بازی کتاب جنگل The Jungle Book: Mowgli’s Run برای اندروید و IOS – علم فردا

در برخی استانها مانند قم و مرکزی با وجود آنکه پوشش جنگلی کم است اما آتشسوزی در سطح مراتع رخ داده است. خشکسالی، فعالیتهای معدنی، راهسازی و آتشسوزی در جنگلها، بیماری و حمله آفتها به درختان جنگلی، قطع درختان به منظور تهیه زغال، توسعه زمینهای زراعی و در چند سال اخیر چنگاندازی برخی افراد و از بین بردن جنگل به قصد ساخت خانه باغ همه دست بهدست هم داده تا کمربند سبز و مهم جنگلها هر روز باریک و باریکتر شود. در این میان شاهد چنگاندازی گسترده و تخریب جنگلهای اطراف مریوان هستیم و بیشک تداوم این روند در آیندهای نه چندان دور، نابودی تمام جنگلها و تبدیل آنها به زمینهای بی سود و غبارخیز را در پیخواهد داشت.

خبرگزاری دانشجو همچنان پیگیر روند جنگل خواری و تلاش فعالان دانشجویی و زیست محیطی برای جلوگیری از ابعاد مختلف فساد در اراضی شمال کشور است. بنابراین اگر میخواهید سرسبزی با شکوفههای زیبا و هزار رنگ شدن درختان را ببینید حتما در این دو فصل به جنگل بلیران سفر کنید و عکسهای بینظیری به یادگار بگیرید. نوبخت در پایان توضیح داد: در برخی از عرصههایی که در آنها عملیات زراعت چوب انجام شده است، حیات طبیعی و زادآوری گیاهان به اکوسیستم و منطقه بازگشته است بنابراین به دنبال آن هستیم که در این عرصهها باتوجه به زادآوری گیاهان، تنها درختان صنوبری را قطع کنیم که بهمنظور زراعت چوب کاشته شده بودند.

در مناطق ارسباران و کلیبر که از مناطق کوهستانی هستند بارش باران و برف به اندازه کافی است و همین موضوع سبب شده است تا خاک این منطقه برای رویش درختان و گیاهان مستعد باشد. در فصلهای سرد دمای هوای منطقه نسبت به سایر مناطق کمتر و امکان اقامت در منطقه سخت و گاهی غیرممکن است. از ۱۸۸ هزار هکتار جنگل، 164 هزار هکتار آن جنگل های بکر قره داغ ( ارسباران ) شامل مناطق اهر ، هوراند، کلیبر و خدآفرین است. شورای مدیریت جنگل (FSC) ، که خود صدور گواهینامه صادر نمی کند ، این کار را به شرکت های صدور گواهینامه داده است سازمان فقط معیارهایی را تعیین می کند و سعی می کند از این استانداردها و کارهایی که در این راه انجام داده اند محافظت کند.

اما اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست که دغدغه هایش درباره طبیعت ایران را شنیده ایم، هم در گفتگو با خبرگزاری دانشجو به بررسی علل موفق نبودن طرحهای جنگل داری برای حفظ و بازسازی جنگلها اشاره کرده و گفته طرحهایی که تاکنون برای جنگلهای هیرکانی ایران اجرا شده، راه به جایی نبرده اند. مثل آدمي که رگش را زده باشند، در فاصله يک تا دو هفته چنين درختي خشک مي شود، بعد اين ها يا براي بريدن آن اجازه مي گيرند و يا آن را خرد کرده و به عنوان هيزم و چوب مصرف مي کنند. اگر دستگاه های صدور گواهینامه ، که مجاز به صدور اسناد از شورا هستند ، متقاعد شوند که شرکت ها مطابق با استانداردهای سیستم مدیریت جنگل FSC-CoC فعالیت می کنند ، گواهی سیستم مدیریت جنگل FSC-CoC را به نمایندگی از شورای مدیریت جنگل (FSC) صادر می کنند.

همچنین بهره برداری از درختکاری و جنگل هیرکانی دست کاشت به منظور زارعت چوب با تشخیص و مجوز سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری مجاز اعلام شد. وی با بیان اینکه در این شرایط بر اساس تصمیمهای کارشناسی بخشهای مختلف ازجمله شورای عالی جنگل و معاونت جنگل، برداشت درختان صنوبری که در قالب طرح زراعت چوب کاشته شده بودند، بلامانع اعلام شده است، اظهار کرد: بهطور کلی سیاست ما در سازمان جنگلها برداشت چوب از جنگلهای طبیعی نیست. معاون امور جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه دربرخی عرصههای جنگلی ما عملیات پرورشی انجام میدهیم و هدف ما از انجام عملیات پرورشی در جنگل به هیچعنوان استحصال چوب نیست، گفت: درعملیات پرورشی جنگل، پایههایی که سالم هستند و در آینده میتوانند تبدیل به درخت تنومندی شوند بهطور قطع حفظ خواهند شد اما درحالحاضر به دلیل شرایط تحریمی نمیتوان به میزان مورد نیاز صنایع واردات چوب داشته باشیم.

در 1990 ، در آلمان ، سازمان هایی که درگیر فعالیت های رسمی و غیر رسمی از حیات وحش و فعالیت های مبتنی بر جنگل بودند ، تشکیل شورای مدیریت جنگل (FSC) را تشکیل دادند. شورای مدیریت جنگل ، سیستم مدیریت جنگل FSC-CoC را منتشر کرده است ، مجموعه ای از استانداردها که تولیدکنندگان باید برای محافظت از طبیعت و جنگل ها رعایت کنند و این سیستم برای مدیریت میلیون ها هکتار جنگل در نزدیک به 100 کشور جهان اعمال می شود. پیش از این دانشجویان در جلساتی با مسئولان دادگستری اسنادی مربوط به زمین خواری در این منطقه را ارائه کرده بودند؛ اسنادی که با تحقیقات دانشجویان به ویژه دانشجویان قرارگاه شهید احمدی روشن گلستان به دست آمده بود.

اما به دلایلی این طرح به طور مناسب و شایسته اجرا نشد بعد از مدتی طرحی با عنوان طرح توسعه باغها در بندهای مختلفی ارائه شد که یکی از این موارد کاشت انگور دیم بود. طرح آمایش سرزمین در دهه ۷۰ ارائه شد. اجرای طرح تنفس با اینکه با انتقادات کارشناسان بسیاری مواجه شد، اما از ابتدای سال ۹۷ به اجرا رسیده است. نوبخت در ادامه با اشاره به اینکه در برخی اراضی کنار جلگهای استان گیلان نیز از سالهای گذشته تاکنون زراعت چوب با استفاده از گونههای مختلف ازجمله صنوبر انجام شده است، تصریح کرد: ما برمبنای مطالعات میدانی کارشناسان بهدنبال بهرهبرداری از عرصههایی هستیم که در آنها زارعت چوب انجام دادهایم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران ـ منطقه ساری تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم میکنیم و کار اطفای حریق را با کندی مواجه میکند، وجود درختان خشک در سطح جنگلها است که در صورت بروز حریق، مهار آن زمانبر خواهد بود و همچنین برای ماموران وقتگیر و زمانبر است. 9چرا تصمیم گیری برای حفاظت از محیط زیست کار چندان آسانی نیست؟ اگر جناب آقای مصدقالسلطنه و اطرافیان ایشان تصورمیکنند که میتوانندحزب کمونیست توده رابرای پیشرفت مقاصد خوداجیرکنند تا بما و مقدسات مملکت فحش بدهند و بعد از وصول به مقصود قادرخواهند بود که بر سران حزب لجام بگذارندسخت دچاراشتباهند اینها با آتش بازی میکنندزیرا حزب کمونیست توده هم همین فکر را میکند و تجربه و حکم تاریخ نشان دادهاست که سرنوشت دکتر بنش تجدید شدنی است اگر جناب آقای دکتر مصدق تصورمیکند که بتواند با ابزار فاسد و وطن فروشی کاخ سعادت ملت را بسازد باز هم اشتباه میکند آقایان اصل گزارش مطلب مهمی نیست لیکن طرز به تصویب رساندن این گزارش مهم است گزارشی که باکمک حزب کمونیست توده به تصویب برسدهمان چیزی است که مسکو میخواهد نه ملت ایران و ما زیربارنخواهیم رفت بنده بار دیگر تکرارمیکنم تمام کسانی که راه را برای سقوط مملکت بدست کمونیستها صاف میکنند خواه در این مجلس خواه در دستگاه دولت بدانند که سرنوشتی مهلکتر و خطرناکتر از تمام کسانیکه در پشت پرده آهنین آتش بیارسقوط مملکت خودبودند و بدست قشون اجنبی تیرباران شدند و قشون اجنبی در انتظار آنها است این گزارش که آقایان امروزمیخواهند تصویب بفرمایند بقیمت سازش پنهانی با اجنبی نسبت به قانونی ساختن یک حزب دشمن استقلال و منکر دین مذهب و توحید میباشد بقیمت امحاء قانون اساسی به قیمت نابودی مملکت تمام شدهاست حالا این شما و این قضاوت تاریخ.

به گونهایی که هر ساله در اوایل پاییز با محض ورود به شهرستان مریوان و قدم گذاشتن در سه راه نی این شهرستان شاهد بازار پرفروش انگوردیم خواهیم بود. پدر میرزا کوچک خان تاجر ابریشم بوده است و در سال ۱۳۰۰ از دنیا رفت و پسرش میرزا کوچک خان بعد از اتمام دوران تحصیل خود، به قزوین سفر کرد و در آن جا به حوزه علمیه رفت و همانطور که میدانید در نهایت از قهرمانان مبارزه با استعمار کثیف انگلیس در ایران لقب گرفت و جان خود را در این راه گذاشت.

سنگینی باروظیفه سوگندی که به قرآن مجید درپیشگاه خداوند ووجدان وملت ایراد کردهایم بما اجازه نمیدهد درلحظاتی که مسئله حاکمیت واستقلال ووحدت ملی ایران وامنیت جان ومال ونوامیس میلیونها هموطن معصوم ومحروم مابمیان است سکوت اختیارکنیم وناظرسیر جریان حوادث واتفاقاتی باشیم که ممکن است به قیمت استقلال ما تمام شود استقلالی که ملت بردبارایران به بهای ارزان بدست نیاورده ودراین ادوار برای حفظ آن دربرابرهرتجاوزی جان شیرین خودرا بوثیقه گذاردهاست مسلما اگرپای وحدت ملی وحاکمیت درمیان نبود ووظیفه بمن حکم نمیکرد بهیچوجه مطلبی نمیگفتم وهمچون گذشته سکوت اختیار میکردم لیکن سنگینی باروظیفه بمن امرمیکند که ازگفتن حقایق برای ضبط درتاریخ وقضاوت آیندگان خودداری نکرده وبعرض مجلس شورای ملی برسانم.

۸چرا سلطان عثمانی در زمان شاه اسماعیل به ایران حمله کرد ؟ از آثار تاریخی موجود در منطقه میتوان به قلعه بابک، پشتو، جوشین، بقعه شیخ شهابالدین اهری و قصر آئینهلو اشاره کرد. در ادامه به ۸ نکته درباره آتشسوزی در جنگلها اشاره شده است. خبرگزاری ایسنا: در پی انتشار اخباری مبنی بر قطع درختان جنگلی در اراضی جلگهای شمال کشور، معاون امور جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: سازمان جنگلها بهدنبال بهرهبرداری از عرصههایی است که در آنها زارعت چوب انجام داده است. از سویی دیگر در عرصههایی که حیات به آنها بازنگشته است، پس از قطع درختان صنوبر مجدد اقدام به کاشت درخت خواهیم کرد.

کیفیت یکی از مهمترین المانهای آنهاست پس در همین راستا از بهروزترین دستگاههای چاپ و صحافی استفاده میکنند تا محصولات بهتری را داشته باشند. پس برای این جاذبه زیبا و طبیعی باید در یکی از هتل های تبریز اقامت داشت که می توان هتل آپارتمان کسری تبریز را معرفی کرد. 3. شهرسازی: علاوه بر اینها، به منظور ایجاد دسترسی به خوده این درختها، جادهها ساخته می شوند؛ که دوباره باید درختها قطع شده و به جادهها تبدیل شوند. از سوی دیگر براساس همین قانون، بهرهبرداری از جنگلهای شمال ممنوع شده است و اکنون باتوجه به شرایط تحریم در کشور باید بتوانیم پاسخگوی نیاز صنایع چوبی باشیم.

نکته قابل تأمل اینکه وقتی پای اجرای قانون به میان میآید، بیش از آنکه مادههای قانونی مورد توجه باشند، گروهی به سراغ تبصرهها و استثنائات میروند و از دل قانون، موارد نقض آن را بیرون میکشند. یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان در این باره به خبرنگارخبرگزاری دانشجو میگوید: باتوجه اینکه جمعیت افزایش پیدا کرده، نیاز مردم به استفاده از اراضی به همان اندازه بالا رفته است و مدیریت استقرار مردم در جایگاه مناسب نیاز به برنامه ریزی مدون دارد.

وی با بیان اینکه کمبود نیروی کار و امکانات لازم در سازمانهای نظارتی، موجب عدم کنترل مناسب شده، گفته که سیاست گذاری کلان دولتی برای اسکان مردم قطعا میتواند تا حدی این فشار را کاهش دهد. از اینرو مدیریت عرصههای زراعت چوب در دستور کار قرار گرفته است. نظر به وسعت زیاد و ناهمگنی جنگل و به دلیل ایجاد شرایط بهتر و آسان تر به منظور برنامه ریزی در جنگل لازم است جنگل را به قطعات کوچکتر و همگن تقسیم نمود .

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل میدهد، جنگلهای این استان که جزو جنگلهای زاگرس شمالی به حساب میآیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، تواناییهای اکوتوریستی و ارزشهای زندگی، اهمیت زیادی دارد. بر اساس مواد قانونی ۴۵، ۴۶ و ۴۷ قانون حفاظت و بهرهبرداری از جنگلها آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است در صورتیکه در نتیجه بیمبالاتی حریق در جنگل رخ دهد، مرتکب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یک سال محکوم میشود همچنین هر کس در تنه درخت جنگلی آتش روشن کند به حبس تأدیبی از سه ماه تا یک سال و برای هر درخت که «کت یا پیزده» و یا در آن آتش روشن کرده باشد به پرداخت جریمه نقدی از یکصد ریال تا یک هزار ریال محکوم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید