جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

بنا در شهرستان فریدونشهر، بخش مرکزی ،دهستان برف انبار و روستای خویگان علیا واقع است . کلیسای تاریخی وانک در واقع عبادتگاه ارمنی ها است و در محله جلفای اصفهان قرار گرفته. بعدها که شهر یزد گسترش یافت سلغرآباد به یکی از محلههای شهر تبدیل شد و به محله آب شور شهرت یافت. فریدونشهر یکی از شهرهای استان اصفهان و در غربی ترین نقطه آن واقع شده است و با مرکز استان حدود ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد.این شهر با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان به یکی از نقاط پرطرفدار برای گردشگران تبدیل شده است اگر قصد سفر به اصفهان دارید بازدید از دیدنی های فریدونشهر را از دست ندهید در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا با جاهای دیدنی فریدونشهر بیشتر آشنا شوید.

کوه سفیدخانی بهخاطر چشمههای موجود در دامنهاش شهرت یافته و به یکی از جاهای دیدنی ایران تبدیل شده است. در گذشته کوچری روستایی بسیار زیبا در گلپایگان بود که به دلیل ساختن سد از بین رفت اما در حال حاضر منطقه و سد کوچری مکان بسیار زیبا و مناسبی برای استراحت و طبیعتگردی است. روستای فارسیان را با انبوه باغات میوه و خانههای زیبا و سنتی پشت سر گذاشته و جاده روستای فارسیان را تا دوراهی موسوم به سیجان ادامه میدهیم.

مسیر را ادامه دهید تا بعد از دو الی سه دقیقه به چشمه برم برسید. طاق بستان یکی از زیباترین عجایب باستانی موجود در کشور است که قدمت آن به دوران ساسانیان بازمیگردد. کوه آتشگاه از بناهای مهم و تاریخی اصفهان است. چشمه بابا احمد در روستای سردآب در دامنه شمالی رشته کوه شاهان کوه (قله ۴۰۴۰ متری شاهان کوه) واقع شده است. چشمهسارهایی که با عناوین ونامهای مختلفی چون تسنیم، سلسبیل و شراب طهور، از آن یاد شده است و دارای ویژگیهای متفاوت از نوشیدنیهای دنیایی است، فاسد وبی مزه نمی شود، بلکه بسیار لذت بخشند که، هر نوشندهای را مست و مدهوش میکند اما هیچ ضرر و زیانی ندارند و عقل را زایل نمیکند البته لازم به ذکر است که قرآن شریف در بیان اوصاف بهشت و جهنم، به بیان آن دسته از مطالبى میپردازد که براى همگان قابل ادراک است و با بیان نمونههایی دنیای از مطلب را به اذهان عموم نزدیک ساخته تصور آن را آسان مینماید وگرنه، نظام حاکم برآخرت با نظام حاکم بر دنیا کاملاً تفاوت اساسى دارد، بهگونهای که، الفاظ دنیایى توان بیان حقیقت آن را ندارد چنانکه جنین در رحم مادر نمیتواند واقعیتهای بیرون از رحم را کاملاً درک نماید.

این منطقه کوهستانی دارای آب و هوایی بسیار خشک و کم باران است. یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی اصفهان، کاخ عالی قاپو است که در میدان نقش جهان و رو به روی مسجد شیخ لطف الله قرار داره. در این بخش به معرفی تعدادی از جاهای دیدنی گرگان میپردازیم. دریاچه این سد به معجز چشمه و سد سیاه رود هم شناخته می شود. گاه از بی وفایی دنیا یاد می کند چنان چه جمشید یکی از نازنینان در گذشته ی خود را با کفن ابریشمین به خاک می سپاردو پس از چندی بدنش طعمه ی کرم ها می شود، با خود می اندیشد، عاقبت همان ابریشم که از کرم گرفته بودیم خود بهره ی کرم شد.

یکی از نکات جالب در مورد این روستا پوشش زنان این شهر است که عموما از چادرهای سفید استفاده می کنن و جلوه زیبایی رو به روستا داده اند. این جا آثاری از عهد پارت ها (حصار معبد آناهیتا متعلق به آغاز عصر مسیحی)، ساسانی ها، اسلام تا عهد تیموریان به دست آمده است. حتی روی آسفالت هم راه نمیروند تا مبادا اعتقاداتشان خدشهدار شود. به همین خاطر فتحعلی شاه به هنرمندان دربار دستور داد تا نقشی از وی بر روی یکی از دیواره های چشمه علی حک کنند. یکی از حیرت انگیزترین معماری های زمان شاه عباس دوم، پل خواجو است که روی زاینده رود ساخته شده.

پوشاک مردان غالباً کت، شلوار، پيراهن و کفش و کلاه است. این مسجد جزو اماکن دیدنی شهر اصفهان است که بازدید کنندگان با دیدن این اثر زیبا متحیر می مونن و از دیدنش نهایت لذت رو می برن. این پل زیبا یکی از جاذبه های پرطرفدار در شهر اصفهان است. این کاخ که شاهکاری از معماری اصیل از دوره صفوی است در ۶ طبقه ساخته شده است. چندین چشمه در این باغ وجود دارند که با معماری اصولی، سیستم آبیاری متصل آن شکل گرفته و به استخری در میان باغ منتهی میشوند. این سیستم یکی از زیباترین صحنههایی را که میتوانید ببینید، خلق کرده است.

روستای اسفرجان ازنقاط سرسبز و ییلاقی است که در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرضا واقع شده است. استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استانهای سرسبز و چهارفصل کشور است که طبیعتی ستودنی دارد. تاکنون نظریه قابل قبول و قاطعى در موردعلت قطع شدن آب و نیز صداى آن ارائه نشده است. این مسجد عنوان پربازدیدترین مسجد کشور را نیز کسب کرده است که با توجه به قرابت آن با حرم امام رضا (ع)، دلیل آن مشخص است. نام قبلی آن سلطان آباد بوده است و از سال 1316 اراک نام گرفت و به سمت امروزی شدن پیش رفت. مدرسه چهار باغ یکی از زیباترین مکان های دیدنی اصفهان است و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه حکومت صفوی ساخته شده است.

شهر سوخته نام قدیمیترین شهر باستانی دارای تمدن در کل جهان است که بین شهرهای زابل و زاهدان قرار دارد و یکی از شگفتانگیزترین جاهای دیدنی ایران است. این شهر دارای آب هوایی گرم و خشک است ولی در فصلهای بهار و پاییز باران خوبی دارد. بنای منارجنبان یکی از عجیب ترین بناهای دیدنی در اصفهان است. طاق بستان در منطقهای خوش آب و هوا بنا شده و یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز ، بهار و تابستان است. این اولین شهری است که در آن امکانات و اصول شهرنشینی وجود داشته است و برای باستانشناسان و بازدیدکنندگان بسیار قابل توجه و ارزشمند است.

همانطور که مشخص است جاذبه های گردشگری ایران به همین لیست محدود نمیشود و تعداد بسیار بیشتری از آنها وجود دارد. تنگه میشینه مرگ از دو بخش به نام میش و مرگ تشکیل شده است. در سنبلستان سابقاً قبرستانی به وسعت بیش از پنجاه هزار متر زمین بود. با فرارسیدن اردیبهشت ماه دامان زمین را گلهایی معطر زیبایی فرا میگیرند. در رینه سوئیتها و ویلاهای متعددی برای اجاره وجود دارد که علاوه بر زیبایی و بافت سنتی، از لولهکشی آبگرم و معدنی نیز برخوردارند.

آب چشمه ثریا بسیار زلال بوده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. دلیل نام گذاری چشمه به چشمه لال، این است که آب این چشمه، در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا، از وسط جنگل، پس از طی مسیری کوتاه، به رودخانه دوغ که از پارک ملی گلستان سرازیر می شود، پیوسته و پس از آن، به سد گلستان می ریزد. جالبه بدونی که اینجا فقط یه کوه خالی نیست! اين روستا از جنوب غربي به کوه سياه و از جنوب به کوه برددر محدود شده و رودخانة هونجان از ميان روستا مي گذرد. سردرهاي زيبايي در واحدهاي مسکوني قديمي وجود دارد و قسمت هاي مختلف فضاهاي مسکوني به تفکيک شامل اتاق ها، ايوان، مطبخ، سرويس بهداشتي و انبار مي باشد.

روستاي اسفرجان از آنجا که در محدوده کوهستاني استقرار يافته، بافت مسکوني متمرکزي دارد. در سفر به این شهرستان که مقصد خوبی برای فصلهای بهار و تابستان است میتوانید از آثار تاریخی همچون مقبره شیخ محمد، خانه حاج ملا علی، درخت دوازده امام، چنار ۳۰۰۰ ساله آسفیچ، درخت چنار ده جمال، بافت پلکانی روستای زیر کوئیه، موزه علوم طبیعی بهاباد و بسیاری از جاذبههای بکر و دیدنی دیگر این شهرستان دیدن کنید. ورزنه، منطقهای است در جنوبی غربی نائین و نزدیک تالاب گاوخونی که زاینده رود از میانش عبور میکند و وقتی زاینده رود جاری است، تالاب هم دیدنی میشود.

این ساحل که به دلیل ماسه های درخشانش به ساحل الماس معروف است، در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر چشمه واقع شده است. روستای خمده که این چشمه در آن واقع شده است، در مسیر رودخانه حبله رود قرار دارد. در این مسجد، چشمان شما را نوازش میکنند. وقتی شهد به خوبی به کیک نفوذ کرد، آن را با پودر پسته، پودر بادام و پودر هل تزیین میکنند. فرمانداری جهت معرفی به سرمایه ­گذار ارائه شده است. دیگر نکته جالب راجع به آب این قناتها اینکه دمای آب و سختی آب هر قنات با دیگری متفاوت است به این صورت که آب قنات زیری خنکتر و سبکتر و آب قنات رویی گرمتر و سنگینتر از دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید