تحقیق در مورد سعدی – گلستان سعدی – بوستان سعدی – بازارچه تحقیقاتی

موقعیت مکانی این قلعه طوری است که مهاجمان امکان تخریب آن را نداشته و دستگاههای قلعه کوب آن زمان به لحاظ شیب کوه قادر به تخریب و تصرف قلعه نبودند. تعیین زمان بنای اطاقهائی که نیمی از آن بی سقف در زمین کنده شده و نیم دیگر در سنگ (کنگلومرای) کوه به صورت حفرهای درآورده شده است به دشواری ممکن است. هرچه ضخامت بیشتر باشد و سنگ دارای قطر و ابعاد بزرگتری باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. آبعلی 5 پیست مختلف دارد و وجود امکانات خدماتی و رفاهی کامل در آن سبب شده تا حتی مبتدیها هم جرات حضور در این پیست را پیدا کنند.

جابری انصاری مینویسد: «در حدود گُنَهران کرون، قبوری پیدا شد که مردگانش را در خمره­های سفالین ایستاده نهاده­بودند و گمان میرود آن مردم از صابئین بودند که به آفتاب و ماه و ستاره احترام میگذاشتند. این مکان در محور گردشگری مشهد-شاندیز واقع بوده و فاصله آن تا شهر شاندیز 4 کیلومتر است. یکی دیگر از جاذبه های که در شهر چشمه وجود دارد بافت تاریخی افسوس است. جاده دوم بین دو شهر آبیک و قزوین است، یکی از خروجی های آزادراه تهران- قزوین است که به واسطه روستاهای پایین طالقان به میان طالقان می توان رسید.

سنگ صادراتی همان سنگ سوپر می باشد که جهت صادرات بسته بندی و پس از تشریفات گمرکی آماده بارگیری می باشد و درجه ممتاز از لحاظ رنگ بندی سنگ و کیفیت سنگ درجه بندی می شود ولیکن کیفیت تولید اعم از برش و ساب هیچ تفاوتی بین درجات سنگ نمی کند. قلعه ارژنگ در کوه ارژنگ قرار دارد و با اینکه کوه در مجاورت روستا واقع شده اما گردشگرانی که قصد بازدید از قلعه را دارند می بایست زمانی بین 2 الی 3 ساعت را به کوهنوردی سبک اختصاص دهند. اگرچه مسیر ۲ کیلومتری این چشمه و نیز جاده دسترسی به باغات و مزارع پرورش ماهی روستای رستمآباد (بهعنوان یک پتانسیل اقتصادی منطقه) به لحاظ وجود دستاندازها و گرد و خاک آن آزاردهنده است، اما با عبور از این مسیر بر فرار تپهای، چشمانداز بدیع چشمه سرداب و پوشش سبز دره پایین دست این چشمه با داشتن درختان انبوه و سر به فلک کشیده برای هر مسافر تازه واردی خیرهکننده است.

مسیر دسترسی به آن از طریق جاده ترانزیتی تبریز-تهران میباشد. این برش ها هرچه دقیق تر و ابعاد هرچه بزرگتر باشد آن سنگ ارزش بیشتری دارد. همانطور که گفته شد سنگ کوپ قبل از فرآوری و برش قابل استفاده نمی باشد. خوبی این مسیر این است که میتوانید طوری برنامهریزی کنید که قبل یا بعد از گردش خانوادگیتان سری به موزه دارآباد (موزه حیات وحش) و هیومن پارک هم بزنید. سنگ کوپ مرمریت چشمه شیر دوش سنگی استخراج شده از معدن استان کرمان است که به صورت خام و بلوک میباشد و قبل از فرآوری قابل استفاده نخواهد بود.

به سنگ های استخراج شده سنگ کوپ یا سنگ های بلوک سنگی می گویند. از این سنگ برای سرویس های بهداشتی، حمام و مکان هایی که با آب و رطوبت سر و کار دارد از جمله آشپزخانه می توان استفاده نمود. آب چشمه ای که در دامنه کوه مقابل قرار دارد با فشار متوسط لوله هایی که در زمین کار گذاشته شدهاند از روی پشتة مابین گذشته و به ارتفاع قلعه میرسد. تا به امروز بیش از 1600 عنوان کتاب توسط این خانواده فرهنگی به چاپ رسیده و بسیاری از آنها تجدید چاپ شدهاند.

سلیورزی : از طوایف معروف لُر است که در بسیاری از منابع آنها را از اخلاف والیان لُرستان می دانند. این گروه به چهار قسمت تقسیم می شود که هرکدام از آنها خود را فرزندان یکی از خلفای راشدین (رض) می دانند. در دیوار یکی از خانههای روستای ینگجه قوچ سنگی مقبرهای کار گذاشته شدهاست، «راولین سون» با تکیه بر توصیفهای اهل محل، آن را به دوره ساسانی متعلق دانسته است.

شهرستان دلفان در استان لرستان، جاذبههای گردشگری فراوانی دارد که در آن میان، چشمه آب گرم دلفان بهعنوان جاذبه گردشگری سلامت همچون نگینی در دامنههای رشتهکوه زاگرس خودنمایی میکند و جالب اینکه در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. قلعه ضحاک عجبشیر در سال ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۲۲۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این قلعه در منطقه نمونه گردشگری قلعه چای و در حد فاصل روستاهای بارازلو و ینگجه (نزدیک به روستای ینگجه) واقع شده است. این قلعه در شهرستان عجب شیر در آذربایجان شرقی یکی از مکانهای دیدنی است که در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه «قلعه چای » در دوران تاریخ کهن ایران زمین پا برجا بوده و آثار زیادی در داخل و پیرامون خود از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و عصر تمدن اسلامی به یادگار دارد.

چشمه سرداب در یکی از روستاهای شهرکرد واقع شده است. یکی از قلل سرسخت البرز مرکزی، قله آسمانکوه است. یکی از معروفترین این اماکن مذهبی، امامزاده هارون است که در روستای جوستان قرار دارد. این گروهها عبارتند از لک، فیلی، زند، چگنی و سلگی. از این سنگ در کلیه قسمت های داخلی ساختمان میتوان استفاده کرد و بیشترین کاربرد آن در سرویس های بهداشتی، لابی و دکوراسیون داخلی است. کاربرد سنگ مرمریت چشمه شیر دوش در سنگفرش و پله و دیواره های داخلی ساختمان میباشد. و از ویژگی های مهم آن مقاومت فشاری بالا و خوب، جذب آب پائین و ساب پذیری عالی را میتوان نام برد که به سبب همین ویژگی، یکی از گزینه های مهندسان و آرشیتکت ها برای استفاده از آن در طراحی داخلی ساختمان ها می باشد.

سنگ مرمریت چشمه شیر دوش تراکم بسار بالایی دارد که خاصیت جلا پذیری این سنگ را زیاد کرده است. در نتیجه اولا: منظور از چاه معطل یعنی امامی که مردم او را رها کرده و از او استفاده نمیکنند؛ ثانیا: طبق روایات دیگر منظور از آن امیرالمومنین(علیهالسلام) بوده است. بوده است. و منبع گرمایش آن آتش خانه با سوخت هیزم بوده است. گویا بنای روستا با خانه های خشتی بعدها نام روستا را به خینه در زبان محلی تبدیل کرده است. اين روستا از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود ميشود. فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دل کوههای سر به فلک کشیده چشمه ای جاری است که با گذشتن از بستر چهار کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور می رسد و مجموعه ای کم نظیر پدیدار می گردد.

گردنة معروف گؤیجه بئل که از زیباترین پدیده های طبیعی است در محدودة این کوهستان بر سر راه تبریز به اهر قرار گرفته است. قلعه ضحاک در شهرستان عجب شیر با بیش از سه هزارسال قدمت بر فراز کوه «منفرد» با ناگفتنی های بسیار و حکایتهای زیاد، از مکانهای مهم اقوام مانایی و مادها بوده است. به گفته گرودکوف، اکثر دهات تکه مخصوصاً در آخال، بوسیله دیوارهای گلی بلند احاطه شده و بصورت مکانهای استحکاماتی در مسیر رودخانهها، گاهی تک، بعضی اوقات بصورت جفت و حتی گروههای بزرگتر قرار داشتند.

سنگ مرمریت چشمه شیر دوش در ابعاد تایل و اسلب فرآوری میگردد و نیز بصورت کوپ خام و فرآوری شده صادر میشود. سنگ کارینو نیز درجه بندی سنگ را بصورت صادراتی، سوپر، ممتاز و درجه یک تفکیک نموده است. متأسفانه این قلعه نیز از تاراج و کندوکاو های غیرمجاز در امان نبوده و فضای اطراف قلعه پوشیده از حفرههایی است که توسط غارتگران برای بدست آوردن عتیقه، زیرورو شده است.تاکنون هیچ اقدامی برای مرمت و بازسازی و جلوگیری از تخریب وحفاریهای غیرمجاز سودجویان صورت نگرفته و انگار این قلعه به بوته فراموشی سپرده شده است . معمولا در اطراف همه شهرها تعدادی روستای خوش آب و هوا وجود دارد که مردم برای تعطیلاتشان سری به آن ها می زنند.

اين حرارت به طريقه هاي متفاوتي از جمله فورانهاي آتشفشاني، آبهاي موجود در درون زمين و يا بواسطه خاصيت رسانايي از بخش هايي از زمين به سطح آن هدايت مي شود. با اندک توجه می توان این قلعه را از نابودی و زوال نجات داد ودر صورت ایجاد راه دسترسی مناسب فرصتی بی نظیر برای گردشگران و جهانگردان برای استفاده از مواهب طبیعی و آثار تاریخی این قلعه ایجاد کرد.

ستون اول جنوبی از سمت محراب نیز نشان می دهد که بنا در سال ۱۸۲۲ در ماه نوامبر افتتاح گردیده است.در حدود ۱۲ سال بعد نیز مدرسه ای در جنوب نمازخانه که دسترسی به آن از بیرون نمازخانه امکانپذیر میباشد ساخته شد . با این حال، حجاریها و جاسازیهائی که در سنگ کوه کنده شده است (هر چند که از لحاظ چگونگی وضع خود با موارد مشابه اورارتوئی تفاوتهایی دارد و نیز قطعه سنگی که به شکل ستون از کوه درآوردهاند و شاید زمانی مذبح بوده است)، همگی دلائلی است بر اینکه محل را به دوره پیش از اسلام هم متعلق بدانیم.

از چند سال گذشته نیز کاوشگران میراث فرهنگی در حال مطالعه این قلعه باستانی و عجیب هستند. تکه سنگی آهکی که شاید تکهای از لوله های سنگی باشد که در کنار هم چیده شده و کمی هم در یکدیگر فرو رفته است، در روی پشته رابطه به دست آمده است. خواندن توضیحات شیخ عباس ۷۴ ساله، که ۳۶ سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده است، در مورد راز جریان آب در اطراف قبر علمدار کربلا خالی از لطف نیست. مسیر لولة آب از روی بستری که در زمین به وضوح نمایان است معلوم میگردد به علاوه تکه های متعددی از لوله های گلی و بقایائی از قالب سنگی که با بیقیدی از بستر کنده شده است در اطراف دیده می شود.

ناگفته نماند که در این قلعه برجی وجود دارد که از خشت، ساخته شده و صرفنظر از استحکام دروازه قلعه، تنها برج دفاعی کل قلعه به شمار می رود چرا که اطراف قلعه پرتگاه بوده و نیازی به استحکام بیشتری نبوده است. قیمت این سنگ نسبت به دیگر مرمریت ها بیشتر است زیرا هزینه های تولید سنگ بالاست و از آن طرف هر چه قیمت بالاتر برود کیفیت سنگ هم تغییر می کند و بیشتر می شود. به گفته تاریخ نویسان، این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن مزین به کنده کاریهای متعدد است.

دیدگاهتان را بنویسید