جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

جاده پر پیچ و خم پوشیده شده از مه با درختان رنگارنگ و زیبا صحنه ای است رمانتیک که تنها در این جنگل مشاهده خواهید کرد. سرداری که در زمان حملهی اسکندر مقدونی، استقلال این منطقه را حفظ کرد و باعث شد حکومت اشکانیان در آن برقرار بماند. بازار تاریخی ارومیه نیز یکی دیگر از آثار به جای مانده از دورهی صفوی است که هنوز سبک معماری آن دوران را حفظ کرده است. پارک جنگلی شیخ تپه با منظرهای از تپهی باستانی شیخ تپه، یکی از مکانهای گردشگری این شهر محسوب میشود.

دریاچه چشمه سبز گلمکان یکی از جاذبههای طبیعی بسیار زیبای مشهد محسوب میشود که از لحاظ تاریخی نیز اهمیت خاصی دارد. تنوع فرهنگی به ارومیه جلوه خاصی بخشیده است. جنگلانه مشارکتی است خود جوش، بمناسبت دهه تنوع زیستی که با همکاری سازمان های مردم نهاد و به همت مردم و با هدف حفظ تنوع زیستی، حفاظت، احیا و ترویج طبیعت به اجرا درآمده است. این استان از تنوع اقلیمی خوبی برخوردار است. ما در ادامه مهمترین مؤلفههای فرهنگ استان خراسان جنوبی را بررسی میکنیم. این شهر ویرانه را هنوز خاورزمین مینامند. حتی با وجود خشک شدن بخش بزرگی از دریاچه و مشکلات زیستمحیطی فراوان، بزرگترین دریاچهی آب شور ایران هنوز هم زیبایی خود را حفظ کرده است.

در این منطقه شما میتونید به دیدن برج های باراجین بروید و از زیبایی های رود ارنزک که در ارتفاعات جاری است لذت ببرید. جاذبههای طبیعی و تاریخی زیبایی در ماکو و اطراف آن وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: منشورهای بازالتی، کوه قیه و کلاهک سنگی، عمارت کلاهفرنگی، عمارت شیروخورشید، عمارت سردار ماکو، چشمه ثریا، زیباترین نمای قلل آرارات، بام ماکو، پل قلعه جوق، کلیسای زُر زُر و دریاچه سد بارون برخی از این جاذبهها را تشکیل میدهند.

پل خاتون که قدمتش به قرن دوازده هجری میرسد، مقبرهی علمدار، برج شمس تبریزی، بازار تاریخی، مسجد مطلبخان، امامزاده سید بهلول، کلیسای سورپ سرکیس و ساختمان شهرداری خوی برخی از دیدنیهایی هستند که توجه گردشگران را به خود جلب میکنند. مسجد جامع سراب يادگار قرن نهم هجری قمری است. در جنوب ميدان قديم و در محل باغ بزرگ نقش جهان كه يادگار سلاجقه بود، مركز جديدي ايجاد گرديد. معروف است كه ظل السلطان پسر ناصرالدين شاه زمين و مصالح آثار تاريخي شهر را به مردم ميفروخت ومي خواست به هر ترتيبي كه شده، مخارج قشون خود را كه از واحدهاي بسيار قوي و منظم كشور بود، تأمين كند.از ويژگيهاي اقتصادري شهر اصفهان در دوره قاجار، درآمد ناچيز زمين و عدم امنيت ملاكين بود.در دوره پهلوي با توجه به شرايط تاريخي و جغرافيايي، شهر اصفهان مورد توجه قرار گرفت؛ در بازسازي آثار تاريخي آن كوششهايي به عمل آمد و توسعه صنعتي شهر و منطقه اصفهان آغاز شد.در طي دو دهه اخير شهر اصفهان توسعه فراواني يافته و نوسازيهاي جالب توجهي در آن صورت گرفته است.

از مراجعه به منابع موجود تاريخي چنين بر ميآيد كه كلمه «اسپاران» بطلميوس، «سپاهان» پهلوي و «اصبهان» عرب و «اصفهان» امروز لفظي قديمي است و به احتمال قريب به يقين كلمهاي پهلوي است و ريشه قديميتر از پهلوي آن مكشوف نيست.در عهد اشكانيان، اصفهان مركز و پايتخت يكي از ايالتهاي وسيعي بود كه تحت فرمان ملوك اشكاني قرار داشت.در دوره ساسانيان، اصفهان محل سكونت و قلمرو و نفوذ «اسپوهران» يا اعضاي هفت خانواده بزرگ ايراني كه مشاغل عمده و مناصب سلطنتي در اختيار داشتند، بود. بافت قدیمی آذرشهر از تعدادی محله قدیمی با فاصله بسیار زیاد از هم در میان باغها تشکیل شده بود که هر محله کوچههای تو در تو، تنگ و باریک داشت.

در بعضی از ماههای سال و با رسیدن تودههای هوای سرد، دما به شدت کاهش مییابد. بنای سه گنبد، کلیسای پطروس پولیس و مسجد مناره نیز بعضی دیگر از جذابیتهای دیدنی این شهر هستند. در این منطقه حکومتهای مختلفی وجود داشتهاند تا این که قوم ماد به تدریج آذربایجان و بخشهای دیگر نواحی غربی کشور را تصرف کردند. کسانی که سبزاندیش بوده اند ، در حوالی چشمه ، توت و بید کاشته اند تا چشم نوازی تابلوی زیبای تا مهر خالی نماند .

به دلیل استقبال گسترده مسافران از این شهر توریستی در فصلهای گرم سال توصیه میکنیم که پیش از حرکت، محل اقامت مورد نظر خود را حتما مشخص و رزرو کنید. سپس از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب و رزرو کنید. وقتی از سمت تبریز به طرف جنوب غربی آذربایجان شرقی سفر می کنید، طبیعتی زیبا و چشم نواز اطراف جاده شما را جذب خود می کند و همینطور که در جاده ترانزیتی استان های غربی کشور مشغول رانندگی هستید از شهرهای سهند، خسروشهر، اسکو و ایلخچی عبور می کنید و بالاخره بعد از پیمودن ۵۰ کیلومتر به آذرشهر، قلب تپنده آذربایجان می رسید.این شهرستان در دامنه شمال غربی کوه های سهند و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق دریاچه ارومیه قرار دارد که این نزدیکی به مرکز استان سبب شده تا گردشگران زیادی که به تبریز سفر کرده اند، به آذرشهرهم سری بزنند و لذت گردش در طبیعت روستاهای این شهرستان را بچشند.

کوه پیرمحمد منطقهی ییلاقی زیبا و یکی از جاذبههای طبیعی شاهین دژ است. مسجد جامع ارومیه یکی از مهمترین آثار تمدن اسلامیست که از دوران صفویه به جای مانده است. این آبشار یکی از مهمترین جاهای دیدنی تفت است و همهساله گردشگران بسیاری برای تماشای آن عازم طرزجان تفت میشوند. بهار و تابستان زمان مناسبی برای سفر به بیشتر شهرهای این استان به حساب میآید، با اینحال بسیاری از گردشگران فصلهای سرد را نیز ترجیح میدهند تا از منظرههای متفاوت و برفی استان لذت ببرند.

بهواسطه وحود دشتهای سرسبز در کوهپایههای دماوند، گیاهان دارویی فراوانی در محدوده شهر رینه میروید که بومیها و گردشگران عموما با کیسههای پلاستیکی کوچک و بزرگ، به جمعآوری آنها میپردازند. در آن زمان به آذربایجان، ماد کوچک گفته میشد. ظاهراً در محلي نزديك پاوه كه اكنون ”جنگاه“ گفته ميشود، مردم پاوه با سعد وقاص جنگيدهاند. بنابراین شایسته است همچنان با میزبون همراه باشید تا بهتر و بیشتر با جاذبههای جذاب گردشگری در این شهرستان آشنا شوید. برف های روی قله دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه های مختلف در داخل کوه طی می کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند.

ابراهیم کرمانی می گوید: اگر ببیند که در چشمه صافی دست و روی تمام بشست، دلیل است اگر غمگین است فرج یابد، اگر ترسنده است ایمن شود، اگر بیمار است شفا یابد، اگر وام دارد وامش گذارده شود، اگر اسیر است از بند رهائی یابد، اگر ببیند که دست و روی ناشسته نماز کرد، دلیل که دینش ضعیف است و مالی که دارد از دستش برود. به دلیل وجود انواع بادگیر در معماری شهر، این شهر به نام شهر بادگیرها شهرت دارد. در مورد نام آذربایجان دو روایت اصلی وجود دارد. سرمایهگذار چشمه سورت: به خاطر نداشتن برق امکان شارژ تلفن همراه مسافران در محوطه وجود ندارد.

در این نیروگاه ها سیالی که معمولاً به حالت دوفاز مایع و بخار از اعماق زمین واز طریق چاه های زمین گرمایی استخراج می شود به مخزن جدا کننده هدایت شده و بدینوسیله فاز بخار از فاز مایع جدا می شود.بخار جدا شده وارد توربین شده و باعث چرخش پره های توربین می شود.پره ها نیز به نوبه خود محور توربین و در نتیجه محور ژنراتور رابه حرکت وا می دارند که باعث بوجود آمدن قطبهای مثبت و منفی در ژنراتور شده و در نتیجه برق تولید می شود. امروزه هم پس از هزار سال، در بعضی منازل که زمین را برای احداث چاه حفر میکنند، به آن راه برخورد می­کنند.

انتهای دهانه قیفمانند غار به یک چاه باریک ۶ متری میرسد و در انتها به کف غار ختم میشود. شهرستان ماکو یک منطقه کشاورزی است و محصولات کشاورزی آن غلات، حبوبات، پنبه، کرچک و کنجد است. تره بار، سیب، انگور، گلابی، گردو و بادام از دیگر محصولات شهرستان بوده و آب کشاورزی از رودها و قنات و چاههای عمیق تامین میشود. شهرستانهای دیگر این استان عبارتند از: اشنویه، پیرانشهر، تکاب، خوی، چالدران، چایباره، پلدشت، سردشت، سلماس، شاهین دژ، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده.

برخی دیگر آذربایجان را برگرفته از نام سرداری به اسم آتورپات میدانند. آبی که دارای مقدار فراوانی اکسیژن است از نظر بهداشتی دارای اهمیت فراوانی بوده، ولی از نظر خوردنی مشکلاتی را تولید میکند. ولی وقتی دمای هوا گرم تر می شود شنا در این آب بسیار لذت بخش می باشد. جنگل قرق از بکرتری جنگل های گیلان می باشد. برای رفتن به این چشم شما باید به بخش کوهپایه بروید و سپس مسیر خود را به سمت دهستان زمزه تغییر دهید، سپس در مسیر روستای ورتون قرار بگیرید و در فاصله ۱۵ کیلومتری از جنوب غربی این روستا به چشمه آب گرم ورتون برسید.

بزرگان زرتشتی که به آتشکده سفر میکردند، قلعهای را به عنوان استراحتگاه در مسیر ساختند. گسترش شهر بروجن با توجه به موقعيت جغرافيايي آن كه در تلاقي سه استان مذكور قرار گرفته است، توسعه آن را از امتياز ويژهاي برخوردار نموده و روند رشد آن را تسريع كرده است. مرز بازرگان در این استان تنها مرز ترانزیتی ایران با کشور ترکیه است. ماکو دارای آب و هوای نیمه خشک میباشد و با توجه به مکانش تحت تاثیر بارانهایی از کوههای زاگرس است.

شهرستان ماکو دارای چشم اندازی کوهستانی است و مراتع سرسبز دامنه کوههای آن را فرا گرفته اند. بزرگترین کلاهک سنگی شهری ایران به شکل طبیعی در این شهر قرار گرفتهاست و شما را شگفتزده میکند. قدیمیترین ابنیه تاریخی ماکو به دوره اورارتو یا خالدها مربوط است اطاقهای سنگی در دهات سنگر (بین ماکو و بازرگان ) چیرکندی از روستاهای ییلاقی دهستان چای باسار و دلیک داش سیه چشمه و شدی ارس ، کنار پلدشت و کشف کتیبه هایی به خط میخی در قراء بسطام و اطراف بازرگان و حفریات و کشفیات هیئت آلمانی درده بسطام و خوانده شدن کتیبههای میخی توسط باستان شناسان ایرانی و خارجی و نوشتههای مورخین قدیم و جدید چون موسی خورن (ارمنی) و ب.ب پیوتروفسکی (روسی) ثابت میکند که سکنه اولیه شهرستان ماکو اورارتوها بودند.

دیدگاهتان را بنویسید