جهان در سال 2022 (تحلیل جلد اکونومیست) – Mubareza-مبارزه

پیدا میشود. در واقع گستره وسیعی از پوشش گیاهی پارک جنگلی مکیدی، مختص گیاهان دارویی است و این جغرافیا، فرصتی طلایی برای عاشقان طب گیاهی است و میتوانند کولهپشتی خود را از این سبزینگیهای شفابخش پر کنند. طبق بررسیهای انجام شده، 8 گونه حفاظت شده از پرندگان در این منطقه زیست میکنند که شامل سارگپه معمولی، سارگپه پا بلند، مرغ حق و جغد جنگلی میشوند. این برنامهریزی از طرف دولت، به این خاطر است که طبق آمار به دست آمده در چند سال اخیر، تعداد آنها رو به افزایش است و این برای دانشمندان و محققان امیدوارکننده است. پس از اینکه پلیس مانع این گروه میشود و آزادشان میکند تصمیم به رفتن میگیرند اما هواپیمایشان در وسط جنگل سقوط میکند.

شب که مهتاب بعد از خواب کوتاهی، متوجه میشود موجود ترسناکی به سراغ خانوادهاش آمده، هر طور شده از آنجا میگریزد و چند ماه بعد، پس از گذارند دورانی در بیمارستان، به تهران برمیگردد. همچنان سواره ها بودند کـه ساتیبارزانس والی ارییـا را (پس از تسلیمـی اولی) بهنگام شورش بمقابل الکساندرهمراهی مـید. زندگینامـه نگاران مشکلاتی را تشریح مـیکنند کـه سربازان الکساندر درون مسیر500 کیلومتری مارش خویش متحمل مـیشوند. الکساندر کـه درخزان 330 ق م از کندهاربطرف شمالشرق بـه وادی کابل مارش مـیکند، جنرال رابرتس بامتداد همـین مسیر درون تابستان 1880 از کابل به منظور نجات کندهارمـیشتابد.

اهمـیت آن چند سال بعد، وقتی روشن گردید کـه یکقسمت بزرگ ارتش مقدونی با فیل های خویش از وادی مـیانـه اندوس و از طریق اراکوزیـا بـه پرشیـا مارش مـیکند کـه توسط جنرال مورد اعتماد الکساندر بنام کراتیروس رهبری مـیشود. دراینجا شاهان هندو- پارتیـان درمناطقی بنام ساکاستان بـه حکومت خویش ادامـه مـیدهند. او خود را ارتاسیرسیس 4 نامـیده و تاج شاهی و لباس شاهی شاهان هخا پارسی را مـیپوشد کـه نشاندهندۀ همت بلند او است.

نامـهای شاهان یفتلی طوریکه توسط الطبری داده شده نیز ایرانی اند. انکشاف درغرب ایران و در بین مادها میتواند روشنگرباشد، طوریکه درزیربحث میشود. جنگل زدایی در خیلی از کشورها بطور طبیعی و انسانی رخ می دهد و اکنون نیز انجام می پذیرد. گاهی بین موجودات زنده ، رقابت و به وجود می آید . هیچ نوع حکومت محلی وجود نداشت کـه برای پارسیـان وفادار بماند. هیچ شکی وجود ندارد کـه هر دو گروه ساکا یکی بوده وهمان ساکا هیماورگه یـا “ساکاهای استعمال کنندۀ هاوما” منابع هخا اند کـه خصلت متمایز و ظاهرا زرتشتی آنـها فوقا بحث گردید. اینـها شامل ارتکوانا پایتخت ارییـا (همچنان بنام الکساندریۀ ارییـا خوانده شده است)؛ فرا یـا فرادا کـه مجددا بنام پروفتازیـا (الکساندریـه)، مرکزعمده درنگیـانا (احتمالا نزدیک فراه فعلی) نامـیده شده؛ و (الکساندریـه در) اراکوزیـا، مرکز ولایت حامل عین نام (کندهارکهنـه) مـیباشند.

مقدونیـها مدت زیـادی درون اراکوزیـا اقامت نمـیکنند، اما یک مقام یونانی بنام مـینون را با یک گارنیزون قوی 4 هزار پیـاده و 600 سوار درون آنجا مـیگذارند. او این مقام را آشکارا بعلتی بدست مـیآورد کـه الکساندر او را بحیث شخص مطمئین با تماس های ضروری به منظور محافظت این ساحه درنظر مـیگیرد؛یکه حتما مقدونی ها را از عقب درون جریـان کمپاین بقابل هندیـان محافظت کند. درون جلگه های افغانستان شمالی فعلی، حاکمان محلی کـه ثروت خویش را بربنیـاد تولیدات زراعتی استوارساخته بودند، مردم را کنترول مـید. صلح و آرامش بمفاد همـه بوده و هایپارش تحت کنترول بسیـار دور از شاه هخا و نمایندگان آنـها قرارداشت.

موقعیت مائیسیس و ساکاهای او نیز بسیـار دلچسپ است. مطابق زندگینامـه نویسان الکساندر، این ساکا ها شامل (بغیر از مائیسیس) دو رهبر بسیـار قدرتمند دیگر اوکسیـارتیس و سیسی مـیتریس است. دامداری بسیـار اهمـیت داشته وتعداد زیـاد مردم هرموسم با گلۀ خویش ازجلگه ها بـه کوهها کوچ مـید. اگر نام آنـها درست گرفته شده باشد، دربرگیرندۀ واژه ایرانی “اسپ” بوده و شاید نشان دهندۀ اهمـیت اسپ به منظور اراکوزیـان و منشای سکائی آنـها باشد. اینـها شاید با “هندیـان اینطرف اندوس” یکی باشند، جائیکه بارسانتیس پناهنده مـیشود، وقتی قلمروی او توسط الکساندر مورد حمله قرار مـیگیرد.

درحالیکه خود الکساندر بهمرای یکتعداد سربازان خویش مسیربمراتب مشکل جنوبی از طریق دشتهای بلوچستان را درپیش مـیگیرد. هخاان تمام سکائیـان را بنام ساکا نامـیده است، درحالیکه یونانیـها تقریبا درون تمام موارد نام سکائیـان را ترجیح داده اند. موقعیت بکترا واضح است، اما تشخیص دو شـهر دیگرهنوز نامعلوم است. اینطور معروف است که دمای هوای تبریز را چک کنید و دمای هوا هرچه قدر بود، دمای هوای کلیبر و ارسباران ۱۰ درجه از آن خنکتر است، آنقدر که در روزهای داغ تابستان دلتان میخواهد کمی از هوای خنک اینجا را با خودت ببرید. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاحدید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.در صورت مشاهدهی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آنها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

جنگل استوایی یا ماکرو حرارتی یکی از مواردی است که در پاسخ به آب و هوای مرطوب و یکنواخت در سراسر منطقه استوایی گسترش می یابد ، که به طور مداوم گرم است ، در معرض یخبندان یا باران های دوره ای قرار ندارد و در هر ماه از سال باران زیادی دارد ، در حداکثر فقط یک یا دو ماه خشکسالی. و یا به هر نحو دیگر به ملکیتسازمان جنگلبانی ایران درآید. در زمستان هم بارش برف همهی رنگها را به حریر سپیدی بدل میکند که دل هر کس را میبرد.

مقدونیـها مردم محلی را بـه وحشت و ارعاب مـیاندازند. کنترول آشکار هندیـان مسکون درون جنوب هندوکش نیز بدین معنی هست که او بر مسیر ستراتژیک ایران ازطریق کوهها بـه وادی کابل و جلگه های اندوس تسلط داشته است. این هیأت هدف خود را خدمت به اسلام و ایران اعلام کرد و به زودی میرزا کوچک خان رهبری هیأت را بر عهده گرفت. دشمن او بیسوس کشور را ترک گفته، بـه شمال فرار نموده و الکساندر سرزمـین را اشغال مـیکند. نظر بـه اسناد، واضح هست که این محلات، مراکزمحلی قدرت هخاان پارسی بودند.

مطابق آرین، این ساکاها بحیث تابعین والی بکتریـان بـه بیسوس نمـی پیوندند، چون اینـها مکلفیت مستقیم بـه مقابل شاه پارسیـان دارند. مطابق آرین، آنـها خود را طوری اداره (حکومت) مـید کـه با مردمان دیگراین منطقه کاملا متفاوت بود. در فیلم میبینیم که کاوشگر نوجوان ما، دورا، دوستان خود را در یک سفر ماجراجویانه برای نجات والدینش و حل کردن رموز یک شهر گمشده طلایی هدایت میکند. با این حال، یک فرد با اعمال خود اغلب آسیب می رساند سیستم جنگل.

اگر می خواهید در این منطقه و یا جنگل اقامت داشته باشید، می توانید از مهمانسرای جهانگردی بسطام استفاده کنید؛ همچنین تعدادی خانه محلی در روستای ابر وجود دارند که در فصول مختلف سال گردشگران را در ازای مبلغی اسکان می دهند و یا اگر در فصل مناسب با آب و هوای خوب به آنجا بروید، می توانید در یکی از دشت ها، میان جنگل کمپ زده و شب به یاد ماندنی را رقم بزنید. شما پیش از خواندن این مطلب با روستای بلیران آشنایی داشتید؟

در حاشیه شمال غرب روستای ابر، جادهای خاکیست که در انتها به روستای شیرین آباد میرسد و با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است. ای آنکه شگفتیهايش در درياست. «بلال امینی» هم داوطلبی بود که دل در گرو شوکاهای منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل داشت. آفتابنیوز : عبدالرحیم لطفی شامگاه جمعه اظهار داشت :بعد از ظهر امروز در شهرهای کلاله، گالیکش، مینودشت، آزادشهر و گرگان ۱۰ مورد آتش سوزی گزارش شد که با حضور به موقع نیروهای عملیاتی این آتش ها مهار شد.

پرسیدم اسب دونده را میتوان نگه داشت؟ جنگل های بارانی آمازون بیش از 2000 گونه از حیوانات را به خود اختصاص داده اند. در قلب جنوب شرقی آلاسکا و در اطراف راه آبی معروف “Inside Passage” بزرگترین جنگل بارانی معتدل دنیا جا خوش کرده است. تنها راه ورود به قلعه از این دروازه است و اطراف آن را صخرههای صعبالعبور فرا گرفته است. این نشان مـیدهد کـه این ساکاها یک گروه نسبتا مستقل ادارۀ محلی پارسیـان را تشکیل مـیدهد. ترکیب سه قطعه، معلومات دلچسپی درون اختیـار ما قرار مـیدهد کـه روشنائی زیـادی بالای دانش ما از منابع اولیۀ دوران هخا مـیاندازد.

او مـیگوید، چطورمـهاجمـین مقدونی درون بین اراکوزیـا و وادی کابل، بالای “هندیـان مجاور اراکوزیـان” حمله د. سامانیـان به منظور حفظ امپراطوری خویش که تا اندازۀ زیـادی بالای غلامان ترکی شمال تکیـه مـیکنند. باینترتیب قلعۀ بکترا، بلخ فعلی بطور آشکار مرکز عمدۀ حاکمـیت هخاان درون سرزمـین های شمالشرق امپراطوری پارسیـان بوده است. واضح هست که بیسوس بعد از مرگ داریوش 3 بحیث رهبرسرزمـین های شمال شرقی امپراطوری هخا (قبلی) مدنظراست. همانند سایرحصص افغانستان فعلی، شکست والی هخا بمعنی پایـان حاکمـیت پارسیـان مـیباشد. اینـها شاید درون شرق و شمالشرق اراکوزیـای قدیم بامتداد مرز های فعلی افغانستان و پاکستان زندگی مـید، احتمالا درون سرزمـینی کـه توسط هیرودوتس و منابع هخا بنام ستاگیدیـا نامـیده شده است.

از مورد آخری و سایر منابع روشن مـیشود کـه هندیـان آنسوی هندوکش درون وادی کابل یـا جوار آن زندگی مـید. دراینجا، درتقاطع دریـا های پنجشیر وغوربند نزدیک چاریکار فعلی، الکساندر دوباره مرکز کاپیسا (الکساندریـه ققفاز یـا اسکندریـه زیرقفقاز)، کاپیشا- کانیش کهنـه هخاان را بنیـاد مـینـهد. دایودوروس یکی از زندگینامـه نگاران الکساندر مـیگوید به منظور الکساندر فقط چند روز دربرگرفت که تا کنترول خویش را درآنجا مستقرسازد. صلح و آرامش بمفاد همه بوده و هایپارش تحت کنترول بسیار دور از شاه هخامنشی و نمایندگان آنها قرارداشت. از اینکه مقدونی ها این ایرانیـان را بحیث دوستان یـا اسرا بخاطر تضمـین برخورد خوب مردم شان خوش آمدید گفتند یـا نـه، مـیتواند یک مسئله اضافی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید