بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

از سوی دیگر نزدیکی بنا با غارهای پیش از تاریخ دره خرم آباد و دیگر آثار دوران تاریخی نظیر سنگ نبشته، مناره آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده است. این منطقه علاوه بر مناظر بدیع گردشگری، دارای آثار و چشم انداز های تاریخی جذابی نیز می باشد. در اطراف این رودخانهها گلهای وحشی و گیاهان دارویی بومادران، ختمی، آویشن، پونه و مرزه، رنگ و بوی دیگری به این منطقه بخشیده. خانهها در این روستا پلکانیاند و از آجر و خشت و سنگ ساخته شدهاند.

این روستا پر از باغهای میوه است که با پرچین و سنگ از کوچهها جدا شدهاند و اگر شما از شلوغی شهر به ستوه آمده باشید، آمدن به اینجا میتواند راه نجاتتان باشد. این روستا پر از باغ های میوه و ییلاق های سرسبز است. جایی پر از کوچه باغ های سبز و درختان سربه فلک کشیده. که پوشیده از درختان سرسبز بلوط و بیشه زارهای مورد و چشمه سارها و رودخانه های زیبا است. درختان و رودخانه، هوای خنک، آبشار و منطقه بسیار زیبای است که چشم هر بیننده را به خود خیره می کند.

مذهب : تمامي مردم اين شهرستان مسلمان و داراي مذهب شيعه دوازده امامي مي باشند و عده معدودي بعنوان مهاجر از اهل تسنن در منطقه و كارخانجات و مرغداريها سكونت دارند. عده ای از مورخان و نویسندگان، ریشه واژه مازندران را از کلمه ماز به معنی دژ می دانند. براي جلوگيري از تاخت و تاز كوهنشينان، به فرمان حاكم وقت، يك دژ در مدخل كوهستان شمالي قزوين و دژ بزرگ ديگري براي استقرار سپاهيان در محل كنوني قزوين بنا كردهاند: اولي را «دژ بالا» و دومي را «دژ پايين» ناميدهاند. وجود مدنیت در طالقان را به دوره هخامنشیان و حتی مادها نسبت دادهاند.

رود متذکره از سمت شرق به جانب غرب جریان داشته وپس از عبور از خاک ادرسکن وارد قلمرو اسفزار میشود . در دوره صفويان، ازبكها آباديها و شهرهاي شرقي ايران و از جمله اسفراين را مورد حمله قرار دادند تا اين كه در سال 997 هجري شاه عباس براي دفع شر ازبكها به مشهد عزيمت كرد و از راه اسفراين وارد مشهد شد. باغ هشت بهشت از جاهای تاریخی اصفهان، در جنوب بازارچه هنر، غرب خیابان چهار باغ پایین و شرق خیابان متاخری قرار گرفته و بخش اعظمی از خیابان های اصفهان را سرسبز و خوش آب و هوا کرده است.

قلات به ظاهر یک روستا و در حقیقت تکهای از بهشت است که روی زمین جا مانده، مانند هزاران تکهای که در اقصی نقاط ایران، این کشور را به یکی از زیباترین نقاط جهان بدل کرده است. روستای قلات یکی از جاهای دیدنی شیراز و پاتوق اهالی شیراز است که با طبیعت زیبا و سرسبز و ریشه های عمیقش در تاریخ چندهزار ساله شیراز، دروازه کوچکی به سمت بهشت باز می کند تا به دور از شلوغی های شهر به ماجراجویی متفاوتی بروید. البته اگر میخواهید به صورت هوایی راهی شهر چشمه شوید باید از استانبول به فرودگاه ازمیر بروید.

یکی از نکات قابل توجه که میتوان وجه تمایز بین چشمه های آب گرم با چشمه های آب گرم معدنی دانست، میزان آلودگی آب آن هاست. قلات از مناطق سرسبز وجز سرحدات شیراز هست که از دیرباز محلی برای گذراندن تعطیلات و تمدید قوا به شمار می آمده و مورد توجه مردم برای کوهنوردی و طبیعت گردی بوده است. «رود رونه» یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شهرستان باشت این استان است. قلات شیراز تا خود شیراز ۳۶ کیلومتر فاصله دارد و یکی از باصفاترین مناطق است. این روستا حدود ۳۶ کیلومتر با شیراز فاصله دارد که در کمتر از یک ساعت می توان به آن دسترسی داشت.

در جاده شیراز به سپیدان (اردکان)، بعد از ۲۵ کیلومتر تابلوی روستای قلات و زیرگذرش دیده میشود. که به «اشکفت شاه پیچاب»، شناخته میشود. این کاروانسرا که در نزدیکی دریاچه نمک قم قرار دارد جزو چهار کاروانسرای واقع در پارک ملی کویر شناخته می شود. انجیری که در مجاورت آن قرار دارد، به یکی از مکان های گردشگری تبدیل شده است. بند سلما روی دریای هریرود در ولسوالی چشت ایجاد شد و همین امر این ولسوالی را به یکی از مهمترین و راهبردیترین ولسوالیهای هرات تبدیل کرده است. همانطور که گفتیم قلات روستایی تاریخی است و وجود کلیسای تجلیل، آسیاب قدیمی و قلعه قزل ارسلان بر این تاریخ صحه میگذارد.

کنترل ترکیب شیمیایی محلول حفاری : ترکیب شیمیایی محلول حفاری بر غلظت ، وزن مخصوص ، سرعت حفاری و دستگاههای حفاری تاثیر مستقیم میگذارد. در مسیر رفتن به چشمه علی شما می توانید سنگ نگاره فتحعلی شاه را بر روی کوهی 30 متری ببینید، سنگ نگاره ای که در فروردین ماه سال 78 با به ثبت ملی رسیده و فتحعلی شاه را به همراه پسرانش نشان می دهد. اثری که به همت مسئولان استان، قسمت هایی از آن بازسازی و تعمیر شده و به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است. به هر حال مسئولان در نگهداری از این اثر ملی و گردشگرها برای دیدن پنجرهای رنگی که میان زمین و آسمان نصب شده نباید زمان را از دست بدهند.

که با طبیعتی دیدنی و سرسبز، شهرت زیادی در میان علاقمندان به گردشگری طبیعی در جای جای ایران زمین دارد. روستای تاریخی قلات از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز بهشمار میرود که در 15 کیلومتری شمالغرب شیراز است و در ارتفاع 2 هزار و 65 متری از سطح دریا، هفت هزار نفر از مردم ایران را در خود جای داده و آب و هوای دلانگیز و سحر کنندهاش، هر گردشگر و طبیعت دوستی را مهار خود میکند.

ایشان که دو روز قبل از شهید بهشتی در مسجد اباذر مورد سوء قصد قرار میگیرند در پیامی ویدیویی اعلام میکنند که آینده جای خالی این مرد را ثابت میکند. روستا سه آبشار دارد که دسترسی به دوتا از آنها راحتتر از آبشار سوم است و آبشار کوچکتر در نزدیکی بافت قدیم روستا قرار گرفته. این آبشار یک آبشار دائمی است. طایفه خفری از دو شعبه بادینی و بمندی تشکیل شده است و اعضای این طایفه در دهات زیر بسر میبرند: روشیر، ممبلون، دره باغ، جوزکنگری، باغستان، قنات، موردراز، خرسُره، دُرکون، ملهبلوط، بنرود، دخترکلو، براق، ریگان، ده کهنه، بردزرد و قلعه سرخی.

دیدگاهتان را بنویسید