جغرافیای عمومی هرات

8- خلود: به هر حال از آنجا که ارزش نعمت هنگامى است که، جاودانى باشد، بهشتیان را از این نظر آسوده خاطر ساخته، مى فرماید: «أنتم فیها خالدون؛ شما جاودانه در آن خواهید ماند.» (زخرف/ 71) مبادا فکر زوال نعمت خاطر آنها را مکدر سازد و از آینده نگران کند. اگر مسیر ماشین رو را انتخاب کنید خیلی سریع پس از ۱۷ کیلومتر رانندگی از کرج در مسیر جاده چالوس به روستای خور می رسید و آبشار را در ۲ کیلومتری خور پیدا خواهید کرد.

از کنار مسجد کمی ادامه مسیر داده و بعد از چند دقیقه از سمت راست وارد مسیر خاکی که به سمت قله می رود شدیم .مسیر پاکوب قله از داخل روستادیده میشود . در مسیر جاده گلباف – سعید آباد – سلطان حسن شاه قرار دارد و فاصله مظهر آن تا گلباف حدود ۳۰ کیلومتر است. محل استقرار و نوع آب این چشمه نیز مانند چشمه معدنی رضا آباد است. بهترین کار بعد از آنکه در محل مستقر شدید، رفتن به طرف آبگرم است؛ چون گرمی آب خستگی راه را از تن شما به درخواهد کرد. ازاینرو بهترین زمان بازدید از چشمه آبگرم گنو، فصول خنک سال، یعنی پاییز و زمستان است.

منطقه حفاظت شده گنو، مکانی است بکر و کوهستانی واقع در ۲۹ کیلومتری شمال غربیبندرعباسوبا وسعت ۴۵ هزار هکتار، گستره وسیعی از گونههای گیاهی و جانوری کمیاب کشورمان را در خود جای داده است. چشمه گنو، یکی از چندین چشمه آبگرمی است که در منطقه حفاظت شده گنو قرار گرفته است. مظهر چشمه در دهانه کوهی به نام دره زرد که در امتداد کوه آوران است قرار دارد. مظهر آن از شکاف سنگ های آهکی و در امتداد گسل گلباف از زمین خارج می شود. در جنوب شهرستان بم از شکاف سنگ هایی از نوع آندزیت خارج می شود و به احتمال زیاد از نوع گسلی است.

سنگ های اطراف آن از نوع آندزیت و آندزی بازاست و با توجه به دمای ۴۰/۵ درجه سانتیگراد از نوع گرم است. چشمه گور از نوع گسلی است و دمای آن ۵۷ درجه سانتیگراد است. چشمه آب گرم گور که به نام آب باد گور مشهور است در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح زمین خارج می شود. روستای گور بالا با طول جغرافیایی ۲۶ ، ۴۲ ، ۵۷ شرقی و عرض جغرافیایی ۴۴ ، ۱۰ ، ۲۹ شمالی وارتفاع ۲ هزار و ۲۶۰ متر از سطح دریا در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی راین واقع شده است. این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت ۲۸۸ متر مربع با عمق 120­140 سانتی متر٬ تعداد ۶ دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل۱۶ ٬ دوش عمومی در مقابل دوش های انفرادی٬ سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد۶ ٬ واحد جکوزی در قسمت غربی استخر٬ خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود.

برخلاف سایر شهرهای استان، این شهرستان به جهت نزدیکی به دریاچه ارومیه آب و هوای معتدلی دارد و در آسمان صاف و آبی این شهر خبری از دودهای خفه کننده و آلودگی های صوتی نیست. قنات، تاسیسات آبی ای است که آب ساکن وپنهان موجود در زیر زمین را با حفر کانالی که در درون خاک ایجاد می کند بر روی سطح زمین جاری می سازد. بویراحمد بزرگترین ایل در استان کهگیلویه و بویراحمد است.ایل بویراحمد بزرگترین ایل منطقه کهگیلویه و بویراحمداست که پیرامون نیمی از جمعیت این ناحیه را تشکیل میدهد. در استان کهکیلویه و بویر احمد واقع شده است.

متولد ۱۳۴۳ در سال ۱۳۶۳ در جزیره مجنون شهید شد. آب این چشمه پس از بررسیهای به عمل آمده به عنوان سبکترین آب ایران و جهان معرفی شد. این چشمه پرآب که دبی آن در حدود 3000 تا 4000 لیتر در ثانیه بوده و میتواند آب آشامیدنی نزدیک به دو میلیون نفر را تامین کند، در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شدهاست. جنوب کشور آبوهوایی گرم و شرجی دارد که تحمل آن برای بسیاری دشوار است. شهرستان سرعین در ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل با دارا بودن آثار باستانی، تاریخی و بهویژه طبیعی از جمله ۱۲ آبگرم معدنی با خواص درمانی از قطبهای گردشگری کشور و منطقه محسوب شده و همهساله گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر پذیرا است.

در سفر به جنوب کشور بامجله دلتاهمراه باشید، تا باچشمه آب گرم گنوبیشتر آشنا شوید. آب این چشمه نیز از دسته آب های کلروره سدیک و سولفات کلسیک نیم گرم است. آب چشمه از دسته آب های کلروره سدیک سولفات کلسیک گرم است. آب این چشمه گرم و از نوع آب های کلروره سدیک و بی کربنات کلسیک گازدار است. به فاصله ۶ کیلومتری شرق رفسنجان در روستای قاسم آباد واقع شده و در اصل قنات قدیمی است که اهالی منطقه در سال های گذشته از آب آن استفاده درمانی می کرده اند آب چشمه از نوع کلروره سدیک و سولفات منیزیم سود و ترکیبات شیمیایی آن مشابه آب چشمه معدنی «لون لوسونیه» فرانسه است.

چشمه های آب معدنی: جوقن، بی بی، شرا، جیوه و مرتضی علی در مجاورت دهکده اختیار آباد به فاصله ۱۴ کیلومتری غرب کرمان از زمین خارج می شوند. آب آن از نوع مختلط و با توجه به دمای ۱۴ درجه سانتیگراد از نوع گرم است. در واقع در این چند چشمه وجود دارد که آب دهی مجموع آنها حدود ۱۴ لیتر است. برای مثال می گوید: کسی او را جادو کرده است، او پیغمبر است، کرم در زیر پوستش خانه کرده است، هرغذایی که به او داده می شود مسموم است، کسی از آسمان با او در تماس است.

چشمه نوعی منبع آب جاری از آب های زیر زمینی است و زمانی ایجاد می شود که آب در حال حرکت زیر زمین راهی به سطح پیدا کرده و از دل زمین بیرون بیاید. آن طور که روستاییان میگویند دلیل بالا و پایین شدن این روستا نیز به داستان اختلاف دو برادر که از قزوین برای اقامت در این روستا مهاجرت کرده بودند باز میگردد. آدرس روستای چشمه قلقل قابل دسترس هست و گردشگران به راحتی میتوانند به این روستا سفر کنند. با فرا رسیدن فصل بهار رویش لالههای وحشی در دامنه کوههای اطراف این روستا آغاز میشود و فضایی هنری به آن میبخشد.

حدفاصل این آبشارها از محیطی سرسبز و زیبا پوشیده شده و فضایی مناسب را برای طبیعت گردی ایجاد میکند. شیروان- ایرنا- چشمه آب درمانی ‘مختومی’ شیروان كه در 35 كیلومتری جنوب غرب این شهر و در منطقه ییلاقی و سرسبز رشته كوه آلاداغ واقع شده جاذبه ای زیبا ولی ناشناخته مانده است. را مشخص نمايند. با توجه به تواناييهايي كه فارغالتحصيلان رشته زمينشناسي دارند، وزارتخانههاي صنايع و معادن، نفت، نيرو، راه، جهاد كشاورزي، علوم و آموزش و پرورش ، همچنين شركتها و مؤسساتي مانند ذوبآهن، سازمان زمين شناسي كشور، شركتهاي مرتبط با فعاليتهاي سد سازي، آبيابي، حفر تونل، راهسازي، اكتشافات آب و نفت و معادن، بخشهاي مرتبط با تهيه نقشههاي زمين شناسي و معدني، آزمايشگاههاي سنگ شناسي و زمين شناسي و در مجموع، كليه مراكزي كه در ارتباط با موضوع زمين فعاليت ميكنند، ميتوانند زمينههاي اشتغال و فعاليت فارغالتحصيلان رشته مهندسی زمين شناسي باشند.

با توجه به ساختمان زمینشناسی منطقه، استان کرمانشاه از نظر آبهای زیرزمینی غنی میباشد. گیلان دهمین استان پرجمعیت و بیست و هشتمین استان وسیع ایران است. یک هزاره پیش از ورود آریائیها به فلات ایران تمدنهای نیکویی در اقصی نقاط شهرستان رستم پابرجا بودند که میتوان به نقش برجسته کورنگون، سه تلان ایلامی در ۴۴۰۰ سال پیش اشاره کرد. خيار حيوان: اختيار فسخ معامله براى خريدار حيوان به مدت سه روز. چانه زدن: گفتگو در هنگام خريد براى كم يا زياد كردن قيمت كالا. ضمناً در هنگام روشن کردن آتش مراقب باشید تا به جنگل و محیط زیست آسیب وارد نشود.

با ما همراه باشید تا باهم از این طبیعت بکر لذت ببریم . در این شرایط آب از محل برخورد سفره آبدار با سطح زمین به صورت چشمه معمولی خارج میشود. در حقیقت چشمهها، غالباً خودجوش و به طور طبیعی ظاهر میشوند، و خروج طبیعی آب به شکل چشمه در شرایطی عملی میشود که سفره آبداری در نقطهای با سطح زمین قابل نفوذ برای آب، تماس پیدا کند و سطح پیزومتری آب سفره از نقطه تماس بالاتر باشد. در این نوع نیروگاه ها نیاز به مخزن جداکننده در تجهیزات نیروگاه وجود ندارد زیراآب گرم استخراج شده وارد مبدل حرارتی شده و حرارت خود را به سیال عامل دیگری که معمولاً ایزوپنتان می باشد و نقطه جوش پایینتری نسبت به آب دارد منتقل میکند.

دیدگاهتان را بنویسید