ثبت جهانی جنگلهای ارسباران؛ از شایعه تا واقعیت/ چرا جنگلهای ارسباران ثبت جهانی نمیشود؟

پاسخ: قارچها در خاک و آب به سر می برند و در مناطق جنگلی و بارانی رشد می کنند برخی قارچهای خوراکی و سمی که بقایای گیاهی و جانوری را تجزیه می کنند برخی قارچها بیماری های زیادی را به وجود می آورند .گونه ای دیگر از قارچ به نام مخمر هستند .گونه ای دیگر باعث سیاه شدن رنگ کاشی های حمام می شود و گونه های دیگر قارچ موجب بیماری می شوند و برخی دیگر به عنوان دارو مصرف می شوند و بعضی نیز باعث پوسیدگی چوب یا رویش دوباره ی گیاه می شوند . ولی پس از رسیدن به رستگاری دیگر به این قایق نیز نیازی نخواهد بود.

آبشار ترز در قلب جنگل قرار گرفته و مسیر رسیدن به آن طوری است که باید از جنگل و رودخانه و ارتفاعات مختلفی عبور کنید و وقتی حسابی خسته شدید، به یک باره به یک آبشار بسیار زیبا و جذاب برسید. در سوم اکتبر سال 2009، این هواپیما که در حال عبور از بالای جنگلهای آمازون بود، دچار توفانهای شدید این منطقه شده و کنترلش را از دست داده و در نهایت سقوط کرد، اما 7 سرنشین هواپیما هیچگاه پیدا نشدند و تنها 2 نفر از آنان توانسته بودند از طریق شنا از آبهای رودخانه آمازون خود را به شهرهای اطراف برسانند اما گفتند که از سرنوشت همراهانشان هیچ اطلاعی ندارند و چون از پیدا شدن آنها ناامید شده بودند فقط جان خود را نجات دادند.

طبیعت شگفت انگیز این پارک به گونهای است که در هر فصل نه تنها از جاذبههای بصری آن کاسته نمیشود بلکه فضایی خاص و جادویی را برای حض بصری بیینندگان به ارمغان میآورد. شهرت این جنگل وسیع تنها بهخاطر ثروت منابع طبیعی، گیاهان و درختهای کهنسالش نیست. بودیسم در تبت به نام “لامایی گری” شهرت دارد و در چین با تعالیم کنفوسیوس در هم آمیخته است . هتلی با عنوان هتل جنگل ابر در این منطقه وجود ندارد. استفان کوری، مدیر سازمان Survival International گفت: «این ویدیو سندی است مبنی بر این که مردم آوا وجود دارند. رابرت واتسون دانشمند بریتانیایی که رئیس هیئت سازمان ملل بود، گفت:منظور ما یک سازماندهی گسترده و اساسی در تمام ابعاد ازجمله چارچوبهای فکری، اهداف و ارزشها است.

از این رو، هر چند در سالهای اخیر مسوولان و مدیران اجرای سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری کشور و استان بر لزوم ثبت هر چه سریعتر این اثر طبیعی در حافظه جهانی تاکید میکنند، ولی با توجه به اقداماتی که در این راستا صورت گرفته، به نظر میآید با این اوضاع و احوالی که هر ساله بر تخریب منطقه حفاظت شده این جنگلها صورت میگیرد، باید مراقب وضع موجود بود تا اینکه این جنگل با این روند به ثبت جهانی برسد. وانگهی کدام منشی حضور است که صورت دستخط اوامر شاهانه را به هزار تومان یا یک نشان مرصع نفروشد؟

هر زبان که چهارصد هزار لغت ندارد گنجایش علوم این عهد را ظرف نیست. گفتم واقعاً بعد از صد سال در میان مؤدبین ما یحتمل این مسئله اهمیت پیدا کند، اما حالا هزار مسئلهٔ واجبی داریم که از آنها به این مسئله پرداختن به بام هوا سقف ساختن است. یافته های این مطالعه کاهش بارندگی را قابل مقایسه با خشکسالی های بزرگ 2005 و 2010 پیش بینی می کند، که باعث مرگ گسترده درختان شد و تاثیرات قابل توجهی بر جوامع بومی آمازون در پی داشت.

درختان منطقه آمازون یک مخزن کربن محسوب میشوند و قادرند با جذب بخش عمده دیاکسیدن کربن موجود در هوا، کاهش سطح گازهای گلخانهای در جو کره زمین را باعث شوند. تخریب جنگل های آمازون یکی از عوامل اصلی گرم شدن زمین است. این پارک جنگلی از جمله پارک های طبیعی چهارفصل است و در هر زمانی از سال می توان از زیبایی های آن بهره مند شد. ارسباران فقط یک شاهکار طبیعی نیست بلکه یکی از آثار تاریخی پر ارزش ایران هم محسوب می شود. حجم ویدیو: 11.44M | مدت زمان ویدیو: 00:01:31 این کرم ها فقط در محدوده خود دست به خوردن یکدیگر می زنند و در غیر این صورت از موجودات کوچک دیگر برای تغذیه استفاده می کنند.

در حالی که 9 کشور (آنگولا ، کامرون ، جمهوری آفریقای مرکزی ، جمهوری دموکراتیک کنگو ، جمهوری کنگو ، بوروندی ، رواندا ، تانزانیا ، زامبیا) بخشی از قلمرو خود را در حوزه کنگو دارند ، فقط شش کشور در این منطقه هستند در ارتباط با جنگل های بارانی کنگو (کامرون ، جمهوری آفریقای مرکزی ، جمهوری کنگو ، جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ، گینه استوایی و گابون). علاوه بر این، این منابع جنگلی، یک پنجم از آب سالم موردنیاز انسان را تامین می کنند و چیزی حدود ۳۰ درصد از گونه های گیاهی و جانوری جهان را در خود جا داده اند.

با این حال، در مدل های آب و هوایی موجود در مورد رطوبت بیشتر یا خشکی بیشتر در آمازون اختلاف نظر وجود دارد. دیپلومات مغز دارد اما دل ندارد، یعنی آب دارد اما گل ندارد… همچنین دفتر جنگلبانی که در ورودی جنگل قرار دارد میتواند اطلاعات خوبی از وضعیت حال حاضر جنگل در اختیار شما بگذارد. وقتی یک نفر از یک قبیله به قبیلهٔ دیگر که مسافت مسکنشان ده فرسنگ فاصله دارد اگر برود، اورا تغذیه نکنند حق دارد مزار چنین حی را مزار میت انگارد.

ملتی که الفبای او بلای ظلمت وجهل اوست اگر از اصلاح او صرف نظر نموده و به تصفیهٔ زبان پردازند گناه است… گفتم بیاید. میرزانصیر درآمد، بشاش و مشعوف، گویی دیروز با او همهٔ معایب وطن را اصلاح کرده، امروز آمدهایم از مجاری ماضیه و تدابیر مؤثره حظ افتخار خود را تقسیم بکنیم! هرچه خواستم مردمک دیدهٔ خود را که از فضولی و بیادبی مهمانان ناخوانده مکدر شده بود، رنگ صبر و تحمل بدهم، و ناگواری حضور ایشان را که نمونهٔ صحیح حاشیهنشینان بیکار و بیمار مجالس لغو وزرا و امرا و تجار و علمای وطن ماست در چین جبین خود ننمایم، یا از تشدد باطنی که گره ابروی مرا سخت به هم دوخته میداشت باز کنم نمیتوانستم!

این خود جهادی است که چون حفظ وطن و مذهب و حیثیت و استقلال واجب عمومی است، در دنیا ملت نمانده که این مطلب را جزو مهمات نداند، مگر ایرانی و باز ایرانی! ملت اول باید ز بان خود را بداند، و از آلایش السنهٔ غیر پاک بکند، تا درجهٔ خودکشی در این مجاهده ثابت قدم باشد. چون وزیر لابد با بنده بایست در این باب گفتگو بکند، وانتخاب مرا قبول نماید، اگرچه میرزا «دابه» معروف شما صد تومان تعارف به من فرستاد که طرفدار انتخاب او بشوم قبول نکردم.. در خانهٔ میزبان مهربان میرزا ضمانخان معروف به افغان که مدیر امور سیاسی شعبهٔ روس وزارت خارجه است منزل کردیم.

جلالالدین میرزا متحیر گوش میداد. ما مردم، جنگل النگدره را بهعنوان یک میراث فرهنگی ناملموس بشریت که زیستگاه پرندگان و جانوران بسیاری است میشناسیم که مردم ایران و گرگان از منافع آن سود میبرند. گاهی این ماجراجوییها بزرگتر شده و آدمی را به دنیایی واقعی اما بسیار دورتر میبرند. گفت بسیار خوب، اگر به جای الفاظ خارجی برای خودمان لغات جدیده وضع نماییم نمیشود؟ اگر اهل جنگلنوردی هستید بازدید از جنگل النگدره را نیز فراموش نکنید. گردشگران در این مسیر مسافتی حدود ۱۱۰ کیلومتر را طی میکنند تا به اهر برسند. و قطر جسد ملیت ایشان بدون اینکه ذرهای از حجم خود بکاهد در جنب وجود تمدن کمتر از نقطهٔ ذرهبینی شده بود؟

یافت، تشکر نمودم. همهٔ تحصیلات خودرا ریزهٔ خوان معارف معروف آفاق ایشان نشان دادم. روزی در لندن به یکی از دیپلوماتهای معروف گفتم: به کدام وسیله از اسرار دربار سایر دول تحصیل اطلاعات میکنید؟ آنچه بسیار مخفی و شخصاً درمیان سفرا و وزرای ایران مبادله میباشد آنهارا به واسطهٔ مریدان دراویش یا مرشد وزیر که هرکدام برای خود مرادی دارند و اسرار شخصی و دولتی را با آنها مشاوره میکنند تحصیل مینماییم… وزیر به من گفت شما که اورا نمیشناسید چرا در تعیین او این قدر تغلا میکنید؟ تا دانستیم که شب از کدام سفارت که پیش صدراعظم با وزیر خارجه آمدند و رفتند کار مابین را میفهمیم و میدانیم، به تفتیش تفصیل او برآییم…

فردا نیز همان مأموران آمدند و تعدادی از درخت ها را قطع کردند. باید اسب کرایه بکنیم، فردا صبح زود روانه بشویم، که شب به تهران برسیم. انشاالله فردا وقت شام وارد تهران میشویم، صبح برخاستیم روانه شدیم. کار گزاران بی تجربه وفاقد دانش استادی و هم ازهرطبقه وراه سفلی نسبتآ بروزخسارات وصد مات به جنگل وارد می شود . مگر می شود به جنگل نمک آبرود رفت و تلکابین سوار نشد؟ مهدی میقانی دقایقی پیش در خصوص آخرین وضعیت راه ها در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر محور توسکستان به دلیل حجم بارش باران و برف مسدود است و احتمالاً طبق پیگیری های انجام شده با خراسان شمالی محور جنگل گلستان در یک ساعت آینده بازگشایی خواهد شد، همچنین محور خوش ییلاق نیز در وضعیت کولاک شدید و با دید کم است و این محور نیز تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وزیر خوش دماغ بود، چون حالت مأمورین جزء بسته به حالت شخص رئیس است مشعوف شدم که وزیر در سر لطف است. چون از گفتگوی رفیق حاضر او به اسمش مسبوق بودم فهمیدم و دانستم کیست، چون آدم را از رفقایش میتوان شناخت. به محمد گفتم من منکر قول شما نیستم، ولی چون مأمور به اخفای او هستم از من نباید شنیده شود. رفقا برگشتند؛ مصطفی که منکر شکار و صیادی بود خودش دو تذرو شکار کرده آورد، ناهار حاضر شد، مرغان را کباب کردیم.

نهتنها بندهٔ بیسواد، همهٔ علمای دنیا منکر قول شما هستند. حالا مجاهدین ترقی و اتحاد نوع انسانی میخواهند یک لسان واحد عمومی اختراع بکنند که همهٔ مخلوق دنیا متکلم زبان واحد باشند، به دینار و درهم واحد بیع و شرا کنند. کمتر دیده شده که گرگ ها به جمع های انسانی حمله کنند، بنابراین از همراهانتان جدا نشوید تا در امان بمانید. در سراسر جهان رمان های بسیار موفق و مشهوری وجود دارند که در ژانر ها و زمینه های مختلف علاقمندان بسیاری را به خود جذب می نمایند. دمای هوا در این جنگلها به دلیل بارندگیهای سنگین، معمولا مرطوب و هوای آن اغلب بسیار مهآلود است.

دیدگاهتان را بنویسید