حفاظت محیط زیست فعلا دست پایینتر را در صورت ادغام خواهد داشت. پیشنها ما این است که سعی کنید یک روز متفاوت از زندگی معمول در طبیعت داشته باشید و در صورت امکان فقط به صدای طبیعت گوش بسپارید.

این دو چشمه که از دل زمین میجوشند و در جنگل ابر وجود دارند، میتوانند مکانی مناسب برای اتراق و لذت بردن از صدای دلنشین و خنکای بینظیر آب باشند. در فصل زمستان، گردشگران بسیاری به منطقه لاریجان و روستای آبگرم مراجعه می کنند تا از چشمه آب معدنی لاریجان نهایت لذت را ببرند. برای بازدید از این ابشار جذاب و دیدنی می بایست در منطقه امیری شهرستان آمل مراجعه کنید و شاید برایتان جالب باشد بدانید آبشار شاهاندشت برخلاف اکثر آبشارهای استان مازندران، آبشاری فصلی نبوده و در طول سال همواره گردشگران بسیاری از این آبشار بازدید می کنند.

مسیر رسیدن به آبشار شاهاندشت همان جاده هراز است. واقعاً فراشباشی خوب، دست راست حاکم است. اگر علاقه مند به کوهنوردی هستید، بازدید از دریاچه ساهون را به هیچ وجه از دست ندهید. درکنار جنگل الیمستان، دریاچه ساهون نیز در میان مرتفع ترین جاهای دیدنی آمل قرار دارد. این دریاچه ارتفاعی بیش از 3هزار متر دارد و در گذشته های دور، نزدیک به 1000 هکتار مساحتش بوده اما امروزه به لطف فعالیت های انسانی، از حجم آن به شدت کاسته شده هرچند امروزه هم یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین نقاط طبیعت گردی و تفریحی در میان گردشگران به حساب می آید چراکه دریاچه ساهون به لطف ارتفاعش، همواره دارای آب و هوایی خنک و دلنشین بوده و در روزهای گرم سال، منطقه ای بسیار خنک و دلنشین خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد آبگرم استراباکو درواقع منطقه ای تفریحی به حساب می آید چراکه نزدیک به بیش از 160 سال پیش، فردی تصمیم گرفت از این حجم آب استفاده کرده و دو استخر برای آقایان و بانوان بسازد و امروزه نیز، نوادگان او این مجموعه را مدیریت می کنند. الیما نوعی پیازچه درشت به شمار می رود و بومی ها به صورت خام یا در خورشت از آن استفاده می کنند. در مسیر کوهنوردی الیمستان، بعد از عبور از بین دشت و درختان، به آرامگاه امامزاده قاسم می رسید که برای اهالی الیمستان مکانی مقدس است و کوهنوردان از این محل برای برپایی کمپ و اقامت شبانه استفاده می کنند.

ساعت ۴:۳۰ صبح قرارمون مقابل دفتر هستش ( نیم ساعت قبل از حرکت در محل باید حضور داشته باشید)، راس ساعت به سمت جاده هراز و شهر آمل حرکت میکنیم و سپس به سمت روستای بلیران خواهیم رفت. اگر قصد بازدید از این قلعه را دارید، باید تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید و با هدایت یک راهنمای حرفهای به سمت آن بروید. لازم به ذکر است اگر قصد بازدید از پارک دهکده طلایی آمل را داشتید، نگاهی هم به جاذبه های دیدنی نزدیک به پارک از جمله رودخانه هراز، پل های دوازده چشمه و معلق نیز بیاندازید. اگر قصد ماندن در شب را دارید و دوربین خیلی حرفهای همراهتان هست، آسمان پر از ستاره جنگل ابر در شب را فراموش نکنید.

چرا جنگل ابر خاص است؟ در این مناطق جنگلی، همهچیز زنده و پر روح است. انرژی نور خورشید ، خاک ، هوا از عوامل غیر زنده ای اکوسیستم و موجودات زنده مانند جانوران ، گیاهان قارچ ها باکتری ها از عوامل زنده ی اکوسیستم محصوب می گردند . «بزرگترین ناآرامیهای حوضه آمازون با جرقه میرایی از نور در فراسوی افق آغاز میشود. یکی از دیدنیترین اماکنی که نمایندهی همهی ویژگیهای این شهر شگفتانگیز است پارک جنگلی النگ دره که با مساحتی حدود ۱۸۵ کیلومتر در حوالی جنوب غرب گرگان جای گرفته است. مرز شرقی جنگل های ارسباران با مرز غربی جنگل های شمال در حدود ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و با وجود بارندگی سالانه ۷۰۰ میلی متر، به دلیل «مه گیر» بودن، جزء جنگل های نیمه مرطوب به حساب می آید.

پارک میرزا کوچک خان جنگلی از معدود پارک های جنگلی استان مازندران است که به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شده و گردشگران برای دسترسی به این پارک می بایست به فاصله 18 کیلومتر جنوب آمل مراجعه کنند تا در نزدیکی رودخانه هراز، وارد پارک شوند. این پارک جذاب و دیدنی نزدیک به 67هکتار مساحت دارد که در میان بزرگترین پارک های جنگلی استان مازندران قرار دارد اما در نظر داشته باشید برای رفاه و آسایش گردشگران، نزدیک به 27 هکتار از مساحت پارک به امکانات رفاهی از جمله آلاچیق های بسیار، سرویس های بهداشتی، پارک بازی برای کودکان، رستوران و کافی اشاره کرد که به لطف این امکانات و محبوبیت منطقه در میان گردشگران، پارک جنگلی هلومسر در میان مناطق نمونه گردشگری استان مازندران قرار دارد.

اما در نظر داشته باشید بخش قابل توجهی از غارهای دستکند آمل در ارتفاعات قرار دارند و اگر علاقه مند به صخره نوردی هستید، بازدید از این غارهای جذاب و دیدنی را پیشنهاد می کنیم. خانه عبادی یکی از بناهای قدیمی شهرستان آمل است که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تصمیم گرفته شده تا مجموعه ای فرهنگی تاریخی با نام کاسپین پارت در این بنا افتتاح شود. این قلعه در محدوده غربی شهر گرگان، در مجاورت بلوار الغدیر و در فاصله ۹ کیلومتری النگدره قرار دارد.

مسئولیت این کار را حسنعلیخان وزیر برعهده داشت و بعد از اینکه مرمت و بازسازی تا منطقه لاریجان به اتمام رسید، ناصرالدین شاه قاجار دستور داد تا مسیرهای لاریجان نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد اما بعد از اتمام کار در سال 1295، حسنعلی خان وزیر دستور داد تا در بخش صعب العبور مسیر، یادگاری از ناصرالدین شاه قاجار بر روی صخره ها حک شود. همواره پارک جنگلی هلومسر در تمام فصول سال به دلیل هوای دلنشین و طبیعتی جذاب، در میان شلوغ ترین مناطق طبیعت گردی آمل و مازندران قرار می گیرد. اما یونسکو در سال ۲۰۱۸ میلادی با وجود قابلیت های طبیعی این مکان، آن را در فهرست میراث جهانی قرار نداد.

این دریاچه در جنوب آمل و قله های دماوند قرار دارد و به لطف ارتفاع 3880 متری از سطح دریا، گردشگران همواره شاهد آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین طی روزهای گرم سال هستند هرچند با فرا رسیدن فصل سرما، شاهد سفیدپوش شدن منطقه خواهیم بود. آمل شهری با فرهنگ اصیل و کهن است و مردم این شهر از گذشته های دور، علاقه شدیدی به مراسم های دینی داشتند و امروزه هم در رویدادهای مذهبی شاهد حضور بی نظیر مردم آمل هستیم. امروزه این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و هرساله گردشگران بسیاری بخصوص توریست های خارجی از این پل زیبا و دیدنی که بخش غربی و شرقی رودخانه هراز را به هم متصل کرده بازدید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید