جنگلهای بارانی چیست و چند لایه دارد؟

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که در پارک جنگلی النگدره مکان هایی تعبیه شده است تا بتوانید در آن ها پیک نیک برپا کنید و از محیط اطراف خود لذت ببرید. پیش از هر چیز باید در خصوص جنگل های هیرکانی سخن گفت چرا بخش مهمی از جنگل هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم جزو جنگل های هیرکانی به شمار می روند. امروزه بکمک فرآوری هایی که صورت میگیرد، تولید عودهای پایه طبیعی جنگل بارانی Rain Forest نیز رونق گرفته است. دولت افغانستان همواره در مورد جنگلات پسته میگوید که تلاشهایی را بهخاطر نگهداری این جنگلات رویدست گرفته است، اما بهگفتهی مسوولان بادغیس این تلاشها همواره ناکام بوده است.

بر اساس معلومات آنان، بیشتر جنگلات پسته طبیعی بادغیس در اختیار طالبان است و اعضای این گروه با فروش این سرمایه ملی، خود را تجهیز میکنند. اما چند سالی است که طالبان در نخستین روز عید فطر، شروع به چیدن پسته میکنند؛ پیش از آنکه پسته بهثمر رسیده باشد. برخی از اعضای شورای ولایتی بادغیس گفتهاند در چند سال اخیر حدود ۶۰ هزار هکتار جنگلات پسته توسط مردم بومی بادغیس قطع شده است. بادغیس ولایتی است که از راه ارتباطی کافی کم بهره است و آب کافی ندارد.

این نوع قطع اشجار که بر پایه های اصول فنی جنگلداری وهکذا میتودهای علمی بهره برداری بنایافته است ، علاوه بر این که محیط زیست ما را به وخامت کشانده وهمچنان بارآورنده ضایعات چوبی نیز بوده است.ضررکه از رهگذرتطبیق روش قطع درمربوطات جنگل وارد می آید به شرح زیر خلاصه میشود. تمایل ذاتی ما به جنگل ها، بخشی از پدیدهای به نام بیوفیلیا، هنوز در مراحل اولیه توضیح علمی است.

گروه استانها ـ سالهاست برای حفظ جنگلهای هیرکانی طرحهای متعددی مصوب شد، اما تاکنون نتیجه رضایتبخشی در این زمینه انجام نپذیرفته است. والی بادغيس همچنان می گوید: در پی مشکلات موجوده اخیرا باشنده گان ولايت بادغیس با تشکیل یک جلسه به این نتیجه رسیدند که خود امنیت ساحه جنگلات پسته را تامین نمایند. بنابراین می توایند مطمئن باشید که پا به طبیعتی ناب که در مسیر تکامل شکل گرفته وارد شده اید. واژه جنگل از زبان سانسکریت است و از راه فارسی به اکثر زبانهای اروپائی نیز وارد شدهاست و معنای جنگل طبیعی و بکر را میدهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مجید ذکریایی در جمع خبرنگاران صبح امروز در ارتباط با آخرین وضعیت آتش سوزی جنگلهای گلوگاه، اظهار کرد: آتشسوزی در این منطقه در دو مقطع زمانی عصر پنج شنبه و جمعه به وجود آمده است. ابتدای این جنگل از مناطق کشک کهنه و کشک رباط سنگی ولایت هرات آغاز میشود و الی آخرین خطوط مرزی ترکمنستان در ولایت بادغیس امتداد مییابد. بادغیس از طرف غرب با ولایت هرات، از شرق با ولایت فاریاب، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب با ولایت غورهم همسایه است. بالامُرغاب: ولسوالى بالامرغاب در شمال این ولایت موقعیت دارد؛ از طرف شمال با ترکمنستان و از طرف شرق با ولایت فاریاب همسایه است.

جنگل ابر در ۱۸ کیلومتری جاده شاهرود آزادشهر است. جایی مثل جنگل النگدره گرگان در پنج کیلومتری بیرون شهر. ش که دفتر مرکزی آن در شهر کابل قرار داشت فعالیت میکرد، ولی با شدت جنگهای داخلی مانند سایر بخشهای اقتصادی کشور مجبور به فرار بدانسوی مرزها گردید که هماکنون به همین نام در شهر سمرقند فعالیت دارد. یک مقام مسوول دولتی دیگر که با ۸صبح، صحبت میکرد گفت که پاکستانیها نیز در فصل برداشت پسته در جنگلات پسته بادغیس دیده شدهاند. گروههای تفنگدار، همهٔ پستهزارهای این ولایت را تحت کنترول دارند و حتی مردم بومی ساکن در پستهزارهای این ولایت را در زمان فرارسیدن فصل برداشت پسته، از مناطقشان اخراج میکنند.

شول پسته در زمان حاکمیت محمدظاهرشاه و داوودخان و پس از آن در زمان حاکمیت نظامهای مختلف بهویژه مجاهدان و طالبان نیز معمولا در اواسط ماه سنبله شکسته میشد. مقامات بادغیس بر این باورند که کنترل این ولایت برای طالبان از بعد سیاسی و اقتصادی قابل اهمیت است و به همین خاطر حملات طالبان در روزهای افزایش یافته است. کوروش به ملکه اسپاترا پیغام داد که با اسیر شدن شوهرش بهتر است که بدون مقاومت تسلیم شود ولی ملکه اسپاترا به همراه دویست هزار از زنان آمازون و سیصد هزار از ترکان سکایی به مقابله کوروش شتافت و در طی جنگی سهمگین کوروش پادشاه منطقه پارس(نواحی مرکزی و جنوبی فلات ایران) را شکست سختی داده و او را اسیر نمود .

جمعآوری پسته توسط طالبان، تنها نگرانی ادارهٔ زراعت بادغیس و مردم این ولایت نیست، پستهزارهای بادغیس که تا هرات و مرز ترکمسنان امتداد مییابد، بزرگترین جنگل پسته افغانستان است که ساحهای بیشتر از ۳۰ هزار هکتار زمین را پوشانیده است. از آنجایی که کمتر از دو درصد نور ورودی به این لایه می رسد، پوشش گیاهی بسیار کمی وجود دارد و در عوض با مواد گیاهی و مادی شکسته و اشکال مختلف قارچ و قوزه پر شده است.

۱آب و هوای آن در تمام طول سال گرم است -۲در آن دو فصل خشک و مرطوب وجود دارد-۳از نظر تنوع جانوری بسیار غنی است -۴در ساوان علفخواران تنومند چون گورخر ، فیل ، زرافه و گرگدن فراوان اند و گوشت خواران درنده چون شیر از این گیاه خواران تغذیه می کنند . جنگلات دره منتهی به دره کامد یش اکثرآ درحال قطع شدن می باشند.که شامل بازگل ، چنارخور ، پتی گل ، کمو، ساریت ، میرایش وشور دیش بوده تاخود کامدیش ومنده گل ادامه دارد .جنگلات این مناطق بسیار وسیع بوده صدهاهزار جریب زمین را احتوا کرده ومیلون ها درخت بلند قامت ارچه درآنها سبز می باشند .

می توان در هر کجا از جاده توقف کرد و بعد از لختی استراحت و لذت بردن از طبیعت به راه ادامه داد. وی با اشاره به وجود لاشبرگ ها در عرصههای طبیعی، کاهش بارندگی در بروز آتش سوزیها مؤثر دانست و گفت: طی سه ماه پاییز امسال ۲۹ فقره آتش سوزی در عرصههای تحت پوشش رخ داد و ۴۱ هکتار از عرصهها دچار آسیب و آتش سوزی شد. وی افزود، بزرگان قوم در منطقه پسته لیق تعهد داده اند که از این به بعد به کسی اجازه نخواهند داد تا در ساحه جنگلات به قطع درختان و یا چیدن پسته قبل از موعد معین آن بپردازد.

اگر در چادر میخوابید، حتما قبل از تاریک شدن هوا آتش روشن کنید و آن را تا صبح روشن نگه دارید. ازسوي ديگر شماری ازمردم در ولايت بادغيس مقام های محلی را متهم به دست داشتند در چيدن قبل از وقت پسته از درختان می كنند. شهر گرگان: اگر چه هدف از این سفر گرگان گردی نیست، اما در این سفر نباید گشت و گذار در بافت تاریخی گرگان را از دست دهید. منابع محلی افغانستان اعلام کردهاند که این اقدامات استاندار پس از آن شروع شد که دو پاسگاه نیروهای پلیس و ارتش در منطقه «لامان» در نزدیک شهر قلعه نو بدون درگیری به دست گروه طالبان افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید