جنگلنوردی میان اقیانوسی از ابر

با اجاره کلبه جنگلی میتوانید سفری آرام در طبیعت سبز ایران را تجربه کنید. زندگی این مردم کوچ نشین با حداقل امکانات باعث شده تا زندگی پاک و آرامی را در فضای این جادوی سبز تجربه کنند. کوه های استوار و زیبا همراه با پوشش مخمل سبز و قله های سر بلند که در مه های زیبا پنهان شده تا زیبایی شان را بیشتر به رخ طبیعت بکشند. پوشش آنقدر ضعيف است که آتش به دليل اينکه ديگر ماده سوختني وجود ندارد، خود به خود خاموش مي شود، در اين شرايط از تجهيزات ابتدايي ما کاري برنمي آيد. مه همه جا را گرفت و ناگهان بارانی شدید شروع به باریدن کرد که تا رسیدن به خانه همه ما خیس شدیم.

با اینکه حضور در طبیعت می تواند آرامش بخش باشد، اما در آمازون موجوداتی زندگی می کنند که می توانند باعث مرگ شما شوند! تولدها( -۲میزان مرگ و میرها . احتمالا تا اینجای مطلب به خودتان بگویید که خب، این خلبان از مرگ نجات پیدا کرد اما باید بدانید که این سقوط تازه نقطه آغازین شروع مشکلات آنتونیو بود. بایستی در اینجا تشکری ویژه ای داشته باشم از دادگاه های شهرستان کلیبر و خداآفرین که هوای محیطزیست را به خوبی دارند و به پرونده های ما در اسرع وقت و بدون نوبت رسیدگی می کنند که البته قبلا چنین نبود و پس از دستورات و توجه ویژه ای که اخیرا مقام معظم رهبری نسبت به مسئله ی محیطزیست داشته اند،چنین فضایی ایجاد شده است.

سالانه گردشگران زیادی ازجنگلهای ارسباران و آثار تاریخی آن بازدید میکنند اما بهنظر میرسد که میزان شناخت عمومی نسبت به آن پایین است و منطقه مذکور پتانسیل بالایی برای مقاصد گردشگری دارد. این منطقه جنگلی نسبت به جنگلهای شمال ایران کمی ناشناخته باقی مانده ولی از جمله مکانهایی است که درفهرست یونسکو در سال ۲۰۱۸ قرار دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، بر اساس گزارش مردم محلی آستمال خاروانا، عصر دوشنبه در این منطقه آتش سوزی اتفاق افتاد که با حضور نیروهای مردمی و امدادی، این آتش محار شد ولی بهعلت گرمای هوا و وزش باد، آتش زیر خاکستر دوباره برافروخته شد و اکنون وسعت این آتش سوزی گستردهتر شده است.

یکی از گونه های در حال منقرض شدن مارال می باشد ، که با کمک محیط زیست 7 راس مارال را از باغ ملی گلستان به محدوده ای حفاظت شده در جنگل ارسباران انتقال دادند تا تولید مثل کرده تا از حالت انقراض خارج شوند. با مراجعه به قسمت خرید عود جنگل بارانی Rain Forest علاوه بر مشاهده قیمت، اطلاعات کاملی به همراه تصویر عود جنگل بارانی Rain Forest را به همراه تخفیفاتی که ممکن است برای شما در نظر گرفته شده باشد به مناسبت های مختلف، مشاهده می کنید. بر اساس عرض جغرافیایی، سه نوع جنگل وجود دارد: شمالی، معتدل و گرمسیری.

این نوع قره خروس مانند دیگر خروس ها کاکل ندارد و صدایش هم با دیگر خروس ها فرق می کند. خوشبختانه ما در ارسباران با پدیده هایی چون قاچاق چوب مواجه نیستیم و تخریب های نا چیزی برای مصارف محدود صورت می گیرد.توزیع نفت توسط اداره ی منابع طبیعی و گازرسانی تا حدودی موجب کاهش قطع درختان شده است و مشکل خاصی با جنگل نشینان در این رابطه نداریم.اما یکی از موضوعاتی که بسیار ما را درگیر خویش می کند مسئله ی شکار گونه ی شاخص کل و بز است.افزایش تعداد سلاح های شکاری و به خصوص اسلحه های شکاری خفیف موجود در منطقه ی حفاظت شده،بسیار به حیات وحش منطقه آسیب می رساند،این که چرا سلاح های شکاری خفیف به مردم با این تعداد واگذار شده است،خود جای بحث دارد.اصلا انسان چگون به خویش اجازه می دهد که یک گونه ی حمایت شده را شکار کند،نمی دانم.

محیط مصنوعی توسط انسان ایجاد شده است ، اما نقشی در ایجاد محیط طبیعی ندارد. اگر چه میزان بارندگی در این منطقه دارای نوسان ۶۰۰- ۳۰۰ میلی متر در سال است اما به طور عمده بیشتر روزهای سال، هوا مه آلود بوده و این امر تاثیر بسزایی در افزایش بیلان آب و ذخیره سازی آن در خاک دارد. تعداد گونههای مختلف پرندگان در این جنگلها، نزدیک به ۳۰۰ گونه بوده است و تعداد گونههای پستانداران نیز تا ۱۰۰ رسیده است؛ اما امروزه خیلی از آنها دیگر وجود ندارند.

در ابتدا او به نزد دو روحانی هندو رفت ، اما آنها نتوانستند به سؤالاتش در مورد ریاضت پاسخ دهند . این ساختمان کهبه صورت قصر و قلعه جنگی است، در دو طبقه ایجاد شده و امروز به عنوان پاسگاه محیط زیست استفاده میشود. درختان دو گونه جنس بلوط (بلوط سفید و سیاه) گونههای Subclimax بوده و زمانی که شرایط نامناسب از نظر اقلیمی و خاکی به وجود میآید، مثل دامنههای گرم رو به جنوب و شرق با خاکهای نسبتاً فقیر منطقه از نظر رطوبت و مواد آلی، به صورت Edaphic climaxظاهر میگردند.

وی متولد شهرستان اهر است و مدرک کاردانی منابع طبیعی،کارشناسی جغرافیا و کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش اقلیم را در کارنامه ی خویش دارد.از سال 1387 در سازمان حفاظت محیطزیست مشغول به کار می شود و پیشتر با یونیفرم محیطبانی در ادارات محیطزیست اهر،کلیبر و هریس حضور داشته است.هم اکنون نیز ریاست اداره محیطزیست شهرستان کلیبر را بر عهده دارد و خودمانی به ما می گوید که برای عاشقان طبیعت پست سازمانی معنایی ندارد و همگی در یک رده به صیانت از محیطزیست مشغول هستیم.از سختی ها و زیبایی های کارش می گوید،از ارزش اکولوژیک منطقه که می گوید شوری وی را فرا می گیرد.کلانتری جوان به همراه همکارانش با توجه به اقلیم منطقه و تعداد اندک محیط بانان باید فشار مضاعفی را برای پر کردن خلا موجود تحمل کنند.در میان گفت و گویمان به سفید شدن موی صورتش از زمانی که این مسئولیت را به عهده گرفته است اشاره می کند و بسیار بر این تاکید دارد که حفاظت محیطزیست،همکاری مردم را می طلبد و خود و دوستانش را نماینده ی مردم برای حفاظت از اموال آن ها در عرصه های طبیعی و انسانی می داند.

منطقه حفاظت شده ارسباران هماکنون توسط ۹ پاسگاه سرمحیط بانی و محیطبانی مدیریت و نظارت میشود. البته مدیریت و پرسنل سایت محبوب ای پرشین هتل برای دسترسی آسان شما بهترین هتل های تبریز را گرد آوری کرده اند تا بهترین هتل تبریز را انتخاب کنید. البته از سال 1947 میزان این جنگل های بارانی به نصف رسیده است. البته فعلا اطلاعات تاریخی دقیقی در خصوص این منطقه ارایه نشده است و برای پی بردن بهتاریخ آن باید از طریق شهرهای اطرافش یا همان اهر و کلیبر وارد عمل شد. رشد درختان و سایر گیاهان این جنگل هرگز متوقف نمی شود و انواع بی شماری از گیاهان مختلف در آن به چشم می خورد.

جنگل ارسباران یکی از بزرگترین جنگل های تبریز محسوب می شود که گونه های فراوان جانوری و زیستی در آن به چشم می خورد. در داخل جنگل با حرکت به سمت غرب، جویبار کوچکی را خواهید دید که صدای آن برای مسافران لذت بخش است. رایحهای خوش مانند عطر جنگل پس از بارش باران دارد. میزان بارش باران در جنگل های ارسباران از میانگین بارش سالانه باران در دیگر نواحی شمال غربی ایران بیشتر است. برای دیدن جنگل ابر باید به سمت شاهرود حرکت کنید. طرح جنگل زنی و غنی سازی جنگل های ویرانگر ابر و قطری از سال 1370 تاکنون اجرا شده و مساحتی بالغ بر 11216 هکتار از دامنه های شمالی را شامل می شود.

جنگل ارسباران تبریز از جاذبه های چشم گیری برخوردار است که چشمان هر بیننده ای را خیره می کند. در معابد بوداییان مجسمه های بزرگی از بودا وجود دارد که چهار زانو نشسته است . ارسباران در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به نام های دیگری مانند قره داغ، آرازبار و قراچه داغ هم شناخته می شود و یکی از برترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی ایران است که چندین سال است تلاش ها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد، جایی با طبیعت بکر و شگفت انگیز که آب و هوا و منظره ی آن هر کسی را شیفته ی خود می کند.

بارش شدید برف در زمستان باعث جاری شدن جویها در فصل بهار و تابستان میشود که تقریباً تمام جویها و چشمهها به رود ارس میپیوندند. وی گفت: در پی بارش برف و کولاک در استان، محور چمن بید به جنگل گلستان از شب گذشته مسدود و تیم های عملیاتی جمعیت هلال احمر شهرستان مانه در این محور به مسافرین امدادرسانی کردند. جنگل ارسباران یکی از زیباترین جاذبه های توریستی و طبیعی در تبریز می باشد. با معرفی این جنگل بخشنده که با آغوش باز تمامی گونه های گیاهی و جانوری را در بغل می گیرد بسیار خرسند شدیم ، زیرا با مراجعه کردن شما به سایت محبوب ای پرشین هتل و با رزرو هتل های تبریز نزدیک این جاذبه گردشگری ، دسترسی شما را به جنگل ارسباران آسان تر می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید