حیوانات جالب و شگفت انگیز جنگل های بارانی آمازون

رییس شورای ولایتی بادغیس با بیان اینکه زورمندان جنگلات پسته را قطع کرده و جای آن را به زمینهای زراعتی تبدیل میکنند، گفت که این کار باعث نگرانی جدی اعضای شورای ولایتی و شهروندان ولایت بادغیس شده است. این مقام مسوول گفت که طالبان نیز چند روز قبل از فصل برداشت پسته به جنگلات بادغیس سرازیر میشوند، او گفت در این فصل حضور طالبان ۵۰ درصد در این منطقه افزایش مییابد و آنان با چیدن پسته در واقع بخشی از مشکلات اقتصادی خود در جنگ با نیروهای بینالمللی را مرفوع میکنند.

آدم عبدالحمید افزود: هیأت جنگلداری، مركب از متخصصان ملی و بینالمللی 2 سال قبل كار خود را در ایران آغاز كرد و اعضای آن با افراد متعددی دیدار كردند و در نهایت گزارشی جامع تهیه شد. این كارگاه آموزشی یكروزه با حضور دست كم 30 نفر از متخصصان داخلی ، خارجی و مدیران سازمان جنگل ها ، مراتع آبخیزداری با هدف ظرفیت سازی حفظ جنگل در معاونت امور جنگل چالوس برگزار شد.

سازمان های دولتی و غیردولتی مرتبط با پروژه شامل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت نیرو، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شوراهای اسلامی و دهیاری ها در محدوده های پایلوت و نیز جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد هستند. در دهه های اخیر توسعه سریع عمرانی و تهدیداتی مانند چرای بی رویه، برداشت غیرقانونی از منابع جنگلی، ساخت و ساز، تصرف غیرقانونی زمین ها، توسعه ناپایدار گردشگری، توسعه بی رویه کشاورزی و غیره فشار زیادی را بر این اکوسیستم ارزشمند وارد آورده است.

وجود گلهای نادر در این جنگل آن را به یکی از بزرگترین جنگل های ایران تبدیل کرده که بخش زیادی از آن را دشت گل تشکیل میدهد. میدانستم که از مقصد خیلی دورم اما بنزین هواپیمایم نشت کردهبود و نمیتوانستم زمان زیادی پرواز کنم چون به زودی در آتش میسوختم. جنگل های ارسباران از لحاظ اقلیمی خیلی شبیه به منطقه قفقاز بوده و البته تنها مرز آن با کوهستان قفقاز رود ارس می باشد. دکتر علوی ـ بنده خیلی تشکر میکنم ازهمکار محترم آقای آشتیانیزاده که عین بیانی را که در آن جلسه راجع به بیدار شدن افراد جامعه بنده کردم و عرض کردم که افرا جامعه به علت رادیو و روزنامه و اصطکاک بیشتر با همدیگر امروز بیدار شدهاند امروز ایشان مطالب بنده را تکرار کردند، اما راجع به گله ایشان از بنده، بنده این گله را غیر واردمیدانم برای اینکه خیلی بیش از ایشان به دانشجویان پزشکی و به حرفه شریف و مقدس پزشکی علاقه دارم تا آقای آشتیانیزاده برای اینکه بنده در این کشور در این دنیا هر چه دارو ندارم هست در خلال طبابت بدست آوردهام ولی اساسا مثل اینکه ایشان گوش به عرایض بنده آنطوریکه باید وشاید ندادهاند.

با کمال تأسف، قطع درختان بسیاری از جنگلهای معتدله باستانی و دارای قدمت طولانی را که اهمیت حیاتی برای ما و برای تمامی گونههای زیستی جهان دارند رو به نابودی بردهاست. عبدالحمید اظهار داشت: پیشنهاد فائو این بود كه «پروژهٔ كمك به تقویت سازگاری جنگلهای زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگلهای هیركانی در مقابل سوختگی شمشاد و راهاندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران» به صورت برنامهٔ همكاری فنی (Technical Cooperation Programme) یا بهاختصار تیسیپی (TCP) انجام شود تا پلی به سوی پروژههای بزرگتر باشد. مدیر اجرایی پروژه نیز در سخنانی اظهار داشت: شروع عملی این پروژه در 20 آبان 1394 بود و امروز نیز روز پایان عملی آن محسوب میشود.

كارشناس ارشد جنگلداری دفتر منطقهای فائو بیان كرد: پس از 2 سال و در پایان این پروژه باید بگویم كه هدف آن بیشتر ظرفیتسازیِ حفظ جنگل بود و نه كار اجرایی. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این اثر دستساز آشنا شوید. در نزدیکی این چشمه، چشمه گوگردی دیگری به نام “لاله زار” وجود دارد و حدود 200 متر بالاتر از این چشمه نیز چشمه آب سرد-شیرین (آشامیدنی) وجود دارد. بنابراین از نظر شرایط آب و هوایی اوایل فصل های بهار و پاییز بهترین زمان سفر به این شهر رویایی می باشد. شهر سوادکوه در فاصله سهساعته از تهران بهعنوان یکی از مقصدهای سفر نزدیک به تهران است و به خاطر طبیعت زیبا و جنگلهایش، در هر فصل سال جزو مقاصد پر گردشگر است.

شهر آمل؛ شهری میان کوه و جنگل که در هر پیچ طبیعتی زیبا به چشم میآید یکی از مقصدهای گردشگری برای طبیعت گردان است. چشمه گوگردی آب گرم وسط جنگل بلیران قرار دارد و همانند بهشت گمشده در دل جنگل می باشد؛ برای رسیدن به این چشمه حدود 3-2 ساعت (تقریباً 8 کیلومتر) جنگل نوردی و عبور از رودخانه نیاز می باشد. آب گرم در یک حوضچه طبیعی حدود ده متر بالاتر از سطح رودخانه قرار دارد و بعد با یک شیب ملایم به رودخانه وارد می شود. شمال کشور، به دلیل آب و هوای مرطوب، جنگل های بسیار و پارک های متعددی دارد و تقریبا در تمام شهرهای شمالی، می توان یک پارک جنگلی زیبا را پیدا کرد.

آب و هوای این منطقه چند درجه از خود شهر گرگان خنک تر است و به همین دلیل در هوای خنک این ماه، باید آماده تر باشید. جاذبههای گردشگری تهران تنها در یادگاریهای قاجار و پهلوی و کوچهپسکوچههای محلههای قدیمی خلاصه نمیشوند، بلکه اقامت در تهران و تماشای سازههای مدرن در این شهر هم خالی از لطف نیست. جنگل النگدره در مسیر جاده ناهارخوران، در سمت جنوب شهر گرگان و در فاصله 5 کیلومتری از آن قرار دارد. آرامگاه منسوب به مادر تیمور لنگ در روستای آس قدیم در ۳۵ کیلومتری جاده اهر به کلیبر که از تخته سنگهای بزرگ و صاف ساخته شده و به مرور زمان و عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی، دچار فرسودگی شده و حالتی مخروطی پیدا کرده است.

کلیسای آینالو در حدود ۱ کیلومتری جنوب شرقی آینالو قرار گرفته است. از سویی بستهبندی شکیل و مناسب این اثر در کنار قیمت مناسب، باعث شده که بتوان آن را به عنوان اثری معنوی به دوستان و عزیزان خود هدیه دهید. هفت آبشار، دریاچه شورمست، جنگل هلیدار، آبشار زیبای گزو، جنگل لفور، غار رنگیان آلاشت و طبیعت زیبای سوادکوه از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه هستند که در هر چهارفصل سال مخصوصاً در بهار و پاییز مناظر طبیعی بینظیری را میآفرینند و اقامت در سوادکوه را ارزشمند میکند. خانههای روستایی آلاشت با سقفهای شیروانی و رنگارنگ که چشمانداز زیبایی از طبیعت را پیش چشم مسافران میگذارد.

ما این ایدهها را به دولت دادهایم. طبق ماده 48 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه كشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت ، حمایت از جنگل ها ، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری كه مدت قراردادها آن ها تمام شده یا نشده ، تمدید نكند. وی گفت: 15 گزارش برای این پروژه تهیه شده كه شایسته است ترجمه و در اختیار كارشناسان گذاشته شود. وی گفت: این پروژه به صورت آزمونهای (pilot) در استانهای فارس و ایلام و مازندران – نوشهر اجرا شد ولی تلاش كردیم از موقعیت پیش آمده استفاده حداكثری كنیم و توان فنی كارشناسان دیگر استانها را نیز ارتقا دهیم.

مسعود منصور گفت: تاکنون ۱۳۸ میلیون هکتار از اراضی ملی تثبیت شده تا سند آن را به نام دولت و به نمایندگی سازمان جنگلها دریافت کنیم. این جنگل های کهنسال پهن برگ، شامل اراضی پست و کوهستانی با مساحتی بالغ بر 1/94 میلیون هکتار است که جوامع بی همتا و متنوع از گونه های گیاهی بومی و در معرض تهدید را در خود جای داده است. نوبخت ، پدیده گرد و غبار را از دیگر عوامل تهدید كننده جنگل ها در كشور معرفی كرد و افزود :هر هكتار جنگل سالانه 68 تن گردوغبار جذب میكند كه در نتیجه جنگلهای كشور در مجموع توان جذب 976 میلیون تن گردوغبار را دارد.

وی ادامه داد: به طور كلی همكاری فائو در چنین مواردی، كمك فنی است نه كمك مالی ولی در برخی پروژههای كوچك، كمك مالی هم میكند. البته به نام های دیگری مانند قره داغ، آرازبار و قراچه داغ هم آن را میشناسند. در جنگل دالخانی حیوانهای وحشی مانند شغال (خرس هم در این حوالی دیده شده است) و حشرات خطرناک وجود دارند؛ بنابراین در صورت تمایل برای کمپ زدن باید به این موضوع توجه کنیم. در موزه مردمشناسی سوادکوه نیز آثاری مانند ابزارهای کشاورزی مثل داس و تبر، چرتکه، ترازو، ظروف فلزی و چوبی، آفتابه و لگن قدیمی، پارچ چوبی، سماور قدیمی، کتری مسی و اشیای دیگر متعلق به روزگاران قدیم، به نمایش گذاشته شده است.

آفتابنیوز : به گزارش روز سهشنبه خبرگزاری فرانسه، مردم این منطقه برای دسترسی به جهان خارج فقط از قایق استفاده میکنند و در برخی موارد، این سفر آبی تا بیش از یک هفته به طول میانجامد. کابل، خبرگزاری جمهوری اسلامی 03/05/83 کشاورزان ولایت “بادغیس” در شمال غرب افغانستان برای برداشت محصل پسته به جنگلهای این منطقه هجوم بردند. برای بازدید از این آبشارها نیاز به مهارتهای فنی و تجهیزات فرود است. همچنین احصاء و لحاظ کردن ارزش های خدمات اکوسیستمی جنگل های هیرکانی تحت این دستاورد محقق خواهد شد. جلب مشارکت مردمی و اجرای جنگلداری جامعه محور سومین دستاورد مورد انتظار از اجرای پروژه است.

اولین دستاورد مورد انتظار از اجرای پروژه، ایجاد محیط توانمندساز ملی/منطقه ای است که از استقرار نظام جدید مدیریت در جنگل های هیرکانی حمایت خواهد نمود. این دستاورد شامل بررسی و بازبینی چارچوب های سیاست گذاری و قوانین و نیز ایجاد و توانمندسازی سازوکارهای هماهنگی بین بخشی است. شاید یکی از دلایل حساسیت مجامع بین المللی به حفاظت از جنگل های آمازون، تاثیر ویژه آنها بر تغییرات جوی در سطح جهانی است. قورباغه دارتی سمی, بر خلاف نامش ممکن است همیشه کشنده نباشد, تنها 3 گونه در واقع کشنده هستند که از بین اینها قورباغه طلایی از همه کشنده تر است.

در اینحادثه بقدر امکان نگذاشته است که علمای آذربایجان از طرف قرین الشرف همایونی مأیوسی حاصل بکنند امروز هم که بتلگرافخانه حاضر شده محض آنست که شخصاً از علمای مهاجر دارالخلافه شفاعت نماید در کمال عجز و ضراعت بعرض جسارت مینمایم که قاطبهٔ رعایای ایران ودایع الهی و بمنزله اولاد اعلیحضرت اقدس ظلیاللهی هستند حفظ شئونات اهل اسلام هم از فرایض ذمه سلطنت است معهذا هرگاه در اینموقع از طرف قرینالشرف همایونی از ما مضی صرف نظر شود و در مقام تسلیه و ترضیه و اعاده محترمانه آنها برآیند مزید شکوه دولت و قوت اسلام و افتخار اینغلام خانهزاد در بین الدول خواهد شد رعیت که بمنزله اولاد سلطان است بواسطه خبط و خطایی مستحق قهر و سیاست شدن با رحمت و نصفت کامله سزاوار نیست امیدوارم این شفاعت صادقانه چاکر جان نثار بعز انجاح مقرون افتد.

دیدگاهتان را بنویسید