جنگل های شمال کشور بهترین مقاصد برای سفر

گردش، تفریح و ورزش در میان پارک جنگلی النگدره، نیاز به امکاناتی دارد که مسئولین گرگان برای آرامش و رفاه گردشگران و شهروندان گرگانی این امکانات را با کیفیت خوبی فراهم کردهاند. هرساله گردشگران زیادی برای بازدید یکی از معروف ترین جنگل های ایران به قشم سفر میکنند. همچنین از طریق تیم بازسازی ولایتی، یک مدل جدید دولتی با رویکردی «جامع» مطابق با مدل «سه بعدی» آمریکا (دفاع، دیپلماسی، توسعه) به اجرا گذاشته شد که برای تأثیرگذاری بر این ولایت از طریق کمک به ثبات، صلح، بازسازی و توسعه طراحی شد.

آنها تا سال ۲۰۰۵ در کابل مستقر بودند و مسئولیت بازسازی و امنیت میدان هوایی بین المللی را بر عهده داشتند و در آن زمان یک پایگاه در ولایت بادغیس (همچنین در هرات) ایجاد کردند. نیروهای اسپانیایی مسئولیت چهار ولسوالی در ولایت بادغیس را به عهده گرفتند: قلعه نو، آب کمری، مقر و قادس که در آن تیم بازسازی ولایتی و پاسگاه های رزمی (COP) مستقر شده بودند. بنابراین، بادغیس به دلیل تجربه سال ها جنگ و خشونت میان نیروهای دولتی و طالبان، دوری از مرکز، محل مورد مناقشه بین رهبران سیاسی مختلف در شرایط مطلوبی از توسعه، امنیت و رفاه قرار نداشته.

پس از سقوط افغانستان در ماه اوت و شرایط بد اقتصادی به وجود آمده پس از آن وضعیت اقتصادی و انسانی این ولایت نیز در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارد. انتشارات جنگل یکی از موفقترین ناشران تخصصی کتابهای مختلف از جمله کتابهای خارجی، علمی، روانشناسی و حقوقی است که حدود ۳ دهه سابقه فعالیت در زمینه کتابهای کودک، بزرگسال و همچنین کلیه مقاطع تحصیلی را دارد. همچنین این جنگل گزینه خوبی برای عکاسی است.

آقای حلیمیار افزود که پسته ولایت بادغیس سالانه در حدود ۱۵ – ۲۰ میلیون دالر درآمد داشت؛ اما در حال حاضر برخی از جنگلات در ساحات ناامن ولایت بادغیس که زیر ادارۀ طالبان قرار دارد و این باعث کاهش درآمد حاصلات پسته شده است. همچنان، سیدمحمد چشتی، ولسوال کشک کهنه هرات، گفته که بررسیهای کارشناسان زراعتی در هرات نشان میدهد که سالانه ١۵ میلیون دالر از درآمد جنگلات پستۀ ولسوالی کشک کهنه به جیب طالبان میرود.

حجت الاسلام احمدپور نماینده خواف و رشتخوار در ادامه افزود: ۲۹ دی و ۲ بهمن کار واگذاری طرح به پیمانکار از طریق جرائد و روزنامه ها انجام خواهد شد. پایگاه های حزب جمعیت با حمایت هراتی ها، به جنگ با طالبان در مناطق تاجیکستانی در جنوب بادغیس ادامه دادند، در حالی که در شمال بقایایی از حزب جمعیت و جنبش ملی اختلافات داخلی را کنار گذاشتند تا مشترکا با دولت طالبان بجنگند.

امریکایی ها نیز در سال ۲۰۱۰ در این ولایت پایگاه داشتند. پس از نیروهای اسپانیایی، در آغاز سال ۲۰۰۹ نیروی های نروژی مسئولیت امنیت ولسوالی غورماچ یکی دیگر از ولسوالی های بادغیس در شمال شرقی بالامرغاب را به عهده گرفتند. در کنار برپا کردن پیک نیکی فراموشنشدنی، میتوانید برای سرگرمی به بازیهای سادهای همچون بدمینتون، والیبال و یا غیره مشغول شوید یا به پیادهروی در بخشهای مختلف پارک بپردازید تا خاطرهای دلنشین از سفر به شهر زیبای گرگان برای خودتان رقم بزنید. این مردم رأی دادند، در پروسههای ملی و دموکراتیک حضور فعال داشتند، جوانانشان در زیر چتر نیروهای امنیتی در کوه و دشت این سرزمین، از دشتهای بکوا تا بلندای بدخشان و درههای زیبای کنر برای حفاظت از این سرزمین، خون دادند و در برابر دشمنان همین نظام سینه سپر کردند.

بیش از دو سوم مساحت این ولایت (۶۹ درصد) را مناطق کوهستانی یا نیمه کوهستانی تشکیل می دهند، در حالی که بیش از یک پنجم مساحت آن را اراضی دشتی/جلگه ای و بقیه را اراضی نیمه دشتی تشکیل می دهد. گروه طالبان و زورمندان، بیش از ۷۰ درصد جنگلات پستۀ ولایت بادغیس را در اختیار دارند. او افزوده که در ولسوالی کشک کهنه، دو جنگل پسته به نام “ارچلیق و پسته لیق” وجود دارد که درسالهای گذشته، این جنگلات به بیش از ٢٣ هزار هکتار میرسید؛ اما اکنون با گذشت زمان، نیمى از این جنگلات توسط زورمندان، طالبان و مردم محل از بین رفته است.

در عين حال ،اداره زراعت در اوایل بهار امسال حدود ۷۰ هزار نهال پسته را در داخل سبزخانه پرورش داده و به قیمت مناسب برای باغداران عرضه کرده که تاکنون دوهزار و ۵۰۰ جریب زمین از جانب اداره زراعت و موسسههای همکار، باغ جدید پسته ساخته شده است. او گفت که چند دهه پیش جنگلا پسته در این ولایت به ۹۰ هزار هکتار زمین میرسید؛ اما این ارقام در حال حاضر به کمتر از ۳۰ هزار هکتار زمین کاهش یافته است. این در حالی است که تا چند دهه قبل وسعت جنگلات پستۀ افغانستان در ولایت بادغیس بیشتر از ۹۱ هزار هکتار زمین بود که نزدیک به ۱۰ میلیون درخت پسته در آن وجود داشت؛ اما حالا وسعت جنگلات پسته به کمتر از چهل هزار هکتار زمین کاهش یافته است.

اگر قطع درختهای جنگلها به همین سرعت ادامه یابد، حدود نیمی از جنگلهای کرهٔ زمین حدّاکثر تا 20 سال دیگر از بین میروند. وی گفته است:« سال قبل به دلیل خشکسالی در سال ۱۳۹۷، نودههای درخت پسته باروری لازم نداشت و حاصلات کاهش یافته بود؛ اما امسال چون برف و بارندهگی در سال قبل به حد کافی بود، حاصلات پسته هم افزایش قابل ملاحظهای دارد .»این درحالیست که سال گذشته میزان حاصلات پسته در ولایت بادغیس به بیش از ۱۵ هزار متریک تُن رسیده بود. وی افزود: بارشها منجر به ایجاد حدود ۱۷ میلیارد متر مکعب روانآب در استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان، شده است.

محمودی زاده گفت: کاشت این نهالها با مشارکت جامعه محلی و اعتبار ۶ میلیارد ریالی از محل اعتبارات ملی مدیریت جنگلهای مانگرو، در حاشیه جنگل حرا روستای طبل قشم آغاز شده است و تا نیمه نخست دی ماه ادامه خواهد داشت. یکی از ویژگی های این روستای ییلاقی، مسیر دسترسی مناسب و جاده خوب آن است که برای مسافران این امکان را فراهم کرده که با ماشین شخصی خود به این منطقه سفر کنند.

“ملزومات موردنیازتان را از فروشگاههای سطح شهر خریداری کنید، چرا که روستای ابر و جنگل ابر امکانات محدودی برای تأمین وسایل موردنیاز شما دارد. او گفت که مفاد بیشتر جنگلات پسته به مردم میرسد؛ اما در ساحات که امنیت نیست، گروه طالبان از حاصلات پسته استفاده کرده برای خود تجهیزات نظامی خریداری میکنند. به طوری که تقریبا تا ماه تیر ۱۴۰۰ بیشتر ولسوالی های این ولایت به دست طالبان سقوط کردند و جنگ به شدت در این منطقه در جریان بود که منجر به آواره شدن بسیاری از ساکنان این ولایت شد. پیشنهاد میکنیم اقامتگاه خود را قبل از سفر رزرو نمایید تا در طول سفر با خیال آسوده به گشتوگزار بپردازید و معطل تهیه اقامتگاه نشوید.

بسیاری از گیاهان مخصوص جنگل هستند و در شرایط دیگر آب و هوایی دوام نخواهند داشت؛ از تلاش برای قلمه زدن و کندن گیاهان خودداری کنید. اما در سال ۲۰۰۴ به دلیل تلاش های رئیس جمهور کرزی برای محدودکردن قدرت اسماعیل خان، تغییر مهمی در چشم انداز سیاسی رخ داد. بنابران با مرور زمان به تغییر حدود و ساحهها و با گسترش و محدود شدن مرزهای ناحیهها، مورو یا مرو هم برناحیهٔ محدود تری اطلاق شده و آن همان وادی رود مرو میباشد، رودی که منبع آن در داخل افغانستان کنونی در گرزیوان است، و بدین گونه مرو رود، مرو آب و بالآخره مرغاب گفته شده و برناحیه یی که این آب آن را ابیاری میکند اطلاق گردیدهاست و همین است فلسفه نامگذاری مرغاب.

او مى اندیشید که این پنج تن مانند وى در جستجوى حقیقتند و تعلیم دادن ایشان از سایر مردم آسانتر است .و چون به بنارس پا نهاد آن پنج تن را دید که در میان بیشه اى نزدیک شهر نشسته اند و با هم سخن مى گویند.هنگامى که چشم آنان به بودا افتاد، به یکدیگر گفتند: (این سیدارتاست که مى آید؛ همان که دست از رهبانیت کشید؛ خوب است به او کارى نداشته باشیم(.اما چون بودا به آنان نزدیک شد به وى سلام کردند و از او خواستند در کنارشان بنشیند. غلاتی مانند گندم، جو و ذرت نیز در این ولایت برای مصارف خانگی تولید میشوند، در حالی که حبوبات و زیره به عنوان محصولات فروش کشت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید