جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

شهرستان آذرشهر از نظر چگونگی آب و هوا یک تفاوت کلی با سایر بخش های مناطق کوهستانی آذربایجان داشته و از یک تمایز مخصوصی برخوردار است، موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی در آب و هوای آن اثر بخصوصی دارد دوری و نزدیکی به دریاچه ارومیه، واقع شدن در دامنه کوهستان ها، ارتفاع و موقعیت موجود در تعیین آب و هوا موثر می باشد. گاز کربنیک موجود در آب به هضم غذا کمک میکند. در طول تاریخ مورد استفاده قوای مهاجم و لشگریان متخاصم به طور متوالی از اینسوی رودخانه به آنسوی روخانه و بالعکس قرار گرفته است.

فیلم چشمه سومین ساخته ی ارونفسکی کارگردان جوان وشهیر سینمای امریکاست.او با فیلم نخستش(پی) نظر منتقدان را جلب کرد وبا فیلم بعدیش (مرثیه یک رویا) نوید ظهور سینماگری مولف وتاثیر گذار را به تمام علاقه مندان سینما داد.فیلم مرثیه ی یک رویا در سال تولیدش بسیار مورد توجه قرار گرفت و جز 100 اثر برتر تاریخ سینما قرار گرفت.ارونفسکی دانش اموخته ی سینما از دانشگاه هاروارد است. پس از آن به مرور باغ مورد توجه قرار گرفت و برخی از خرابی ها مرمت گردید، تا اینكه سرانجام در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ خورشیدی به شماره ۲۳۸ در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

آستارا از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش در استان گیلان محدود شدهاست. حدود شمالی این استان را رود ارس با جمهوریهای آذربایجان، ارمنستان و ایالت خودمختار نخجوان مشخص کرده است. قبل از اینکه کتاب چشمهایش را مطالعه کنیم، اینطور به نظر میآید که علوی در داستانی خفقان ایران در دوره رضاشاه را شرح داده است، اما با مطالعه آن متوجه خواهید شد که درواقع جو عاشقانه و رومانتیک میان ماکان و فرنگیس روی داستان سایه افکنده و این کتاب بیشتر جنبه عاشقانه و روانشناسی دارد.

راوی داستان ناظم است که مسئولیت مدرسه ماکان پس از او بر عهده گرفته است. روستای آتشگاه از توابع بخش سبلان در 7 کیلو متری شمال سرعین در مسیر روستای ارجستان واقع شده است این روستا از باستانی ترین مکانهای شهر سرعین و استان است که نشان از رونق این منطقه در دورانهای تاریخی گذشته ایران و منقطه آذربایجان میباشد که بر اساس اسناد تاریخی این مکان از مراکز مهم و مقدس آیین زرتشتی در دوران ساسانی بوده است . ديلميان بر آباداني شيراز افزودند. آبگرم در دو نقطه دامنه شرقی دره به فاصله چند متر از يكديگر از زمين خارج میشود.

چشمه معدنی صوفيان: حدود 5/4 كيلومتر پس از صوفيان به سوی مرند، در ارتفاعات سمت چپ جاده، كنار يک تپه از چند محل آب گازدار از زمين خارج میشود و در دو دامنه تپه جريان میيابد. چشمه آب معدنی كندوان: كندوان روستايی تاريخی و كم نظير است كه در فاصله 22 كيلومتری جنوب اسكو در ميان درهای باصفا و كنار رودخانه پرآبی به همين نام واقع شده است. از زمان صفويه تا قاجاريه، نام آستارا تنها به منطقهاي ميان انزلي و رود ارس كه بخشي از آن در حال حاضر جزو جمهوري آذربايجان است، اطلاق ميشده است.

مردم محلی معتقدند که آب این چشمه آفت ملخ را از بین می برد برای همین به آب ملخ معروف شده است. شهرستان ورزقان در تولید عدس مقام اول استانی و در تولید عسل مقام سوم را به خود اختصاص داده است. و مراد از این نهرها ی شیر، ظهور و بروز علومى است که براى مبتدئین در سیر راه خدا مفید بوده است، چون شیر غذاى کودک است، و علومى که متعلق به افعال و اخلاق باشد، مانند علوم شرایع و حکمت عملیه، چون عنوان مقدمیتبراى عمل و تزکیه نفس دارند، لذا ظهور آن که این نهرهاست، اختصاص بضعفائى دارد که مستعد سیر در منازل نفس را داشته، و به سبب پرهیز از معاصى و رذایل اخلاق، قابلیت وصول به مقام قلب را دارند، ولى هنوز به آن مقام نرسیدهاند، و بواسطه فراگرفتن مقدمات از علم شرایع و اخلاق و عمل نمودن بآن در صدد تقویتبنیه روحى برآمدهاند.

استاد ائلچی به مناسبت فرارسیدن عید نوروز منظومه ی اصیل، بلندبالا و خاطره انگیز “گول چرشنبه سی خاطیره سی” را خواندند که در ذیلمقداری از آن را می آورم. دنیای سعدی که در آثارش آنرا به تصویر کشیده زیبا و دوست داشتنی است، هر چندگاه رگه هایی از حزن و غم و اندوه در آن یافت می شود اما در پس آن نیز امیدی نهفته است و شاید از آن روست تا مخاطبش را در مقابل بی وفایی دنیا هوشیار نماید.

این منطقه ی جنگلی هر ساله میزبان گردشگران و توریست های بسیاری از سراسر دنیا میباشد. چادگان از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که از گذشته تا به امروز، از جمله آبادترین و زیباترین شهرهای استان اصفهان بوده و بقایای آثار باستانی در این شهر بیانگر قدمت هزار ساله و تمدن گسترده آن هستند. در نتيجه كاوشهاي باستانشناسي آثار و بقايايي در آن يافت شده است كه قدمت آن را به دوران ماقبل تاريخ مرتبط ميسازد. این چشمه از جوشش آبهای زیرزمینی در این منطقه به وجود میآید و مرز بین نخجوان و ایران را تبدیل به مرز آبی میکند.

همچنین نام رود ارس به زبان آذربایجانی “آراز چای” یا “آراس چای” و در منابع یونانی و اروپایی به آراکس، آراکسس یا ارکسس مشهور میباشد. همچنین اقلیتی فارسی زبان در مرکز این استان، (کلانشهر تبریز) ساکن می باشند. بدین باور نیاز است تا دوباره تحقیقات زمین شناسی در بارۀ این معدن صورت گیرد؛ تا تثبیت شود که در نتیجۀ آتشسوزی، چه اندازه زیان به آن وارد شده و چه انداره سلفر در حال حاضر در آن وجود دارد. چشمه آب گرم سراب: چشمه آب گرم سراب در جنوب غربی شهر سراب از زمین خارج میشود. چشمه گشایش: این چشمه در جنوب غربی روستای گشایش در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر مراغه از زمین خارج میشود.

اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست كه معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرا احشام استفاده میشود. از نظر رفولوژي اراضي هموار اين شهرستان بخشي از جلگه مياندوآب به شمار مي آيد كه در قسمت سفلاي مردي چاي ليلان و قوري چاي تشكيل يافته اند كه در مقياس كوچك مي توان اراضي هموار اين شهرستان را تحت عنوان جلگه ملكان ناميد. مزیت نزدیک بودن به تهران سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به این منطقه جذب می کند. از مزیتهای سرمایهگذاری در بخش صنعت استان میتوان به نزدیک بودن به پایتخت، وجود ظرفیتهای مکانی مناسب به لحاظ وجود شهرکهای صنعتی در استان، برخورداری از موقعیت خاص جغرافیائی و قرارگیری در کریدور حمل و نقل بینالمللی، وجود صنایع بزرگ و مادر، تجربه نیم قرن توسعه صنعتی، وجود منابع و ذخایر معدنی نظیر سنگ آهن، سولفات سدیم، انواع سنگ و…

در نواحی مختلف آذربایجان شرقی انواع چشمههای معدنی آب گرم و سرد وجود دارد که مورد بهرهبرداری عموم مردم و سایر نواحی ایران است. ـ کاهش درجه حرارت بدن درتب (بهعلاوه در تب موجب دفع سموم و شستشوی دهان و معدن میشود). برنادت در دیدار بعدی این را به خانم میگوید اما او تنها کمی خم میشود و لبخند میزند. آب در حوضی طبيعی جمع میشود و مورد استفاده قرار میگيرد.

که در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر واقع شده است. چشمه تاپ تاپان: اين چشمه در فاصله 5 كيلومتری آذرشهر در جاده تبريز به مراغه واقع شده است. آب چشمه ابتدا وارد حوضچهای شده، آنگاه به رودخانه مجاور میریزد. چشمه ها گاهی اوقات به صورت موقتی (مثلا فقط بعد از بارش شدید باران) ایجاد شده و گاهی به صورت جریان آب دائمی هستند. این رود به دلیل اهمیت تجاری که داشته است. و به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد. به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری و دیدنی آذربایجان شرقی بپردازیم. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی آذربایجان شرقی میباشد.

آب رودخانه ارس به غیر از فصل پائیز اکثرا گل آلود و قرمز رنگ میباشد. ایلگُلی (دریاچه مردم) یا شاهگُلی ( دریاچه شاه) یکی از جذاب ترین تفریحگاهها برای گردشگران و مسافران در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز می شوند.ایل گلی همچون نگینی درخشان و با ارزش در میان استخری می درخشد که به نام دریاچهی ایلگُلی – شاهگُلی مشهور است و یکی از مهمترین جاذبه توریستی شهر تبریز به حساب می آید. رود قطـور و آبهای دریاچه ارومیه حدود غربی با استان آذربایجان غربی مشخص کرده. گروه استانها-حاشیه دریاچه ارومیه و منطقه بورالان ماکو جزو مناطقی هستند که برای جلوگیری از شنهای روان و بیابانزدایی، عملیات بوتهکاری در آنها انجام شده است.

يا نائب او انجام گيرد. معمار این خانه یکی از نوابغ معماری کاشان و از طراحان معروف ساختمان به نام استاد علی مریم بوده که در ایجاد دو بنای تاریخی دیگر کاشان ، یکی خانه تاریخی طباطبائی (در نزدیکی خانه بروجردی ) و دیگری تیمچه امین الدوله (واقع در بازار)نقش داشته است . هتل سنتی یزد در ساختمان خانه تاریخی رشتیان قرار دارد. اين ناحيه درهای تقريباً شمالی- جنوبی است كه نهر آبی در ته آن به طرف شمال جاری است.

به روايت جهانگرداني كه از كسگرات ديدن كردهاند، اين شهر در سال 1159 ويرانه بوده است. چشمه اللهحق: چشمه آب گرم اللهحق در شمال شرقی آب گرم سراب واقع شده است. که در شمال غربی فلات ایران واقع شده است. دارآباد در شمال شرق تهران واقع شده. مظهر آن در سنگهای آهکی نزدیک رودخانه است. مزه آب بسيار شور، حرارت آن 16 درجه سانتیگراد و ارتفاع محل از سطح دريا 1460 متر است. قسمت شمالي آن در محدوده شهرستان آستارا، تا سال 1342، تابع اردبيل باقي ماند و قسمت جنوبي آن به پنج بلوك يا خاننشين به نامهاي كرگانرود (كرگارو)، اسالم، تالش دولاب (رضوانشهر)، شاندرمن و ما سال تقسيم و خمسه طوالش ناميده شد.

دیدگاهتان را بنویسید